Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:05 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
 Najgora(najbolja) SF Distopija 
Autor/ica Poruka
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
 Najgora(najbolja) SF Distopija
Distopija je suprotnost od Utopije , nešto negativno , nešto loše :|

Kratkim opisom to bi bile "Igre Gladi" ..klasična Distopijska priča u kojem društvo prihvača igru u kojoj se ljudi ubijaju a samo jedan u toj igri preživljava pa čak i dobiva svojevrsnu slavu zbog tog 8)

Sudionici imaju tretman kao da su zvijezde ali za razliku od nogometaša ili vozača forumule 1 oni neće preživit svoje utakmice i pokupit slavu ..to jest samo će jedno preživit a ostali će umrit od ruke drugih natjecatelja i sve to uz TV prijenos


Drugim još bržim opisom ..to bi bija i "Matrix" i to ultimativni distopijski svit u kojem su ljudi baterije i žive u virtualnom svitu :|

_________________
Surviving the new decade


sri 19 vel, 2014 1:25 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Pa evo Terminator je isto tako jedna jako vesela distopija i koja je na neki način dosta slična s Matrix distopijom.

_________________
Image


sri 19 vel, 2014 1:31 am
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Evo recimo Alijansa iz Firefly-a mi je odlican primjer distopijskog drustva, narocito je ocajna situacija na spoljnim planetama. I postkomonveltski univerzum iz Andromede je veoma haotican i mogao bi se okarakterisati kao distopija. Stanje nije bolje ni u Battlestar Galactici...

Edit: Sad se sjetih jedne tinejdzerske serije koju sam obozavao kao klinac, The Tribe. Neki nepoznati virus je pobio kompletnu populaciju odraslih pa su na svjetu ostali samo tinejdzeri i djeca koji su se podjelili u razlicita plemena, vecinom nasilna. Jedno od plemena se trudi da ujedini ostale i da izgradi novo drustvo. Stvari se dodatno zakomplikuju kada se virus ponovo vrati i sada niko nije imun na njega.

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


sri 19 vel, 2014 1:48 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Pa kud baš Igre gladi... :shock: :?
No ajd, priznajem da nisam ni čitao ni gledao pa te Igre ostavljam za drugu priliku...

Teško da bi samo jednu priču mogao izdvojiti kao najbolju; različite distopije 'istražuju' različite koncepte društvenog uređenja i svaka stavlja naglasak na nešto drugo.

Svakako bih kao najbolje (kao i još gomila drugih) kao naj priče naveo Huxleyev Vrli novi svijet i Orwellovu 1984.
Prva dosta zanimljivo pokazuje opasnosti uberpotrošačkog društva temeljenom na kondicioniranju odmalena i držanju sistema preko zabave i droga (skoro pa "lijepa distopija" :mrgreen: ) a 1984. pokazuje kuda vodi totalitarizam i čuvanje poretka pomoću ćizme koja će zauvijek gaziti ljudsko lice s naglaskom na manipulaciju putem jezika (newspeak), cenzuru, opresiju općenito...

Fora mi je i Planet majmuna (iako mi je puno manje ozbiljan), a pomalo i distopijsko društvo prikazano u "Altered Carbon" koji upravo čitam. A i sam setting u Elysiumu mi je isto dosta zanimljiv jer dosta uvjerljivo ekstrapolira kako bi svijet mogao izgledati u ne tako dalekoj budućnosti...

Terminatora kojeg Suikotreki spominje baš i ne smatram previše pod distopiju - ima te elemente (uništeno društvo u budućnosti) no s obzirom da to nije centralna tema, onda se ne može govoriti o distopijskom filmu... osim možda zadnji koji je smješten u budućnosti... :-k

Alliansa koju spominje Tom_Paris je isto donekle zanimljiva (iako mi je u tom smislu najviše utisaka ostavio završni film - onaj eksperiment (da ne spoilam previše ako još netko nije gledao) baš da za razmišljanje o pokušajima stvaranja "utopija", no više me se dojmilo vojna distopija kakva je prikazana kod Peacekeepera u Farscapeu, ponešto slična Envoy Corpsu iz "Altered Carbon".

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 19 vel, 2014 1:51 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Tom_Paris je napisao/la:
Edit: Sad se sjetih jedne tinejdzerske serije koju sam obozavao kao klinac, The Tribe. Neki nepoznati virus je pobio kompletnu populaciju odraslih pa su na svjetu ostali samo tinejdzeri i djeca koji su se podjelili u razlicita plemena, vecinom nasilna. Jedno od plemena se trudi da ujedini ostale i da izgradi novo drustvo. Stvari se dodatno zakomplikuju kada se virus ponovo vrati i sada niko nije imun na njega.

Gledao sam tu seriju i sam sam ju kao klinac obožavao. Ne samo da je na domišljat način prikazivala kako djeca preživljavaju u distopijskom i uništenom svijetu već su se kroz seriju protezali problemi koje muče teenagere inače, tako da uz to što je The tribe bila zanimljiva survivor avantura čak bila i poučna serija.

_________________
Image


sri 19 vel, 2014 1:54 am
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Ako ste gledali film Equilibrium, to mi je jos jedan odlican primjer distopije. Kako bi se otarasili kriminala i ratova, ljudi se odlucili da potisnu emocije i iz tog razloga uzimaju dnevnu dozu nekakve droge. Sve sto bi moglo izazvati emocije (kao sto su fotografije, knjige, muzika, kucni ljubimci) je uklonjeno, a oni koji se ne pridrzavaju propisa se kaznjavaju smrcu. Koncept donekle slican Vulkancima iz Treka.

The Tribe je bila poprilicno kvalitetna serija, narocito kada se uzme u obzir da su ciljna grupa bili tinejdzeri.

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


sri 19 vel, 2014 2:02 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Gledao sam, nije loš, i dosta me podsjeća na Fahrenheit 451 koji je isto zanimljiva distopija.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 19 vel, 2014 2:04 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Neznam baš da je planet majmuna toliko "neozbiljan" jer meni se čini jako ozbiljnim a posebno je upečatljiva scena kad glavni lik u prvom filmu shvati da je na svom planetu a ne nekakvom čudnom vanzemaljskom svitu ..ona misao "a što smo to učinili" ima ogromnu težinu :sesir2:

Novi planet majmuna mi je krenija super ali to još nije distopija jer se događa u sadašnjem svitu i nema ništa neobićno u tom osim činjenice da je Cesar progovorija i da je jedan broj primata dosegnija ljudsku inteligenciju , ali ljudi još nisu došli do pozicije da više nisu primarna vrsta na planeti , naravno pričam o filmu iz 2011 -e ne o onom iz 2001 8)

_________________
Surviving the new decade


sri 19 vel, 2014 2:25 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
captain je napisao/la:
Neznam baš da je planet majmuna toliko "neozbiljan" jer meni se čini jako ozbiljnim a posebno je upečatljiva scena kad glavni lik u prvom filmu shvati da je na svom planetu a ne nekakvom čudnom vanzemaljskom svitu ..ona misao "a što smo to učinili" ima ogromnu težinu :sesir2:
Neozbiljan u smislu da nije toliko ozbiljan kad se usporedbi sa djelima poput 1984 ili Brave new world koji se cijelo vrijeme fokusiraju na opis distopičnog svijeta, dok su Planet majmuna filmovi koje sam do sada gledao bili više okrenuti na akciju, avanturu.

Sinoć sam pogledao novi iz 2011. i slažem se da to nema veze s temom, a prvi film u stvari postaje na samom kraju kad dođu do polomljenog kipa. Do tada je to samo "avantura na drugom planetu" kao npr. VOY:Nemesis...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 20 vel, 2014 12:38 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
Slažen se !! .. nastavci su distopija ali tad smo več svijesni okoline i di se nalazimo a u prvom filmu još neznamo da smo na zemlji i tako do kraja filma

_________________
Surviving the new decade


čet 20 vel, 2014 12:48 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Najgora(najbolja) SF Distopija
U nekom prenesenom značenju to i nije ništa čudno jer mnogim likovima se u distopiji događa da ju uopće i ne vide :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 01 svi, 2014 8:28 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan