Sada je: čet 25 tra, 2024 11:02 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
 Smrtna kazna u TOS-u? 
Autor/ica Poruka
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Miki je napisao/la:
=D> Tako je. Nema bolje odgojne mjere od usmrćivanja. Onda možeš bit siguran da se prekršaj neće ponoviti. 8-[

Lol. Al ta je odgojna mjera primjer za ostale. Kak ne kužite? :roll: :lol:

_________________
Image


pet 07 sij, 2011 2:57 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
ma oni su htjeli ubiti Spocka iz ljubomore. i gotovo.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


pet 07 sij, 2011 7:47 pm
Profil ICQ Web stranica
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Ant je napisao/la:
ma oni su htjeli ubiti Spocka iz ljubomore. i gotovo.

Lol. Sto posto! :zubo:

_________________
Image


pet 07 sij, 2011 7:48 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Miki je napisao/la:
Oni koji su gledali The Menagerie 1 & 2, primjetili su jednu neobičnu činjenicu - spominjanje smrtne kazne zbog niza prekršaja koje je Spock počinio otevši Enterprise, lažirajući snimke, ozlijedivši ljude, otevši Pikea i otivš...otiđ...uši... 8-[ :oops: na Talos.

Htio bih izvaditi pojam smrtne kazne izvan konteksta epizode, te započeti raspravu sa pitanjem,
zašto i kako je moguće da jedna napredna civilizacija - bilo da se zove Ujedinjena Zemlja ili Federacija, kako god - prakticira najgoru moguću kaznu?
Ne čini li se doživotni zatvor kao civiliziranija solucija?
Otkud ta kazna?
Je li moguće da je ta kazna tijekom te 'povijesti' uklonjena do kasnijih serijala?
Očito da je, jer Janeway, Piki i Sisko nisu bacali zločince kroz airlock, premda bi to Janewayici najbolje odgovaralo zbog pomanjkanja resursa.

Do tell.

Na smrtnu kaznu u TOS-u mogao je bit samo osuđen onaj koji posjeti Talos sistem. Naime Talosijanci su u to vrijeme bili velika prijetnja federaciji, i svima je bilo zabranjeno da se približavaju tom sustavu. Zbog događaja u pilot epizodi treka Cage.

Kako u SAD-u smtna kazna postoji, a trek je američka serija i većina likova u njemu su amerikanci. Ispada da su amerikanci najdiminantnija ljudska nacija i u Federaciju, možda se zbog tog smrtna kazna tako dugo održala.
:D


sub 22 sij, 2011 2:24 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
RAI'TARA je napisao/la:
Kako u SAD-u smtna kazna postoji, a trek je američka serija i većina likova u njemu su amerikanci. Ispada da su amerikanci najdiminantnija ljudska nacija i u Federaciju, možda se zbog tog smrtna kazna tako dugo održala.[/color][/b] :D

Ako ćemo tako gledat, onda je cijeli TOS odijeljen od slijedećih serijala, jer se u samoj poruci i način na koji to prikazuju toliko razlikuju.
TOS je išao s proameričkih stilom i filozofijom uzmi što hoćeš, kad hoćeš i kako god znaš. Agresivnim pristupom, dok je primjerice u TNG-u napravljen zaokret od 180 stupnjeva po tom pitanju, kojeg su DS9, VOY i ENT slijedili u većoj ili manjoj mjeri.

_________________
Image


sub 22 sij, 2011 2:03 pm
Profil
mindfrelling bloodsucker
mindfrelling bloodsucker
Avatar

Pridružen/a: sri 07 svi, 2008 8:02 pm
Postovi: 6900
Lokacija: preselila kod Trapa u Dorne :D
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: manipulative and psychotic
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
RAI'TARA je napisao/la:
Na smrtnu kaznu u TOS-u mogao je bit samo osuđen onaj koji posjeti Talos sistem. Naime Talosijanci su u to vrijeme bili velika prijetnja federaciji, i svima je bilo zabranjeno da se približavaju tom sustavu. Zbog događaja u pilot epizodi treka Cage.


Zašto su bili velika prijetnja federaciji? :scratch:

Šta nisu na kraju talosijanci odlučili da su ljudi ionak preagresivni i šta ja znam i da im ionako ne bi poslužili i pustili ih sve? :-k

Ili sam ja sve krivo skužila? 8-[

_________________
"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva. Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Sv. Augustin (354-430)


:vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2:


sub 22 sij, 2011 2:16 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Dejanira je napisao/la:
Zašto su bili velika prijetnja federaciji? :scratch:

Šta nisu na kraju talosijanci odlučili da su ljudi ionak preagresivni i šta ja znam i da im ionako ne bi poslužili i pustili ih sve? :-k

Ili sam ja sve krivo skužila? 8-[

Nisi krivo skužila. Ali mislim da je to bilo da bi se zaštitili Talosijanci od intrudera. A s obzirom da je smrtna kazna važila za sve članove Federacije, pretpostavljam da se time željelo zaštiti i one koji ne pripradaju ljudskoj rasi. :-k

_________________
Image


sub 22 sij, 2011 5:53 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Dejanira je napisao/la:
RAI'TARA je napisao/la:
Na smrtnu kaznu u TOS-u mogao je bit samo osuđen onaj koji posjeti Talos sistem. Naime Talosijanci su u to vrijeme bili velika prijetnja federaciji, i svima je bilo zabranjeno da se približavaju tom sustavu. Zbog događaja u pilot epizodi treka Cage.


Zašto su bili velika prijetnja federaciji? :scratch:

Šta nisu na kraju talosijanci odlučili da su ljudi ionak preagresivni i šta ja znam i da im ionako ne bi poslužili i pustili ih sve? :-k

Ili sam ja sve krivo skužila? 8-[

Uglavnom nisu željeli da se Talosijanci predomisle i odluče porobiti cijelu federaciju, pa je taj planet bio zabranjen, nisu željeli uopće uznemiravati Talosijance.

Sličan slučaj imamo i u TNG-u.


ned 23 sij, 2011 5:16 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Prije neki dan sam gledao Menažeriju, i u epizodi se jasno kaže da je to JEDINA smrtna kazna koja je ostala na snazi.
(MENDEZ: "And to do so is the only death penalty left on our books.")
I na kraju druge epizode je i ta kazna ukinuta, tako da ako ćemo dalje raspravljati, raspravljamo o tome zašto je to jedna jedina kazna Federacije (pretpostavljam da je Mendez mislio na to) i zašto je vrijedila tih 10ak ili koliko već godina.

U međuvremenu smo upoznali mnogo drugih opasnih rasa, čak bi Talosijanci jedna od bezopasnijih "negativnih" rasa.... no lako je to sada govoriti nakon 700+ epizoda :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 26 sij, 2011 8:34 am
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
:-k Viš, to nisam uopće primjetio da je to jedina preostala smrtna kazna. Pročitao transkript, i doista. :oops:


sri 26 sij, 2011 7:46 pm
Profil
Trekker

Pridružen/a: sri 24 srp, 2013 3:15 pm
Postovi: 5
Spol: Muški
Naj Serija: TOS
Koje si vrste?: KUJ
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Nisam ni ja znao!

_________________
Zombi Igre


čet 12 ruj, 2013 9:47 am
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Cvicek je napisao/la:
Prije neki dan sam gledao Menažeriju, i u epizodi se jasno kaže da je to JEDINA smrtna kazna koja je ostala na snazi.
(MENDEZ: "And to do so is the only death penalty left on our books.")
I na kraju druge epizode je i ta kazna ukinuta, tako da ako ćemo dalje raspravljati, raspravljamo o tome zašto je to jedna jedina kazna Federacije (pretpostavljam da je Mendez mislio na to) i zašto je vrijedila tih 10ak ili koliko već godina.

Zašto su onda Khana i njegovu posadu osudili na smrt? 8-[ Mislim, zaledili su ih, dođe ti na isto. Ili to nije Khanon? :zubo:

*padobranac*

_________________
Image


čet 12 ruj, 2013 2:56 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
Smrtna kazna je najblaza kazna za najokorelijeg prestupnika , da ne kazem mislosrdje, tako da sam protiv nje u tom smislu ,ali je zato najbolja moguca kazna za politicirre koje su prenerverili drzavne pare iliti direktam lopovluk. Ja Kini zavidim na tome. :zaljubljen:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


uto 17 ruj, 2013 5:17 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Smrtna kazna u TOS-u?
A to ima veze sa TOSom... ? :-s

_________________
Image


uto 17 ruj, 2013 9:49 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan