Sada je: pon 29 tra, 2024 7:36 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
 Batman 
Autor/ica Poruka
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: Batman
Yay, Tom Hardy!

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


sri 13 lis, 2010 9:41 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Batman
Pogledao sam "Batman begins"

Za početak, film je najbolji od svih ovih prijašnjih. Dalo gase pogledati do kraja, i vjerojatno ću pogledati i nastavak.

No i dalje je to samo film o superjunaku koji fura zastarjeli "good vs evil" setting.

Nema nadnaravnih stvari. tako da to nisu x-y-z-mani već malo vuće na SF. (Dok sam provjeravao dal titlovi rade, taman sam puko na scenu nafiksanog Strašila kojeg gleda zastrašujući batman pa se pobojao da će biti fantasy...)

Na početku dok je na onoj planini mi se činilo da će biti i puno gore, mislio sam si "pa je**te taj lik ga sve krivo uči! Koji natrosječni Hollywood fail!". Ajd na kraju je ipalo da nije prihvatio njihovu filozofiju, pa je ostatak filma samo standardni holiwoodski fail.

Bogataš koji se po noći bori protiv kriminala... i koristi naprednu tehnologiju od svoje firme... ajd to još može proći kao dodir s fantastikom, ali globalno (a komentiram s obzirom da se kroz film provlače "mudre misli"), je cijeli koncept postavljeno totalno hollywoodski - AKO želiš iskorijeniti društvenu patologiju (u ovom slučaju organizirani kriminal), dugoročno nećeš ništa postići tako da eliminiravaš jednog po jednog kriminalca, već trebaš tražiti uzroke problema, koji nisu u ovom ili onom kriminalcu, već su sistemske. To spomenu na koji trenutak tokom filma u smislu da glad rađa kriminal, ali opet - samo spomenu.
Osim možda borba protiv onih Ra Ula ili kako već, ali to "badguysi žele uništiti cijeli grad!" je još jedan hollywoodski stereotip...

Ono da jesi ono što činiš, to je okej (komplementarna onoj "budi promjena koji želiš vidjeti u svijetu"), makar, kako sam maloprije naveo, od toga nema neke koristi ukoliko mu je nit vodilja pogrešna...

Bankarstvo se jedva i spominje i to samo dvaput u kvaziduhovitom komentaru "a bit tehnical" :roll:

Prevladavanje trauma iz djetinjstva i to tako da postaneš ono čega se plašiš je simpatičan način za objasniti besmisao furanja smiješnih superhero "pola čovjek pola životinja" kostima :)

I dalje mi je lik iz V for Vendetta svjetlosnim godinama ispred batmana, ako već treba tražiti najboljeg. Fura cool masku koja ima puno dublji smisao od šišmiševe, ima odlične citate naprema kojima su batmanove na razini prvašića (i radi kojih ću vjerojatno još jednom pogledati film da bolje shvatim), i još se, na sebi svojstven način, bori protiv jednog od temeljnih uzroka problema njegovog grada, a ne saniranjem posljedica... (ako želim gledati ovo drugo, tu je Dr.House :) )

Drugi (daleki drugi) po redu bi mi bio onaj lik iz Watchmana koji fura masnu krpu na glavi i govori kak je svijet u ku**u :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 03 kol, 2012 3:30 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Batman
Pogledao i drugi dio, "The dark knight"

Lošiji od predhodnog ali možda malo bolji nego oni prije. Recimo ako bi "begins" bio 6.5 onda bi ovaj bio 5.5 ili 5.0...

Ovaj više ide na tipični akcijsko-superhero-policijski...

I dalje "good vs evil" setting...

Kraj mi je poprilično bezveze, i donekle je u stilu "Watchmena".
Istina je ta koja ljude može izdići iz sadašnjeg stanja, a ne nekakva laž, koliko god da su namjere plemenite.
Zar bi ljudima bilo tako teško za prihvatiti da ne postoji "good and evil" i da je moral kulturološki uvjetovan. Postoji uzrok i posljedica i ljudi će biti "dobri" ili "loši" ovisno o okolnostima, okolini... pa hajdmo stvoriti okolinu koja će patologiju svesti na minimum. Svatko pa i taj "White knigh" ne može biti iznad toga.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 04 kol, 2012 2:04 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Batman
Cvicek je napisao/la:
Istina je ta koja ljude može izdići iz sadašnjeg stanja, a ne nekakva laž, koliko god da su namjere plemenite.

Možda. To ne znamo, jer u povijesti nema praktičnog primjera koji bi to potvrdio. Kad je "velika slika" u pitanju, ne postoji laž ili istina. Postoji samo uvjerenje. A čovjeku je u prirodi da vjeruje u ono što ljepše zvuči, koliko god činjenice i indicije ukazivale na suprotno...

BTW, ne mogu odoljet, a da ne povučem paralelu Harvey Dent / Majka Tereza. Da ne znam bolje, pomislio bih da se radi o namjernoj metafori. :zubo:


sub 04 kol, 2012 3:57 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Batman
Da, do sada, osim u ograničenom smislu, u poznatoj povijesti nije bilo kulture kojoj bi znanstvena metoda; logika i kritičko analiziranje svijeta oko sebe bila temeljna karakteristika (neka me netko ispravi ako griješim)

Sve vlasti misle da je bolje da ljudi manje znaju jer kao ne bi bili spremni suočiti se s istinom. To je konkretno najviše došlo do izražaja zadnjih cca 100 godina, dobim djelom radi Freuda i njegovih začetaka psihologije, čija teorija je počivala na tome da je čovjek u svojoj biti zvijer koju treba obuzdati, a njegov učenik Bernays je to primjenio na društvo i smatrao da je demokracija nemoguća bez "elite" koja će paziti na ostatak naroda i navoditi ga razmišlja na "pravilan" način (pogledaj BBCev "Century of the self", daje dobar presjek događaja). Napisao je knjigu "Propaganda" u kojoj je to objašnjavao svoje teorije, a kasnije su radi loših konotacija, riječ propaganda zamijenili s drugim riječima poput "public relations" i sl...

Moderna znanost na čovjeka više gleda kao na praznu ploču čije mogućnosti su ograničene genetikom, no okoliš u kojem odrasta i živi je taj koji određuje kakav će netko biti. Ima tu još i utjecaja genetike, no u manjem obimu, i za konkretnu temu (batmanovsko dobro/zlo i koncept prikrivanja istine) - nije toliko bitno.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 04 kol, 2012 7:12 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan