Sada je: uto 04 lis, 2022 5:23 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
 6x04 - Relics 

Ocjena
10 47%  47%  [ 8 ]
9 18%  18%  [ 3 ]
8 12%  12%  [ 2 ]
7 6%  6%  [ 1 ]
6 6%  6%  [ 1 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 6%  6%  [ 1 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 6%  6%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 17

6x04 - Relics 
Autor/ica Poruka
Über Trekkie
Über Trekkie

Post 6x04 - Relics
"Relics"
(Relikti)

Sezona: 6
Epizoda: 04
Datum premijere:12. 10.1992.
Prikazano na HRT-u: 14.07.2008.
slika
Scenarist: Ronald D. Moore
Redatelj Alexander Singer

Gostujući Glumci:
Lanei Chapman as Ensign Sariel Rager
Erick Weiss as Ensign Kane
James Doohan as Scotty

Stardate: 46125.3 (2369)

Kratak sadržaj: (preuzeto sa ST Centra)
Posada U.S.S. Enterprisea ostaje iznenađena kada susreće U.S.S. Jenolen koji se srušio prije 75 godina na površini strahovite gravitacijske sile – Dysonove Sfere. Još su više iznenađeni kada otkrivaju da je legendarni kapetan Montgomery Scott preživio tri četvrtine stoljeća unutar transportera, u molekularnom obliku. Posada teleportira izmorenog veterana natrag na Enterprise, bio je zapovjednik stroja prvog U.S.S. Enterprisea NCC 1701, a sada je zabljesnut brodom s tehnologijom 24. stoljeća.

Detaljnije informacije: Memory Alpha - Relics

Kompletan scenarij: Relics

pon 14 srp, 2008 5:25 pm
Über Trekkie
Über Trekkie

Post Re: 6x04 - Relics
Evo da komentiram odmah...

Sama epizoda je dobra, ali ima nekoliko gluposti... Kad su one zrake uvukle Enterprise u sferu, Enterprise je bio oko 90 000 000 km od zvijezde. Inercija ga je nastavila gurati dalje kad su ga zrake pustile, sto je ok, ali oni su taj cijeli put prosli za 5 minuta otprilike (mozda i manje), i kad izracunate, vidjet cete da je inercija gurala Enterprise brzinom svjetlosti (300 000 km/s), sto nije tocno jer smo vidjeli da je Enterprise puno sporije prosao kroz vrata.

Drugo, kad su dosli do zvijezde, pocele su ih gadjati one solarne baklje, i rekli su da ce se Enterprise unistiti za 3 minute ili tako nesto... uzasno mi ide na zivce kad takvim jadnim stvarima pokusavaju stvoriti osjecaj napetosti

A zasto su im zrake uopce onesposobile motore i iscrpile dosta energije? Kak su onda prolazili brodovi koji su zivjeli unutra? To nema smisla...

I glupo mi je da su ljudi zivjeli s unutrasnje strane sfere... znaci tamo gdje Enterprise ulazi je vakum, a odmah do toga su zelena polja s atmosferom... Logicnije bi bilo da su unutar sfere bili planeti

I na pocetku su rekli da je sfera jako velike mase... Da je stvarno tako teska, onda bi gravitacija smrvila ljude koji su na Jenolenu... Ali nelogicno je da je tako teska jer je suplja... tako da su i s tim spetljali

I zadnje, di su bili kosturi Jenolenove posade?

Sama epizoda bi bila za 8, al dat cu joj 6 zbog ogromnih propusta

pon 14 srp, 2008 5:36 pm
Make it so
Make it so

Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
9
Nije mi se dalo obazirat paznju na greske 8)
Nakon sareka , bonesa i spocka napokon i scoty u TNG epizodi :mrgreen:

Malo mi ga je bilo zao na pocetku , totalno je bio izgubljen u vremenu i prostoru (a i stalno prica nekakve price i geordi je malo bio nervozan na njega) , kasnije se sve promijenilo nabolje
Ideja s međuspremnikom je bila zanimljiva , malo strasna doduse i dosta slicna onoj prici iz barclayeve epizode , prezivio je kao signal vise od 50 godina :shock:

Ono sta je mene uzasno zainteresiralo je tko su graditelji svere i kako izgledaju , u kojem se sektoru ona tocno nalazi i kako izgleda na povrsini :mrgreen: :-k
Ima li nekakvo nekanonsko rijesenje ? :oops:

pon 14 srp, 2008 5:42 pm
Über Trekkie
Über Trekkie

Meni je epizoda za 10.
ali...
MacGyver je napisao/la:
Evo da komentiram odmah...

Sama epizoda je dobra, ali ima nekoliko gluposti... Kad su one zrake uvukle Enterprise u sferu, Enterprise je bio oko 90 000 000 km od zvijezde. Inercija ga je nastavila gurati dalje kad su ga zrake pustile, sto je ok, ali oni su taj cijeli put prosli za 5 minuta otprilike (mozda i manje), i kad izracunate, vidjet cete da je inercija gurala Enterprise brzinom svjetlosti (300 000 km/s), sto nije tocno jer smo vidjeli da je Enterprise puno sporije prosao kroz vrata.

- da potencijalna greska. Nisam provjeravao brojke , ali vjerojatno si u pravu.

MacGyver je napisao/la:
Drugo, kad su dosli do zvijezde, pocele su ih gadjati one solarne baklje, i rekli su da ce se Enterprise unistiti za 3 minute ili tako nesto... uzasno mi ide na zivce kad takvim jadnim stvarima pokusavaju stvoriti osjecaj napetosti

- da to spada u slavne Holivudske bombe koje neznaju eksplodirati jer uvijek stanu u zadnjoj sekundi. :twisted:

MacGyver je napisao/la:
A zasto su im zrake uopce onesposobile motore i iscrpile dosta energije? Kak su onda prolazili brodovi koji su zivjeli unutra? To nema smisla...

- vjerojatno su onesposobljeni jer su pokusavali cijelo vrijeme uvlacenja ici punom snagom u rikverc, plus nekaj su trabunjali o nespojivosti zrake s njihovim sustavima. :-s
MacGyver je napisao/la:
I glupo mi je da su ljudi zivjeli s unutrasnje strane sfere... znaci tamo gdje Enterprise ulazi je vakum, a odmah do toga su zelena polja s atmosferom... Logicnije bi bilo da su unutar sfere bili planeti

- kaj ti neznas nikaj o disonovoj sferi. pa poanta i je da se na taj nacin stvori ogromna korisna povrsina pogodna za zivot i koristi se i puna snaga sunca. na taj nacin se moze oko jednog sunca naselit ogromna kolicina stanovnika, ali su ovisni o tom jednom suncu , ko u njihovom slucaju kad sunce postane nestabilno / bjez iz Disonove sfere.
Edit - Zamislite razmjere takve masovne evakuacije, tj . evakuirati
nekoliko tisuca milijardi bica. :shocked:
MacGyver je napisao/la:
I na pocetku su rekli da je sfera jako velike mase... Da je stvarno tako teska, onda bi gravitacija smrvila ljude koji su na Jenolenu... Ali nelogicno je da je tako teska jer je suplja... tako da su i s tim spetljali

je moguce da su malo pretjerali s takvom masivnoscu , tj gravitacijskim utjecajem,
ali kako je Skoty rekao , za to treba nevjerojatno inzenjersko umijece.
Zamiskli koliko materijala treba za oklopiti sunce na Zemljinoj orbiti - jer je to udaljenost
koja pogoduje ljudima, ali ako nemas umjetnu gravitaciju moras zavrtjeti sferu, kako bi stanovnici imali centrifugalnu silu teze, i to treba svu silu izdrzati da se ne razbjezi
dakle moguce sva sila materije i jos kao to je ugljikov neutronij. :-k

MacGyver je napisao/la:
I zadnje, di su bili kosturi Jenolenove posade?

- dobro pitanje vjerojatno se nebi stigli za 75 godina raspasti na minimalnom odrzavanju zivota.
- jedino ako svi flotini brodovi imaju automatsko ciscenje , pa su automati ocistili
raspadnute ostatke , kad vise nisu licili na ljude, a nisu bili zivi jer su zginuli pri padu.

Unatoc svemu ova mi se epizoda svidja. :hallo:

samo kada mu pomaže da se pridigne.”

pon 14 srp, 2008 11:43 pm
Über Trekkie
Über Trekkie

nenadg je napisao/la:
MacGyver je napisao/la:

- kaj ti neznas nikaj o disonovoj sferi. pa poanta i je da se na taj nacin stvori ogromna korisna povrsina pogodna za zivot i koristi se i puna snaga sunca. na taj nacin se moze oko jednog sunca naselit ogromna kolicina stanovnika, ali su ovisni o tom jednom suncu , ko u njihovom slucaju kad sunce postane nestabilno / bjez iz Disonove sfere.
Edit - Zamislite razmjere takve masovne evakuacije, tj . evakuirati
nekoliko tisuca milijardi bica. :shocked:
MacGyver je napisao/la:

je moguce da su malo pretjerali s takvom masivnoscu , tj gravitacijskim utjecajem,
ali kako je Skoty rekao , za to treba nevjerojatno inzenjersko umijece.
Zamiskli koliko materijala treba za oklopiti sunce na Zemljinoj orbiti - jer je to udaljenost
koja pogoduje ljudima, ali ako nemas umjetnu gravitaciju moras zavrtjeti sferu, kako bi stanovnici imali centrifugalnu silu teze, i to treba svu silu izdrzati da se ne razbjezi
dakle moguce sva sila materije i jos kao to je ugljikov neutronij. :-k

Ovo nisam znao da sve mora biti s unutarnje strane sfere, onda ok,ali ipak mislim da je sfera trebala biti malo sira, jer kad je Enterprise prolazio, ucinila mi se dosta tankom... Ali svejedno mi je cudno to da Enterprise normalno ulazi u vakumu, a odmah do njega atmosfera

A ovo za centrifugalnu silu je tocno, ali optimalna bi gravitacija bila samo na dvije paralele (jedna na sjevernoj polutci i suprotna njoj na juznoj polutci), izmedju te dvije paralele bi bila malo jaca, a izvan njih malo slabija, a na polovima uopce nebi bilo gravitacije, tako da su osim cf sile trebali jos neki generatori umjetne gravitacije

uto 15 srp, 2008 1:50 am
Egzobiolog
Egzobiolog

Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
...4... i to samo radi Scotty-a koji je bio jedini koji ovu epizodu održava gledljivom...

...kad su ušli u sferu ostali su bez pogona...
...a kad su se Scotty i Geordi pojavili odmah su kreuli nazad... aha... :roll: :roll:

...a kad su uništili brod, trebali su kroz neke ostatke proći...
...ups, zaboravili su ih umatnuti... :roll: :roll:

...najskuplja epizoda u TNG-u...
...a ispala je katastrofalno... :P :P :P

sri 16 srp, 2008 11:11 am
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie

Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
7

Kao sto su i drugi napisali, bilo je lijepo opet vidjeti Scottyja.
Zbilja je bilo malo prenategnuto sto su ga svi na pocetku ignorirali, kako im je isao na zivce i sl...
Trebao je odmah otici na Ten Forward, i naci nekoga tko nije na duznosti da s njim popije pice i prica price o dogodovstinama u starim dobrim vremenima - kad su kapetani bili 'kauboji', sukobi su se cesto rjesavali sakama, a Prime directive se koristio samo kad su druge metode propale :)

Epizoda ima dosta propusta i meni su za oko zapeli taj da su im odjednom motori proradili cim su usli unutra :?
I to da su tako brzo dosli do sunca koje je bilo udaljeno od njih otprilike kao Zemlja od Sunca :thumbs3:
"Just in time" situacije su toliko ceste u STu i filmskoj umjestnosti uopce, da bi se o tome mogla otvoriti posebna tema za raspravu :)

Nitko nije spomenuo kako su na brzinu La Forge i Scotty uspjeli popraviti brod koji je kao bio u uzasnom stanju (tolikom da ga ni Scotty nije zelio popravljati nego se odlucio cekati pomoc unutar riskantne teleporterske "petlje".

Ostalo bi se jos i nekak dalo objasniti techno babbleom :)
Npr. zrake su ih onesposobile prije ulaska da sigurnije prodju unutra.... ali ih unutra nisu ponovo osposobile jer je Sfera u kvaru - sta mislite zasto na Sferi nije bilo stanovnika ;)

Takva gravitacija ne bi morala smrviti ljude (a sunce je predaleko da utice na to) a postoji i umjetna (anti)gravitacija ako bi G na povrsini bio prevelik ili premali...
Sfera ima ogromnu masu, ali je ta masa rasprsena po veeeelikom prostoru.

Na unutrasnjoj strani Sfere se moze zivjeti, a sam sustav se brine da tokom otvaranja vrata atmosfera ne iscuri van (a to malo izgubljene atmosfere se moze i nadoknaditi - rasi koja moze napraviti takav astronomski poduhvat, nije problem replicirati jos malo zraka ili ga oduzeti Suncu :)

Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika

sri 16 srp, 2008 7:07 pm
Fi'ta Gul
Fi'ta Gul

Zaboravili ste još jedan propust. Enterprise je teleportirao Scottya i Geordia sa Jenolena i uništio ga kao kulu od karata iako su Jenolenu bili dignuti štitovi.
Bez obzira na tehnikalije, epizoda je jako dobra, ne vjerujte svemu što Bobo trkelja. :mrgreen:

sri 16 srp, 2008 9:44 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie

TerNek je napisao/la:
Zaboravili ste još jedan propust. Enterprise je teleportirao Scottya i Geordia sa Jenolena i uništio ga kao kulu od karata iako su Jenolenu bili dignuti štitovi.
Bez obzira na tehnikalije, epizoda je jako dobra, ne vjerujte svemu što Bobo trkelja. :mrgreen:

Vjerojatno su Jenolen unistili s lakocom , jer su im fotonska torpeda
puno jaca, bolja, naprednija itd, prema stitovima starim 75 godina.

Kako sam rekao , meni se epka svidja. :commbadge:

samo kada mu pomaže da se pridigne.”

sri 16 srp, 2008 11:38 pm
anarho trekkie

Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
nenadg je napisao/la:
TerNek je napisao/la:
Vjerojatno su Jenolen unistili s lakocom , jer su im fotonska torpeda
puno jaca, bolja, naprednija itd, prema stitovima starim 75 godina.

Kako sam rekao , meni se epka svidja. :commbadge:
Mislim da bi naglasak bio na tome da su teleportirali ljude s broda kojem su bili dignuti stitovi! Kak to objasnjavas? :twisted:

Inace, i meni se svidja epizoda, bez obzira na tolike propuste.

Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika

čet 17 srp, 2008 1:57 pm
The Traveler
The Traveler

Mr.bobo je napisao/la:
...4... i to samo radi Scotty-a koji je bio jedini koji ovu epizodu održava gledljivom...

Nemoj biti tako strog. Da su umjesto Scotyyja pronašli Archera, dao bi joj bar 9. :)

Ja zbog Scottyja dajem 9. Najbolja scena mi je bila u holodeku. Razogovor između Picarda i Scottyja.
I ono nezaboravljivo: "NCC-1701. No bloody A, B, C or D"

slika

pet 18 srp, 2008 7:44 pm
Egzobiolog
Egzobiolog

TerNek je napisao/la:

...pa točan je podatak da je to najskuplja epizoda u TNG-u...
...iz razloga jer su morali napraviti kopiju mosta iz TOS-a u holodecku...

...a ostalo su vidljivi propusti... ;)

@Lore... nisam strog , samo realan... ne volim baš toliko pogrešaka u jednoj epizodi...

...i Archer nema veze s TNG-om ;) , pa ne mješaj nejga u ovo ;)

ned 20 srp, 2008 12:56 am
Profil ICQ Web stranica
The Traveler
The Traveler

Vidjet ćemo hoćeš li biti realan, kada bude Velika ENT anketa... :wink:

slika

ned 20 srp, 2008 12:50 pm
Egzobiolog
Egzobiolog

Lore je napisao/la:
Vidjet ćemo hoćeš li biti realan, kada bude Velika ENT anketa... :wink:

...vjerojatno ne...
...ali meni su drage Ent epizode...

...i za Voy čuvam dobre ocijene...

pon 21 srp, 2008 1:55 am
Profil ICQ Web stranica
Defender of Earth

Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Meni se fakat svidjela ta epizoda. Iskreno one sitnice tipa kad je brod bio uništen pa nije bilo ostataka i takvih nekakvih neregularnosti mi nisu upadale u oči. Sama činjenica što je u tom nastavku bio Scotty mi daje do značaja da je nastavak dobar. Sad kad već njega spominjem što se tiče TOS-a on mi je jedini od tamo koji mi je dobar.

pon 21 srp, 2008 11:17 am
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: