Sada je: pet 19 tra, 2024 5:37 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
 1x13 - Dear Doctor 

Ocjeni epizodu:
10 0%  0%  [ 0 ]
9 0%  0%  [ 0 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
7 0%  0%  [ 0 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 0

 1x13 - Dear Doctor 
Autor/ica Poruka
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
captain je napisao/la:
Phlox je ko i ostali na ENT-u dobio/li poziv za pomoc valakiancima i to onda ako vec se odaziva treba i napravit ..pomoci im ..tko je on da promislja dal ce menk-i evoluirat ili ne i kako ce se to dogodit

(...)
...onda ako je vec tako mogli su odmah odbit pomoci ..ne obecat im pomoc a onda razmisljat o tome koja rasa treba bit dominantna a koja ne


Tko je on? Pa doktor sa druge planete koji ima napredniju tehnologiju kojom može utvrditi razlog umiranja, te eventualnog pronalaženja lijeka koji bi im mogao pomoći. :shock: Utvrdio je jednu znanstvenu činjenicu koju je dokazao pregledavajući krv i kromosome Menka, te nakon što je proveo malo vremena sa njima. Dakle htjeli-ne htjeli, posada ENTa je rekla da će pokušati pomoći, tada ne znajući što je razlog odumiranja Valakianaca. Ovo crveno ispada ko da ih je Archer namjerno zajebao.

Suikotreki je napisao/la:
Krivo sam se izrazio. Pod to "sukob" sam mislio na moralnu dilemu/borbu koju su Archer i Phlox imali. Dakle, preživljavanje cijele vrste, i tko će bit dominatna vrsta na planetu. U ovakvoj dilemi lagano je izabrat što daje veću težinu, a to je pravo na život Valakianaca.


Zašto bi bilo lagano izabrati pravo na život Valakianaca? Zbog toga što su prije dosegli biološki i tehnološki nivo da se mogu nazvati dominantnima, ili zbog toga što su, kao što si rekao, živa bića, pa samim time mora im se omogućiti život; iako se evolucija okrenula protiv njih? Ja mislim da je teško odabrati upravo zbog više puta spomenute sintagme 'igranja Boga'. Što ako svim Borgovima prijeti izumiranje? Ili svim Jem'Hadarima? Bi li ista dilema vrijedila za njih? Ili što da su Valakianci poduzeli drastične mjere i krenuli u nasilno zauzimanje Enterprisea jer bi im to dalo warp pogon? Archer je poduzeo one korake koje je on smatrao potrebnima, nikakva Prva zapovjed ga nije obvezivala jer to još ne postoji, iako već predosjeća da takvo što mora postojati.

captain je napisao/la:
I onda phlox odlucuje da je menkima lose i zbog toga uskracuje vec pronađeni lijek valakiancima ..i na taj nacin ih osuđuje na umiranje iako su im upravo phlox i ekipa sa zemlje dosli pomoc :-k


:-s Pa ne uskraćuje im lijek jer su Menki potlačeni, šta ti je :lol:

Cvicek je napisao/la:
Žao mi je što Rai ne voli Ent. S obzirom da studira biologiju, vjerujem da bi od nje ipak dobio nekakvo mišljenje, makar se možda ni s tim mišljenjem ne bi složio.


Meni je žao što Bobo, najzagriženiji fan Archera, ne komentira ovo, već u svojoj tipičnoj maniri će pričekati tri-četiri tjedna pa će istočkati svoje mišljenje tako da njegova bude zadnja, a ostali će već zaboraviti detalje.

No dobro, profilirali smo se u dvije skupine: oni koji misle da je Archer trebao pomoći jer ljudi pomažu jedni drugima; i oni koji misle da Archer nije trebao pomoći jer bi se tako miješao u prirodni tijek događaja. I jedni i drugi smo u pravu i u krivu jer točnog odgovora nema. Osim možda da nisu odgovorili na SOS onog šatla, pa se ne bi ni našli u ovoj situaciji.


uto 20 tra, 2010 2:59 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Citat:
:-s Pa ne uskraćuje im lijek jer su Menki potlačeni, šta ti je :lol:

Nego su odlucili da je amoralno pomoc rasi koja boluje od genetske bolesti jer je to mozebitno evolucijski proces ..e pa ako menke ne tlace ..sta bi to bilo toliko strasno da izlijece valakiance ? ..ovako zbog teoretiziranja su osudili jednu rasu na mozebitnu smrt .. to je isto ko da mi pronađemo lijek za down sindrom a onda kazemo ..jebiga to je evolucija ..to je priroda ..necemo mi to lijecit :|

_________________
Surviving the new decade


uto 20 tra, 2010 3:08 pm
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
captain je napisao/la:
Citat:
Ne bih ni ja rekao da je u tom trenutku bilo nekakvog izrabljivanja. Okej, Menke su u rezervatima, nemaju zemlje i Valakianci se odnose prema njima skoro kao prema kućnim ljubimcima, ali s druge strane Menke dobijaju hranu i ljekove i kakvu-takvu autonomnost, i nije im loše... poogotovo kad se uzme u obzir da su na Zemlji (i u treku najčešće i drugdje) primarni humanoidi istrijebili ostale...


I onda phlox odlucuje da je menkima lose i zbog toga uskracuje vec pronađeni lijek valakiancima ..i na taj nacin ih osuđuje na umiranje iako su im upravo phlox i ekipa sa zemlje dosli pomoc :-k

A mislim da su tako glup razvoj scenarija napravili zato što nisu imali izbora.
Naposljetku ako se ne varam Menki se spominju u TOS-u kako su tad postali članica Federacije, odmah nakon što su otkrili warp pogon.
Pa ako ništa drugo možemo se tješit činjenicom da je scenarij ovdje bio limitiran i predodređen od samog početka kako bi trebao završit ako bi mislio bit vjerodostojan s kasnijim serijalima.

Evo ovdje je dio dokaza:
Citat:
"The Star Trek: Star Charts list the name of Valakis as "Menk", indicating a shift in power by the 24th century. The book also describes the planet as a Class M member of the United Federation of Planets, admitted in 2236, following their achievement of warp drive that same year. It goes on to list the population of Menk in the tens of millions, and Valakians as a few hundred thousand, indicating that they were unsuccessful in finding a cure.
The visual representing Valakis from space is a reuse of Qo'noS from "Broken Bow". The visual of the city was later reused to represent a futuristic city on Earth in the timestream in "Storm Front".

http://memory-alpha.org/wiki/Valakis

_________________
Image


uto 20 tra, 2010 7:15 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Znaci Phlox je ipak zapecatio sudbinu valakianaca :|

_________________
Surviving the new decade


uto 20 tra, 2010 7:17 pm
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
captain je napisao/la:
Znaci Phlox je ipak zapecatio sudbinu valakianaca :|

Kako izgleda je. :|
Samo meni je još fascinantnije to što taj planet koji se kasnije zove "Menk" i koji bude član Federacije, da sam Federacija nebi ni prstom mrdnula kako bi pokušala spasit Valakiance, dakle članove njihove Federacije :?

_________________
Image


uto 20 tra, 2010 7:23 pm
Profil
The Traveler
The Traveler
Avatar

Pridružen/a: sub 05 sij, 2008 1:38 pm
Postovi: 1198
Lokacija: In the Pale Moonlight
Naj Serija: TNG
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Suikotreki je napisao/la:
captain je napisao/la:
Citat:
Ne bih ni ja rekao da je u tom trenutku bilo nekakvog izrabljivanja. Okej, Menke su u rezervatima, nemaju zemlje i Valakianci se odnose prema njima skoro kao prema kućnim ljubimcima, ali s druge strane Menke dobijaju hranu i ljekove i kakvu-takvu autonomnost, i nije im loše... poogotovo kad se uzme u obzir da su na Zemlji (i u treku najčešće i drugdje) primarni humanoidi istrijebili ostale...


I onda phlox odlucuje da je menkima lose i zbog toga uskracuje vec pronađeni lijek valakiancima ..i na taj nacin ih osuđuje na umiranje iako su im upravo phlox i ekipa sa zemlje dosli pomoc :-k

A mislim da su tako glup razvoj scenarija napravili zato što nisu imali izbora.
Naposljetku ako se ne varam Menki se spominju u TOS-u kako su tad postali članica Federacije, odmah nakon što su otkrili warp pogon.
Pa ako ništa drugo možemo se tješit činjenicom da je scenarij ovdje bio limitiran i predodređen od samog početka kako bi trebao završit ako bi mislio bit vjerodostojan s kasnijim serijalima.

Evo ovdje je dio dokaza:
Citat:
"The Star Trek: Star Charts list the name of Valakis as "Menk", indicating a shift in power by the 24th century. The book also describes the planet as a Class M member of the United Federation of Planets, admitted in 2236, following their achievement of warp drive that same year. It goes on to list the population of Menk in the tens of millions, and Valakians as a few hundred thousand, indicating that they were unsuccessful in finding a cure.
The visual representing Valakis from space is a reuse of Qo'noS from "Broken Bow". The visual of the city was later reused to represent a futuristic city on Earth in the timestream in "Storm Front".

http://memory-alpha.org/wiki/Valakis


koliko vidim, ta činjenica se ne spominje u TOS-u nego u nekoj knjizi pa stoga nije kanon.

_________________
Picard: With first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably.
Sisko: There's an old saying: Fortune favors the bold.
Odo: There's no room in justice for loyalty, friendship or love.
slika


uto 20 tra, 2010 7:24 pm
Profil
Overlord
Overlord
Avatar

Pridružen/a: pet 23 sij, 2009 5:53 pm
Postovi: 9989
Lokacija: Cardassia Prime, USS Dragonstar NX-80000
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Future planning and having fun
Koje si vrste?: Lantean/Cardassian
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
U ovoj epki se bolje upoznajemo s Phloxom i Denobulancima kao rasom :thumbs2: Spavaju samo 6 dana godišnje i imaju 3 žene, a svaka po 3 muža :shock:

Smiješan mi razgovor između Hoshi i Phloxa na Denobulanskom, a najbolje mi je kad je Hoshi umjesto slatkog para rekla slatka rifljača :lolsmjeh:

Interesantna je ta romansa između Phloxa i Cutlerice :)

A i zanimljiv mi je taj planet na kojem zajedno žive dvije rase u miru :thumbs2:

:-k epka ima također vrlo zanimljivo moralno-etičkim pitanje i objašnjava temelje onoga što će kasnije bit prime directive :thumbs2: , no ipak u ovom slučaju ne odobravam Phloxov postupak i odnos prema Valekiancima, a tu me i Archer razočarao :thumbs3: Mislim, ak su već našli lijek da izliječe Valekijance onda su to trebali i napravit, a ne osudit jednu čitavu rasu na propast, samo zato da bi ova druga ''potlačena'' postala dominatna. Po meni to jednostavno nije uredu i mislim da nitko od liječnika/kapetana iz drugih serijala nebi donio takvu odluku. Isprva sam još mislio da Archer ispravno postupit kad se zakačio s Phloxom, ali nažalost nije :thumbs3: Isto tako mi je bezveze zaključak od Hoshi i Phloxa da su Menki stlačeni, a zapravo se dobro slažu s Valekiancima i ne sukobljavaju se međusobno tak da mi ta teorija o evoluciji i dominantnosti jedne rase na štetu druge jednostavno ne drži vodu :thumbs3:

Zbog toga dajem ocjenu 9

_________________
You shouldn't like things because people tell you you're supposed to.

slika

ST battles audio/video tribute!


uto 20 tra, 2010 9:57 pm
Profil YIM Web stranica
nešt po svom izboru
Avatar

Pridružen/a: ned 08 vel, 2009 12:42 pm
Postovi: 1210
Lokacija: Sector001
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Dezurni krivac za sve
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
hmm...gledajte....definitivno da je ovo vrlo diskutibilna epizoda, nisam cito sve vase postove, ali mogu reci da su mnogi failali smisao ove epke...

Sa mojeg stajalista, kao i sto Phlox kaze "Evolution is fundamental scientific theory", i tko smo mi da se u to mijesamo...isto tako apelira na to sto da je netko dao neandertalcima evolucujsku prednost?...kaj bi onda bilo s nama?
Kao sto sam reko ovo je vrlo diskubitalna epizoda, jedna od boljih u ENTu, i za one istinske Trekije i obozavatelje TNG, ovo je prava Trek epizoda puna ubermoralizma. Sad ja moram reci da se sa Phloxovom teorijom slazem, s njegovim postupkom OK tako je on odlucio, ja stvarno neznam dal bi imao srca osudit cijelu civilizaciju na propast.

Epka je zaista odlicna, mnogo se moze diskiutirati o tome kako su odlucili na kraju...

E sad apeliram na Oza...Da li se ti sjecas epke Tuvix i mojeg prvog dojma tamo i kaj si mi tada rekao?...Ja sam tu epku prvo ocijenio sa 1 jer mi se nikako nije svidao kraj i to kaj su oni "ubili" njega. Nakon sto sam svoje misljenje iznio na forum i ocijenio epku ti si tada mene pitao. Da li ti se epka ne svida, da li ti je stvarno ono totalno jadna ili ti se ne svida kako su oni postupili?... :wink:

Uglavnom od mene 10 :sesir2:

_________________
slika
Citat:
25. Archer je osnovao federaciju....zato svi jezik za zube kad krenete nest srat po ENT.u i Archeru


čet 22 tra, 2010 8:43 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Cmd Data je napisao/la:
Sa mojeg stajalista, kao i sto Phlox kaze "Evolution is fundamental scientific theory", i tko smo mi da se u to mijesamo...isto tako apelira na to sto da je netko dao neandertalcima evolucujsku prednost?...kaj bi onda bilo s nama?

Vidi se da nisi čitao postove... :facepalm:


čet 22 tra, 2010 8:51 pm
Profil Web stranica
nešt po svom izboru
Avatar

Pridružen/a: ned 08 vel, 2009 12:42 pm
Postovi: 1210
Lokacija: Sector001
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Dezurni krivac za sve
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
_Oz je napisao/la:
Cmd Data je napisao/la:
Sa mojeg stajalista, kao i sto Phlox kaze "Evolution is fundamental scientific theory", i tko smo mi da se u to mijesamo...isto tako apelira na to sto da je netko dao neandertalcima evolucujsku prednost?...kaj bi onda bilo s nama?

Vidi se da nisi čitao postove... :facepalm:


DA, tocno tako nisam!...niti ne mislim...ovo je moje misljenje, a kolko znam svatko ima pravo na svoje misljenje...A ja isto tako mislim da si ti u krivu...

_________________
slika
Citat:
25. Archer je osnovao federaciju....zato svi jezik za zube kad krenete nest srat po ENT.u i Archeru


čet 22 tra, 2010 8:54 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Cmd Data je napisao/la:
DA, tocno tako nisam!...niti ne mislim

Pa, prije nego replyaš u temu, poželjno je, i nadasve pristojno, pročitati što su drugi napisali prije tebe. Nije za vraga ona "Read the motherf*** thread, before you motherf*** post" ;)

Cmd Data je napisao/la:
...ovo je moje misljenje, a kolko znam svatko ima pravo na svoje misljenje...A ja isto tako mislim da si ti u krivu...

Misli šta te volja, ovo je slobodna zemlja. Nažalost, povjerovao si u Phloxovo pogrešno tumačenje evolucije čime je ova epizoda na tebe izvršila vrlo negativan utjecaj. Nisi jedini, i baš zato ovu epizodu smatram lošom i štetnom - jer mlade ljude poput tebe koji još nisu dovoljno educirani baca u zabludu.


čet 22 tra, 2010 9:04 pm
Profil Web stranica
Lieutenant Junior Grade
Lieutenant Junior Grade

Pridružen/a: ned 11 tra, 2010 11:05 pm
Postovi: 124
Lokacija: Far far away from administrators of this forum
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
svejedno se netreba igrati Boga. Nisu im trebali dati ni lijek za suzbijanje simptoma. sad navodim iz epizode: što da je neka vanzemaljska vrsta dala prednost neandertalcima. mislim da računala nebi ni bilo. sve bi bilo drukčije. možda bi imali bolju tehnologiju, ali možda. to je isto s onim planetom. da su dali valakijancima lijek, evolucija nebi ila kak treba i menkiji nebi bili u ufp-u, stlačilo bi ih se do kraja. i ''rifljača'' je ok. a ako menkiji nebi postali članom ufp-a možda bi ufp nestao. iako nigdje nisam vidio da menkiji spašavaju ufp


čet 22 tra, 2010 10:04 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 14 stu, 2009 11:40 pm
Postovi: 1179
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
da.. ovdje ima dosta diskusije u vezi svega što se dogodilo u ovoj epki....mislim da su scenaristi vrlo dobro kretali se epizodom no na kraju po meni jedna greška koja nije smjela biti a to je osuditi ove da ostanu bez lijeka..ok pa hajde ako se recimo radi o nekoj epki iz treka u 24 stolj. gdje prva zapovijed je već nošena sa iskustvom...no ovdje gdje je posada Ent-a se susreće po prvi put sa takvom situacijom..samim time bez prve zapovijedi ....nošeni samo ljudskim osjećajima i otvorenim umom bez nekih velikih predumišljanja ..jednostavno trebalo je završit za davanjem lijeka da ovi ozdrave i to je to..e sad kao što je već spominjato ovdje koliki bi bio utjecaj na ovu drugu vrstu na planeti o tome se uvijek može raspravljat ...e to je ono ako uradim i valja i nevalja .na obadvije strane....no ipak odluka je trebala biti da ovi dobiju lijek i tu je greška scenarista....
no svakako zanimljiva epizoda...
7


ned 25 tra, 2010 1:19 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Naletih na zanimljiv topic na TrekBBS-u:

Does "Observer Effect" refute "Dear Doctor?"

U ovoj se epizodi Phlox odbija miješati u "prirodan tijek stvari" te osuđuje manje naprednu rasu na izumiranje, no u "Observer Effect" Organiance, koji su praktički radili istu stvar, optužuje za okrutnost, a njihovu politiku neuplitanja naziva "gnjusnom". :?


sri 15 ruj, 2010 3:39 pm
Profil Web stranica
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
_Oz je napisao/la:
Naletih na zanimljiv topic na TrekBBS-u:

Does "Observer Effect" refute "Dear Doctor?"

U ovoj se epizodi Phlox odbija miješati u "prirodan tijek stvari" te osuđuje manje naprednu rasu na izumiranje, no u "Observer Effect" Organiance, koji su praktički radili istu stvar, optužuje za okrutnost, a njihovu politiku neuplitanja naziva "gnjusnom". :?


U ovoj drugoj se radi o njegovim kolegama i prijateljima... nije ti to isto. :zubo:

_________________
slika


sri 15 ruj, 2010 6:07 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan