Sada je: čet 18 tra, 2024 4:36 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
 SG1 i lažni bogovi 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
 SG1 i lažni bogovi
Upozorenje: u temi se mogu naći spoileri vezani uz značajnije rase

---

Iako je Stargate SG1 serija koja je naprema treku puno više okrenuta akciji i zabavi, pa nema previše dubokoumnih epizoda, ili bar radnja nije naglašena u tom smjeru, ima nekih aspekata koji mi se sviđaju.

Jedan od njih je koncept borbe protiv raznih lažnih bogova.

U prvom djelu serije tu su Ghoauldi koji su pokorili velik dio galaksije predstavljajući se kao bogovi, dok su u stvari samo zmijolika bića evoluirala iz neke bare.
Oni su našli način kako zaposjednuti humanoide i preuzeti kontrolu nad "domaćinima". Koncept me pomalo podsjeća na kršćanski koncept zaposjedanja od đavla, ili pak "po duhu svetom" navođenih proroka iz starog zavjeta (na što bi donekle više ličile Tokre koje su u simbiozi sa domaćinima)
Također, večina Ghoaulda su pomalo preslika određenih egipatskih bogova.

Tu su također i Asgardi, koji najviše vuku na nordijske bogove, koji nisu prikazani kao zli bogovi, no nisu ni sve njihove akcije usmjerene samo prema dobrobiti manje razvijenih rasa.
Pomognu tu i tamo, ali su uglavnom neutralni.

Osim politeističkih religija, tu su i Oriji koji su dosta zanimljiva obrada večini nas poznatije religije - krščanstva, ali abrahamskih religija opčenito. Orija ima više (ascendani ljudi) pa se možda i tu može govoriti o mnogoboštvu, no s obzirom d asu svi manje više isti i nema direktnog doticaja a ni međusobne borbe (kao što su se Ghoauldi borili) više se usporedbi može naći sa kršćanstvom i drugim abrahamskim religijama.

Imaju svoju svetu knjigu na koju se ne smije kriitički gledati, više svečenstvo koje na raznorazne loše načine provodi preobračenje pučanstva, i na kraju je tu i obečanje "ascendanja" za sve koji se preobrate, a koje je lažno i za svečenike i za obične štovatelje...

Na kraju tu je i više generička dualnost na višoj "božanskoj" razini - između dobra (Ancientsi) i zla (Oriji), koji se ne bore direktno, nego na se na neki način "smrtnici" bore međusobno, dovodeći taj konflikt u "fizički" svijet - pobunjenici, SG timovi i ostali protiv Priora i njihovih pristaša.

...

Da li vam je SG1 zanimljiv po tome što govori o lažnim bogovima i opasnosti koju isti predstavljaju, kao i o borbi protiv slijepog vjerovanja u ta "božanstva"?

Šta mislite o konceptu bogova u SG1, kao i njihovoj usporedbi sa stvarnim religijama?

Nalazite li ikakvo nadahnuće u svemu tome? :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 19 ožu, 2010 4:13 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Osobno mislim da nakon zlih goaulda i dobrih asgarda vise nisu trebali forsirat tu pricu sa bogovima jer onda sve ispada mrvu pretjerano i neoriginalno ..a kroz cijeli stargate je forsirano to s bogovima cak i sa wraitima su tu pricu dotakli 8)

Goauldi su kao zli bogovi zanimljivi i to je temelj cile price ..asgardi su isto ..samo asgardi nisu nikad forsirali to da su oni nekakvi bogovi ..dok ancienti imaju nekakve bozanske moci ali opet prica s orijima je malo isforsirana ..gotovo da nisu ostavili mogucnost da ljudi imaju religiju koja nije dosla izvana od nekakvih aliena ..to me zapravo i smeta malo u stargateu :|

_________________
Surviving the new decade


pet 19 ožu, 2010 4:20 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Cvicek je napisao/la:
Da li vam je SG1 zanimljiv po tome što govori o lažnim bogovima i opasnosti koju isti predstavljaju, kao i o borbi protiv slijepog vjerovanja u ta "božanstva"?

Šta mislite o konceptu bogova u SG1, kao i njihovoj usporedbi sa stvarnim religijama?

Nalazite li ikakvo nadahnuće u svemu tome? :)



Pa itekako mi se dopada to što su bogovi alieni. Čak i u seriji je spomenuto kako čovječanstvo možda nije poteklo sa ovog planeta, pa moguće da su neki od tih 'božanstava' imali ulogu u selidbi (Goa'uldi pogotovo pri selidbi svojih robova), pa samim tim dokazivanjem mogućnosti preseljenja na drugi planet rezultira epitetom božanstva. Utoliko je serija odlična što taj pristup aliena-bogova je dosta svjež i originalan. Ako je postojala koja serija ili film prije Stargatea, a bavila se takvom tematikom; bilo je ili u sporednom planu, ili je prošla vrlo loše od strane kritike; tako da je ta ideja inovativna.

Činjenica je da su malo pobrkali odnose staroegipatskih bogova; tj. odnosi između bogova u mitologiji nije identičan onima u seriji, ali kao što je gazda rekao, serija je prvestveno napravljena za zabavu i akciju, tako da takve nijanse nemaju presudnu ulogu.
Vrlo je vjerojatno da je serija izostavila Alaha zbog političke korektnosti, ali i zbog činjenice da petljanje Alahovog imena u bilo koji kontekst rezultira diranjem u osinje gnijezdo, pogotovo nakon 11-9. Zamislite si kakve bi bile reakcije da postoji goa'uld koji se zove Alah i porobio je ljude. [-o<

A glede eventualnog nadahnuća; teško...serija je nadahnuta, ali nije nadanjujuća kao recimo Trek koji određenim problemima prilazi ozbiljnije i savjesnije. Opet se vraćamo na prvotnu Cvicekovu ideju kako je serija osmišljena kao zabava i akcija; a u svemu tome teško je naći inspiraciju, već samo relaksaciju. Naravno, proteže se moralna dilema ropstva, te lažnog predstavljanja, uništavanja civilizacija, te iskorištavanja; no te ideje su raširene kroz čitavu seriju, tako da je teško odrediti neku epizodu koja bi se eksplicitno bavila tim problemima.


pet 19 ožu, 2010 4:46 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Sad si me demantirao :oops: ... jer neke religije ipak nisu previse spominjali kao sta je spomenuti islam a krscanstvo su samo jednom spomenuli i nisu rekli odakle je poteklo
Dal je to zbog kako ti kazes politicke korektnosti ili neceg drugog neznam ali nije bas da mi je pretjerano zao jer se to nije zbilo , ipak ima vremena za to u nekim buducim serijama i nevalja sve stvari ispucat odmah :wink:
No ja bi isto rado da barem jedna religija bude cisto ljudska sa zemlje i da je nastala bez uplitanja aliena 8)

Sto se ljudske evolucije tice ona je dvostruka , prvo su evoluirali ancienti a onda su u mlijecnom putu nakon odlaska ancienta sa zemlje .evoluirali tauri koji su se uz pomoc goaulda rasprsili priko cile galaksije ..dok opet ljudi iz pegasusa su nista drugo nego nastavak evolucije ancienta ..to jest nemaju zemaljsko podrijetlo nego alteransko podrijetlo .. ukrako postoje dvije sorte ljudi ..milky way ljudi sa zemlje i svi ostali 8)

Ps ..iman osjecaj da bi alah bia gori od anubisa :zubo:

_________________
Surviving the new decade


pet 19 ožu, 2010 4:59 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Hmmm... mozda cu sada malo skrenuti sa teme koju je Cvicek sebi u glavi zacrtao, ali nekako mi se bas pise jedan ozbiljniji post, pa tko procita procita, tko ne nek gori u pakl... ovaj... nikom nista. :zubo:

dakle, u gornjem postu se spominje sintagma borbe protiv slijepog vjerovanja u bozanstva. ono sto bih ja volio prokomentirati je slijepa borba protiv vjerovanja u bozanstva.

naime, kao sto je Cvicek lijepo primjetio SG-1 ima tendenciju naginjanja prema "laksoj", akcijski orijentiranoj sf seriji, prozetoj humorom, ciji je cilj prije svega zabaviti gledatelja. s druge strane, ima i taj aspekt gotovo filozofskog razmatranja religioznosti. to je sve lijepo i krasno i hvale vrijedno, i definitivno cini seriju boljom.

pa ipak, serija ima izrazito krut stav prema pitanju kojeg se ne ustrucava forsirati. u pocetku je to dobro funkcioniralo. Goa'Uldi su bili negativci (i to jedni od boljih u SFu opcenito, ali to nije sada tema). oni su se pred Jaffa predstavljali kao bogovi i izrabljivali ih, i sada se SG-1, zajedno sa pobunjenim Jaffaima, odlucio njima usprotiviti. to je sve ok.

vec i tu nailazimo na par epizoda u kojima se situacija pokazuje u malo drugacijem svjetlu. u par navrata pojaviolo bi se pitanje: zasto Jaffe nebi trebale stovati Goa'ulde? ok, ovi ih izrabljuju i slicno. al' ono, mozda ima koji mazohisticki nastrojen Jaffa. zasto osuđivati neciji izbor? i opet, sto je to uopce pitanje boga? ako neki Jaffa zaista smatra Ba'ala svojim bogom zasto mu to prijeciti? ali ajde, ovdje su stvari jos bile koliko toliko jednostavne, Goa'uldi su i dalje poprilicno daleko na "sigurnoj" strani zla.

pa ipak, vec je Anubis tu pomalo mutan. on definitivno ima neke odlike nadljudskoga, stovise, nadkorporijalnog. zasto bi, recimo, njega bilo pogresno smatrati bozanstvom? ok, priznajem da je poprilicno ocito da nema neko pretjerano postovanje prema svojim sljedbenicima, niti da misli na njihovu dobrobit. s druge strane, tko kaze da bi bozanstvo trebalo uopce mariti za svoje podanike?
zasto je, recimo, strahopostovanje tako neprihvatljivo kao motivacija za vjeru? upravo strah u svakodnevnom zivotu uzimamo kao opravdanje za mnoge postupke ili stavove. smatramo ga razumljivim, suosjecamo s ljudima koji su mu izlozeni. Maslowljev, recimo, rangira upravo osjecaj sigurnosti na drugo mjesto u svojoj hijerarhizaciji motiva, odmah nakon fizioloskih potreba. dakle, u nasem drustvu opce je prihvaceno traziti sigurnost. zasto je onda toliko neprihvatljivo traziti ga pod okriljem vjere u jedno gotovo svemocno bice poput Anubisa?

ali serija ide jos i dalje i donosi nam Orije. prava pravcata ascendana bica! njihove moci nadilaze nasu razinu poimanja.njihov utjecaj rasprostire se citavim galaksijama. nadalje, cak i analizom njihovih svetih spisa ne nailazimo na ideje koje bi mogli okarakterizirati kao zlima. stovise, oni obecavaju svojim sljedbenicima zivot vjecni. ekipa iz SG-1 vec u svojem prvom susretu ocjenjuje Orije prijetnjom, laznim bogovima i smrtnim neprijateljem. prvenstveno na racun inkvizicijskih metoda koje zapaze kod jednog od "svecenika".

tu mi je situacija vec postala malo... hm... upitna. dakle, SG-1 automatski ide kontra Orija, premda neke dokaze o njihovim zlim namjerama otkrivaju tek kasnije. ali nije samo stvar u tome da oni ne zele prihvatiti Orije kao svoje bogove, te da se bore da zadrze svoj status nesvrstanih. oni idu i dalje te se suprotstavljaju vjerovanjima drugih. nastoje uvjeriti ostale kako su Oriji lazni bogovi. tek kasnije dobivaju neke poluvjerodostojne dokaze toga. pa cak i tada, ako netko vjeruje u Orije, zasto mu to braniti?

svatko bi trebao imati pravo vjerovati u koga god mu se prohtije. ono, zasto braniti nekome da stuje trulu mrkvu od sedamnaest centimetara prelivenu smolom? a ako pogledate Orije oni uistinu imaju bozanske karakteristike. i to da ne nude ascendanje svojim sljedbenicima, sto je kao ultimativni dokaz njihove obmane, mi se cini lagano upitnim. ok, u seriji se na kraju ispostavi da je tako nesto zaista istina, ali ima i iznimki, ili ste zaboravili na Adriu? a cak i da ne nude ascendanje, ne moze se reci da ne mare za svoje sljedbenike. mislim, ja bi bio potpuno zadovoljan i da mi netko ponudi Priorske moci, pa cak i ako na kraju umrem kao i svi ostali smrtnici.

dakle, cijela ta ideja defoultne borbe protiv bilo kakvog objekta religijskog stovanja koju vidimo u SG-1 mi je u navrate pomalo naivna, ili barem pre lako prihvacena. situacija, barem po meni, nije ni priblizno tako jednostavna i ja bih, da sam recimo Jaffa, ili jedan od Priora, zaista zamjerio ekipi iz SGC-a na tom njihovom dosta omalovazavajucem i arogantnom stavu.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


pet 19 ožu, 2010 5:11 pm
Profil ICQ Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Zanimljiv post Ant. Koliko sam skužio, ti želiš reći da u neku ruku SG1 predvodi ateistički križarski rat (nategnut izraz, al ajde), što potkrepljuju svojim dokazima da oni koji se predstavljaju kao bogovi nisu bogovi, već samo bića sa drugačijim sposobnostima koje iskorištavaju nad onima koje te sposobnosti nemaju.

Citat:
zasto osuđivati neciji izbor?

Pa kroz većinu serije, vjerovanje u Goa'ulde ili Orije nije izbor, već više prisila; vjera iz straha od osvete ili uništenja. S vremenom i kroz više generacija, taj strah može postati običajem, i u potpunosti se udomaćiti u kulturi do te mjere da strahopoštovanje postane dio svakodnevnog života, čak i da se zaboravi da su taj strah i ta vjera nametnuti silom.


sub 20 ožu, 2010 12:39 am
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Miki je napisao/la:
Pa kroz većinu serije, vjerovanje u Goa'ulde ili Orije nije izbor, već više prisila; vjera iz straha od osvete ili uništenja. S vremenom i kroz više generacija, taj strah može postati običajem, i u potpunosti se udomaćiti u kulturi do te mjere da strahopoštovanje postane dio svakodnevnog života, čak i da se zaboravi da su taj strah i ta vjera nametnuti silom.


pa ipak, vecina nasih religija danas na Zemlji ima negdje neke elemente tog straha, odnosno strahopostovanja. evo recimo par primjera koji mi trenutno paraju na pamet (iz krscanstva, kako mi je ono najblize):
-pogledaj sto je prema Starom Zavjetu Bog napravio u Sodomi i Gomori. nakon tako necega meni ne bi bilo svejedno ici okolo i bludniciti.
-ili recimo kad Bog razgovara s Mojsijem na Sinaju, pa se njih dvojica "cjenkaju" oko toga treba li Bog unistiti zidovski narod ili ne, a to samo zato sto su ovi odlucili stovati zlatno tele.
ne moramo se ni drzati starih spisa, reference nalazimo i u suvremenim dogmama:
-jedan od sedam darova Duha Svetoga je i strah Božji
dakle, premda danas Crkva propovijeda Boga koji je ljubav sama, i dalje pronalazimo trahove toga strahopostovanja.*

tako da ne vidim na osnovu cega SG-1 osuđuje to isto strahopostovanje kada ga pronađe u vjeri Jaffa naroda u Goa'ulde. istina da se ovdje radi o drugacijem slucaju i istina da je povod njihovom strahu, a i sama narav toga straha, poprilicno drugacija od onoga sto mozes pronaci kod suvremenih krscana, ali i dalje mislim da nije opravdano nijekati necije vjerovanje iskljucivo radi toga sto pojedinac odaje znakove straha pred bogom.

*u biti, sa nekog filozofskog stajalista mislim da je određena kolicina straha i nuzna u suocenju vjernika sa svojim bogom. naprosto sve ono sto u vjeri bog predstavlja u covjeku koji vjeruje pobuđuje strah. u neku ruku bih rekao da je to jedna od prvih i najdubljih reakcija koju pojedinac moze imati na podrucju boga, vjere i religije.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sub 20 ožu, 2010 1:09 am
Profil ICQ Web stranica
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Iskopao sam nekako ovu super temu koja mi je ocigledno promakla kada sam prvi put gledao forum ,ali da se nadovezem na ovu pricu.

I meni se dopalo sto su bogovi prikazani kao vanzemlajci ,ali mi se nije dopalo sto su Orije izmisli ,a evo iz zbog cega. Jos na samom pocetku serije pa i u samom filmu jasno i glasno se kaze koje zapravo abrahmski bog-RA! Moze da postoji samo jedan RA! Dakle Yahvweh, Allah , El je RA! Naravno , laik tj prosecan gledalac to ne moze da primeti jer nije recenmo explictno da je bog u koga abramci veruju isto Goa'uld. To nije uopste cudno jer su 10. boziijih zapovesti zapravo prepisane zapovista svestnika boga RA! O tome da je Ra bibljjsli bog svedoci i cinjenjenica da je RA na samom pocetku bio jedini bog ,ali kasnije je RAZDELIO LJUDE i svakom narodu dao jezik i pismo. Taj deo je indentican Bibliji kada Bog razjedninjuje ljude jer su hteli da se popnu da samih nebesa ,a on se na to uveredio sto smo sagradili raketlu :lolsmjeh: Bog se uvredio...na nas...ahahaha... :lolsmjeh: :lolsmjeh: :lolsmjeh: Naravno i unistenje Sodoma i Gomora je delo Goa'ulda tj RA-a koji se zabranio za svoje du*** I onda gle cuda Ra i ekipa umesto da sravnjuje ljudski zivalj oni se prave pametni i odu ,a ljudi kao uspeli u pobunu...nije nego... :evil: I ta cinejnia govori o mislodsrdnom RA-u koji daje ljudima izbor. Ali , nije cela Bibilja delo Goa'ulda vec je originalno bila delo Orija koji su se nakako usunajli ovde i zalepeli svoju propagandu. Naravno , Ori nisu mogli tek tako da dodju i rasire svoj Origin vec su prveshodno iskoristil mitove okolnih naroda i Goa'uldsku religiju i napravili svog Frankenstajna. Sigirno je Drevnima bila jasno o cemu se to zapravo radi pa su najverovatnije i poslali Isusa kako bi ispravili nakaradno verovanje u Origin ,na kraju krajeva otuda onoliko protivrecnosti u Bibliji ,ali Ori su na kraju uzeli lik Isusa i ucvrstilis svoje verovanje. E , sad moguce da je Isus bio i Orisaj odnosno sin Elohima (origalno kako stoji na Hebrejskom jeziku ,a ta rec znaci Bogovi) ,a moguce da je i Drevni koga su Oriji iskoristili za svoje ciljeve. Steta , sto takve stvari nisu bile razjasnjene u seriji... :cry:

To je neko moje razmikjanje... :mrgreen:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


pet 25 lis, 2013 12:21 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Mislija san sad svašta napisat nadugo i naširoko ali malo san pozaboravlja neke bitne stvari iz serije pa ću samo napisat da se Uskrsnuće poklapa sa onim šta su Ancienti proživljavali pa je moguće da je u ovoj mitologiji Isus ancient ..mislin da bi bilo glupo da bude Ori jer bi Ori-i onda odavna pokorili Mliječnu Stazu ..Ancienti se ionako ne mišaju u ovozemaljske poslove ..čak nisu nit Anubisa zaustavili kad je hara mliječnom stazom ..to jest sve dok ga Oma desala nije odvela u viječnu bitku 8)

Ancienti su gledatelji sa strane ..da su Ori-i bili u ta doba na zemlji , zemlja bi bila njihova

_________________
Surviving the new decade


pet 25 lis, 2013 12:51 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: SG1 i lažni bogovi
Ali , i Oriji se uzdižu na isti način ne zaboravi Adriju i činjenicu da se i ona na isti nacin se uzdigla . Pogledaj Bibliju tačnije otkrovenje gde Isus treba da dodje u pratnji vatreniih andjela kako bi sudio živima. I mrtvima. No , to je samo jedan od dokaza koji IDE u prilogu da je Isus Orisaj. Onda pogledaj kako se zove epizoda sa kojim počinje Ori saga. Ne zaboravi večno spasenje koje Isus obeceva i kaznjevanje svih grešnih u veliki oganj. Dakle , za razliku od Budizma gde TI SAM oducujes o svom spasenju odnosno uzdizanju do nivoa Bude kod Hrišćanstva ti čekaš da te neko drugi spasi. Indeticno ti je sa Orijima i Drevnima. I bilo bi lepo kada bi Oriji ispunjavali ono što kažu ,ali ne ispunjavaju. Onda tu imamo još jedan simbol Zmija tj Goa'ulde koji Su odvojili ljude Kao i činjenicu da Isus kaže da je Jevrejski bog Djavo tj Ra , onaj koji je odvojio ljude iz Raja. Drevni su kao što si mogao da primetis sile prirod , veštice , carobnjaci i anjdjeli čuvari ,a Oriji Su andjeli ratnici :vrazicak1:

No ja ne poričem neke druge kombinacije jer je sve moguće. :thumbs2:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


pet 25 lis, 2013 1:17 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan