Sada je: pet 29 ožu, 2024 6:49 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
 3x16 - The Mark of Gideon 

Ocijeni epizodu
10 0%  0%  [ 0 ]
9 0%  0%  [ 0 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
7 0%  0%  [ 0 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 0

 3x16 - The Mark of Gideon 
Autor/ica Poruka
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
 3x16 - The Mark of Gideon
3x16 - The Mark of Gideon


ned 25 ruj, 2011 8:44 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 3x16 - The Mark of Gideon
S obzirom da u zadnje vrijeme proučavam RBA, jedna od stvari o kojima sam razmišljao je i ta da kako bi se u naprednom svijetu budućnosti riješio problem prenapućenosti koje bi moglo dovesti u pitanje stabilnost sistema. Pretpostavka je (ako gledamo današnje društvo) da što je društvo tehnološki naprednije i bogatije, da ima sve niži natalitet.

Društvo opisano u ST s time ne bi imalo problema, jer "višak" stanovništva se odlično može iskoristiti za kolonizaciju drugih planeta, pa bi se tu čak i moglo dogoditi da bude manjak ljudi "raspoloživih" za naseljavanje.

A ova konkretna epizoda... baš kako je Miki opisao - ima zanimljivu temu, ali groznu realizaciju.
Miki je već spomenuo da ima gomilu rupa u scenariju.
Čemu replika mosta i kompliciranje glede Kirka i ženske?
Zašto se društvo koje poznaje warp (inače ne bi bili kandidat za UFP) nije odlučilo da se preseli i na druge planete?), je li taj planet dio njihovog sistema kako živjeti vječno ili je sve samo genetika.

Sam planet jedva da smo i vidjeli (samo ona ekipa koja se vidi kroz prozorčić) pa je teško uživjeti se u njihove probleme.

Također i ideja da se uvede vanjski virus koji će ih pokositi - zar za to nemaju mogućnost sami stvoriti ga ili na drugi način doći do njega. Također, po nekoj logici, ako neka vrsta ima dug životni vijek a na malom je prostoru, možda bi im sama priroda uszokovala neplodnost ili samo vrlo smanjenu plodnost, kako bi se ekologija opet stavila u ravnotežu.
A i sam taj koncept beskonačnog življenja - nisu se toga skoro ni taknuli. Samom eliminacijom virusa i otrova može se produžiti život, ali ne na neograničeno razdoblje (uostalom u doba TNGa kažu da su istrijebili većinu bolesti, pa opet imaju normalan životni vijek - kad je Bones došao na EntD imao je 137 godina i izgledao je kao tipični 90godišnjak u današnje doba, dakle životni vijek se od danas do TNG doba produžio za cca 30-50%)

Pa onda komentiraju o svetosti života i kontracepciji, dok s druge strane nemaju problem da naprave genocid sa tuđinskim virusom.. zar to ne spada u povredu svetosti života :scratch: Miki je to dobro usporedio s besmislenim religijskim dogmama.

Sve u svemu, dobra tema ali loša realizacija, pa ne mogu dati više od 6.

Miki je napisao/la:
iako ovo moraliziranje bi moglo potegnuti raspravu. Jednom. :whatever:
Mislim da bi se i to dalo svrstati u propuste u scenariju, jer ni meni to nema baš nekog smisla pa ne znam baš koliko ima podloge za neku raspravu. Teško da će se naći netko tko će u tome pronaći neku logiku. No, nikad se ne zna... :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 28 ruj, 2011 10:09 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 3x16 - The Mark of Gideon
Miki je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
S obzirom da u zadnje vrijeme proučavam RBA
Razmišljam, razmišljam, al ne zvoni mi zvono šta je RBA? :scratch:
Trebao sam napisati puno ime ili objasniti, istina.

To je skraćenica za Resource Based Economy, često se izjednačava i s pojmom "Post Scarcity", za po mnogima neizbježan prelazak iz ovakve "ekonomije" kakvu imamo danas (baziranu na novcu odnosno dugu) u ekonomiju u kojoj novac više ne postoji već su bitni samo resursi koji postoje na planetu (sirovine, znanje i sl) koje se ravnomjerno raspodjeljuju po potrebi, zahvaljujući visokom stupnju automatizacije (u Trek slučaju jeftine energije, replikatora i sl) radi kojih većina poslova postaju nepotrebni a zbog nedostatka radnih mjesta koje zamjenjuju strojevi, pa ekonomija kakvu danas poznajemo jednostavno postaje neodrživa...

U tom svijetu gdje bi svatko mogao doći do onoga što mu treba za normalan život (obrazovanje, hrana, odjeća, klrov nad glavom i sl) kao jedan od mogućih problema koji bi se mogli pojaviti je nekontrolirani rast populacije, koji bi na kraju ispao slično ili i gore nego prikazano u ovoj epizodi.

Miki je napisao/la:
Gideon je očito imao više kontakata sa Federacijom (čim je kandidat za UFP) tak da su i pregovaratelji prije Kirka morali upoznati vodstvo planeta sa drugim svjetovima.
Miki je napisao/la:
Postavlja se pitanje - kako je onda do Federacije dospio trač da se radi o rajskom planetu ako se nitko nije teleportirao dolje, a i zabranjeno je skeniranje? :-k
Mislim da to ni scenaristi ne znaju :mrgreen:

Moja pretpostavka je da je to tek jedan od prvih kontakata s tim planetom. Susreli su ih nakon što su ovi izmislili warp ili na neki drugi način došli u kontakt s Federacijom (presreli subspace stream u kojem su povelja Federacije i sl) pa onda to iskoristili da pozovu predstavnike pod izgovorom da se žele pridružiti Federaciji, a u stvari od federacije žele uzeti samo njihove bolesti :lol:

Miki je napisao/la:
Što u tom slučaju? Prostor Federacije je golem, pa koloniziranje je opcija. Ali sa prokreativnom politikom koja pumpa dugovječne ljude, i toliki prostor će za par naraštaja postati tijesan. Možda je Federacija tako dugoročno htjela osigurati 'topovsko meso' za sva buduća širenja - milom ili silom?
Mislim da će društvo budućnosti biti puno više samosvijesno i razmišljati o dobrobiti sviju, tako da će ljudi sami prihvatiti da se ograniči broj djece koju imaju (a i kako sam spomenuo, i razvoj postindustrijskih civilizacija sam po sebi dovodi do smanjenja nataliteta)
Nekada se trebalo imati više djece da ih više obrađuje zemlju i sl, a u budućnosti (pa čak i sada) to više nije problem, budući da svi imaju pristup dovoljnoj količini resursa potrebnima za ispunjen život.

Slično vrijedi i za ne baš vjerojatni scenarij ekstremnog produženja ljudskog vijeka... do onda će valjda doći do novog koraka naprijed i prelaska u novi nivo postojanja kao u onoj epki TNGa kad se to događa na nekom planetu i vlast se toga boji pa proganjaju te kojima se počinje događati ta promjena...

Miki je napisao/la:
Možda imaju, ali ako cijene život, i genocid nad vlastitim narodom smatraju oskvrnućem te svetosti, onda im je možda neki lažni osjećaj olakšanja ako sve svale na Kirka. Tj. biti će im lakše reći da je netko drugi kriv. Iako su oni sami sebi krivi i za problem i za rješenje.
Kako smo se i složili, gomila nelogičnoh kvazivjerskih fanatika :)

Miki je napisao/la:
Al to svejedno ne opravdava činjenicu da ovaj put Kirk NIJE ponudio neki od slobodih planeta Federacije, a to je u nekoliko navrata činio alienima koji su pokazali opasne namjere pri prvom i jedinom kontaktu.
Yep, Kirk je, blago rečeno, ispao jako nekonsistentan, no i dalje mi se to više čini kao rupa u scenariju, nego karakterizacija Kirka ili politike proširenja Federacije ili nećeg desetog...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 29 ruj, 2011 3:33 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 3x16 - The Mark of Gideon
Miki je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
To je skraćenica za Resource Based Economy...
Gdje to proučavaš? Nisam ekspert za ekonomiju, al koliko god bio neizbježan, čini mi se preapstraktnim i preperfektnim da bi mogao postojati. Nisam potkovan.
Slično sam i ja nekada mislio, no to se polako promjenilo.
A uz Trek, proučavam svugdje pomalo... od čitanja članaka na wikipediji do čitanja debelih knjiga koje se bave ljudskim ponašanjem, od filmića na youtubeu do dokumentaraca na istu temu.
Zeitgeist 3 je, što se mene tiče, sve to skupa jako dobro sažeo. Film me jenatjerao na razmišljanje, pa sam kritički proučavao ono što je iznešeno. Ljudsko ponašanje se u velikoj većini slaže, a krenuo sam proučavati i temelje današnje ekonomije, i opet se sve manje više slaže...
No da ne krenem u pretjerani offtopic, ionako sam mislio ovih dana otvoriti temu o RBE, bit će mi drago ako ćeš sudjelovati.

Miki je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
Mislim da će društvo budućnosti biti puno više samosvijesno i razmišljati o dobrobiti sviju, tako da će ljudi sami prihvatiti da se ograniči broj djece koju imaju
Da, al opet...40 milijardi u 200 godina? I to nakon WW3.
Ma valjda sam krivo čuo kolko nas ima. Ili nisam?
Ne sjećam se da sam negdje vidio informaciju ni koja bi potvrdila ni opovrgla tu brojku.. tako da to nisam ni komentirao. Možemo pitati u "Trek pitanja" :mrgreen:

Miki je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
Slično vrijedi i za ne baš vjerojatni scenarij ekstremnog produženja ljudskog vijeka... do onda će valjda doći do novog koraka naprijed i prelaska u novi nivo postojanja kao u onoj epki TNGa kad se to događa na nekom planetu i vlast se toga boji pa proganjaju te kojima se počinje događati ta promjena...
Ne znam zašto bi produženje života nužno vodilo na prelaženje na novi nivo postojanja. Znam na koju epku misliš, TNG - Transfigurations. Ti alieni, isto kao i Ancienti u SG franšizi su kakti pametni, dugovječni i tak.
To je mislim samo simboličan, možda i newageovski, prikaz poboljšanja čovječanstva prema kojem treba težiti, ali koje se neće dogoditi; u smislu da ćemo postati lelujavi duhovi.
Na ničemu konkretnom ne temeljim tu predpostavku. Dok mi je sljedeći korak razvoja čovječanstva relativno lako za zamisliti, ipak je malo teže zamisliti što će biti još nekoliko koraka poslije.... no ostavljam to otvorenim kao SFičnu mogućnost (možda više u stilu 'ascendanja' opisanog u SG 8-[ )

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 01 lis, 2011 3:21 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan