Sada je: čet 16 svi, 2024 4:41 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
 1x13 - Dear Doctor 

Ocjeni epizodu:
10 0%  0%  [ 0 ]
9 0%  0%  [ 0 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
7 0%  0%  [ 0 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 0

 1x13 - Dear Doctor 
Autor/ica Poruka
The Traveler
The Traveler
Avatar

Pridružen/a: sub 05 sij, 2008 1:38 pm
Postovi: 1198
Lokacija: In the Pale Moonlight
Naj Serija: TNG
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
_Oz je napisao/la:
@Lore - umijesto da odgovaram na tvoje neprimjerene paralele sa T'Polinim sisama i Neelixovom pedofilijom, samo ću citirat Bozove postove is srodne teme u ENT podforumu.

The Boz je napisao/la:
Evolution doesn't work that way.


I reply koji je išao tebi:
The Boz je napisao/la:
Bojim se da si priznao kako neznaš zanstveno značenje riječi teorija.
Problem je u tome što se mogla apsolutno ista epizoda sa istom pričom i porukom napraviti sa kvalitetnim činjenicama o evoluciji. To je ono što mene najviše dira...

Budući da je evolucija iz današnje perspektive teorija, tko zna kako će izgledati za 200 godina. Tko kaže da oni imaju ista saznanja o evoluciji kao što mi imamo. Phlox je reko da je evolucija znanstvena činjenica. Danas je to teorija, ali tko zna kakva oni još saznanja imaju i naravno da riječ evolucija ne znači isto što je i značila prije 200 godina.

Kao što je Miki rekao maloprije, epizoda je odlična čim potiče na diskusiju. A ne kao one epizode gdje su komentari tipa: "Super", "ocjena 10" ....

_________________
Picard: With first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably.
Sisko: There's an old saying: Fortune favors the bold.
Odo: There's no room in justice for loyalty, friendship or love.
slika


pon 19 tra, 2010 11:05 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Lore je napisao/la:
Kao što je Miki rekao maloprije, epizoda je odlična čim potiče na diskusiju.

Po toj logici je "These Are The Voyages" najbolja Star Trek epizoda svih vremena... :|


pon 19 tra, 2010 11:06 pm
Profil Web stranica
The Traveler
The Traveler
Avatar

Pridružen/a: sub 05 sij, 2008 1:38 pm
Postovi: 1198
Lokacija: In the Pale Moonlight
Naj Serija: TNG
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
_Oz je napisao/la:
Lore je napisao/la:
Kao što je Miki rekao maloprije, epizoda je odlična čim potiče na diskusiju.

Po toj logici je "These Are The Voyages" najbolja Star Trek epizoda svih vremena... :|

ta epizoda potiče na drugu vrstu diskusije:
Trip nije trebo umrijet jer mi se sviđa
Archer loše glumi
Diana je stara
.........

_________________
Picard: With first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably.
Sisko: There's an old saying: Fortune favors the bold.
Odo: There's no room in justice for loyalty, friendship or love.
slika


pon 19 tra, 2010 11:10 pm
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Avatar

Pridružen/a: sub 28 ožu, 2009 10:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Holodeck
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Daleko od toga da je ova epka savrsenstvo kako neki kazu, al da je dobra to svakako. Sigurno puno dubokoumnija epizoda od malo napucavanja i obrtanja warp zavojnica kako bi se preopteretili fazni induktori i stvorila rupa u neprijateljskim stitovima bla bla bla....

Inetersantna epizoda koja potice na razmisljanje i diskusiju, sve upakirano u malo drugaciji nacin prepricavanja radnje. Iskreno, ovdje netreba postavljati pitanje sto je ispravno, vec sto je manje zlo. Pritom svatko ima pravo na svoje misljenje, ali tvrditi sa stopostotnom sigurnoscu da je konacan izbor krivi mislim da nemoze nitko. Da je bas za jedinicu, iskreno nebih rekao. Znate kako kaze ona stara: Za dobrim konjem se prasina dize.

Od mene ide osmica, a vama kako je drago.

_________________
"I'm a doctor, not a battery."


pon 19 tra, 2010 11:49 pm
Profil
Founder

Pridružen/a: sri 07 sij, 2009 10:13 pm
Postovi: 3683
Koje si vrste?: er
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
10, slažem se s navedenim pohvalama..... Phlox :thumbs2:


pon 19 tra, 2010 11:56 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Miki je napisao/la:
Osnovna zadaća Prime direktive je općenito nemiješanje među nešto na što se ne može utjecati, ili među nešto za što nisi tražen da se miješaš; neovisno o dobrim ili lošim posljedicama. U ovom slučaju Archer i Phlox su imali sredstvo da se umiješaju, zatraženi su da se umiješaju, no pitanje je koliko su oni zapravo odvagnuli posljedice davanja lijeka Valakiancima.
Znam šta je Prime directive, često sam komentirao, čak jednom i u udruzi vodio okrugli stol o tome... zanimljiva mi je to problematika :)
Samo mi se nije dalo ponovo pisati definicije i šta predstavlja i sl...
Miki je napisao/la:
Postoji još jedna perspektiva koju si djelomično spomenuo, a u biti proizlazi iz liječenja Valakianaca. Naime ako se Valakiancima omogući liječenje, pa samim time im se omogući produženje vrste; to znači i produljenje postojećeg poretka u kojem su Menki ona 'niža' rasa; a budući da Menki brzo napreduju intelektualno, u doglednoj budućnosti bi moglo doći do ustanka Menka, možda čak i rata za oslobođenja od ropstva (dakle dugoročno negativna posljedica Phloxovog kršenja Prve zapovjedi), pod uvjetom naravno da Valakianci ostanu živi kao vrsta. Dakle pored tehnološke i biološke, postoji i ta društvena komponenta ovog problema koja nije direktno istaknuta u epizodi, ali dâ se naslutiti.
Da, to je jedan od bezbroj scenarija u kojem bi moglo doći do konflikta između te dvije rase.

Naravno, mogući su i pozitivni scenariji, no nitko ne može znati šta će se točno dogoditi.

Zato je Prime directive i uvedena - da se minimizira miješanje u prirodni razvoj nekog planeta.

Da je Picard naišao na taj planet, čak i da Menki nisu postojali, on bi moralizirao da li je u redu Valakiancima dati lijek jer bi time utjecao na njihov prirodni razvoj. Naime, često radi tog mišljenja nije htio spasiti rase, čak ni od prirodnih katastrofa - npr. u "Pen Pals"

Mislim da u ovom slučaju Picard ne bi proveo ni minutu, a kamoli cijelu noć mozgajući da li trebaili ne treba spasiti Valakiance ili ne... odluku bi donio odmah.

Lore je napisao/la:
Kao što je Miki rekao maloprije, epizoda je odlična čim potiče na diskusiju. A ne kao one epizode gdje su komentari tipa: "Super", "ocjena 10" ....
Tako je, baš ovakve epizode koje daju razmišljati i raspravljati su za mene smisao Treka :thumbs2:

Btw, gdje li si ti nestao, dugo te nije bilo... no u svakom slučaju - welcome back! :hallo:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 20 tra, 2010 1:11 am
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
genijalno mi je kako ljudi mistificiraju evoluciju.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


uto 20 tra, 2010 10:18 am
Profil ICQ Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Ant je napisao/la:
genijalno mi je kako ljudi mistificiraju evoluciju.

Genijalno mi je kako neki ljudi dobiju link, pa su lijeni kliknut na njega i onda ko djeca ponavljaju jedne te iste besmislene fraze milijardu puta.

Evo vam, pročitajte si ovo malo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Evolucija_%28biologija%29

Ma koga ja zavaravam, naravno da nećete... :|

Cvicek je napisao/la:
Mislim da u ovom slučaju Picard ne bi proveo ni minutu, a kamoli cijelu noć mozgajući da li trebaili ne treba spasiti Valakiance ili ne... odluku bi donio odmah.

Na svoju ruku? Prvo bi se konzultirao sa Crushericom. Međutim, za razliku od Phloxa, Crusherica zna ponešto o evoluciji. Ako bi i odlučio ne pomoći, to ne bi bilo pod apsurdnom izlikom da se miješa u evolucijske procese.


uto 20 tra, 2010 11:13 am
Profil Web stranica
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Vidim da se rasprava rasplamsala, hehe... neka neka. Eto i ja pogledah sinoć dotičnu epizodu. I stvarno ne znam šta reći, vrlo kontroverzna epizoda i kontroverzna odluka na kraju kapetana Archera.

No krenimo nekako od početka, pa ćemo na ovaj zabavni dio doći na kraju. I meni je bilo fora kako je epizoda prikazana, iz Phloxove perspektive, tj. kako on piše kolegi pismo (mene malo podsjetilo na odličnu In the Pale Moonlight) po načinu pripovijedanja priče.

Nadalje, Phlox je jako, ali jako zanimljiv lik i meni osobno jedan od najboljih i najdražih u Enterpriseu. Njegova istraživanja i promatranja drugih vrsta su mi genijalna, fascinantna. A uvijek bude i zabavno oko njega.

Evo, tu smo dosta saznali i o Denobulancima i njihovim običajima, a i o samom Phloxu, da ima tri žene itd. Možda je epizoda bila čak i malo dosadnjikava u tom dugom uvodnom djelu, onako sve nekako u laganini dok se nije došlo do kraja i te velike moralne dileme.

Enterprise, Archer, Phlox i ekipa su se umiješali u sve ovo onog trenutka kada su pokupili onu dvojicu sa onog broda/šatla. Dublje su se u to upleli kada su odlučili pomoći pronaći lijek. Mislim da tu više neke dileme oko miješanja/nemiješanja nema.

Moralna dilem je, po meni, u ovoj epizodi totalno krivo postavljena. Ma uopće ne bi trebalo biti moralne dileme. Mislim, pronaći lijek i zatim ga uskratiti i na taj način osuditi na smrt 50 milijuna Valakiaca, cijele jedne vrste je u krajnju ruku apsurdno, idiotski, debilno, monstruozno.

Ovako lošu odluku mislim da nije donio niti jedan kapetan u cijelom serijalu, ma ni Janeway. I sve pod opravdanjem nekakve evolucije, nećemo se igrati Boga, pto bi bilo kad bi bilo? Stvar je u tome da ni Archer ni Phlox nisu to sagledali iz nekih drugih kuteva, iz šire perspektive.

Ovdje su nas očito scenaristi htjeli naučiti što je to evolucija i failali. Što ako ovi Menki napreduju (evoluiraju) upravo iz razloga što žive zajedno sa Valakiancima? Što ako su dosegli ili će uskoro doseći vrhunac svoje evolucije (i pritom ostati ajmo reć primitivni), te su im Valakianci potrebni i za njihov opstanak?

Jesu li onda na taj način osudili obje vrste na propast? Što ako se Menki nakon izumiranja Valakianaca vrate na staro (primitivan život, obrađivanje zemlje, u jednu ruku se deevoluiraju)? Puno je mogućih scenarija koje ni Phlox ni Archer nisu razmotrili, oni su razmotrili samo onaj jedan.

Da će Valakianci kočiti razvoj Menka. Kako? Zašto? Pa ako su do sada napredovali, očito ih nisu kočili. Ne vidim zašto ne bi mogli napredovati i dalje te dostići ili čak prestići Valakiance u razvoju, inteligenciji itd.

Zar se danas doktori i znanstvenici ne igraju Boga svaki puta kada vrše razne eksperimente, pronalaze različite lijekove/cjepiva i olakšavaju nam svakodnevni život i produljuju ga? Zašto ne bi jednostavno ostavili sve da ide prirodnim putem?

Zašto ne bi mi izumrli i ostavili mjesta žoharima koji će za milijardu godina evoluirati i mogu preživjeti sve i svašta, zašto im stojimo na putu? Malo karikiram, ali... Nadalje, čemu tolike humanitarne akcije (iako ih je i premalo ako mene pitate), zašto davati lijekove hranu npr. siromašnima u Africi?

Neka izumru, pa će doći oni bogati, sve izbetonirati i asfaltirati i bit će tamo raj na Zemlji...

Vratimo se malo na epizodu opet. Po meni Valakianci i nisu tlačili Menke, sam Phlox je rekao u epizodi kako žive u jednoj divnoj simbiozi. Simbiozi koja će nestati naravno kada jedna vrsta izumre. Ne znam gdje su neki vidjeli nekakvo ropstvo, meni nije tako djelovalo.

Uostalom, pa to bi Archer i ekipa prvi zapazili i negodovali protiv toga. Da se radilo o nekakvom ropstvu, onda bi i mogao shvatiti i opravdati postupak Phloxa i Archera, ovako ne mogu nikako. Po meni nepostojeća moralna dilema.

Ma dosta više trkeljanja o epizodi. Epka mi nije ni čista desetka, a ni čista jedinica. Mogla je biti desetka da su to spretnije i pametnije izveli i neke stvari drugačije osmislili. Ovako ne znam ni sam koju bi ocjenu dao.

272

_________________
slika


uto 20 tra, 2010 12:46 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
T'Rapavi je napisao/la:
Enterprise, Archer, Phlox i ekipa su se umiješali u sve ovo onog trenutka kada su pokupili onu dvojicu sa onog broda/šatla. Dublje su se u to upleli kada su odlučili pomoći pronaći lijek. Mislim da tu više neke dileme oko miješanja/nemiješanja nema.

slika


T'Rapavi je napisao/la:
Moralna dilem je, po meni, u ovoj epizodi totalno krivo postavljena. Ma uopće ne bi trebalo biti moralne dileme. Mislim, pronaći lijek i zatim ga uskratiti i na taj način osuditi na smrt 50 milijuna Valakiaca, cijele jedne vrste je u krajnju ruku apsurdno, idiotski, debilno, monstruozno.

slika


T'Rapavi je napisao/la:
Ovdje su nas očito scenaristi htjeli naučiti što je to evolucija i failali. Što ako ovi Menki napreduju (evoluiraju) upravo iz razloga što žive zajedno sa Valakiancima? Što ako su dosegli ili će uskoro doseći vrhunac svoje evolucije (i pritom ostati ajmo reć primitivni), te su im Valakianci potrebni i za njihov opstanak?

slika


T'Rapavi je napisao/la:
Jesu li onda na taj način osudili obje vrste na propast? Što ako se Menki nakon izumiranja Valakianaca vrate na staro (primitivan život, obrađivanje zemlje, u jednu ruku se deevoluiraju)? Puno je mogućih scenarija koje ni Phlox ni Archer nisu razmotrili, oni su razmotrili samo onaj jedan.

slika


Naprosto mi je neshvatljivo da jedna epizoda u koju je uloženo toliko malo intelektualnog truda, u kojoj su etičke teme toliko površno i šarlatanski obrađene i koja je, u krajnjoj liniji, potpuno dehumanizirala lik kapetana Archera, zarađuje takve ovacije.

Drago mi je da je Trap napisao ovaj megapost jer ja za to nisam imao živaca, vjerojatno zato jer me šokira nevoljkost nekih od vas da shvatite neke stvari koje su same po sebi gotovo banalno očite.

Trap je na sjajan način naveo sve detalje zbog kojih ova epizoda kod mene i dan danas izaziva gnušanje i moja ocjena ostaje.


uto 20 tra, 2010 1:15 pm
Profil Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Ovo sta trap tvrdi su i minusi koje i ja primjecujen i zato se slazem s njegovim komentarom :thumbs2:

Jednostavno kad su se umijesali sve moralne dileme su stale a menki i nisu bili toliko podtlaceni ..mozda malo sputavani ali ne i podtlaceni i maltretirani :|

_________________
Surviving the new decade


uto 20 tra, 2010 1:32 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
_Oz je napisao/la:
Genijalno mi je kako neki ljudi dobiju link, pa su lijeni kliknut na njega i onda ko djeca ponavljaju jedne te iste besmislene fraze milijardu puta.

Evo vam, pročitajte si ovo malo:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Evolucija_%28biologija%29

Ma koga ja zavaravam, naravno da nećete... :|
Ne mogu govoriti u tuđe ime, ali ja sam kliknuo na link i pročitao ga. No ne slažem se s večinom iznešenog. Čak sam i jedan dio komentirao. Šta bi recimo ja sada trebao učiniti? Kvotati tekst s tog linka i krenuti odgovarati tom liku koji je to napisao?

I evo sad se i j**iga, ponavljam: Ako ti smatraš da znaš ili razumiješ nešto što drugi ne razumiju, zašto to onda sam svojim riječima ne kažeš, već samo navodiš neke linkove kao klinci koje sam nekada znao susretati na newsgrupama - ne znaju ili im se ne da izraziti svoje mišljenje, pa jednostavno puknu link na stranicu koja im se sviđa i kažu "evo, na tom linku je sve ono što ja ja mislim, hajde to osporite ako ste face! Vi ste glupi jer ne kužite to što je tamo napisano!"

Mislio sam da možeš bolje od kopipejstanja linka ili onelinera "da su to gluposti" i da si to navodno x puta ponovio :whatever:
Danas pišeš gornaste onelinere, hoćeš li sutra početi pisati samo "your wrong" ili staviti samo smajlić :P

Žao mi je što Rai ne voli Ent. S obzirom da studira biologiju, vjerujem da bi od nje ipak dobio nekakvo mišljenje, makar se možda ni s tim mišljenjem ne bi složio.

T'Rapavi je napisao/la:
Enterprise, Archer, Phlox i ekipa su se umiješali u sve ovo onog trenutka kada su pokupili onu dvojicu sa onog broda/šatla. Dublje su se u to upleli kada su odlučili pomoći pronaći lijek. Mislim da tu više neke dileme oko miješanja/nemiješanja nema.
Postoje razine miješanja.
Čak i u TNG doba se smatra da je u redu uspostaviti prvi kontakt s rasama koje su susrele druge rase, makar možda i nemaju warp. Recimo mogla bi se povuči paralela sa posjetom Edoancima u TNGu.
(@Oz, jel će moj komentar više vrijediti ako dodam i link? :zubo: )

T'Rapavi je napisao/la:
Ovako lošu odluku mislim da nije donio niti jedan kapetan u cijelom serijalu, ma ni Janeway.
Želiš li listu? :mrgreen:
Već sam u ovom threadu spomenuo "Pen Pals" (i stavio link .... @Oz :baeh: ), a mogao bi i još neke u kojima se radilo o puno manjim moralnim dilemama koje su svejedno završile tako da je odlučeno da neće biti mješanja.

T'Rapavi je napisao/la:
Ovdje su nas očito scenaristi htjeli naučiti što je to evolucija i failali. Što ako ovi Menki napreduju (evoluiraju) upravo iz razloga što žive zajedno sa Valakiancima? Što ako su dosegli ili će uskoro doseći vrhunac svoje evolucije (i pritom ostati ajmo reć primitivni), te su im Valakianci potrebni i za njihov opstanak?
Prime directive, kao što se već spominjalo u ovom threadu, nije proizvoljan pa da ako se čini da bi mješanje urodilo s nečim pozitivnim, da ga se onda zanemari.

PD je apsolutan.
(da sad ne ulazim u problematiku mnogobrojnih kršenja, čak i od strane Picarda)

Lijepo si sve ono poslije naveo, i slažem se s takvim mogućim scenarijima (koji se mogu ali i ne moraju dogoditi - ali to nitko ne može znati, put u akao je popločen dobrim namjerama i tak to...

No dok se nisam zatipkao, da postavim pitanje - da li pričaš o PDu ili nevezano za njega?

T'Rapavi je napisao/la:
Vratimo se malo na epizodu opet. Po meni Valakianci i nisu tlačili Menke, sam Phlox je rekao u epizodi kako žive u jednoj divnoj simbiozi. Simbiozi koja će nestati naravno kada jedna vrsta izumre. Ne znam gdje su neki vidjeli nekakvo ropstvo, meni nije tako djelovalo.
Ne bih ni ja rekao da je u tom trenutku bilo nekakvog izrabljivanja. Okej, Menke su u rezervatima, nemaju zemlje i Valakianci se odnose prema njima skoro kao prema kućnim ljubimcima, ali s druge strane Menke dobijaju hranu i ljekove i kakvu-takvu autonomnost, i nije im loše... poogotovo kad se uzme u obzir da su na Zemlji (i u treku najčešće i drugdje) primarni humanoidi istrijebili ostale...

Ali to ni s evolucijom ni s PD ne mora imati direktne veze...

edit:
Znao sam :lol:
Ovaj prošli post koji je Oz napisao dok sam odgovarao Trapu je za dlaku iznad "slažem se" posta :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 20 tra, 2010 1:43 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Citat:
Ne bih ni ja rekao da je u tom trenutku bilo nekakvog izrabljivanja. Okej, Menke su u rezervatima, nemaju zemlje i Valakianci se odnose prema njima skoro kao prema kućnim ljubimcima, ali s druge strane Menke dobijaju hranu i ljekove i kakvu-takvu autonomnost, i nije im loše... poogotovo kad se uzme u obzir da su na Zemlji (i u treku najčešće i drugdje) primarni humanoidi istrijebili ostale...


I onda phlox odlucuje da je menkima lose i zbog toga uskracuje vec pronađeni lijek valakiancima ..i na taj nacin ih osuđuje na umiranje iako su im upravo phlox i ekipa sa zemlje dosli pomoc :-k

_________________
Surviving the new decade


uto 20 tra, 2010 1:55 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 09 pro, 2008 11:31 pm
Postovi: 2424
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Opis Stanja: Asimiliran !
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
9 ocjena
Objasnjava nastanak prve zapovijedi .

_________________
Image


uto 20 tra, 2010 2:29 pm
Profil
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: 1x13 - Dear Doctor
Cvicek je napisao/la:
T'Rapavi je napisao/la:
Enterprise, Archer, Phlox i ekipa su se umiješali u sve ovo onog trenutka kada su pokupili onu dvojicu sa onog broda/šatla. Dublje su se u to upleli kada su odlučili pomoći pronaći lijek. Mislim da tu više neke dileme oko miješanja/nemiješanja nema.
Postoje razine miješanja.
Čak i u TNG doba se smatra da je u redu uspostaviti prvi kontakt s rasama koje su susrele druge rase, makar možda i nemaju warp. Recimo mogla bi se povuči paralela sa posjetom Edoancima u TNGu.
(@Oz, jel će moj komentar više vrijediti ako dodam i link? :zubo: )


Istina, postoje ajmo reć razine miješanja. I svakako ne bi bilo u redu da su im dali warp pogon ili bilo kakvu drugu (pogotovo opasnu, koja se može koristiti u loše svrhe) tehnologiju. No očito je da su oni bili svijesni postojanja života u svemiru i rekao bi da su bili poprilično napredni (pogledajte samo onaj grad recimo), samo nisu imali još mogućnost nadsvjetlosnog putovanja.

No ovdje se radi o osnovnim životnim potrebama, o preživljavanju. Zašto uskratiti lijek i osuditi 50 milijuna na smrt, ako im se tako jednostavno može pomoći? Gdje je tu nestala ona ljudska vrlina (koju je i sam Phlox spomenuo u ovoj epizodi, u pismu) da pomažu potpunim neznancima? Jel ovdje Archer postao kao vulkanski kapetan (kako se zvao, iz jedne prethodne epizode) koji samo želi promatrati?

Hoćemo li samo promatrati kako se ovi muče, kako traže lijek, njihove patnje i sl. pa ćemo na kraju kada izumru samo zapljeskati kako su dobar show pripremili? Nisu li Archer i ekipa postali upravo ono što najviše kritiziraju? Šteta da nisu pokazali Tripa i njegovo mišljenje o svemu ovome, zanima me kako bi on reagirao na sve to. Istina, Archer izjavljuje kako počinje shvaćati Vulkance...

No, tu se nekako radi o kruškama i jabukama. Sam Enterprise pokazuje početak svemirskog istraživanja (onog malo šireg) i upravo dokazuje ono što Vulkanci govore, da nismo baš spremni. To je recimo i Q ispitivao/pokušao dokazati u TNG-u, da nismo spremni na sve što nas čeka tamo negdje. I nismo spremni ni tada na sve što nas može čekati, no to ne znači da trebamo odustati od toga.

No sad skrenuh s teme i trkeljam u nekom potpuno drugom smjeru. Pitam se dal bi Vulkanci samo stajali sa strane i ne mješali se da je recimo nama prijetilo neko istrebljenje. Dal bi oni nama uskratili lijek? Ne znam, ali znam da mi nismo Vulkanci i ne vjerujem da ćemo ikada biti. A Archer i ekipa su ovdje nekako ispali Vulkanci. I gori od njih po mom skromnom mišljenju.

Cvicek je napisao/la:
T'Rapavi je napisao/la:
Ovako lošu odluku mislim da nije donio niti jedan kapetan u cijelom serijalu, ma ni Janeway.
Želiš li listu? :mrgreen:
Već sam u ovom threadu spomenuo "Pen Pals" (i stavio link .... @Oz :baeh: ), a mogao bi i još neke u kojima se radilo o puno manjim moralnim dilemama koje su svejedno završile tako da je odlučeno da neće biti mješanja.


Samo daj... Ne znam, niti jedan se nije nakon što je već odlučio se umiješati i našao rješenje problema jednostavno rekao, ne to ne bi bilo ispravno (ili moralno? o kakvom se (ne)moralu ovdje uopće priča?). I opet, drugo su neke manje moralne dileme, a drugo opstanak cijele vrste ili potencijalno i dvije vrste, kako sam naveo u prošlom postu.

Osim toga, Archer tu nije imao uteg zvan Prime Directive, koji bi ga kočio i otežavao mu stvari. Pa svi su kapetani nerijetko i prekršili Prime Directive kada su smatrali da je tako ipak ispravno, moralno za postupiti. Dakle, Archer je imao samo vlastitu savijest, vlastiti moral koji ga spriječava ili ne u djelovanju. Dal je ispravno postupio, na svakom od nas je da procijenimo. Po meni je postupio krajnje okrutno.

Cvicek je napisao/la:
T'Rapavi je napisao/la:
Ovdje su nas očito scenaristi htjeli naučiti što je to evolucija i failali. Što ako ovi Menki napreduju (evoluiraju) upravo iz razloga što žive zajedno sa Valakiancima? Što ako su dosegli ili će uskoro doseći vrhunac svoje evolucije (i pritom ostati ajmo reć primitivni), te su im Valakianci potrebni i za njihov opstanak?
Prime directive, kao što se već spominjalo u ovom threadu, nije proizvoljan pa da ako se čini da bi mješanje urodilo s nečim pozitivnim, da ga se onda zanemari.

PD je apsolutan.
(da sad ne ulazim u problematiku mnogobrojnih kršenja, čak i od strane Picarda)

Lijepo si sve ono poslije naveo, i slažem se s takvim mogućim scenarijima (koji se mogu ali i ne moraju dogoditi - ali to nitko ne može znati, put u akao je popločen dobrim namjerama i tak to...


Na ovo manje više sam odgovorio iznad. Dakle, Archer nije imao Prime Directive koji bi ga kočio ili mu branio išta. Nitko mu ne bi zamjerio da je odlučio pomoći ovima. I naveo da su je svi kršili, ne zato što im je tako puhnulo (barem ne u većini slučajeva) nego zato što je bilo tako ispravno.

Upravo je u tome ovdj najveća greška Archerova... što je od milijun (milijardu?) mogućih scenarija u obzir uzeo samo jedan i na temelju toga osudio cijelu jednu vrstu na propast i smrt. Ah, sitnica... Nitko ne može znati koji će se scenarij odigrati, ali znamo da su "ubili" 50 milijuna pripadnika te vrste.

Cvicek je napisao/la:
No dok se nisam zatipkao, da postavim pitanje - da li pričaš o PDu ili nevezano za njega?


Pa, u to vrijeme nije bilo PD-a, iako se slažem i znam da je PD potreban i nužan, sada je pitanje u kakvom obliku i tko uopće može odrediti kad ga i kako i u kolikoj mjeri primjenjivati. No to je već druga tema...

Cvicek je napisao/la:
T'Rapavi je napisao/la:
Vratimo se malo na epizodu opet. Po meni Valakianci i nisu tlačili Menke, sam Phlox je rekao u epizodi kako žive u jednoj divnoj simbiozi. Simbiozi koja će nestati naravno kada jedna vrsta izumre. Ne znam gdje su neki vidjeli nekakvo ropstvo, meni nije tako djelovalo.
Ne bih ni ja rekao da je u tom trenutku bilo nekakvog izrabljivanja. Okej, Menke su u rezervatima, nemaju zemlje i Valakianci se odnose prema njima skoro kao prema kućnim ljubimcima, ali s druge strane Menke dobijaju hranu i ljekove i kakvu-takvu autonomnost, i nije im loše... poogotovo kad se uzme u obzir da su na Zemlji (i u treku najčešće i drugdje) primarni humanoidi istrijebili ostale...


Eh, sad ću i ja napisati slažem se, jer se uglavnom i slažem i umorio se više od tipkanja i istrošio tipkovnicu... :zubo:

271

_________________
slika


uto 20 tra, 2010 2:42 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan