Sada je: čet 28 ožu, 2024 10:43 am.




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
 Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~ 
Autor/ica Poruka
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
 Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
Isto kao u Stargateu, otvoram si zaseban topic u kojem ću drobit svoja divljenja ili frustracije glede hvaljene serije. Za BSG sam također čuo dosta hvala, možda ne toliko koliko za Stargate, ali ipak dovoljno da se odlučim za gledanje. Znam da je BSG išao na HRTu, ali u neko stvarno bezvezno vrijeme, sjećam se da su reprize išle prije prijenosa formula, no nije mi se dalo gledati od sredine sezone pa onda čekati pola godine ili više da se glavešine odluče na otkup iduće sezone. Živio internet.

Zahvaljujem još jednom i OGameru koji me uputio u redoslijed gledanja epki.

A sve počinje trosatnom :shock: pilot-epizodom, brontosaurom od pilota, praktički šest epizoda u jednoj za početak.

0x00 - Pilot
Ok, to je dakle početak radnje. Postoji 12 ljudskih kolonija u nepoznatom kraju svemira, postoje Cylonci koji su nekada pomagali ljudima, pa su se pobunili, bilo je rata, Cylonci su otišli negdje, razvili se, i napali ljudske kolonije, ostavivši ljudsku populaciju na svega 50k. To je u biti sva radnja.

U prvih pola sata ovog trosatnog maratona praktički se ništa nije dogodilo. Nastojao sam u tom vremenu upamtiti tko je tko i kakve uloge ima, no u tom vremenu samo je mali Adama upečatljiv, i to samo zato jer ga nitko ne voli, tj. posvađan je sa svima; sa starim Adamom i sa muškobanjastom pilotkinjom Karom :? :shock: :lol: .
Postoji neki Baltar, izgubljeni brat blizanac DS9 lika Juliana Bashira, no ovaj je stručnjak za mehaniku i kibernetiku. No očito nije bio dovoljan stručnjak kad nije skužio da ga mota Cylonka, dokaz da su Cylonci se razvili u ljudske look-a-like spodobe, i da su tamo, među ljudima. Očito Baltar nije skužio pri seksu da ne curi motorno ulje iz Cylonke. Kasnije se ona njemu pričinjava i zavodi u tim halucinacijama, doslovce mindfuck, nešto što ne volim, ali vidim da je svrha ovog mindfucka dovesti Baltara do ludila ili barem da ga bitno dekoncentira 'stručnjak' za Cylconce.

Ministrica obrazovanja, i ubrzo samopromaknuta predsjednica boluje od raka, i to joj se doslovce čini kao veća briga od činjenice da je postala vođom izbjeglica. To je i sama sebi priznala, rekavši da je sebična.

No uglavnom, pola sata, možda malo i više je prošlo radnje, i onda odjednom Baltar doznaje da je prevaren i iskorišten za Cylonske planove koji izvrše blitzkrieg nad kolonijama. Svo to uništavanje se ne vidi kako treba; jer se događa podalje od glavnih likova, događa se 'tamo negdje'. To mi je možda malo pokvarilo dojam i izostavilo dramatičnost uništenja, jer se samo vide one 'nuklearne gljive' iz daljine. Bitke u svemiru su također kratko trajale zbog nekakvog cylonskog prigušnog polja, a i dodatno su ne-spektakularne zbog izostanka zvučnih efekata, izuzev par brujanja kad prođe brod; što je realno jer zvuk ipak ne putuje kroz vakuum. Da se ispravim - zvučno nespektakularne bitke. No vizualno su dobro odrađene iako su mi Viper šatlovi, kao i brod Galactica - ružni.

So say we all. Dakle čovječanstvo se dalo u bijeg. Adama stariji kaže da postoji tamo neka Zemlja, pa svi preživjeli pravac Zemlja. Iz ove šestodijelne epke se ne nazire datum radnje, ali očito se radi o vrlo dalekoj budućnosti ako ljudi ne znaju za Zemlju. To kažem pod pretpostavkom da su 12 Kolonija kolonizirane od strane Zemljana, jer mi se to čini sasvim logičnim; no možda ću kasnije biti opovrgnut. No čak i da je daleka budućnost, to ipak ne objašnjava vrlo neučinkovit i staromodan način prenošenja informacija: na igličnim printerima koji izbacuju neobjašnjivo nepraktične šesterokutne papire. :? Također ni ne objašnjava telefone sa žicom. :shock:

Budućnost vs. prošlost. Sadašnjost vs. budućnost. Neki elementi sadašnjosti kao da su nepromijenjeni u toj fiktivnoj budućnosti. Printeri nasuprot megalopolisima na drugim planetima. Inače tržnica na Caprici je identična Tollanskom planetu iz Stargatea, a to je koliko se sjećam neki fakultet u USA.

Ima i teških moralno upitnih odluka koje je navrat-nanos morala predsjednica donijeti; a to je naravno ostavljanje par tisuća izbjeglica na brodovima bez nadsvjetlosnog pogona, ostavljenih na milost Cyloncima. Nije bilo dovoljno vremena. Kao i pri zatvaranju pregrada kad je nuklearka pogodila Galacticu, pa je 80ak ljudi poginulo, jer su morali biti žrtvovani, u suprotnom bi svi poginuli. Kao i ostavljanje čovjeka na zapuštenoj oružarnoj postaji pod sumnjom da je Cylonac, a sve na temelju Baltarove technobabble metode koju je eksperimentalno isprobao. No, ta metoda se pokazala točnom i sad čekam idući nastavak.

The bottom line - vrlo mračan početak serije gdje je čovječanstvo nagnano u bijeg, mnogo poginulih i žrtvovanih. Vidjet ću što će biti dalje. Potencijala ima.

I kakvim se to bogovima oni klanjaju? Spominju Zeusa i Apolona, no ne u starogrčkom smislu... :-k . S druge strane njihov politeizam ih ne sprječava od sveameričkog iritantnog omajgadanja, dakle monoteisitčkog vapaja.

A pri Boomerinom izvlačenju lutrije; tko će ići s njom u brod i na taj način izbjeći nuklearnu kataklizmu, odlučujući broj je bio 47. :facepalm: Nije valjda da će se i tu forsirati s tim brojem...

1x01 - 33

I onda serija počne onako, pravo u glavu. Već je prošlo par dana, čovječanstvo u svojem konvoju je u bijegu, Cylonci ih neprestano love. Ljudi naprave hiperskok, ovi isto, samo točno 33 minute kasnije; što fizički i psihički iscrpljuje posadu. Odlično. Vrlo napeto i dramaturški dobro odrađeno. I onda opet moraliziranje i razmišljanje hoće li Lee i Kara ubiti 1300 civila ili cylonskih špijuna.

1x02 - Water

Pomalo očekivano, vrijeme za malo razvoja likova, za početak špijunka Boomerka koja ni ne zna (bar mislim da ne zna) da je Cylonka, jer navodno postoje špijuni koji to nisu (sleeping agents). Ne sjeća se da je sabotirala brod, jedva izgovara nešto što može pomoći posadi. Smeta me što njen zaslijepljeni dečko mehaničar joj pomaže pri skrivanju detonatora, na taj način joj direktno pomažući u micanju krivnje.

1x03 - Bastille Day

Slabašna epka. Adama i Roslinka bi upregnuli zarobljenike kao robovsku snagu za nabavku vode; pa dođe do talačke situacije i već viđenih političkih govora, kliše uvjerenja o slobodi kroz borbu, i posebno iritantne slabašne one curice mehaničarke koju bi neki siledžija silovao. Nekim čudom mu je odgrizla uho, al drhti li ga drhti... Mislio sam da su svi na Galactici vojnici.


sri 28 srp, 2010 2:51 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 23 ruj, 2008 5:27 am
Postovi: 1054
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
bices odusevljen miki ali necu nista da ti otkrivam (:
mozemo da razglabamo na kraju jer je zadovoljstvo otkrivati parce po parce mozaika... videces na kraju koliko si neke stvari pogresno procenio ali ni ja nisam bio bolji kad sam prvi put gledao... trenutno ide na televiziji avala i tek sad vidim koliko je u sustini ovo dobra serija.
btw. ja se ne secam da pilot traje toliko dugo... ili sam nesto propustio/zaboravio :-k

_________________
http://www.forum.hr/showthread.php?t=607234

http://s233.photobucket.com/albums/ee199/mivicek/20090724%20Liburnicon%202009/?action=view&current=IMG_1855_resize.jpg


sri 28 srp, 2010 7:50 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
OGamer je napisao/la:
parce po parce mozaika...

Riječ "mozaik" podrazumijeva cjelinu. BSG je skup malih djelića slagalice koji se mogu posložiti, ali slika koja se dobije izgleda ovako nekako:

slika


sri 28 srp, 2010 8:01 pm
Profil Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 23 ruj, 2008 5:27 am
Postovi: 1054
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
ne bih se slozio sa tobom... jasno je objasnjeno kako se sve odigralo i zasto... jedina nedoumica mi je "ona".

_________________
http://www.forum.hr/showthread.php?t=607234

http://s233.photobucket.com/albums/ee199/mivicek/20090724%20Liburnicon%202009/?action=view&current=IMG_1855_resize.jpg


sri 28 srp, 2010 8:13 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
OG - pilot je mini-serija od dva nastavka od kojih svaki traje po sat i pol, samo šta sam ja to spojio u jednu mega cjelinu.

OZ - heeeeheeeee dobra slika.


sri 28 srp, 2010 9:08 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
OGamer je napisao/la:
ne bih se slozio sa tobom... jasno je objasnjeno kako se sve odigralo i zasto... jedina nedoumica mi je "ona".

"On" je nedavno u intervjuu pričao o "njoj," i priznao da ni sam u potpunosti ne zna šta je "ona" zapravo... Toliko o pripovjedateljstvu...


sri 28 srp, 2010 10:08 pm
Profil Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 23 ruj, 2008 5:27 am
Postovi: 1054
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
da da... proverio sam i moj se sastoji od 2 filea od po 700 mb.

inace nekoliko puta je napomenuto da nema umrezenih racunara i upotreba tehnologije ukoliko se bas ne mora... videces i zasto.

_Oz je napisao/la:
"On" je nedavno u intervjuu pričao o "njoj," i priznao da ni sam u potpunosti ne zna šta je "ona" zapravo... Toliko o pripovjedateljstvu...


baci link ako jos uvek imas.. ne verujem da je bas tim recima objasnio "nju"... moguce da je los prevod ili interpretacija,,, sve u svemu bas bih voleo da cujem vise o tome.

_________________
http://www.forum.hr/showthread.php?t=607234

http://s233.photobucket.com/albums/ee199/mivicek/20090724%20Liburnicon%202009/?action=view&current=IMG_1855_resize.jpg


sri 28 srp, 2010 10:18 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
OGamer je napisao/la:
baci link ako jos uvek imas.. ne verujem da je bas tim recima objasnio "nju"... moguce da je los prevod ili interpretacija,,, sve u svemu bas bih voleo da cujem vise o tome.

Nemam pojma gdje sam to više čitao, ali je bio originalan članak na engleskom, u kojem je rekao: "Ja mislim da je ona to, to i to, jer"... On MISLI! :roll: Ono, tvorac serije zna koliko i gledatelji... :facepalm:

Miki, ne čitaj ovo...
Trabunjao je nešto o tome kako MISLI da je ona glasnik nekog tajanstvenog entiteta kojeg ostali nazivaju "Bogom"... :roll:

BTW, neću više pratit ovu temu... Samo svojom ogorčenošću ubijam Mikiju gušt...


sri 28 srp, 2010 10:40 pm
Profil Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
Tako je, dovoljno si mi spoilao u Pitajte Oza temi. :lol:

1x04 - Act of Contrition

Vidim da se izgradnja likova bazira na individualnom pristupu liku, a ne na nekoj kolektivnoj situaciji. Barem zasad. Kara mora uvježbat nove pilote pa se prisjeća kak je svog dečka ubacila u program, a nije bio spreman. Lamentacije, lamentacije...pa se još pri kartanju s ekipom krene dirat dok mašta o njemu. :facepalm:

1x05 - You Can't Go Home Again

I onda direktan nastavak: Kara je zapela na nekom vjetrovitom mjesecu. Pronađe cylonski brod, stisne gumb i tak mu uleti u utrobu :? , pocijepa pola cijevi i živaca i čega već, i još uspije izletjeti iz atmosfere i raditi manevre po vakuumu i bezbrižno sletjeti doma. Daj bjež. :facepalm:

1x06 - Litmus

Saslušanje da se razotkrije tko je Cylonac ili suradnik istih. A sve se baziralo na banalnom zataškavanju seksitajma mehaničara i Boomerke, te zataškavanja mlađahnih i neusklađenih mehaničara koji bi pekli rakiju, al ne smiju reć. Ok zaplet mada ništa posebno.

1x07 - Six Degrees Of Separation

Od svih odnosa u onih 6u1 i u ovih 7 epizoda, samo mi je odnos između Baltara i Six najrazrađeniji i najzanimljiviji. A taj odnos se bazira na mindfucku. :roll: Nema sad veze što i kako Šestica govori Baltaru, zanimljivo je njegovo kolebanje, ponekad se opirući njenim prijetnjama, ponekad podliježući njenim čarima u njegovoj mašti. Mada je to sve mindfuck. I onda kad dođe prava Six na brod, on je bespomoćan pred njom, i mogao ju je napasti samo u wcu.

Čudno inače kako je Six turbo pobožna, stalno nagovara Baltara da prihvati Boga, da se pokaje i sl... iako Capričani vjeruju u 'bogove Kobola' :shock: , a religijski fanatici Cylonci po definiciji nisu Božja djeca, jer su ih stvorila Božja djeca (po definiciji).

Ima i ona radnja na postapokaliptičnoj Caprici, gdje druga Boomerka i Halo jurcaju po gradu i prirodi, a Cylonci promatraju kako će Halo reagirati i odlučivati... no to se čini kao najsporednija moguća radnja.

Ne znam, u 6u1 + 7 = 13 epizoda sve je još vrlo vrlo sporo.


čet 29 srp, 2010 9:20 pm
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
Sudeći po broju rolleyesa i facepalmova u svakom postu, baš ti se i ne sviđa BSG :lol:


čet 29 srp, 2010 10:04 pm
Profil
fluffy
Avatar

Pridružen/a: sub 02 svi, 2009 8:37 pm
Postovi: 6576
Lokacija: Rijeka
Spol: Ženski
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: ---^^^^^------^^------^-----------------
Koje si vrste?: fažol
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
shirajzl je napisao/la:
Sudeći po broju rolleyesa i facepalmova u svakom postu, baš ti se i ne sviđa BSG :lol:


nemoj tako :evil:

_________________
slika


čet 29 srp, 2010 10:08 pm
Profil YIM Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 23 ruj, 2008 5:27 am
Postovi: 1054
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
_Oz je napisao/la:
Miki, ne čitaj ovo...
Trabunjao je nešto o tome kako MISLI da je ona glasnik nekog tajanstvenog entiteta kojeg ostali nazivaju "Bogom"... :roll:
gušt...


miki ne citaj!!!

znaci nisam lose protumacio... mada ih sad ima i previse (bozanskih glasnika, cuvara, izaslanika) jer smo vec imali baltara i karicu 6.

_________________
http://www.forum.hr/showthread.php?t=607234

http://s233.photobucket.com/albums/ee199/mivicek/20090724%20Liburnicon%202009/?action=view&current=IMG_1855_resize.jpg


pet 30 srp, 2010 1:48 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
E ajd si otvorite onda zasebnu temu koja bi se zvala MIKI NE ČITAJ :lol:

ČITAJTE SVI


pet 30 srp, 2010 4:16 pm
Profil
fluffy
Avatar

Pridružen/a: sub 02 svi, 2009 8:37 pm
Postovi: 6576
Lokacija: Rijeka
Spol: Ženski
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: ---^^^^^------^^------^-----------------
Koje si vrste?: fažol
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
Slažem se...vi ostali imate brbljaonicu u kojoj možete raspravljati a tu pustite Mikija da piše ;)

_________________
slika


pet 30 srp, 2010 4:45 pm
Profil YIM Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Miki gleda BSG po prvi put ~SPOILER ALARM~
Ja sam previše cool za BSG brbljaonicu. 8)




:zubo:


pet 30 srp, 2010 4:48 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan