Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:54 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
 Europska Unija 

Kako ćete glasati na referendumu o pridruživanju EU?
Anketa je završila: ned 22 sij, 2012 7:47 pm.
ZA ulazak 38%  38%  [ 6 ]
PROTIV ulaska 38%  38%  [ 6 ]
Neću glasati 25%  25%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 16

 Europska Unija 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
 Europska Unija
S obzirom da bliži referendum, zanima me hoćete li ići na njega, i da li ćete glasati za ili protiv ulaska. Zašto?

Komentirajte zašto mislite da li bi nam bilo bolje u ili izvan EU, ali bez političkih komentara (ova ili ona stranka tu nisu bitne, bitno je samo da li će nam kao ljudima biti bolje ili lošije unutar te ekonomske unije)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 08 lis, 2011 7:47 pm
Profil
fluffy
Avatar

Pridružen/a: sub 02 svi, 2009 8:37 pm
Postovi: 6576
Lokacija: Rijeka
Spol: Ženski
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: ---^^^^^------^^------^-----------------
Koje si vrste?: fažol
Post Re: Europska Unija
kada je taj referendum? :scratch:

_________________
slika


sub 08 lis, 2011 10:22 pm
Profil YIM Web stranica
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Europska Unija
Nego, koja je druga opcija Hrvatskoj? Ostat sama kao ni kopija Švicarske u još gorem rasulu nego što je sada?

Glasat ću za ulazak jer je to vidim kao jedinu realnu opciju. (naravno, promjena cijele političke garniture hrvatske ne bi bila loša, ali to je fantazija. Jedino ako upali ovo sa 15. listopada. :D )

_________________
It is smaller on the outside!


sub 08 lis, 2011 10:55 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Europska Unija
pahuljica je napisao/la:
kada je taj referendum? :scratch:
Treba biti mjesec dana po potpisivanju ugovora (a planiraju potpisati negdje krajem godine) tako da bi to najvjerojatnije trebalo biti pred kraj Siječnja... neka me ispravi/nadopuni tko ima točnije informacije.

Moj "best guess": 15.1. (baš paše taj datum, nekako teatralno :zubo: )

Mimi Sky je napisao/la:
Nego, koja je druga opcija Hrvatskoj? Ostat sama kao ni kopija Švicarske u još gorem rasulu nego što je sada?
Ha da, nijedna opcija mi se ne čini bajna.

S jedne strane, gledajući mentalitet naših ljudi, EU je dobar da se neke stvari poprave, počiste, jer sami očito nismo u stanju :roll: ali pitanje je - uz koju cijenu?

Vidi što se desilo Grčkoj koja je u EU - nema šanse da ne bankrotira, sve što rade je da to nastoje odgoditi, tj. da EU zadrži status kvo, euro ne potone i EU preživi, i to se radi preko grbače Grčkog naroda kojem režu sve što mogu. A nema im pomoći, bolje da su neke stvari "resetirali" sada nego što će ionako morati kroz koju godinu...

A recimo jedan Island koji je tokom krize najjače propao (75% ili tak nešto) se je izvuko (tj. na najboljem je putu da se izvuče) zato što je izvan EU pa je imao slobodne ruke za temeljnu promjenu u državi (ispočetka pišu ustav!), i odj**avanje 'odious' dugova. To spominjem zato što "nama" ovim tempom zaduživanja neće trebati još puno vremena da po količini duga sustignemo frkovite države...

I šta će se dogoditi kroz koju godinu, najkasnije do 2020-ih?
Kreditni rejtinzi padnu, kamate idu gore i minus je sve veći i veći. I tada vlast počne kriviti prošlu vlast da je dovela do toga i poveća poreze i druge namete samo da odgodi neizbježno, ljudi siromaše ali dug se i dalje ne uspjeva smanjiti, čak ni uz prodaju ostataka vlasničkih udjela velikih firmi, dok se većim porezima usporava gospodarstvo a ljudi i dalje budu sve siromašniji.

EU ne popušta, i scenarij Grčke gledamo i kod nas. Kreće privatizacija "svetinja" - prodaju se ("privatiziraju") i šume i voda i obala i otoci. Više ne postoji samo "Todorić privatni otok", već se manje bogati sele u ograđene četvrti a više bogati u privatne ograđene otoke :|
No to i dalje nije dosta - tom privatizacijom se samo uspijeva pokriti dio duga i tekuća potrošnja.... i na kraju se ipak dođe do dna. I sve je spremno za novu revoluciju.

Ja bi da se to ipak ne dogodi, bolje spriječiti nego liječiti... :)

Ima li netko pozitivan scenarij? Ajmo di ste utopisti!!! :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 08 lis, 2011 11:19 pm
Profil
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Europska Unija
Utopistički scenarij 1:

Hrvatska uđe u EU i za godinu dana sve postane bajno i krasno. Svatko tko traži posao može ga naći, i to u svom polju. Tinejđeri se mogu zaposliti u fast-foodovima... Dug Hrvatske je otplaćen supermanskim rješenjem vlade, plaće su u posjeku 20 000 kuna, a umirovljenici imaju mirovinu najmanje 8 000 kuna. Studenti imaju sve što im treba i kad im treba.

Utopistički scenarij 2:

Hrvatska ne uđe u EU. Otkrije se puuuno nafte negdje u Slavoniji i na Jadranu, ali dobro unutar granica kako nam susjedi ne bi imali prste tu. Skombiniramo to sa turizmom i eto love! USKOK uskoči svima kome treba u kuću tako da ta lova otiđe na prava mjesta. Plaće i morovine postanu astronomske i USA počme posuđivati od Hrvatske. Uskoro EU poželi ući u Hrvatsku. Mi ih zavlačimo 12 godina i na referendumu EU odluči hoće li ući u Hrvatsku. Toliko postanemo bogati da nosimo Chanellov nakit na plažu i više ništa u RH nije made in China.

_________________
It is smaller on the outside!


ned 09 lis, 2011 12:15 am
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Europska Unija
Grčka neće propasti zbog EU, već načina na koji su funkcionirali godinama. Malo rada, a puno benificija i bonusa, dijelilo se šakom i kapom.
Pogledaj malo što kažu ne-Grci koji već dugo žive u Grčkoj, sve će ti biti jasno.


ned 09 lis, 2011 1:04 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Europska Unija
Eu je sranje jer veliki gospodare malima a za neke nacionalne ili lokalne interese se nema sluha , sta europa rece to se i slusa ma koliko god nepravedno i ponekad odvratno bilo ..s te strane bolje ne uci u EU

S druge strane ..granice su otvorene , jako su male sanse za izbijanje rata ili opcenito neke nestabilnosti takvog tipa ..europa financira i neke projekte koje inace sami nebi mogli mozda dovoljno brzo ostvarit ,vece trziste 8)

Ja san za ulazak i tako san ode glasa ..ali zbog nacina kako smo ulazili i kako nismo sami sebe stitili ..najradije bi glasa protiv ulaska ..samo da ovoj ekipi na vlasti ..nedan gusta da se trijumfalno smijeskaju a zemlju su bacili na kolina u svakom pogledu :(

_________________
Surviving the new decade


ned 09 lis, 2011 2:31 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Europska Unija
shirajzl je napisao/la:
Grčka neće propasti zbog EU, već načina na koji su funkcionirali godinama. Malo rada, a puno benificija i bonusa, dijelilo se šakom i kapom.
Pogledaj malo što kažu ne-Grci koji već dugo žive u Grčkoj, sve će ti biti jasno.
Moram priznati da nisam baš detaljno upoznat sa negdašnjim stanjem u Grčkoj, ali ono što sam čuo uglavnom ide u prilog tvojoj tezi.

No za HR sam malo više informiran, i dalo bi se povući paralele.
Recimo i naša država pogoduje djelu stanovništva, jer se boji uskratiti im povlastice.

Primjer je crkva (koju sam spominjao u drugoj temi) kojoj se opraštaju porezi i daje parsto milja kuna svake godine. Onda tu imamo gomilu branitelja, mnogi od njih su lažni, i mnogi dobivaju nerealno visoke penzije. Isto ih se ne usudi rezati jer su dobro organizirani i vrište i na pomislao o kakvoj reviziji, ili na trač da s ulaskom u EU gube povlastice. Pa imamo raznorazne monopoliste koje se ne usudi provjeriti koliko je tu legalno poslovanje. Pa banke koje za razliku od večine drugih država, ne da su u frci nego imaju rekordnu zaradu (da ne pričam da ih se prodalo u bescjenje, a neke prije toga i saniralo našim novcem), loša monetarna politika itd. Da sad ne nabrajam sve.

I kad se na to uračuna debeli postotak korupcije, loše gospodarstvo (djelom posljedica globalne krize) i svake godine ima manjak u proračunu koji se nadoknadi novim zaduživanjem. I tako godinu za godinom dug enormno raste, uzimaju se novi krediti čak i za plačanje kamata. S Grčkom je slično samo što je to zaduživanje trajalo puuno duže. Dok raste BDP nije bed, no kad rast uspori ili čak i ode u minus nastaje generalna frka...

Djelom su za sve krivi vanjski faktori (da ne trekeljam još par pasusa napisati ću samo - neoliberalizam, da ne trekeljam još par pasusa) ali djelom smo si krivi i sami, tj. oni koji se u naše ime zadužuju i boli ih k***c što će biti za X godina...

Eto, malo promišljanja unutar "mainstream" settinga bez komentiranja same srži kapitalizma kojeg danas poznajemo i koji je kao takav teško dugoročno održiv...

Da li si mislio na tako nešto kad si pisao gornji post?

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 09 lis, 2011 3:07 am
Profil
Lieutenant Junior Grade
Lieutenant Junior Grade
Avatar

Pridružen/a: pet 01 lis, 2010 3:33 pm
Postovi: 118
Spol: Ženski
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Vulkanka
Post Re: Europska Unija
Ne, nece biti savrseno, bit ce nam grozno jos bar 50 godina, uzasno, ali za ulazak sam u EU jer je to nesto neizbjezno i neizvjesno prema svjetu koji bi trebao biti i koji ce biti htjeli to ili ne i trebalo bi biti kako treba

_________________
Zivi dugo i uspjesno


ned 09 lis, 2011 7:59 am
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Europska Unija
Cvicek je napisao/la:
Da li si mislio na tako nešto kad si pisao gornji post?


Između ostalog. Mislio sam i na to da su Grci, u smislu obični ljudi, vrlo malo radili, a lagodno živjeli. I ono malo što su svojim osobnim trudom i radom mogli pridonijeti, nisu. Takav mentalitet imamo i mi; želim što manje raditi za što veću plaću.


ned 09 lis, 2011 10:30 am
Profil
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Re: Europska Unija
Vulcan girl je napisao/la:
Ne, nece biti savrseno, bit ce nam grozno jos bar 50 godina, uzasno

Čemu onda ulazit u Uniju ako će nam bit grozno idućih 50 godina?? Pa ja do smrti neću imat onakav život kakav trebam imat.
Vulcan girl je napisao/la:
ali za ulazak sam u EU jer je to nesto neizbjezno i neizvjesno prema svjetu koji bi trebao biti i koji ce biti htjeli to ili ne i trebalo bi biti kako treba

Zašto bi to bilo neizbježno?? Zašto moramo ući u EU??

shirajzl je napisao/la:
Takav mentalitet imamo i mi; želim što manje raditi za što veću plaću.

A koji normalan čovjek bi htio radit ako ne mora tj. ako bi imao love da ne mora uopće radit u životu?? Svima je nama u prirodi tako da, ako možemo, radije se odmaramo nego da radimo. I nije to samo kod nas tako, nego svugdje u svijetu jer taj "gen" vučemo još iz davnih vremena.
Bi li ti, da imaš lovu, kuću, obitelj i sve to šta ti treba u životu, radio bi ili bi se radije odmarao? Ali, kažem, naravno uz uvjet da imaš sve što ti je potrebno.


A sada da kažem zašto sam glasovao protiv ulaska Hrvatke u EU?

Prvenstveno zato što smatram da se neće ništa na bolje promijeniti. Možda nešto malo ali to neće biti dovoljno da bi se poboljšao život u našoj državi. Godinama smo tako živjeli kako smo živjeli i zato nam je tako. Prošli smo svakakva državna uređenja, od kneževine, kraljevine (malte ne i carevine), fašističkog i komunističkog (pravilnije bi bilo reći socijalističkog) uređenja pa sve do današnje, navodne demokracije. I nije ni čudo da se naši Ne kažem da je Hrvatska loša zemlja za život ali nije ni najbolja.
Iznijet ću svoj primjer: završio sam faks i ne mogu pronaći posao, ni u struci, a kamoli drugdje. Tako je bilo i sa srednjom školom. Pa zar sam se školovao da bi imao na kraju plaću od 2000-3000 kn i mirovinu koja bi bila mizerna?? Kakve su mi mogućnosti da osnujem obitelj i da budem situiran? Male. Barem zasad... ali nadam se da će to biti bolje. Moj stric će, kad bude išao u mirovinu imati 50 godina staža. I ako će za tih 50 g. dobiti 2500 kn mirovine bit će dobro. Karikiram s ovom dobro ali tako je. Ne vrijedi što je za 2 godine već prešao 40 godina radnog staža. I radi težak fizički posao. I onda se na kraju razboli i što ima od mirovine?? Zar će to EU promijeniti? Neće, jer traže da se produlji radni vijek. Ok, nek se produži ali onima koji primjerice rade u uredima i sl., a ne onima koji rade teške fizičke poslove. Njima bi trebala beneficija.
Pričao sam jučer sa jedinim školskim prijateljem iz osnovne škole. Kaže da traži posao već godinu i pol dana, a predao je preko 100 zamolbi, a samo mu je na 4 odgovoreno. I to, pogađate, negativno. Pa ko je tu lud???

Jedino što smatram dobrim u tom procesu pristupa EU je taj što je natjerao domaće političare da provedu reforme koje inače ne bi.


I nadam se da će hrvatski državljani na referendumu glasati PROTIV pristupa RH EU. Za bolje nas samih. Nismo Švicarska ali ne budimo ni Grčka, Rumunjska, Bugarska. A kad sam već spomenuo te države, neke su trebale ohoho kasnije iza nas ući jer smo u bivšoj Jugi bili sa Slovenijom razvijeniji od njih. Eh, a da nije bilo te privatizacije i toga svega, ne bi bili.
Za mene, osobno, ne bi se ništa promijenilo ulaskom u EU. Onda čemu ulaziti ako će nam biti manje-više isto.

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


ned 09 lis, 2011 7:10 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Europska Unija
T'Grel je napisao/la:
Zašto bi to bilo neizbježno?? Zašto moramo ući u EU??

Zato jer mala, nejaka, gospodarski ovisna zemljica bez ikakvog međunarodnog autoriteta i utjecaja nema drugog izbora.


ned 09 lis, 2011 8:12 pm
Profil Web stranica
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Europska Unija
_Oz je napisao/la:
T'Grel je napisao/la:
Zašto bi to bilo neizbježno?? Zašto moramo ući u EU??

Zato jer mala, nejaka, gospodarski ovisna zemljica bez ikakvog međunarodnog autoriteta i utjecaja nema drugog izbora.


Uzeo si mi riječi iz tipkovnice. Ljudi ne shvaćaju da smo mi banana država koja mora plesati kako drugi sviraju, bez obzira sviđa li se nama ta glazba.


ned 09 lis, 2011 8:24 pm
Profil
Lieutenant Junior Grade
Lieutenant Junior Grade
Avatar

Pridružen/a: pet 01 lis, 2010 3:33 pm
Postovi: 118
Spol: Ženski
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Vulkanka
Post Re: Europska Unija
T'Grel je napisao/la:
Čemu onda ulazit u Uniju ako će nam bit grozno idućih 50 godina?? Pa ja do smrti neću imat onakav život kakav trebam imat.

Zašto bi to bilo neizbježno?? Zašto moramo ući u EU??



Da ne bi bilo 200 losih godina i da tek tvoji praunuci zive bolje

moramo i neizbjezno je zato sto se cjeli svijet ujedinjuje i oko toga se trudi

_________________
Zivi dugo i uspjesno


ned 09 lis, 2011 8:27 pm
Profil
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Re: Europska Unija
_Oz je napisao/la:
Zato jer mala, nejaka, gospodarski ovisna zemljica bez ikakvog međunarodnog autoriteta i utjecaja nema drugog izbora.

Nekada smo imali međunarodni autoritet i utjecaj. Doduše kao Jugoslavija ali smo ga imali. I predsjednik je bio Hrvat. Ali nije to htio isticati zbog "bratstva i jedinstva". Ali to je za drugu temu.

shirajzl je napisao/la:
_Oz je napisao/la:
Uzeo si mi riječi iz tipkovnice. Ljudi ne shvaćaju da smo mi banana država koja mora plesati kako drugi sviraju, bez obzira sviđa li se nama ta glazba.

Znači nek i dalje budemo (svojim vlastitim izborom) ugnjetavani. Sad nam je loše, pa glasujmo za ulazak u EU da nam isto tako bude loše. Možda i lošije.

Vulcan girl je napisao/la:
Da ne bi bilo 200 losih godina i da tek tvoji praunuci zive bolje

Aha... znači nevažno mi je kako ću ja živjeti i moja djeca nego je važno kako će moji praunuci živjeti?? Pa naravno da mi je stalo do toga da i moji praunuci dobro žive ali zašto mi ne bi bilo važno i da ja i moja djeca dobro živimo.

Vulcan girl je napisao/la:
moramo i neizbjezno je zato sto se cjeli svijet ujedinjuje i oko toga se trudi

Cijeli svijet se ujedinjuje pa onda moramo i mi? Jak argument, nema šta. Tako rade i drugi, pa moramo i mi. Kako sam rekao već, samo u drugom kontekstu: drugim državama je loše pa nek bude i nama.

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


ned 09 lis, 2011 9:45 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan