Sada je: uto 21 svi, 2024 2:04 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
 1x17- Fusion 

Ocjena:
Anketa je završila: pet 28 svi, 2010 8:46 pm.
10 0%  0%  [ 0 ]
9 21%  21%  [ 3 ]
8 14%  14%  [ 2 ]
7 29%  29%  [ 4 ]
6 21%  21%  [ 3 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 14%  14%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 14

 1x17- Fusion 
Autor/ica Poruka
fluffy
Avatar

Pridružen/a: sub 02 svi, 2009 8:37 pm
Postovi: 6576
Lokacija: Rijeka
Spol: Ženski
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: ---^^^^^------^^------^-----------------
Koje si vrste?: fažol
 1x17- Fusion
"Fusion"(Fuzija)

Sezona: 1
Epizoda: 17
Datum premijere: 27.02.2002
Prikazano na HRT-u: 23.04.2010.




Scenarist: Phyllis Strong i Mike Sussman

Redatelj: Rob Hedden

Stardate: Unknown (2151/2152)







Gostujući Glumci:
* Enrique Murciano - Tolaris
* Robert Pine - Tavin
* Vaughn Armstrong - admiral Forrest
* John Harrington Bland - Kov







Kratak sadržaj: (preuzeto s ST CENTRA)
Vulkanski brod prilazi Enterpriseu dok Archerova posada istražuje obližnju maglicu. Kapetan Tarvin traži pomoć u popravcima broda, i želi se pridružiti istraživanju, jer za razliku od ostalih Vulkanaca, pripadnici njegove posade ujedno su i istraživači - pokušavaju balansirati logiku i razum sa emocijama koje odbijaju potisnuti. Iako ih T'Pol prvotno označava kao "Vulkance bez logike" i traži izgovore da bi izbjegla susrete s njima, Archer joj predlaže da potisne predrasude i moli ju da na vulkanskom brodu pomogne u promatranju maglice.









Detaljnije informacije: Memory alpha

Scenarij: chakoteya

_________________
slika


pet 23 tra, 2010 8:47 pm
Profil YIM Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x17- Fusion
Enrique Murciano iz serije "Bez traga" (Without a trace) glumi opakog Vulkanca. :mrgreen:

Nije loša epizoda, ali u globalu ipak malo razočaravajuća jer su V'tosh Ka'tur (Vulkanci bez logike) sami po sebi vrlo zanimljivi pa je ovo bila prilika da se dobro istraži ne samo njih, već vulkansku psihu uopće.

Bilo bi fora da se Tolaris još koji puta pojavio u seriji, bio bi intrigantan negativac.

Ocjena 7


pet 23 tra, 2010 8:56 pm
Profil Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x17- Fusion
Neznam dal da kritiziram kraj epizode ili ga pohvalim jer imamo dvije price koje nose dvi razlicite poruke a jedna je dobra dok je druga losa i mozda cak predrasuda ili nije ?
Idem sa prvom ..trip se sprijateljio s kovom koji ima bolesnog oca ali nemoze se suocit s njime jer ga je otac ukorio zbog odricanja od vulkanskog starog ucenja i suzbijanja emociaja ..zapravo cila prica s vulkancima u ovoj epizodi je zanimljiva ..uglavnom kov je poslusao tripov savjet i upozorenje o posljedicama kajanja ko jakog osjecaja kojeg treba izbjeci i sad je nekako sritniji jer se javio ocu 8)
S druge strane imamo tolarisa koji u zelji valjda da dokaze kako je tumacenje surakova ucenja koje imaju vulkanci krivo ..postao i sam nositelj druge propagande i na neki nacin prisiljava tpol da istrazuje emocije ali na suptilno agresivan nacin ..nije mi jasan ovaj spoj uma jer kasnije ga prakticiraju svi vulkanci koje poznamo u seriji a sad je nekako zabranjena subkultura ..i ono sta se zbilo u ovoj prici je poruka da vulkansko potiskivanje emocija je nuznost je u protivnom oni emocije tesko kontroliraju ..potpuno suprotna poruka od one sa kov-om ..moje osobno misljenje je da vulkanci moraju imat emocije ali ih kontroliraju da bi smanjili njihov intenzitet ..to jest tpol ima smisao za humor i znatizelju ..tuvok je imao postovanje prema kolegama i osjecaje prema okolini ..spock opet je polacovjek ali uglavnom sve je isto ..ekipa ima emocije ali postavlja sebi brane kako bi smanjili valove koji im dolaze iznutra ..sta opet nije nit toliko specificno za vulkance jer sve rase vise manje rade isto a u stvarnom svitu ljudi isto pokusavaju doc do određene samo kontrole ..samo vulkanci previse osjecaju fizicke posljedice te samokontrole i moze se rec da su oni klasican primjer one teze da kad sve guras ispod tepiha i u sebe..kad tad mora jace izbit na povrsinu ..tako ja to vidim :vulcan:

9

_________________
Surviving the new decade


pet 23 tra, 2010 9:49 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x17- Fusion
Pored svih onih temporalnih uzročno-posljedičnih preseravanja, druga stvar na koju sam u Treku alergičan su ovakve epizode sa ispipavanjem misli, spajanjem umova, mijenjanjem umova, ubacivanjem u umove i sl...drugim riječima, ono što od milja zovem 'mindfuck' epizode.

I upravo T'Polini mokri snovi sa lošim jazzom mi kvare dojam jedne pomalo sapuničaste (u dobrom smislu) epizode. Vulkanci bez logike; nešto što nismo previše susretali u Treku, ali kada se sretnemo, to je obično etiketirano kao 'bolest' od strane samih Vulkanaca; a u ENT eri to je ne samo bolest, već tabu tema i materijal za izgon. Uglavnom, uvod u još jednu problematiku sa Vulkancima; pored njihovog hladnog rata protiv Andorije, imaju i problema sa diskriminacijom u vlastitom društvu; čime sve više indirektno daju do znanja Archeru, ali i Zemlji, da Vulkanci nisu toliko mudri kada imaju mane vrlo slične Zemljanima.

Sedmica.


sub 24 tra, 2010 12:58 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 14 stu, 2009 11:40 pm
Postovi: 1179
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x17- Fusion
pa onak nije mi nešto ova epizoda ...to sa t pol i sa onim progoniteljem tolarisom...osoba sa skrivenim namjerama malo je falilo da je silovao t pol...takav je i dojam ostavljo...
6


sub 24 tra, 2010 2:01 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x17- Fusion
Miki je napisao/la:
Pored svih onih temporalnih uzročno-posljedičnih preseravanja, druga stvar na koju sam u Treku alergičan su ovakve epizode sa ispipavanjem misli, spajanjem umova, mijenjanjem umova, ubacivanjem u umove i sl...drugim riječima, ono što od milja zovem 'mindfuck' epizode.

I upravo T'Polini mokri snovi sa lošim jazzom mi kvare dojam jedne pomalo sapuničaste (u dobrom smislu) epizode. Vulkanci bez logike; nešto što nismo previše susretali u Treku, ali kada se sretnemo, to je obično etiketirano kao 'bolest' od strane samih Vulkanaca; a u ENT eri to je ne samo bolest, već tabu tema i materijal za izgon. Uglavnom, uvod u još jednu problematiku sa Vulkancima; pored njihovog hladnog rata protiv Andorije, imaju i problema sa diskriminacijom u vlastitom društvu; čime sve više indirektno daju do znanja Archeru, ali i Zemlji, da Vulkanci nisu toliko mudri kada imaju mane vrlo slične Zemljanima.

Sedmica.


Mozda ..iako susreli smo spockova brata koji nije bas logican :mrgreen:

I grijesis nisu oni bez logike ..nego jednostavno ne potiskuju emocije do neke ekstremne mjere ..jer ja se uopce neslazem da vulkanci ne koriste i nemaju emocije ..nego jednostavno ih kontroliraju previse ..to jest oni osjecaju i tugu i sricu ali zbog meditacija i svega ..je to jako slabo ..dok vulkanci koji se opuste i ne kontroliraju emocije jako ..imaju jako intenzivne emocije s kojima je tesko zivit .. to jest vulkanci bez meditacije su previse emotivni ..vulkanci bez emocije su skoro ko romulanci ..malo nasilni i dosta podmukli ..uostalom zbog tog loma prihvacanja logike (koju i ova emotivna grupa cak prihvaca) i neprihvacanja surakova ucenja nimalo ..su nastali romulanci ..koji su kasnije zbog zivljenja na drugom planetu ipak evoluirali malo drugacije 8)

_________________
Surviving the new decade


sub 24 tra, 2010 2:29 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x17- Fusion
Koliko se dalo vidjeti iz ove epke, Tolaris je pomalo nasilan u svojim mindfuck nakanama, te se postavlja dosta autiritativno spram Archera, no ostali nelogični Vulkanci su mi čist ok, pogotovo bucmasti Kov.

Ne znam otkud si iskopao emocije u mom postu jer ih nisam spomenuo, al garant kod Vulkanaca emocije i logika isključuju jedno drugo.


sub 24 tra, 2010 5:12 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x17- Fusion
Kad si tuzan logicno bi bilo plakat ali kad tugu pokusas mislima skriti onda nit plakanje ne izlazi vani ali to ne znaci da nisi tuzan :-k

To sto vulkanac zbog extremne samokontrole ne pokazuje puno emocija ne znaci da ih ne osjeca i nema ..jer da ih ne osjeca nebi ih treba nit kontrolirat a bome nit bi vulkanci trebali meditirat i slicno ..on logikom jednostavno zakljucuje kako nema pomoci od plakanja ili ljutnje a osjeca to u sebi ..iako da se prepusti osjecajima bi upravo to njemu nelogicno plakanje ..vikanje ili smijanje bilo jako logicno jer je normalna reakcija emotivne nediscipline ..to jest logika ne isljucuje emocije ..nego ih kontrolira i smanjuje potrebu da ih se pokazuje javno :mrgreen:

Uff sta ga sve nadrobin sada :zubo:

_________________
Surviving the new decade


sub 24 tra, 2010 6:10 pm
Profil
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 1x17- Fusion
Po meni osrednja epizoda. Mislim nije toliko nit loša, ali čini mi se da se iz ovih nelogičnih (ili kakvih već) Vulkanaca moglo i više izvući i snimiti još bolja epizoda. Tako da mi oni ostaju nekako slabo iskorišteni.

Meni je onaj zastarjeli vulkanski brodić baš nekako fora izgledao. Zanimljivi su bili ti Vulkanci, zapravo, zanimljiv mi je bio onaj debeljucko Kov. On i Trip su se dobro skompali. Dobra je bila scena kada Trip pita Kova za njihovo parenje i sl.

Jel to Trip krenuo u ispitivanje terena za T'Pol? :zubo: Moram priznati da je i meni Archer djelovao kao da je malo ljubomoran što se T'Pol toliko smuca po vulkanskom brodu (što je Trip bio zamijetio i zafrkavao ga).

Nije mi jasno to sa spojem umova, pa poslije su se spajali bez neke frke, a ovdje T'Pol niti ne zna o čemu se radi. Ovaj drugi vulkos je dokazao da je možda ipak bolje da se Vulkanci suzdržavaju, dok s druge strane tu je ultrasimpatični i zabavni Kov...

On se čak i javio ocu s kojim ne priča već dugo. Tu je Trip odigrao veliku ulogu i zaista ga je dobro potaknuo i ukazao mu da žaliti za propuštenom prilikom i nije neki ugodan osjećaj. Bravo za Tripa...

Ocjena... neka bude 7

242

_________________
slika


uto 27 tra, 2010 12:24 am
Profil Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x17- Fusion
T'Rapavi je napisao/la:
Nije mi jasno to sa spojem umova, pa poslije su se spajali bez neke frke, a ovdje T'Pol niti ne zna o čemu se radi.


Zato jer u to vrijeme spoj umova je tabu tema kod Vulkanizera. Kasnije će biti više o tome riječi u trodjelnoj epki The Forge-Awakening-Kiršara.


uto 27 tra, 2010 12:13 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 1x17- Fusion
9

Svidjela mi se je epizoda.
Puno smo saznali o Vulkancima, kao i o njihovoj kulturi prije događaja u 4. sezoni koji će utjecati na to kakvi će biti u drugim kronološki kasnijim serijama...

Neke stvari baš i nemaju smisla. Recimo lik kaže T'Pol da neka ne meditira jednu večer, i eto - ona odmah počinje buditi emocije, sanjati lude snove i sl.
Nekako mi to ne drži vodu, s obzirom da su svako malo u situacijama gdje se baš i nema prilike redovito meditirati.

Ono što je captain napisao za oba vulkanca je manje više točno pa nemam šta za dodati.

Miki je napisao/la:
Koliko se dalo vidjeti iz ove epke, Tolaris je pomalo nasilan u svojim mindfuck nakanama, te se postavlja dosta autiritativno spram Archera, no ostali nelogični Vulkanci su mi čist ok, pogotovo bucmasti Kov.
T'Rapavi je napisao/la:
ovih nelogičnih (ili kakvih već) Vulkanaca
Stvarno ne kužim otkuda ste izvukli dojam da su to "nelogični" vulkanci. A i Captain je to objasnio nekoliko postova prije.

Jasno su u epizodi rekli da oni NISU odbacili logiku, niti Surakovo učenje, već nastoje živjeti u balansu logike i emocija. Zadržavaju logiku ali istodobno si dopuštaju i imati emocije.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 27 tra, 2010 8:00 pm
Profil
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 1x17- Fusion
Dobro, ja sam to nelogičnih napisao jer mi prvo palo na pamet da ih odvojim od običnih Vulkanaca. (Zato i stoji ovo kakvih već) :zubo: Triba san napisat emotivnih Vulkanaca. :mrgreen: A možda je i Miki malo kriv što je spomenuo nelogične Vulkance, pa sam ja to pokupio. :mrgreen:

237

_________________
slika


uto 27 tra, 2010 8:05 pm
Profil Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x17- Fusion
Nelogični u smislu da ih je vulkansko društvo etiketiralo kao 'nelogične'; zbog njihovog prihvaćanja emocija umjesto potiskivanja, što je nelogično za vulkansko društvo.


uto 27 tra, 2010 8:59 pm
Profil
Overlord
Overlord
Avatar

Pridružen/a: pet 23 sij, 2009 5:53 pm
Postovi: 9989
Lokacija: Cardassia Prime, USS Dragonstar NX-80000
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Future planning and having fun
Koje si vrste?: Lantean/Cardassian
Post Re: 1x17- Fusion
Eh, s obzirom da su drugi već dosta dobro iskomentirali ovu epku, ja ću sam dat kratki osvrt :)

Kao prvo - zanimljivo je bilo vidjet napokon nelogične Vulkance :mrgreen: , a i saznat nešto više o njihovoj kulturi :thumbs2:
Trip je dobro savjetovao Kova da bi se trebao javit ocu, jer bi mu poslije moglo biti žao :thumbs2:
Tolaris je bio prenasilan prema T'Pol te je čak i kapetana napao :-k vjerojatno je njemu teže kontrolirat svoje emocije nego ostalima :|
A što se tiče T'Pol i njenih slova, meni isto nije bilo jasno kak su joj tak brzo mogle navrijet emocije samo zbog jednog propuštenog meditiranja, i kako to da se ne jave u drugim situacijama kad nije u prilici meditirat :?
Možda joj se čak i jave pa se ona pravi da drži sve pod kontrolom :-k
Ne znam, al uglavnom epka je bila interesantna i dajem joj 8-icu :thumbs2:

_________________
You shouldn't like things because people tell you you're supposed to.

slika

ST battles audio/video tribute!


uto 27 tra, 2010 10:35 pm
Profil YIM Web stranica
Lieutenant
Lieutenant
Avatar

Pridružen/a: sub 28 ožu, 2009 10:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Holodeck
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x17- Fusion
Pocetci spajanja umova, postupka koji je u to vrijeme bio zabranjivan i stigmatiziran od strane "normalnih" Vulkanaca i prikaz neortodoksnih Vulkanaca. Nije lose, al opet nit nista uber interesantno, a i osobno nevolim te epke sa spajanjima umova i slicnim pizdarijama. Sestica.

_________________
"I'm a doctor, not a battery."


sri 12 svi, 2010 1:42 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan