Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:25 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
 Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine 
Autor/ica Poruka
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Sta mislite o vestaskim jezicima koji bi jednoga dana mogli da se primeni po celom svetu? Odmah da vam kazem da u ovoj grupi ne spadaju klingonski , vilednjacki i slicini SF/F jezici vec samo pravi projekti. Licno , meni su najdrazi Esperanto ,ali mnogo vise mi je drazi Novoslovenski jezik koji mi se mnogo vise dopada od Slavjanskog recimo i rado bi ga naucio jer je genijalan, \:D/

Veliky zajec bystro bieži okolo nas do mnogo temnego lesa.

Recite da ga niste razumeli?

Evo sajta pa ko hoce neka ga izucava :sesir2:
http://hr.neoslavonic.org/


Evo kako to zvuci i pazljivo slusajte coveka , jer sve moze da se razume :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


sri 23 lis, 2013 11:27 pm
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Zanimljivo :) Ali meni ovaj novoslavjenski jezik zvuci identicno kao bosanski/hrvatski/srpski u izvedbi holivudskih glumaca kada tumace nekog ovdasnjeg teroristu ili narko dilera. Tako, dok sam gledao onu gadost od filma sa Travoltom i De Nirom i pored titlova sam se pitao kojim to jezikom Travolta u stvari prica.

To me podsjeti na onu urbanu legendu iz vremena bivse nam zajednicke zemlje kada je neki profesor ruskog jezika izjavio kako je taj jezik veoma lak, samo se treba malo zaje*avati sa srpskohrvatskim. I eto, covjek bio u pravu :D

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


pet 25 lis, 2013 3:41 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Po mom misljenu ovo je odlicna ideja , jer koliko sam cuo svi pa cak i Poljaci mogu 90% da ga razumu ,a poljski jezik je stvarno u odnosu na BHS odnosno srpskohrvatski dosta razliciti i uopste od ostalih slovenskih jezika (mnogi lingvisti nas jezik i dalje ovako zovu ,ali je ubacena ideja BHS jos kada se tome doda i ovaj "Crnogorski" ispasce MHBS i tako na kraju za par godina zvace se KJHHSDHDJASDSMBHS. :shock: ) Mislim najbolje bi bilo da se jezik nazove jednim imenom ,ali da to ime nema nikakvo nacionalno obelezje mislim ovako da nije zalozno bilo bi smesno. :?

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


pet 25 lis, 2013 7:47 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Mislim da sam shvatio veći dio rečenice... :-k

U ovim krajevima treba biti oprezan, imaš ljudi koji će i samo spominjanje hrvatskosrpskog doživjeti kao provokaciju (i ne samo jezik nego i pismo - vjerojatno si čuo za bandu koja uglavnom djeluje na području Slavonije i po noći razbija ploče s čirilicom :joj: ... vjerojatno bi uništili i baščansku ploču da na lete na nju :lol: )

Norexan je napisao/la:
Odmah da vam kazem da u ovoj grupi ne spadaju klingonski , vilednjacki i slicini SF/F jezici vec samo pravi projekti.
Kelitis!
Valyren ydras daero! Se klingonen!
Bezy eza valar j'aspo ji rigle. :roll: :beee:

Šalu na stranu, zneobično mi je na trek forumu vidjeti temu u kojoj se nije poželjno tipkati na jeziku proizašlom iz SF/F. Možda Vilenjački ili valirijski nisu ne znam koliko razrađeni, no čuo sam da se kingonski uči čak i na nekim fakultetima. Možda ima manje govornika, no čak su i Hamleta išli prevoditi na klingonski, i bio je čak i na googletranslate :)
Po čemu bi se uopće neki umjetni jezik mogao deklarirati kao "pravim projekat"?

Norexan je napisao/la:
Sta mislite o vestaskim jezicima koji bi jednoga dana mogli da se primeni po celom svetu?
Kako sada stvari stoje nije izvjesno da će se tako nešto desiti, sve ide prema tome da službeni jezik svijeta bude sve više engleski... možda se razdvoji na nekoliko sličnih narječja.Pa da kažeš da gfovoriš npr. zagorsko-engleskim :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 25 lis, 2013 11:32 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Cvicek je napisao/la:
Mislim da sam shvatio veći dio rečenice... :-k

U ovim krajevima treba biti oprezan, imaš ljudi koji će i samo spominjanje hrvatskosrpskog doživjeti kao provokaciju (i ne samo jezik nego i pismo - vjerojatno si čuo za bandu koja uglavnom djeluje na području Slavonije i po noći razbija ploče s čirilicom :joj: ... vjerojatno bi uništili i baščansku ploču da na lete na nju :lol: )




Ahahaha...Ma ja sam uvek provokator i kod mojih tako da sto se tice toga ne brini , jer volim da kazem ono sto mislim nekome u lice hehe :D

Naravno da jesam cuo i nikada ne mogu da shvatim ljude kojima pismo smeta dakle smeta im kultura. I to hajde da je cirilica samo srpsko pismo mozda bi i imao razumevanja sudeci na okolnosti ,ali problem je u tome sto cirilaca nije sprsko pismo bas kao sto ni latinica nije hrvatsko. Alfabet je grcko pismo , hijeroglifi su egipatsko , rune su nordijsko ,al recimoi latinica kao takva nema veze sa Slovenima. Vidis sledeci istu logiku ja bih sada mogao da Latinicu proglasim nemackim pismom i onda da lumpujem po gradu svaki skoro svaki izlog. Latinca ili Latinsko pismo je pismo Rima koje su se prosirili medju drugim narodima koje su je prilagodilli svom jeziku neki ranije drugi kasnije ,ali opet ja necu reci da latinica nije deo srpske bastine vec samo vase ,a to u mojoj zemlji rade samo nepismeni duduci. ;)

Sa druge strane cirilica ako me dobro pamcenje sluzi je i hrvatsko pismo. Pa do samo par meseciu novima je pisalo kako postoju ljudi u Hrvatkoj koji zele da zastite cirilicu kao pismo hrvatskog naroda , a onda za samo par meseci kada je to trebalo da bude sprovedno delo i to ne bilo kakvo vec branjene prava manjine da koriste svoj jezik i pismo u svom gradu radila je macola po istoj toj cirilici. U Novom Sadu postoje table na 8 jezika (ako se na varam) na Jugosistoku gde zive Albanci postoje takodje table na njihovom jeziku i sta sada Srbi trebaju da uzmu mocugu pa po tablama samo zato sto pise na albanskom jeziku ,a znas dobro kakav je odnos prema njima. :mrgreen:

Dakle , ne radi se samo o kulturi radi se i osnovom slobodi gradjana da pisu na svom pismo. Da je Srbija ovako nesto uradila i usla u EU o tome bi se pricalo na sirkom kako Srbi toboze ne postuju tudje kulture. Jej..a stamaju se knjge u Novom Pazaru na "bosnjackom" jeziku za koga vise se ne zna da li je to "bosanski" ili "bosnajcki" ja sam totalnom zbunjen. :scratch: Ali , vidis ma koliko se ne slagali to je njihovo pravo i to pravo ima da se postuje. :thumbs2:


Citat:
Šalu na stranu, zneobično mi je na trek forumu vidjeti temu u kojoj se nije poželjno tipkati na jeziku proizašlom iz SF/F. Možda Vilenjački ili valirijski nisu ne znam koliko razrađeni, no čuo sam da se kingonski uči čak i na nekim fakultetima. Možda ima manje govornika, no čak su i Hamleta išli prevoditi na klingonski, i bio je čak i na googletranslate :)
Po čemu bi se uopće neki umjetni jezik mogao deklarirati kao "pravim projekat"?


Pa ovo je offtopic zar ne? A , ti jezici spadaju u SF :sesir2:
Razlika je u tome sto su te jezike smisli ljudi kao RESENJE za neke problme ,a ovi jezike su izmisli SF pisci za svoje romane , serije itd. Kapish? :mrgreen:

Citat:
Kako sada stvari stoje nije izvjesno da će se tako nešto desiti, sve ide prema tome da službeni jezik svijeta bude sve više engleski... možda se razdvoji na nekoliko sličnih narječja.Pa da kažeš da gfovoriš npr. zagorsko-engleskim


Da , pricaj mi o tome. :whatever:
Umesto da nadju jedan jezik prihvatljiv za sve oni daju engleski koga Kinezi i dobar deo neindoevropski jezika bas tesko izgovoraju. To je inace problem i sam Espernatom koji je radjen na bazi doticnih jezika. O tome da je engleski toboze neki svetski jezik ,a u stvarnosti trebalo da je francuski , mozete da se uvrerti kada odete u Italiju ili Spaniju gde niko ne zna da gukne engleski. :shock: Secam se kada sam bio u Italiji za 90% ljudi on je bio spansko selo ,a ironije li osoba sa kojom sa stekao komunikaciju bila je iz Bosne i odmah je moju ekipu prepoznala: "Ti si nas ahaha." :D U inostrantvu smo "Nasi" ,a ovde smo Mi , Vi , Oni ili Ovi genijalno... :D Isto je i za evroviziju gde se ovi sa "Zapada" krste i levo i desnom rukom kada krenemo da delimo jedmim drugima desetke ma cudo je to ahahaha... :inlove:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


sub 26 lis, 2013 12:34 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Norexan je napisao/la:
[...] Vidis sledeci istu logiku ja bih sada mogao da Latinicu proglasim nemackim pismom i onda da lumpujem po gradu svaki skoro svaki izlog. [...]
Sve to što si tipkao ima smisla s naglaskom na kvotano, ali da pločolomci imaju kapacitet za tako nešto ne bi od proizvodnje ploči napravili najbrže rastuću lokalnu industriju :lol:

A i ne bi sad ulazio u takvu vrstu kulturoloških rasprava jer, barem u ovom slučaju, smatram da se radi samo o šačici bolesnih (ratom istraumatiziranih) ljudi koje određene političke frakcije koriste za postizanje svojih prizemnih ciljeva, recimo boljim rezultatom na izborima, i ta sranja se previše naglašavaju preko masovnih medija, tipičan primjer propagande kroz manipulaciju (prizemnih) osjećaja i trauma. Tako da bih radije o tome komentirao u sklopu degradacije kulture u kojoj se radi probitka šačice ljudi unazađuje cjelokupno društvo.

Mislim da sam već negdje komentirao da me zaboli za čirilicu jer će na kraju ionako latinica postati dominantna, ne samo kod istočnoeuropljana koji često solidno barataju s oba pisma, već vjerojatno utjecati i na istočnoazijska pisma... no teško prihvaćam činjenicu da su ljudi tako povodljivi, da se tako lako daju preveslati da imamo situaciju da odredi specijalaca čuvaju ploče ko da će sutra iz njih niknuti gej parade :joj:
(No da... druga naj tema na ovim prostorima je velika polarizacija oko pitanja kako definirati jednu riječ, i to ne u rječniku nego u ustavu :lol: :joj: )

Nago, da se vratim na glavnu temu, nekako mi se ne čini izglednim da bi jedinstveni slavenski jezik mogao postati dominantan, baš radi engleskog kojeg sam spomenuo u prošlom postu. Ako ispadne da UK prva izađe iz EU, ispast će da je dominantan jezik (tj. onaj koji u Europi razumije najviše ljudi) bude jezik koji skoro nikome nije materinji. Nekako bi više pasalo da USA ima svoj, a buduća USE opet neki svoj, al je**ga :neznam:

BTW, google je ovu rečenicu gore detektirao kao slovenski. Ajme fantasyja da jezik koji najviše liči slovenskom postane temelj nekog budućeg zajedničkog novoslavenskog :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 05 stu, 2013 12:32 am
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Novoslovjenski jezik , Esperanto i slicne tvorevine
Verujem da je tako , jer iz licnog iskustva znam da politicari sve cine kako bi udovoljili obicnim ljudima. Najgora stvar u celoj toj prici je sto upravo ti obicni ljudi stradaju zarad necijeg veceg glasa ,a ovi sa vrha samo uzivaju da bi na kraju sve opovrgnuli.


Ne znam kako ce latinica postati dominatna kod drugih naroda ili me mozda oci varaju da je to jos jedna nebuloza i podmetacina koja dolazi od faistisitke SAD i njegovog druga Nazi Europe Pappet Union. [-(

Upravo me podsti pre neki dan gledah dokumetarac na Natiional Geographicu o bananama i nisam mogao da poverijem kakav je FASIZAM pristuan na tlu EU. Mislim znao sam ja da pojedine drzave su pro-fasisticke ,ali kada sam video sta si radi samo na priemeru trgovine bananana pobesneo sam! Evo o cemu se radi , Zapadne zemlje tipa UK , Francuske , Belgije , Holadnije narucuju banane is Kostarike koje svaka mora da bude iste velicine , luka kako bi bila lepo oblikovana. To bre nisu banane , to su bre bananstine i svaka pre nego sto se isporuci Zapadnoj Evropi mora prethodno da se izmeri njena velicina i luk tako da dobijes jedan savrsen grozd. Ostatak banana isporucuje se Istocnim zemljama odnosno zemljama nizeg reda i to po duplo puta vecoj ceni nego sto je Zapadu ona PRVA KLASA. Pa ovaj ako to nije fasizam ja ne znam sta je.

Latinica nema sta trazi kod Kineza koji su bili Zapad pre Zapada ,a koliko vidim opet su na ekomskkom tronu samo da prestignu Ruse , posto je SAD konacno prosla svoje vreme i sada se moc okrece istoku PRAVOJ CIVILIZACIJI koji su imali uredne i sredjene gradove dok su gradovi u Zapadnoj Evropi sopstonjem plivali u fekalijama.

Tako da da nebuliza kako ce latinica nesto da zemeni je smesna , jer koliko mogu da primetim bice pre ucenje ruske cirilice ili kineskinh ideograma ,a svi cemo govoriti kineski ,a to kako je kineski tezak...pa sta...i njima je englesk i bilo koji drugii ubi boze tezak jezik pa se ne zale iako ih ima koliko u svetu? :naughty:

I drugo nema sta niko nista da zemenjuje jer kultura je ono sto ostaje , sve drugo je nebitno. Kako je rekao Cercil kada su hteli da zrvuju kulturu zarad dobijanjea WW2 : "A cime cemo da se branimo?" . E sada druga je stvar sto pojedine kvazi-drzave i kvazi-nacije nemaju kulturu vec su svoju kulturu prepisali od svakog po malo pa hoce tu svoju kvazi-kulturu napmetnuti drugome. Zapanti nesto , sve sto je "kvazi" zeli da dokaze svoju ispravnost pa se busa u prsa i velica sebe jer bi hteo da bude ono sto nije.

Engelski jezik ima mnosto prednosti , jer je lak za ucenje ,a jedino sto trebas malo da se pomucis su citanje ,pisanje a , the i ona cuvena tabela present-past-perfect za napravikne glagole i to je to. Slovenski jezici su medju najtezim jezicima , ma kada se samo setim skole i one grametike lele.. pa srpskohrvtski ni mi ne mozemo kako valja da savladamo , ne stranci. Mislis da se pismen? Najverovatnije nisi.. :D Tako da svaki jezik isma svoje probleme osime Espernatoa koji je tu FREE ,ali opet znas kao sto rekoh taj jezik nije lagan ni malo govornicima neindoeveropskih jezika. :(


Zapravo , gore pomeniti jezik je najslicniji crkvenoslovenskom. ;)

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


ned 10 stu, 2013 8:34 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan