Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:35 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
 Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo 
Autor/ica Poruka
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
 Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
slika
Pozdrav Ekipa! Trekerska i Trekijska! Udružna i neudružna!

Svi želimo živjeti u nekom novom svijetu, gdje je sve moguće! Čekajte nije zezancija!

Mozemo korak po korak stvarati novi trek svijet gdje bi razlika između bogatih i siromašnih bila što manja, gdje bi praktićki siromaštvo moglo biti iskorjenjeno. Necu vam pametovati!

Svatko od vas zna googlati! :google:

Možete se sami uvjeriti i sami proguglati pojam "temeljnog dohodka" eng. "Basic Income" ili njem. "Gurndeinkomen". I ne nije jedna bedasta ideja nekog malog covjeka iz neke bezvezne zemlje za koju nitko nije cuo. Zahvaljujuci EU sada i mi mozemo napraviti promjenu i to na globalnoj razini.

Da da, vec vidim kako ste otpilili ovu ideju bez da ste o njoj razmislili, sigurno su vam vec starci napunili glavu o nekim pricama zasto bi neradnici dobivali paru ili da je to jedostavno neizvedivo. :scratch:

Reci cu vam realnost price, pogledajte samo da je svaki drugi mladi covjek u cjeloj EU nezaposlen, vecina od vas ovdje nema posao, recite mi ako se taj trend nastavi kakvu cemo imati sigurnost u buducnosti? Sad sigurno svi mislite na penziju, no cek ako nitko ne radi tko ce tu penziju placat, da li ce te vi uopce ostvariti pravo na tu penziju i da li ce te sa njom moci prezivjeti kada iskoristite sve izvore koje upravo koristite. Naravno svatko od nas vec sada od negdje dobija lovu, da li od roditelja, od djeda bake ili od nekih ponizavajucih i nedovoljno placenih poslova koje ce roboti vrlo uskoro zamjeniti. Da dobro ste culi svi vi koji se ufate u tom trazenju posla naculili ste usi. Citate novine, vraca se tekstilna industrija iz kine u njemacku, vidi zgodne vijesti, sto mislite koliko ce radnih mjesta doci natrag za vas? 2000- 3000 ? e varate se u startu ce biti oko 100-50 radnih mjesta. I vec sad shvacate sto nas ceka... :evilwait:

Da li mora biti tako? Nemora, mozemo probati promijeniti nesto, ali prije nego sto krenem sa bilo kime od vas u raspravu molim vas da pogledate neke priloge koje cu tu navesti. Ako netko ne shvati probati cemo mu Cvicek ili ja objasniti ali zbilja vas molim da proucite barem ove osnovne materijale o Europskoj inicijativi za Temeljni dohodak.

http://www.temeljnidohodak.hr/

Ili mozete pogedati ovaj video: (UVOD U EUROPSKU INICIJATIVU)
http://www.youtube.com/watch?v=UifIPnDaCVA

Tko zeli ici detaljnjije moze pogledati i ovaj video: (Sa naglaskom kako je tesko dobiti bilo kakvu lovu sa burze u slucaju gubitka posla)
http://www.youtube.com/watch?v=4WaA8zqjBSk

Da li zbilja trebamo raditi?
http://www.youtube.com/watch?v=4RkX6enCbYM

Treba li vam jos informacija ima i FAQ stranica:
http://www.temeljnidohodak.hr/faq/

Gdje nam vi možete pomoći?
Pa za početak potpišite anketu ako već niste!

http://www.temeljnidohodak.hr/potpisi/

Ideja je da se skupi minimalno 6000 potpisa, samo ovako bez ikakve reklame i bez javnog prikupljanja sakupili smo oko 3200+ no daleko smo jos od rezultata. Imamo vremena do 12.01.2014. Ali jako je malo vremena i kad bi svatko od vas nagovorio svoje prijatelje, mamu tatu ili rodbinu da potpisu moguce je. Ako se za onu diskriminirajucu skupilo 700.000 potpisa misim da mi mozemo skupiti ovih 6000. Pomozite nam i širite ovu ideju. Zamilite kako bi bilo dobro da vam na racun svaki mjesec sjedne neka lova, zamislite koliko bi vam to puno znacilo, a izvedivo je! Hvala vam svima! Neka ova rasprava počne!

I naravno pitanje za vas što bi vi napravili da vam na racun sjeda nešto takvo?

Evo ja bi recimo otišao u centar za životinje i tamo proveo jedan dio svog dana šetajući pse, te bi mi svaki udružni projekt lako sjeo jer ne bi prigovarao kako za taj posao nisam plaćen, dakle volontiranje bi se debelo isplatilo. A gledajte samo koliko toga volonterei mogu napraviti!

Sad sigurno pitate gdje je primjer iz stvarnog svijeta, evo ovdje na linku, ljudi dobili, poceli slat djecu u skolu bolje se odjevali, popravljali javno dobro:
http://www.youtube.com/watch?v=um9_x6V5F3I

Niste sami imamo i facebook grupu:
https://www.facebook.com/temeljnidohodakhrvatska

I ako netko bude opet potegnuo sto je novac?
Evo jedan filmic koji nije Zeitgeist: http://www.youtube.com/watch?v=tGk5ioEXlIM

I na kraju moje mišljenje o svemu. Da biti ce ljudi koji nece htjeti raditi, sjediti ce cjeli dan za kompjuterom, gubit vrijeme na fejsu, ali takvih ce biti jako malo jer ljudi zele sudjelovati u necemu i biti dio necega. Vecina njih ce se ponasati kao decki u ovom filmicu: http://www.youtube.com/watch?v=mfxk4o1yfX8

Eto toliko od mene!

_________________
slika


pet 27 ruj, 2013 4:48 pm
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Ideš Leo =D> , na prvu sam mislio da si donji dio posta samo kopipejstao, a kad ono tvoj oriđiđi rad :)

Shadowmaster je napisao/la:
Ako netko ne shvati probati cemo mu Cvicek ili ja objasniti ali zbilja vas molim da proucite barem ove osnovne materijale o Europskoj inicijativi za Temeljni dohodak.

http://www.temeljnidohodak.hr/
Ne znam je li bih mogao nešto bolje objasniti osnove nego što je opisano na stranicama. Sviđa mi se način na koji je tekst napisan i ne mogu naći konkretnijih kritika. Većinu stvari na koje bi stavio naglasak su spomenuli, i eventualno bih mogao ponešto dopuniti s detaljima oko nekih povezanih stvari,.. uglavnom osnove su veoma dobro objašnjene, tako da ne bi trebalo biti onih neinformiranih komentara tipa "nema love za to", "to je utopija", "s BTD nitko ne bi htio raditi", "to je komunistička/kapitalistička zavjera". :lol:

Meni se ideja UBI-a (universal basic income) sviđa jer mi se čini kao jedan od mogućih načina kako da se pokrene tranzicija u ekonomiju baziranu na resursima, ukoliko je reformistički pristup uopće i moguć jer ako/kada se UBI uvede i dalje ćemo imati sličan sistem tj. tek nešto blažu verziju današnjeg sustava, novac temeljen na dugu, devastaciju prirode i sl. No isto tako imali bi i veće mogućnosti za promjene; ljudi više ne bi bili fokusirani na preživljavanje već bi se barem dio njih više okrenuo tome kako unaprijediti društvo i spriječiti ekološke i druge katastrofe, a i samo uvođenje bi razbilo nekolicinu mitova i napravilo veliki korak naprijed u promjeni kulturološkog duha vremena. No uz to bi se trebalo uvesti još neke stvari kako bi se sve to ubrzalo, među najvažnijim promjenama koje bi mogle ići uz UBI bi bila i reforma monetarnog sustava sa onog baziranog na dugu na neki održiv, ili bar održiviji sustav. S vremenom bi automatizacija bila sve zastupljenija i korak po korak bi prvo došli do toga da novac služi samo za ograničavanje prekomjerne potrošnje a na kraju bi došli do free access / open source društva. A u međuvremenu bi oni kojima kapitalizam kao takav ide na živce imali barem NEKAKVU alternativu, da u istome ne sudjeluju.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 27 ruj, 2013 9:10 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Ako se novac može trošit na nogometne igrače u iznosima večim od 50 milijuna eura onda je to valjda siguran dokaz da novca ima ali je neravnomijerno raspoređen ..jednostavno jedni ga gomilaju i previše a drugi ga uopće nemaju ..totalno nepošteno :|

_________________
Surviving the new decade


pet 27 ruj, 2013 9:20 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
To svakako stoji, no ja ne bih stavljao naglasak na novac već na resurse - ima ih više nego dovoljno za održivu ekonomiju, samo su loše raspoređeni. To je na tragu onoga što je Leo spominjao o otvaranju nove tvornice u Njemačkoj gdje će sutra 100-200 ljudi proizvesti više nego ih danas proizvede njih 3000.

Zato i smatram da bi uz uvođenje UBIa i sam novac trebalo reformirati, da ne bude sredstvo izrabljivanja i devastacije. Npr. mogla bi se napraviti ekonomija u kojoj se novac stvara samo tako da se svaki mjesec određen iznos podjeli stanovništvu i onda nek se biznisi međusobno bore na što da ih ljudi potroše. Tada ne bi bila šema da bogati postaju još bogatiji, a siromašni sve siromašniji, već bi bilo više balansirano... dok ne bi došlo do free access razine...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 27 ruj, 2013 9:33 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Vidiš to je zanimljiva ideja ali tko bi bija odgovoran za dijeljenje novca :-k

_________________
Surviving the new decade


pet 27 ruj, 2013 9:35 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Na primjer, vratili bi nadležnost za kreaciju novca iz ruku bankara u ruke države, tj. EU jer sama HR teško da bi uspjela, čak i kad bi postojala politička volja vladajuće klase da to provede, vjerojatno si primjetio što se dešava s državama koje pokušavaju imati neovisnu monetarnu politiku... :|

Mislim da bi i takva šema kao posljedicu imala jaču inflaciju, no zaboli me - danas se novac stvara "na vrhu" (banke i sl) i dok taj novi novac dođe do "običnih ljudi", već je radi inflacije izgubio dio vrijednosti. Ovako bi bilo obrnuto! :mrgreen:

No nekako mi je ipak draži pristup da postoje nekakvi "krediti" (malo na tragu federacijskih iz treka :) ) koji označavaju određenu vrijednost neesencijalnih roba i usluga i da onda svatko ima na raspolaganju određenu svotu svaki mjesec da potroši na to (na "luksuz"), dok su esencijalne stvari raspoložive svima. No to je već korak prije RBEa, dakle malo dalja budućnost :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 27 ruj, 2013 10:14 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Uglavnom htio sam samo spomenuti da ako se ikada uvede UBI mora biti istovremeno izglasan sa nekim zakonom koji bi zaustavio neogranicen rast cijena. Da slucajno kruh ne bi odma bio 17 kn i recimo cijena najamnine za stan sa 2000 na 4000 Kn mjesecno. bez rezija. :p Sto se dogodilo u nekim zemljama... :twisted:

Zaboravio sam jos pridodati kako je danas tesko zapravo dobiti neku naknadu sa burze evo par primjera:
http://stupidsanctions.tumblr.com/

Sto bi UBI potpuno eliminirao takve bedastoce, da nas jos ne bi trazili uzorak krvi svaki mjesec ili test urina, te da nam ekipa ne upadne u kucu usred noci i kontrolira nas kaj radimo. Poput recimo odbamakera u ameriki. :p

Jako je bitno dobro definirati UBI. Da je temeljni i bezuvjetni!

Osim toga moram reci da smo par nas posjetili jedan sastanak o UBI-u i doznali koliko jos matematike moramo outsorsat da bi dobili neke konkretne brojke koje bi mogle parirati nekom ekonomistu koji ce odmah u startu htjeti potkopati ideju. Te smo zakljucili da ako ukinemo cjelu zgradu administracije oslobodili smo buđet od najma zgrade, komunalija, struje vode grijanja, kompjutera koji umjesto linuxa imaju windowse i slicno... te da ne pricam papirogurače koji nis korisno ne proizvode njih odma izbacit nogom u guscu. :p

Evo jos jedna akacija koja bi mogla bit placena UBI-jem: http://www.wimp.com/helpsclean/

_________________
slika


ned 29 ruj, 2013 2:44 am
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
U zadnjih 6 dana je skupljeno trećina ukupnog broja potpisa, objavljuju se vijesti o tome na popularnim portalima, nekoliko političkih stranaka je također potpisalo inicijativu, izrađuju se viralni FB šerovi koji po društvenim mrežama prenose Riječ o UBIju =D> :thumbs2:

A pomažu i povezane popularne vijesti, poput one da su u Švicarskoj skupili potpise za raspisivanje referenduma za uvođenje UBI-a, i ova aktivistička akcija je postala poprilično viralna: http://www.index.hr/vijesti/clanak/pred ... 04306.aspx =D>

Shadowmaster je napisao/la:
Uglavnom htio sam samo spomenuti da ako se ikada uvede UBI mora biti istovremeno izglasan sa nekim zakonom koji bi zaustavio neogranicen rast cijena. Da slucajno kruh ne bi odma bio 17 kn i recimo cijena najamnine za stan sa 2000 na 4000 Kn mjesecno. bez rezija. :p Sto se dogodilo u nekim zemljama... :twisted:
Ne znam kako bi se to uspjelo zaustaviti unutar današnjeg (anti)ekonomskog settinga. Vjerojatno bi ili trgovci propali jer ne bi htjeli prodavati a da s time još u budu u minusu, ili bi novac smanjio vrijednost ali prema van iz države tj. da sve manje vrijedi u odnosu na druge... ili tak nekak,.. teško je pokušati naći logiku današnjeg monetarnog sustava kad se ne bazira na logici i znanosti nego na vjeri i manipulaciji... slično ko kad idem čitati bibliju pa pokušavam isto :lol:

Shadowmaster je napisao/la:
Osim toga moram reci da smo par nas posjetili jedan sastanak o UBI-u i doznali koliko jos matematike moramo outsorsat da bi dobili neke konkretne brojke koje bi mogle parirati nekom ekonomistu koji ce odmah u startu htjeti potkopati ideju.
Ja radije to gledam iz psihološke, društvene, evolucijske, ekološke i sličnih perspektiva ali neovisno o mom mišljenju o današnjem ekonomskom settingu (koje sam pasus prije iznio) za inicijativu je vrlo dobro da postoje i ti mainstream ekonomisti koji unutar današnjeg settinga mogu dokazati da je UBI moguće provesti, imati sve te grafikone i stručne analize tih graničnih sklonosti potrošnji, uvozu, porezna opterećenja, mehanizmi monetarne tranzicije i ostali ekonombubble ili kak se to već kaže :mrgreen:

I BTW, @Shadowmaster, izgleda da je mojih 4 pasusa uspjelo više nego sav onaj tvoj tekst i filmići, ni Teddea ni Boz na FB nisu imali kontraargumente na ono što sam napisao. Eto, ne treba se prepucavati, pokenad je bolje samo pokazati da je neko mišljenje nastalo na temelju neke sitne greške, i da smo općenito ipak svi "na istoj strani" i da svi u stvari radimo upravo ono što je potrebno - javnu raspravu o UBIu :D

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 05 lis, 2013 6:21 pm
Profil
Lieutenant Junior Grade
Lieutenant Junior Grade
Avatar

Pridružen/a: pet 01 lis, 2010 3:33 pm
Postovi: 118
Spol: Ženski
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Vulkanka
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Pa vjerujem u utopiju.... Ali za nekih 500 godina mozda tek budemo blizu pocetka utopije......Ako lude glave ne uniste sve sto postoji prije toga.

Uskoro ce svi poslovi biti nepotrebni.... za obavljanje poslova koji jos uvijek zahtjevaju ljudske ruke biti ce dovoljno 20% covjecanstva... a ostali? Tek onda spomenuti dohodak dolazi u obzir nakon mase prosvjeda.....

Ovaj svjet ce osjecam biti nesto divno.... ali nakon prvo necega uzasnog.... :zgrožen: Ako budemo pametni... polako i bez zrtava mozda uspijemo.

_________________
Zivi dugo i uspjesno


pon 07 lis, 2013 12:31 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Utopija kao savršeno nepromjenjivo društveno uređenje koje samo po sebi ne postoji već je to samo pojam kao "savršena ljepota", "beskonačnost", "ideal" i sl. Ako bi već išlu u takve okvire, UBI bi bio samo jedan korak naprijed u napredku ljudskog roda ;) a ni RBE ("star trek ekonomija") nije utopija već samo nekoliko koraka naprijed u istom tom napretku.

I da, neki izračuni govore o 5-20% populacije koja vi trebala održavati postscarcity sustav makar je to teško za izračunati bez da se zaista provede, a i naši mozgovi su definirani ovim sustavom pa treba ići izvan okvira što znači da nismo ni svjesni svih mogućih varijabli.
A za današnji sustav izračuni govore da unutar današnjeg društvenog uređenja s primjenom današnje razine tehnologije odmah može nestati oko 47% poslova.

A to "nešto užasno", velik dio predviđa da prvo ovaj sustav mora pasta (s gomilom žrtava nažalost) kako bismo "iz pepela" mogli ponovno izgraditi bolji. I onda se ponekad ljudi ljute kad kažem da bih volio da se skrati agonija pa da što prije dođe do neminovnog monetarnog kolapsa (ili ekološkog ili nekog drugog) pa da što prije krenemo popravljati stvari i graditi ekonomiju budućnosti temeljenu na znanosti a ne na klasizmu.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pon 07 lis, 2013 2:33 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
Samo da kazem da smo prosli prag i skupili 10 300+ potpisa i da sada lovimo ostale potpise u europskoj uniji, pa eto šerajte dalje prijateljima iz europe da potpišu ovu inicijativu. A što se tice nas svaki potpis se ubraja u konačni prosjek ostalo je još cirka 86 dana da skupimo te potpise.


_________________
slika


ned 20 lis, 2013 10:25 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post Re: Bezuvjetni temeljni dohodak - osnovno ljudsko pravo
TRECA RUNDA - HRT3

http://tinyurl.com/okuyg9w

_________________
slika


sri 23 lis, 2013 6:59 pm
Profil ICQ Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan