Sada je: ned 28 tra, 2024 3:10 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
 4x22 - Half a Life 

Ocjene
10 10%  10%  [ 1 ]
9 10%  10%  [ 1 ]
8 20%  20%  [ 2 ]
7 40%  40%  [ 4 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 20%  20%  [ 2 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 10

 4x22 - Half a Life 
Autor/ica Poruka
So Say We All
Avatar

Pridružen/a: pon 12 vel, 2007 9:20 am
Postovi: 4808
Lokacija: Between the thighs of Helen
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: XI
Opis Stanja: Neću više da mislim na ........
Post 4x22 - Half a Life
"Half a Life"
(Pola života)


Sezona: 4
Epizoda: 22
Datum premijere: 09.05.1991.
Prikazano na HRT-u: 20.05.2008.
slika
Scenaristi: Ted Roberts and Peter Allan Fields
Redatelj: Les Landau
Gostujući Glumci:
* Michelle Forbes as Dara
* Majel Barrett as Lwaxana Troi
* David Ogden Stiers as Timicin
* Terrence McNally as B'Tardat
* Carel Struycken as Homn
Stardate: 44805.3 (2367)

Kratak sadržaj: (preuzeto sa ST Centra)
Kao gost na Enterpriseu, Troina se zaljubljiva majka Lwaxana zaljubi u dr. Timicina sa planeta Kaelon II. Dosta povučeni Timicin, poznati znanstvenik koji je ušao u federacijski program spašavanja svoga rodnog planeta, podjednako je obuzet Lwaxanom. Njih dvoje počnu se družiti.

Detaljnije informacije: Memory Alpha

Kompletan scenarij: Half a Life

_________________
slika

[Prikaz] Spoiler:
Ovo što si sad stisnuo/la su bila moja jajca, sudeći po tvom osmjehu na licu vidim da ti se svidjelo


uto 20 svi, 2008 4:15 pm
Profil ICQ
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 4x22 - Half a Life
8 ali samo radi teske teme
Ova rasa je tako kukavicka i dogmatski orijentirana da je to skoro pa uzasavajuce , onog doktora su pod svaku cijenu htjeli ubit , samo da bi odrzali svoju suludu tradiciju razrijesenja
zamisli kakav je osjecaj kad ti vlastito dijete zamijera sto si jos ziv kad imas rijesenje za spas planeta ali ga ne zele slusat jer im krsis tradiciju
Meni je ovo grozno , ako zelis zivjet dulje od 60 cijeli se planet uiroti kontra tebe
Uz sav respekt za aliensku tradiciju , ovo je pokvarenost , drustvena diktatura i kukavicluk jednog kompletnog drustva :|

_________________
Surviving the new decade


uto 20 svi, 2008 4:32 pm
Profil
The Traveler
The Traveler
Avatar

Pridružen/a: sub 05 sij, 2008 1:38 pm
Postovi: 1198
Lokacija: In the Pale Moonlight
Naj Serija: TNG
Post Re: 4x22 - Half a Life
Jako dobra epizoda. Gene je u dosta epizoda imao ovakvu temu. Podsjeća me na TOS - 2x11 - The Deadly Years, TNG Night Terrors (Sjećam se picardova citata: Grozno je kad gubiš razum. Gledao sam kako se moj djed od jake i moćne osobe pretvara u slabašnog i krhkog starčića koji se jedva zna vratiti kući.)

Epizoda postavlja pitanje da li je bolje umrijeti kao čovjek s 60 godina ili doživjeti duboku starost i zadnje godine života provesti u kolicima ne znajući ni kako se zoveš niti poznavajući druge oko sebe. Mislim da su ti alieni bili donekle u pravu i djelomično se slažem s njima.

Ni ja prije nisam shvaćao poantu ove epizode sve dok moj djed nije obolio od Alzheimerove bolesti i umro.

Tada sam shvatio da je Gene bio legenda.

_________________
Picard: With first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably.
Sisko: There's an old saying: Fortune favors the bold.
Odo: There's no room in justice for loyalty, friendship or love.
slika


uto 20 svi, 2008 10:08 pm
Profil
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: 4x22 - Half a Life
…prva scena je urnebesna…
…Picard gleda lijevo desno… no Lwaxana ga je ipak zaskočila…

…šteta što pokus oživljavanja sunca nije uspio…

Timicin je ok lik… no njegov narod ima intrigantnu politiku…
…izvršiti samoubojstvo kad navršite 60…

(…osobno se ne slažem s time… )

…ponovo etičko pitanje… da li je taj postupak opravdan ili ne?

…7…

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


sri 21 svi, 2008 2:04 am
Profil ICQ Web stranica
Environmentalist
Environmentalist
Avatar

Pridružen/a: pon 09 tra, 2007 12:50 am
Postovi: 2488
Lokacija: Zagreb, Croatia
Post Re: 4x22 - Half a Life
Mr.bobo je napisao/la:
…izvršiti samoubojstvo kad navršite 60… [/color]


ima jedan stari sf film, loganov bijeg u kojem je sličan taj motiv, samo što ljudi smiju živjeti do 30. godine. i imaju na dlanu neki čip i neki gumb koji svijetli da znaju kad im je vrijeme. tako su regulirali napučenost prostora koji je zauzimala ljudska vrsta.

ono što je lore napisao...većina ljudi danas oboli od Alzheimera kad ostari. ili od Parkinsa. znam dosta slučajeva i trudim se zadržati sjećanje na te ljude onakvo kakvi su bili kad su bili zdravi i nisu se družili sa Švabom (tako Alzeheimera popularno nazivaju u narodu).

nameće se etičko pitanje koliko je onda to samoubojstvo opravdano jer ono samo po sebi ne može biti opravdano u našoj civilizaciji. grci i rimljani su pak to nekad i smatrali časnom smrću. recimo, sokrat je popio otrov, a i seneka se fino opustio u kadi punoj vruće vode, ako se dobro sjećam iz škole.

malo mi je blesava činjenica da postoji civilizacija ili osobe koje se stide svojih roditelja jer ne slijede tradiciju. mislim ono, stari je onda hippi u tom monotonom poretku. i nije mi jasno kako se dostignuće nekog ejlijena, u ovom slučaju, znanstvenika stavlja ispod tradicije. ili naše društvo ne funkcionira kako treba kad se od pojedinca želi izvući maksimum kojeg može dati?

moram napomenuti da mi je čudno vidjeti winchestera iz M.A.S.H.- a u ulozi u kojoj ne glumi egocentričnog, samoživog i sebičnog kirurga.

a, ono...ocjena...6...7...glasat ću sutra :D

_________________
Dif-tor heh smusma!


sri 21 svi, 2008 3:24 am
Profil Web stranica
So Say We All
Avatar

Pridružen/a: pon 12 vel, 2007 9:20 am
Postovi: 4808
Lokacija: Between the thighs of Helen
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: XI
Opis Stanja: Neću više da mislim na ........
Post Re: 4x22 - Half a Life
7
Teška epizoda koja otvara dosta moralno etičkih pitanja. I ja se donekle slažem sa postupkom, ali nikako u potpunosti. Kad su se već toliko razvili da idu raditi experimente sa svojim Suncem, čudno da nisu dovoljno razvili i medicinu da bar unaprijed znaju koji ljudi će u starosti oboljeti od teških bolesti. Sam obred razrješenja nije dovoljno objašnjen.
Ocjena bi bila viša da nije bilo onoliko Luaxaninog plakanja koje me nerviralo, no s druge strane ovolika ocjena ide zbog Luaxane i njenog specifičnog smisla za humor.

_________________
slika

[Prikaz] Spoiler:
Ovo što si sad stisnuo/la su bila moja jajca, sudeći po tvom osmjehu na licu vidim da ti se svidjelo


sri 21 svi, 2008 4:43 pm
Profil ICQ
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: pet 07 srp, 2006 6:44 pm
Postovi: 1636
Lokacija: Zagreb
Post Re: 4x22 - Half a Life
5, dosadna epizoda, a bome i glupa. umoran sam i neda mi se pisat nesto dugacko, samo cu reci da me uzasno iziritiralo kad su slali bojne brodove na Enterprise, koji im hoce pomoci, samo da bi ubili onog lika... da sam ja sef Federacije, nebi im vise nikad pomogo, nek crknu svi

_________________
"He learned to play it safe. And he never, ever got noticed by anyone."


čet 22 svi, 2008 2:08 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 4x22 - Half a Life
Ah to je bilo gadljivo , tipicna likvidacija :x

_________________
Surviving the new decade


čet 22 svi, 2008 10:38 am
Profil
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: 4x22 - Half a Life
modesty blaise je napisao/la:
Mr.bobo je napisao/la:
…izvršiti samoubojstvo kad navršite 60… [/color]


ima jedan stari sf film, loganov bijeg u kojem je sličan taj motiv, samo što ljudi smiju živjeti do 30. godine. i imaju na dlanu neki čip i neki gumb koji svijetli da znaju kad im je vrijeme. tako su regulirali napučenost prostora koji je zauzimala ljudska vrsta.



...u stargate-u ima jedna epizoda gdje se ubijaju s 24 godine...
...jer kad navrše tu dob neki virus dođe na njih...
...no to se pokazako krivo...

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


ned 25 svi, 2008 1:00 am
Profil ICQ Web stranica
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: 4x22 - Half a Life
Lwaxana Troi se zaljubila u pripadnika vrste koja ubija svoje starije.
Ocjena 7. Ono sa oživljavanjem zvijezda u epizodi mi jako kvari cjelokupni dojam, inače bi ocjena bila bolja.


pet 30 lis, 2009 9:26 pm
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: 4x22 - Half a Life
Ocjena 5. Dobro etičko pitanje, ali Lwaxana je preiritantna za veću ocjenu.


čet 25 vel, 2010 3:52 pm
Profil
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 4x22 - Half a Life
Nekako klasična TNG epka sa moralnim pitanjima, moraliziranjem. Možda ne najbolja među takvima, ali sasvim solidna. :)

_________________
slika


pet 26 vel, 2010 3:33 pm
Profil Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 4x22 - Half a Life
Evo me opet gledan ovu epizodu i sad san napravija pauzu na pola epizode da napišen nešto šta mi je na pameti :|

Uzmimo da je jedno društvo dovoljno inteligentno i emotivno i znanstveno da dođe na visok stupanj tehnološko - društvenog razvoja , nebi li to onda tribalo i značit da znaju rasporedit prioritete , pa samim time u slučaju da im običaj završetka života u šezdesetoj u tom trenutku ne odgovara , izuzet osobu koja triba živit dalje jer posjeduje neko krucijalno znanje i vještine iz prakticiranja tog običaja
Ukratko rečeno , ova epizoda je zanimljiva jer prikazuje kako inteligentna vrsta može bit potpuno glupa zbog fiksnog držanja suludih običaja važnijima od stvarnih problema :|

To me asocira na ono "nesmi se kopat nediljom pa sve i da je vrt pun trave" ..totalka iracionalno , samo u TNG primjeru i još ekstremnije :thumbs3:


Čudi me šta je diskusija na ovoj epizodi jako brzo zamrla s obzirom da je tema dosta zanimljiva :|

_________________
Surviving the new decade


sri 14 kol, 2013 10:56 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 4x22 - Half a Life
Uz Loganov bijeg koji je modesty spomenula, barem po godinama podsjeća i na "Brave new world" u kojem ljudi umro baš kad imaju 60 godina (ali automatski, do tada su mladi no sa 60 jednostavno otkažu...)
Prokomentirat ću detaljnije jednom kad ponovo pogledam epizodu...

offtopic...
Jao još jedna epizoda koje se uopće ne sjećam. Kad smo prije par tjedana u udruzi gledali TNG epku "Masterpiece Society" uopće je se nisam sjećao i ne znam je li sam nekim slučajem preskočio neke epke TNGa ili me se tada nisu previše dojmile i zaboravio na njih uslijed bržeg tempu gledanja ili sam ih gledao pospan ili kad sam se doma vratio alkoholiziran :-k

Bilo kako bilo, čini mi se da ne bi bilo loše ponovo krenuti gledati TNG, umjesto da se bavim trashy Dr.Whoom :-k

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 20 kol, 2013 3:15 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 4x22 - Half a Life
Ja tu i tamo pogledam neku Star Trek epizodu ..ovu sam odgleda sasvim neplanirano , vrtija san neke star trek isječke i odjednom se među youtube ponudama vezanim uz video uratke slične tematike , pojavila ova epizoda (čitava):thumbs2: .. i tako san je pogleda na youtube-u a da je uopće nisan planira gledat 8)

_________________
Surviving the new decade


uto 20 kol, 2013 3:29 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan