Sada je: pet 19 tra, 2024 9:40 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Budućnost društvenih odnosa 
Autor/ica Poruka
Cadet 1st year
Cadet 1st year

Pridružen/a: ned 11 pro, 2011 8:54 pm
Postovi: 11
Spol: Muški
Koje si vrste?: covjek
Post Budućnost društvenih odnosa
Kako zamisljate medjuljudske/politicke odnose u buducnosti? Cemu se radujete? Cega se plasite?

Koja bi znanstvena otkrica najvise mogla uzdrmati/promijeniti trenutne odnose u drustvu?


čet 15 pro, 2011 10:03 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Zamisljam ih ko u star trek-u ali strah me da se ipak nece puno prominit u pogledu na stanje danas i da tu bolju buducnost samo zamisljan , to jest samo joj se nadam ali je to nerealno nadanje :(

_________________
Surviving the new decade


pet 16 pro, 2011 1:37 am
Profil
Cadet 1st year
Cadet 1st year

Pridružen/a: ned 11 pro, 2011 8:54 pm
Postovi: 11
Spol: Muški
Koje si vrste?: covjek
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Koliko je opis drustva u Star Treku realistican? Npr. lijecnik je proivod umjetne inteligencije, a medicinska sestra je fizicka osoba. Ne bi li bilo za ocekivati da razvojem umjetne inteligencije umjetan bica pocmu obavljati poslove od jednostavnijih prema komplesnijima...


pet 16 pro, 2011 4:18 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Mislim da će budućnost društvenih odnosa po forumima težiti kritiziranju otvaranja tema u krivim podforumima, sa slabim uvodom i pravopisnim pogrešakama u imenu teme :-k

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 17 pro, 2011 1:10 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Cvicek je napisao/la:
Mislim da će budućnost društvenih odnosa po forumima težiti kritiziranju otvaranja tema u krivim podforumima, sa slabim uvodom i pravopisnim pogrešakama u imenu teme :-k


Pa primisti temu :)

Cesto i prvi korisnici foruma nemaju pojima o pravilima ..pa mozda i ratio nije mislia nista lose :-k

_________________
Surviving the new decade


sub 17 pro, 2011 2:07 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Ni ne mislim da je mislio ništa loše... ali mi se nije dalo slati PM objašnjenja :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 17 pro, 2011 2:10 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: buducnost drustvenih odonosa
Znaci linost :mrgreen:

Uglavnom tema nije losa ako se malo doradi :)

Samo nekako iman dojam da je forum na aparatima ..podhitno nam tribaju novi ljudi jer mi stari smo vec zasiceni sa svime cini mi se ..tu je i facebook zbog kojeg generalno forumi posustaju a za ovog je steta sta je posusta u aktivnosti i broju aktivnih korisnika :(

_________________
Surviving the new decade


sub 17 pro, 2011 2:13 am
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 14 stu, 2009 11:40 pm
Postovi: 1179
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
Dobrodošao ratio, želim ti ugodan boravak na forumu.

Zanimljiva tema,
međuljudski odnosi u budućnosti, hm...nadam se boljem, povezanijem, humanijem društvu. Iz ovoga odmah i proizlazi ono čuveno pitanje...kada ćemo napokon istraživati svemir sa ljudskom posadom , kada očekujemo revolucionarno otkriće pogona koji će biti dostojan nekog star trek broda, možda onoga trenutka kada čovječanstvo bude moralno razvijenije. Čak kada se upita neke filozofe, teologe, pa čak i znanstvenike, što nas očekuje u tehnološkom smislu u slijedećih sto godina, znaju dati odgovore , možda ništa posebno, možda će se čovječanstvo moralno razvijati, ujediniti i biti pravednije prema svojim bližnjima i planeti. Tek kada sredimo odnose unutar naše planete, tek tada možemo očekivati nešto veliko u tehnološkom smislu. E sad, jedino da se u međuvremenu rodi neki novi Nikola Tesla ili Albert Einstein pa nas lansira na novi tehnološki nivo.


sub 17 pro, 2011 6:11 pm
Profil
Cadet 1st year
Cadet 1st year

Pridružen/a: ned 11 pro, 2011 8:54 pm
Postovi: 11
Spol: Muški
Koje si vrste?: covjek
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
Pisanje bez kvacica je moj stil i toga se ne odricem po cijenu izbacivanja. Sorry zbog krivog podforuma - ovim se bavim za razoniodu, dakle kad mozak postane preumoran za teze stvari.

Aj da probam konkretizirati pitanje: Za koje tehnicko otkrice milsite da bi najvise promijenilo svijet i na koji nacin? Pri tom mislim prvenstveno na medjuljudske/drustvene odnose .

Npr, u jednoj SF knjizi koju sam davno procitao (zaboravih naslov) je analizirana situacija u kojoj je proizveden jeftinin i pouzdan detektor lazi i kako bi to promijenilo svijet...

Kao sto sam istaknuo u prethodnom postu meni se cini da npr. Star Trek nije ozbiljno promislio implikacije razvoja umjetne inteligencije i virtualnih bica koji bi mogli preuzeti pojedine poslove i dinamiku razvoja takvih dogadjaja. Bojite li se da bi androidni roboti mogli dovest do toga da svi ljudi s npr. IQ < 110 izgube posao i postanu socijalni slucajevi?


ned 18 pro, 2011 1:01 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
Teleportacija - s njom nema nostalgije za rodnim krajem , nema odvajanja od obitelji ako radiš negdi daleko ..nema nit limitacije u kretanju jer možeš otić bilo di ..i zato bi ona prominila funkcioniranje cilog društva od migracija ljudi na planeti do dostupnosti svega i svačega ..tj transporta raznih roba i potrepština 8)

_________________
Surviving the new decade


ned 18 pro, 2011 2:15 am
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
ratio je napisao/la:
Pisanje bez kvacica je moj stil i toga se ne odricem po cijenu izbacivanja.

Ne brini, ne banamo ljude zbog takvih stvari. :zubo:

Nisi jedini koji to radi.

ratio je napisao/la:
Aj da probam konkretizirati pitanje: Za koje tehnicko otkrice milsite da bi najvise promijenilo svijet i na koji nacin? Pri tom mislim prvenstveno na medjuljudske/drustvene odnose.

Osim spomenute teleportacije, tu je i replikator, zahvaljujući kojemu de facto nitko ničime ne oskudijeva. Svijet u kojem nema siromaštva i socijalnih nemira nedvojbeno je bolje okruženje za pozitivniju socijalnu klimu. Danas živimo u svijetu ogromnih klasnih razlika, a u Treku se čini da najniži društveni slojevi uopće mnogo ne zaostaju za najvišima (ako u Federaciji uopće postoje ikakve klasne podjele).

ratio je napisao/la:
Npr, u jednoj SF knjizi koju sam davno procitao (zaboravih naslov) je analizirana situacija u kojoj je proizveden jeftinin i pouzdan detektor lazi i kako bi to promijenilo svijet...

Uf, tu ima bezbroj škakljivih moralnih implikacija. Ako bi se uporaba takvog uređaja nekontrolirano raširila, to bi bio popriličan udar na privatnost, tj. na temeljna ljudska prava. Svako ima pravo na svoje tajne.

Upotreba u pravosuđu je okej (prilikom davanja iskaza i svjedočenja na sudu), no morale bi postojati granice. Npr. poslodavci bi bez sumnje htjeli koristiti takav uređaj pri zapošljavanju, a to za sobom povlači razne mogućnosti diskriminacije).

ratio je napisao/la:
Kao sto sam istaknuo u prethodnom postu meni se cini da npr. Star Trek nije ozbiljno promislio implikacije razvoja umjetne inteligencije i virtualnih bica koji bi mogli preuzeti pojedine poslove i dinamiku razvoja takvih dogadjaja. Bojite li se da bi androidni roboti mogli dovest do toga da svi ljudi s npr. IQ < 110 izgube posao i postanu socijalni slucajevi?

Star Trek nije ozbiljno promislio implikacije kod mnogih koncepata kojima se bavio, ne samo kod AI-a. Npr. nikad mi nije bilo jasno zašto EMH nije sposoban za multitasking (dakle, kad ima više pacijenata istovremeno, zašto ne bi mogao napraviti više holografskih projekcija samog sebe i svakom pacijentu posvetiti potreban djelić svog ukupnog kapaciteta/potencijala?)...


ned 18 pro, 2011 3:23 am
Profil Web stranica
Cadet 1st year
Cadet 1st year

Pridružen/a: ned 11 pro, 2011 8:54 pm
Postovi: 11
Spol: Muški
Koje si vrste?: covjek
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
@ Oz - jako zanimljivo promisljanje

Da se ne rasplinemo na mnogo tema, predlazem da se uhvatimo Captainove ideje (jako mi se svidja ta ideja). Dakle, zamilislimo sljedeci scenarij: upravo (danas) je objavljeno da je otkriven teleporter. Stovise filantropski znanstvenik je nacrt za njegovu izradu donirao svijetu. Treba 100 miliona dolara za napraviti tvornicu, a potom je proizvodna cijena teleportera 1000 dolara, jeden telportacije izmedju bilo koja dva teleportera 0,03 centa po kilogramu teleportiranog.

Kako se izgleda novi svijet, tj. koje se kljucne promijene u svijetu dogadjaju?

Da ja zapocmem s prvim pitanjem - mislite li da bi u takvom svijetu bilio dozvoljeno pojedincima posjedovati teleporter ili bi vlade inzistirale da zadrze kontrolu nad njim zbog opansoti od pljacki, terorizma i sl? Sto je s vizama, putovnicam i sl?


ned 18 pro, 2011 12:00 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
ratio je napisao/la:
Npr, u jednoj SF knjizi koju sam davno procitao (zaboravih naslov) je analizirana situacija u kojoj je proizveden jeftinin i pouzdan detektor lazi i kako bi to promijenilo svijet...
Detektor laži sam po sebi ne bi toliko puno promjenio, ako govorimo o standardnim detektorima laži. Znanstvenici već rade na naprednijim detektorima laži, polazeći od istraživanja koja pokazuju da se kod laganja (kao i kod drugih radnji) aktiviraju točno odreženi djelovi mozga... e sad je samo stvar napraviti detektor koji će biti fukncionalan i izvan laboratorijskih uvijeta.
Za otkrivanje emocija i laži ponekad je dovoljno samo pratiti govor tijela (što nije lako, nakon pročitanog materijala mislim da sam tek na tragu da u tom smislu budem intuitivan ko prosječna žena :mrgreen: ) a i ljudi najčešće lažu iz društvenih razloga (da ne ispadnu bezobrazni, poboljšaju sliku o sebi i sl)

No, jedno je skužiti da netko laže ili prikriva istinu, a druga stvar je znati pozadinu svega, što nekoga potiče da tako nešto radi. Ako bi postojao detektor koji bi otkrivao kompletnu osobnos, e tu bi već bilo frka :) ... mislim da bi na početku bio kaos, no s vremenom bi se smirilo i dobili bi neko sasvim drugačije društvo... pitanje je kako bi to izgledalo, ima mnogo scenarija... od pozitivnih do negativnih...

ratio je napisao/la:
Kao sto sam istaknuo u prethodnom postu meni se cini da npr. Star Trek nije ozbiljno promislio implikacije razvoja umjetne inteligencije i virtualnih bica koji bi mogli preuzeti pojedine poslove i dinamiku razvoja takvih dogadjaja. Bojite li se da bi androidni roboti mogli dovest do toga da svi ljudi s npr. IQ < 110 izgube posao i postanu socijalni slucajevi?
To se danas već i događa - tako da bi pitanje prije bilo - da li se bojite realnosti stanja?
Nezaposlenost uvjetovana automatizacijom je realnost koja se počinje događati i pred završetkom je nečega što je započelo prije par stoljeća. Prvo je automatizacijom poljoprivrede je većina radne snage prešlo na industriju, pa automatizacijom industrije na sektor usluga. Danas se i sektor usluga ubrzano automatizira i ako ovako nastavi većina ljudi više neće imati gdje raditi jer će većina nekadašnjih poslova biti automatizirana.

Konkretno za androide - uz to što se uvode automati za gomilu uslužnih djelatnosti, nedavno su predstavljeni i novi roboti koji su već nadomak tome da zamjene npr. poslužitelje u kafićima.

To će se nastaviti i tada će ljudski rod biti pred prekretnicom - da li će oni koji imaju kapital super živjeti jer će im strojevi sve stvarati, a ostatak ljudi trunuti jer posla neće biti (osim za nekolicinu djelatnosti koje strojevi neće moći zamjeniti), ili će se uvesti neka vrsta društveno pravedne ekonomije bazirane na resursima i svi ćemo bolje živjeti. Glupi poslovi više neće biti nužnost pa ce se ljudi moći više posvetiti sebi, unapređenju sebe i društva, imati ispunjenije živote... (frack, za kraj opet moram dodati ovaj youtube filmić kao jednu od inspiracija :) )
I kada se to dogodi, onda možemo početi razmišljati o ujedinjenju snaga i, da parafraziram Ent pjesmu, započeti dug put od ovdje do tamo (istraživanje svemira)

8-[

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 18 pro, 2011 8:12 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
ratio je napisao/la:
@ Oz - jako zanimljivo promisljanje

Da se ne rasplinemo na mnogo tema, predlazem da se uhvatimo Captainove ideje (jako mi se svidja ta ideja). Dakle, zamilislimo sljedeci scenarij: upravo (danas) je objavljeno da je otkriven teleporter. Stovise filantropski znanstvenik je nacrt za njegovu izradu donirao svijetu. Treba 100 miliona dolara za napraviti tvornicu, a potom je proizvodna cijena teleportera 1000 dolara, jeden telportacije izmedju bilo koja dva teleportera 0,03 centa po kilogramu teleportiranog.

Kako se izgleda novi svijet, tj. koje se kljucne promijene u svijetu dogadjaju?

Da ja zapocmem s prvim pitanjem - mislite li da bi u takvom svijetu bilio dozvoljeno pojedincima posjedovati teleporter ili bi vlade inzistirale da zadrze kontrolu nad njim zbog opansoti od pljacki, terorizma i sl? Sto je s vizama, putovnicam i sl?



O toj temi nikad promišlja baš i nisan ali kad tako kažeš , istina je da bi se takva tehnologija mogla zlouporabit ..ali nekako mislin da bi se izmislilo nekakvo ograničenje u dometu ili možda nekakav elektromagnetski štit koji bi onemogučava da se teleportira tek tako na osjetljiva mista ..banke ..urede ..vojarne i takve stvari :-k

Teleportacija je ona epohalna tehnologija koja minja apsolutno sve na svitu u smislu načina života i kretanja , ali i zaštite dobara i ljudi , jer ako se svugdi može teleportirat onda uistinu nema sigurnog mista na svitu

Uz daleku teleportaciju je vezana i stvar da bi naprimjer turizam posta svakodnevna pojava i to brzinska pojava bez puno pripreme ..naprimjer želiš na kavu u beč ..teleportiraš se i to je to ..neki čeh želi na kupanje u hrvatsku ..teleportira se i to je to , neki hrvatski iseljenik želi provest dosta vrimena u hrvatskoj ..jednostavno se teleportira doma na kavu ( ili kod rodbine u neki drugi dio svita , kad god želi) ..teleporter je transport u sekundi..momentalni transport i zbog tog bi vjerovatno i patile druge transportne opcije , pitanje je dal bi i dalje vozili avioni ili vlakovi ..zapravo teleporter otvara bezbroj novih pojava u svitu koje je teško i predvidit ;)

_________________
Surviving the new decade


ned 18 pro, 2011 8:43 pm
Profil
Ensign
Ensign
Avatar

Pridružen/a: pon 19 pro, 2011 3:33 am
Postovi: 66
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: ST: XI
Opis Stanja: U vezi
Koje si vrste?: Trill
Post Re: Budućnost društvenih odnosa
Hmmm. Jako zanimljivo pitanje.

Možda nam se zaista dogodi nešto tipa Sanctuary District ali nadam se da neće mada jako naginjemo k tome.

Što se tiče tehnologije - sve se to skupa razvija brzo ali ne tako brzo kako bi mi željeli. Ovisi u koju budućnost gledamo. Za možda 100 godina uistinu budu hologramski liječnici :mrgreen: koji će sve bolesti rješavati za tren.

U svakom slučaju osobno se nadam boljitku premda danas ne izgleda tako. Možda sam samo radi previše odgledanih trek epka preoptimistična. #-o


pon 19 pro, 2011 3:48 am
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan