Sada je: pet 19 tra, 2024 4:49 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3
 Cvicek čita ASOIAF [spoileri] 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Cvicek čita ASOIAF [spoileri]
Nastavljam čitati “Dance with Dragons”.

Prolog sam komentirao u prošlom opširnom postu.

Tyrion 1, 2, 3
Tyrion 1 je za sada možda najreprezentativniji primjer da je Tyrion negativac. Razmišlja o tome kako jedno ubojstvo više ne bi ništa značio da je usput ubio i Varysa, eto tek toliko. Pa onda razmišlja kako bi išao okruniti Myrcellu samo kako bi napakostio Cersei, pa makar ju samo rasplakao jer realno Dorne nema šanse pobjediti u konfliktu. Dakle žrtvovao bi živote tisuća ljudi samo da rasplače kuju?

Pa se onda ne može naviknuti na situaciju da ga se nitko ne boji pa NAMJERNO ide zaj**avati onu priležnicu sve dok ju stvarno ne uplaši sa spikom da ga najviše pali davljenje kurvi i da će joj Ilyrio lako nać zamjenu. Od tog trenutka sam izgubio i ono malo simpatija koje sam prema njemu imao, i on je nadalje za mene samo jedno malo lannistersko govno. Jedan od negativaca, iako su mi njegova poglavlja i dalje zanimljiva za pročitati. No od takvih likova mi je i dalje Littlefinger više zanimljiv.

Čim se spomenulo da ga je dočekao debeli lik s “forked beard” odmah sam pretpostavio da će poglavlje završiti sa spominjanjem Zmajeva/Targaryana, nema iznenađenja. (konkretno završava s frazom “Dragon with three heads”). Bilo je jasno je što slijedi, i ne sviđa mi se da se ideja da se lannistersko govance skompa s Dany. Nakon Red Weddinga mi se ništa ne čini nemogućim, i ukoliko se Dany okruži s toliko takvih likova, može se dovesti u... evo nazvat ću to “Red Crowning” teoretsku situaciju da joj prvo Euron pobere zmajeve a ostatak bande izvrši puč i preuzme armiju, nekako okrenu i unsulliede, a ona završi u scenariju sličnom onome u kojem se spominje 40k dothrakija i njihovih konja. U pi**u materinu! :thumbs3:

2. poglavlje s putovanjem je bilo zanimljivo jer se saznaje ponešto o Varys & Ilyrio povijesti (ili bar ono što Ilyrio želi da Tyrion misli). Ono da je Ilyrijeva motivacija da postane Master of coin mi djeluje pomalo neuvjerljivo. No vidjet ćemo. Opaka mi je bila rečenica kad Ilyrio govori kako je djevojčica ušla u vatru, a izašao prava zmajeva krv i kako je u samo nekoliko tjedana nadvladala 3 snažna grada. :inlove:

3. Poglavlje kad putuje sa onom dvojicom je nešto slabije ali i dalje okej jer se saznaje još pozadinskih priča. I btw, ime rijeke, Rhoyna, mi zvuči ko zagorski izgovor za Rajnu :lol:

Dany 1
Kako je bilo i za očekivati, ima velikih problema s održavanjem reda, i još se Yunkai sprema na kontru i okupljaju vojsku i stvaraju saveze – sa New Ghiscarijem a (na osnovu Quentyn poglavlja) nije isključeno ni da se Volantis priključi... ko nekakva reakcionarna pro-slavery liga.
Mislim da bi Tyrion (ako zanemarimo mogućnost izdaje) bio dosta uspješan kao neka vrsta Handa, a Varys (iako sam dojma da nije vjerojatno da putuje prema Dany jer bi se inače valjda pridružio Tyrionu) bi bio najbolji mogući koordinator za sigurnost i špijuniranje da se vidi što točno smjeraju Yunkai i ostali i da li ima načina da se iznutra oslabi njihov savez. Za ostala mjesta koja sam spominjao teško mogu prognozirati...

S druge strane jedino što joj sad NE nedostaje je armija, spominje se da se Barristan bacio na treniranje budućih viteza u westeros stilu. Dakle sada ima jedno 10k unsullieda, par tisuća plačeničkih konjanika, gomilu pješadije i konjanika koji tek prolaze obuku, nešto dothrakija koji služe kao izvidnica... i 3 zmaja :D

No svejedno, kad sam čitao prve knjige pretpostavka mi je bila da s obzirom na ime knjige, da će u njoj centralna tema biti invazija na Westeros. A Dany još uvijek pola poznatog svijeta udaljena od toga...
Već sam spominao da u njenoj poziciji možda i nije nužno da se forsa baš napad na Westeros. Što bi joj falilo da recimo malo po malo krene osvajati gradove prema zapadu i formirati nekakvu nov Valyriju koja neće biti bazirana na robovlasništvu? Čak bi, ovisno u ustrojstvu, mogla očekivati i poneko savezništvo, recimo sa Braavosom koji su osnovali izbjegli robovi.
Isto tako, baš sam se i prije Tyrionovog poglavlja pitao koji je razlog zašto se tadašnja Valyrija zaustavila pred samim Westerosom (kod Dragonstonea) i nisu krenuli dalje. Možda i to ima nekakve veze s glavnom ice&fire pričom :-k

Bran 1
Nekako mi se poglavlje činilo sporim, ali na kraju je bilo zanimljivo kad Coldhands prizna da je undead (a bilo je očito i do tada, i zanimljivo ono da i on isto ne može preći zid). Pretpostavljam da su oni s kojima se obračunao ostaci pobunjenika iz Crasters Keep, tak da je i dalje teško za pretpostaviti da li je pozitivac ili negativac, niti što će se na kraju dogoditi s Branom. Nadam se samo da će doći do tog trookog gavrana do kraja knjige, to se čeka još od prvih poglavlja GOTa :P

Jon 1,2
Raspeljavaju se stvari koje su ostale nezavršene još iz SOS-a. Nije Jonu lako, svako malo mora birati između 2 loša izbora i balansirati da sačuva neutralnost Nights Watcha bez da uvrijedi ijednog kralja. Svakako najzanimljivije je bilo rješavanje Slynta. Čim je naredio da ga se objesi je bilo “wtf a šta s onime da onaj tko izdaje presudu treba ju i izvršiti”. Tako da kad se predomišlja nisam ni u jednom trenu pomislio da misli odustati već da se sjetio da je bolje da ju izvrši vlastoručno. Fora je kako je Stannis dao gestu odobravanja.
Okej radnja, ali već sam pomalo nestrpljiv da se dogodi dolazak Othersa do Zida ili kakva već bude eskalacija...

Glede zamjene djece - to da kraljevska krv ima neke specijalne moći mi ne drži vodu čak ni u ovom fantasy settingu - Robertova krv je magična samo zato jer je on zasjeo na prestolje umjesto Eddarda? (a da je Eddard zasjeo tada bi njegova bila magična?) a KBTW ionako nije nasljedna titula pa ni u tom pogledu nema smisla. Općenito je Melisandra s jedne strane fake (recimo Lightbringer nije ono što bi trebao biti, barem po Aemonu) a s druge izgleda da ukoliko i ona nema gomilu špijuna i/ili magičnu svjetiljku, stvarno može svašta vidjeti u vatri. Pitanje je da li je Jon s takvog “kill the boy” pristupom i odlukom išta postigao, lako Melisandra smisli nešto drugo i jedino što time jeste napravio je da je (bar privremeno) spasio život Manceovom sinu, dok ovom drugom i dalje visi na niti, i dalje tu ima elemenata klasizma.

A taj crveni mač – je li do sada bilo teorija da je to u stvari Oathkeeper (i onaj drugi) za kojeg se spominje da ima neko čudno crvenilo, i baš bi ispalo zanimljivo da je lightbringer dugo dugo bio “zakopan” unutar leda tj. mača Ice.

Quentyn 1
Konačno da se i on pojavi :D
Kod Dornishmana mi je simpatično to što oni jako drže do prijateljstva. To je bilo vidljivo i kod Arianne koja se prisjećačla kako su ona i njezini frendovi super ekipa od malena, frendovi zauvijek i sl, a isto se nastavlja i sa Quentynom kojem je užasno teško što su mu već nekoliko prijatelja i suputnika nastradali, skoro pa bi se vratio nazad, no smatra da je bitno da napravi što mu je otac rekao i uspije doći do Dany.

Malo je tragikomična situacija da je on poprilično sramežljiv s djevojkama, a cilj mu je upoznati (navodno) najzgodniju ženu na svijetu i oženiti je. Talking about pressure :mrgreen:

Fora poglavlje na kojem je težište stavljeno na upoznavanje Volantisa i njegove situacije.
Pretpostvljam da je onaj plan koji Gerris spominje taj da se ko fol pridruže plaćenicima.

Iz ovih stopa odlazim dalje čitati Davos 1...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pon 09 pro, 2013 2:00 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Cvicek čita ASOIAF [spoileri]
Sad si mi da posla :mrgreen:

Cvicek je napisao/la:
Nastavljam čitati “Dance with Dragons”.

Prolog sam komentirao u prošlom opširnom postu.

Tyrion 1, 2, 3
Tyrion 1 je za sada možda najreprezentativniji primjer da je Tyrion negativac. Razmišlja o tome kako jedno ubojstvo više ne bi ništa značio da je usput ubio i Varysa, eto tek toliko. Pa onda razmišlja kako bi išao okruniti Myrcellu samo kako bi napakostio Cersei, pa makar ju samo rasplakao jer realno Dorne nema šanse pobjediti u konfliktu. Dakle žrtvovao bi živote tisuća ljudi samo da rasplače kuju?

Pa se onda ne može naviknuti na situaciju da ga se nitko ne boji pa NAMJERNO ide zaj**avati onu priležnicu sve dok ju stvarno ne uplaši sa spikom da ga najviše pali davljenje kurvi i da će joj Ilyrio lako nać zamjenu. Od tog trenutka sam izgubio i ono malo simpatija koje sam prema njemu imao, i on je nadalje za mene samo jedno malo lannistersko govno. Jedan od negativaca, iako su mi njegova poglavlja i dalje zanimljiva za pročitati. No od takvih likova mi je i dalje Littlefinger više zanimljiv.

Čim se spomenulo da ga je dočekao debeli lik s “forked beard” odmah sam pretpostavio da će poglavlje završiti sa spominjanjem Zmajeva/Targaryana, nema iznenađenja. (konkretno završava s frazom “Dragon with three heads”). Bilo je jasno je što slijedi, i ne sviđa mi se da se ideja da se lannistersko govance skompa s Dany. Nakon Red Weddinga mi se ništa ne čini nemogućim, i ukoliko se Dany okruži s toliko takvih likova, može se dovesti u... evo nazvat ću to “Red Crowning” teoretsku situaciju da joj prvo Euron pobere zmajeve a ostatak bande izvrši puč i preuzme armiju, nekako okrenu i unsulliede, a ona završi u scenariju sličnom onome u kojem se spominje 40k dothrakija i njihovih konja. U pi**u materinu! :thumbs3:

2. poglavlje s putovanjem je bilo zanimljivo jer se saznaje ponešto o Varys & Ilyrio povijesti (ili bar ono što Ilyrio želi da Tyrion misli). Ono da je Ilyrijeva motivacija da postane Master of coin mi djeluje pomalo neuvjerljivo. No vidjet ćemo. Opaka mi je bila rečenica kad Ilyrio govori kako je djevojčica ušla u vatru, a izašao prava zmajeva krv i kako je u samo nekoliko tjedana nadvladala 3 snažna grada. :inlove:

3. Poglavlje kad putuje sa onom dvojicom je nešto slabije ali i dalje okej jer se saznaje još pozadinskih priča. I btw, ime rijeke, Rhoyna, mi zvuči ko zagorski izgovor za Rajnu :lol:

...


Pa jel si razmislija možda da Tyrion nakon onoliko izdaja od strane vlastite obitelji ima kakvo takvo opravdanje za frustriranost i zlobu za razliku od drugih , iako realno za poneke stvari generalno u životu su baš izlike i opravdanja loša stvar jer kad zbog proživljene nepravde kasnije učiniš istu i nije baš uvik "opravdanje" i "izlika" zbog prošlosti ono šta nekog oslobađa odgovornosti ..svejedno san mišljenja da tyrion nije obično lannistersko govnajce jel se u puno slučajeva pokaza boljim od drugih lannisterskih govnajca .. pomoga je bran-u da može jahat , sprijateljia se sa Jon Snow-om ..zaštitija je Sansu dok se Joffrey iživljava nad njom ..itd

Jel se to meni čini ili si doša na Griff i Young Griff poglavlja? ..uff , to su ekstremno važna poglavlja i to je iznimno važan dio knjige :skok: .. kakav će preokret slijedit nisi nit sam svjesan ali neću spojlat

Citat:
S druge strane jedino što joj sad NE nedostaje je armija, spominje se da se Barristan bacio na treniranje budućih viteza u westeros stilu. Dakle sada ima jedno 10k unsullieda, par tisuća plačeničkih konjanika, gomilu pješadije i konjanika koji tek prolaze obuku, nešto dothrakija koji služe kao izvidnica... i 3 zmaja :D


Tri zmaja koje sve teže kontrolira :|

Citat:
No svejedno, kad sam čitao prve knjige pretpostavka mi je bila da s obzirom na ime knjige, da će u njoj centralna tema biti invazija na Westeros. A Dany još uvijek pola poznatog svijeta udaljena od toga...
Već sam spominao da u njenoj poziciji možda i nije nužno da se forsa baš napad na Westeros. Što bi joj falilo da recimo malo po malo krene osvajati gradove prema zapadu i formirati nekakvu nov Valyriju koja neće biti bazirana na robovlasništvu? Čak bi, ovisno u ustrojstvu, mogla očekivati i poneko savezništvo, recimo sa Braavosom koji su osnovali izbjegli robovi.
Isto tako, baš sam se i prije Tyrionovog poglavlja pitao koji je razlog zašto se tadašnja Valyrija zaustavila pred samim Westerosom (kod Dragonstonea) i nisu krenuli dalje. Možda i to ima nekakve veze s glavnom ice&fire pričom :-k


Zanimljivo pitanje ali svak ima nekakvu "granicu" i ograničenje u smislu logistike i upravljivosti nekim velikim prostorom pa s te strane nije baš teško povirovat da Valyria jednostavno nije mogla tek tako lako održavat snažno carstvo i beskrajno se širit :-k
Samim time i osvajanje Westerosea bi bilo problem :-k

Citat:
Bran 1
Nekako mi se poglavlje činilo sporim, ali na kraju je bilo zanimljivo kad Coldhands prizna da je undead (a bilo je očito i do tada, i zanimljivo ono da i on isto ne može preći zid). Pretpostavljam da su oni s kojima se obračunao ostaci pobunjenika iz Crasters Keep, tak da je i dalje teško za pretpostaviti da li je pozitivac ili negativac, niti što će se na kraju dogoditi s Branom. Nadam se samo da će doći do tog trookog gavrana do kraja knjige, to se čeka još od prvih poglavlja GOT


Bran-ova su poglavlja super ali presablasna ali i taj Coldhands je totalno misteriozan lik ..zašto nemože kroz zid , zašto nema plave oči kao običan wight a mrtav je i zašto ima svijest i inteligenciju i nije kao običan wight samo lutka za upravljanje :-k ..možda najtajanstveniji lik u ciloj knjizi

Citat:
Raspeljavaju se stvari koje su ostale nezavršene još iz SOS-a. Nije Jonu lako, svako malo mora birati između 2 loša izbora i balansirati da sačuva neutralnost Nights Watcha bez da uvrijedi ijednog kralja. Svakako najzanimljivije je bilo rješavanje Slynta. Čim je naredio da ga se objesi je bilo “wtf a šta s onime da onaj tko izdaje presudu treba ju i izvršiti”. Tako da kad se predomišlja nisam ni u jednom trenu pomislio da misli odustati već da se sjetio da je bolje da ju izvrši vlastoručno. Fora je kako je Stannis dao gestu odobravanja.
Okej radnja, ali već sam pomalo nestrpljiv da se dogodi dolazak Othersa do Zida ili kakva već bude eskalacija...


Stannis je beskrupulozan u svom doživljaju pravde i dužnosti i smaknuće Slynt-a koji je sam defacto čitavo vrime provocira Jon Snow-a i priprema pozornicu za svoje smaknuće , Stannis vidi kao čin odlučnog i pravednog lidera koji nije kukavica , Stannis odobrava Jon-ovu akciju jer bi je i sam odradija da je na Jon-ovu mistu 8)

Citat:
Konačno da se i on pojavi :D
Kod Dornishmana mi je simpatično to što oni jako drže do prijateljstva. To je bilo vidljivo i kod Arianne koja se prisjećačla kako su ona i njezini frendovi super ekipa od malena, frendovi zauvijek i sl, a isto se nastavlja i sa Quentynom kojem je užasno teško što su mu već nekoliko prijatelja i suputnika nastradali, skoro pa bi se vratio nazad, no smatra da je bitno da napravi što mu je otac rekao i uspije doći do Dany.

Malo je tragikomična situacija da je on poprilično sramežljiv s djevojkama, a cilj mu je upoznati (navodno) najzgodniju ženu na svijetu i oženiti je. Talking about pressure :mrgreen:

Fora poglavlje na kojem je težište stavljeno na upoznavanje Volantisa i njegove situacije.
Pretpostvljam da je onaj plan koji Gerris spominje taj da se ko fol pridruže plaćenicima.


Quentyn je naivni dječarac naspram niza smutljivaca u knjizi :|

_________________
Surviving the new decade


pon 09 pro, 2013 3:03 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Cvicek čita ASOIAF [spoileri]
Davos 1
I dalje mi njegova poglavlja (kojih nema puno) nisu niti loša, ali osim onih dijaloga sa Stannisom i Melisandrm nije bilo ni nekih vrhunskih. Otkriva se dio priče oko Stannisovog odlaska na na sjever i sudbine pitrata i flote, spominjanje Robertovog ustanka i još jedne teorije vezane uz Jona (ne čini mi se bitnom)... i ide Davos dalje do White Harbora.

Jon 3
Zanimljiv prizor s paljevinom, ako ništa drugo :) pogotovo ono sjajenje Stannisovog Lightbringera. Ponavlja se da mač ima neka specijalna svojstva ali ne baš ono što bi se na temelju predaje treba očekivati baš od Lightbringera. Plus ono za vatreni čelik, pitanje da li to jeste valirijski ili neka druga vrsta magičnog čelika...

Daenerys 2
Generalno sranje s naglaskom na harpijine sinove i problem sa zmajevima. Nekako mi se čini da će u oba slučaja s forsanjem agresivnih rješenja samo stvoriti kontraefekat, pogotovo sa tamničenjem zmajeva i to ona 2 koja još nisu nikoga pojeli. Mislim da je slična stvar i sa direwolfovima, da se s njima jednostavno treba baviti, pa tako ni Bran ni Jon nemaju većih problema sa svojim, a zanimljivo je i sjetiti se da je Shaggydog od Rickona (e fakat kaj je s njim?) bio pod utjecajem Rickonovih psihičkih stanja pa je počeo gristi. Možda isto tako i Drogon osjeća Danynu frustraciju. Bilo kako bilo, Zaldrizes busdari iksos daor... ne vidim kako će stavljanje zmajeva u tamnicu pomoći, može samo pogoršati situaciju...

Nije mi se svidjelo kako baca kolektivnu krivnju i izjednačava sve sudionike pobune kao usurperove pse, pogotovo Eddarda. Please don’t flip the coin again... [-o<

I naravno, najzanimljiviji dio, Quaitheino proročanstvo ... ili da kažem – Quaitheino spoilanje :lol:

„The glass candles are burning. Soon comes the pale mare, and after her the others. Kraken and dark flame, lion and griffin, the sun’s son and the mummer’s dragon. Trust none of them. Remember the Undying. Beware the perfumed seneschal."

Glass candles su one koje su počele svijetliti u Citadelu a možda i drugdje, i simboliziraju povratak magije. Kraken bi bio Euron. Dark flame bi bio ili neki od crnih targaryena ili onaj archmaster. Lion je Tyrion. Sun’s sun je Quentyn, a mummer’s dragon bi mogao biti Drogon ako se vrati izdresiran ili začaran od Eurona. Za seneschala je i sama Dany krenula razmišljati da li je to taj ili neki drugi.
Griffin je vjerojatno neka kuća (al neću googlati koja da ne zaspoilam previše). Nemam pojma ko bi bila pale mare, no ukoliko je ovo gore kronološki redosljed, onda je to prvo pojavljivanje po redu. Puno likova je na putu prema Dany. Neće Dany u Westeros, pa eto Westerosa do Dany :)

Reek 1
Konačno da se je i to dogodilo – da se je cijelo ono mučenje 3. sezone GOT-a svelo na jedno poglavlje, i to ne cijelo pogljavlje već je radnja čak i otišla dalje – Ramsey ima nekakav plan za dalje...
Eto i suprotno je moguće, da je serija detaljnije od knjige :)

Bran 2
Ale-fracking-luja, konačno da se je i tu radnja pomaknula, eto konačno i COTF :D
S obzirom na sačekušu, izgleda da 3EC i Othersi nisu u kompi, jedino je moguće da se koriste sličnom vrstom magije. I da, kako captain kaže, Coldhands je dosta neobičan lik, makar nije jedini jer i nemrtvi Dondarion/Catelyn su isto slični – mogu razmišljati ali se isto pomalo raspadaju... očekujem sljedeće poglavlje da vidim što će 3EC reći, nemam novih predviđanja uz ono što sam sve već napisao prije...

Tyrion 4
Ovaj puta se upoznaje sama Rhoyna. Fora relaksirano poglavlje o rijeci i brodici s nekoliko ljudi koji skrivaju tko su u stvari. Otac plačenik koji zna pisati i sin kojeg onaj halfmaester uz borbu uči ko da se školuje za kralja - Tyrion sam tako konstatira, da većina vladajuće klase u Westerosu imaju slabije obrazovanje. Fora je kako je kroz to učenje otkriveno dosta o povijesti, najviše o Volantisu. Pa onda tu imamo svećenicu kojoj nije bad pokazivati golotinju i vjerojatno je i majka. I gooomila kornjača :)

Iz ovih stopa odlazim dalje čitati Davos 1... :)

captain je napisao/la:
Pa jel si razmislija možda da Tyrion nakon onoliko izdaja od strane vlastite obitelji ima kakvo takvo opravdanje za frustriranost i zlobu za razliku od drugih , iako realno za poneke stvari generalno u životu su baš izlike i opravdanja loša stvar jer kad zbog proživljene nepravde kasnije učiniš istu i nije baš uvik "opravdanje" i "izlika" zbog prošlosti ono šta nekog oslobađa odgovornosti ..svejedno san mišljenja da tyrion nije obično lannistersko govnajce jel se u puno slučajeva pokaza boljim od drugih lannisterskih govnajca .. pomoga je bran-u da može jahat , sprijateljia se sa Jon Snow-om ..zaštitija je Sansu dok se Joffrey iživljava nad njom ..itd
Ovo mi dođe kao stupanj iznad pitanja da jesam li sam razmišljao o tome da je Star Trek znanstvena fantastika. :lol: 8-[
To što su likovi radili i kako je to utjecalo kod njih je glavna tema knjige odnosno struktura većine romana, možda i njihovve definicije (netko tko je baš proučavao književnost bi vjerojatno bolje objasnio nego ja).

Također, nadam se da si primjetio (ako nisi ti onda se pitam da li itko i jeste :lol: ) je da se unutar komentiranja ovih knjiga slobodnije služim konstruktima kao što su "negativci", "zločin" i sl, inače bi u drugim ne-fikcionim temama više gledao na uzroke i posljedice i ne bi išao u takva karakteriziranja. Recimo "negativac" je jako relativan pojam - kao što danas imamo da za neku osobu jedni govore da je borac za slobodu, a drugi ga proglašavaju teroristom. Ovdje se radije ufuram u priču i komentiram UNUTAR settinga i nastojim puno rjeđe komentirati to zašto se Martin odlučio radnju ili likove napraviti na određen način.

A i nekako mi se ne da u svaki post ponovno analizirati i navoditi sve uzročno-posljedične veze koje su dovele do tog trenutka kojeg sam upravo pročitao u knjizi, ako sam o tome već tipkao onda nemam potrebe o tome u detalje, već samo spomenem ukoliko je potrebno.

Ako sam to razjasnio, onda unutar settinga možemo govoriti i o tome koliko su se koji likovi UNATOČ sranjima koja su prošli oduprijeli tome da se degradiraju u negativce (odnosno ono što bi većina nas smatralo negativnim, ali i likovi u knjizi). Bar u ovim knjigama prepunima bad stuffa ima dovoljno primjera likova kojima nije bilo ne znam koliko bolje nego Tyrionu, ako ne i lošije, i koji su u tome uspjeli.

Recimo Samwella će rijetko tko proglasiti negativcem, a imao je situaciju da mu je otac zaprijetio da će ga odvesti u lov i ubiti ukoliko ne ode do Zida, što je jako slično Tyrionovoj situaciji. Također je tu i Dany koju je njezin jedini rod koji poznaje, Viserys, "prodao" Drogu i njegovih 40k konjanika i njihovih konja i to joj tako i rekao u facu. I da dalje ne nabrajam, ima puno sličnih primjera.

Tyrion je u odnosu na Cersei i Tywina manje negativac, ali i dalje to ne znači da je good guy i da puno odudara od Lannisterizma, tj. kako mu je tetka rekla - on je pravi Tywinov sin. Shvatljivo je da se Tyrion želi osvetiti sestri, shvatljivo je i da netom nakon bijega ima pomračena stanja svijesti i stalno se pita gdje kurve idu, i da se bori sam sa sobom jer ipak nije mala stvar ubiti si oca, kakav god bio, no stvaaarno ne vidim što mu je jedna priležnica kriva? Još je i vidio da joj nije milo da će ga ići servisirati i da joj je to posao (nije lažljiva kurva ko Shae), no to ga ne sprečava da joj najozbiljnije krene prijetiti smrću. I to ga usrećuje. Ako gledam samo taj primjer se pitam po čemu je on bilo šta drugo osim negativac?

captain je napisao/la:
Jel se to meni čini ili si doša na Griff i Young Griff poglavlja? ..uff , to su ekstremno važna poglavlja i to je iznimno važan dio knjige :skok: .. kakav će preokret slijedit nisi nit sam svjesan ali neću spojlat
Pa kak ne bi očekivao, u tom pogledu ni prve 4 knjige nisu bile drugačije, zadnjih 200-300 stranica su bile puno preokreta. I ne čekam samo prekokret, već i pokret s tog vražjeg Meeredeena, čak se i drugi likovi čude da gdje je već Dany, neki već prognoziraju da je došla do Volantisa, a ona i dalje stoji na mjestu i bori se s kaosom...

captain je napisao/la:
Zanimljivo pitanje ali svak ima nekakvu "granicu" i ograničenje u smislu logistike i upravljivosti nekim velikim prostorom pa s te strane nije baš teško povirovat da Valyria jednostavno nije mogla tek tako lako održavat snažno carstvo i beskrajno se širit :-k
Samim time i osvajanje Westerosea bi bilo problem :-k
To je jedan od "default" odgovora koji i meni padaju na pamet, no svejedno, dojma sam da bi tu moglo biti i nešto više. Valyrija je dugo vremena imala Dragonstone, pa mi neobično kako to da se neki minorli loalni Targayen nije odlučio uzeti kojeg zmaja i proširiti posjed, onak na svoju ruku :) pogotovo jer tada to nije bila jedna cjelina već 7 kraljevstva koji su međusobno ratovali...

captain je napisao/la:
Stannis je beskrupulozan u svom doživljaju pravde i dužnosti i smaknuće Slynt-a koji je sam defacto čitavo vrime provocira Jon Snow-a i priprema pozornicu za svoje smaknuće , Stannis vidi kao čin odlučnog i pravednog lidera koji nije kukavica , Stannis odobrava Jon-ovu akciju jer bi je i sam odradija da je na Jon-ovu mistu 8)
Pitam se tko i ne bi na njegovom mjestu, dok sam čitao jednostavno nisam vidio da mu je ostavio bilo kakav drugi izbor osim da prestane biti vođa Noćne straže, a to bi u tom trenutku donjelo samo još više kaosa, a zimski zombiji su pred vratima...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 11 pro, 2013 3:16 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Cvicek čita ASOIAF [spoileri]
Dosta detaljan odgovor o Tyrionu i iako san malo blažeg mišljenja o njemu , logika ti nije uopće kriva jer stvarno Tyrion je mali Tywin ali mali Tywin s osjećajem za odbačene i kao takav uvik nekako pomogne onima koji pomoć zaslužuju 8) ...Sam je s druge strane najpozitivniji lik u seriji ..svi ostali likovi imaju mrlje na duši a Sam Tarly ih nema , barem onih ozbiljnih :thumbs2:

Bran -ova poglavlja su odlična ali kad smo več kod nemrtvih i Coldhands-a ..onda ne zaboravi da je Beric-a i Catelyn ozivila vatra i da nisu oni možda toliko slični Coldhandsu ..magija je drugačija
Predpostavljan da sad nebi bija spojler ustvrdit da je 3ac veza vatre i leda jer je Bryden Rivers koji je po svemu sudeći 3ac ..Targaryen po ocu to jest on je Vatra a s obzirom da je bija i zapovjednik Noćne Straže i sad je duboko u ledu i mraku .. on je i Led .. usput je i polubrat Aegor-a Riversa koji je osnivać Golden Company-a

E sad ti ima i jedna logička stvar ..young Griff i Griff , proročanstvo koje je cula Daenerys su povezani ..čudi me da to nisi odma primjetija , zapravo možda i jesi ali ništa nisi napisa o toj vezi ..ali ako si gleda karte Westerosa onda imaš u stormlandsu dvorac griffins roost ..ovo je moguće odgonetnit i prije čitanja ključnog poglavlja, posebno jer se idu naći sa Golden company ..Targaryenskim plaćenicima koji ne prekidaju ugovore osim ako nije ozbiljno .... več sad nebi bija spojler kazat kako je to ilyriov i varysov plan B . :skok:

_________________
Surviving the new decade


čet 12 pro, 2013 4:33 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Cvicek čita ASOIAF [spoileri]
Dosta detaljan odgovor o Tyrionu i iako san malo blažeg mišljenja o njemu , logika ti nije uopće kriva jer stvarno Tyrion je mali Tywin ali mali Tywin s osjećajem za odbačene i kao takav uvik nekako pomogne onima koji pomoć zaslužuju 8) ...Sam je s druge strane najpozitivniji lik u seriji ..svi ostali likovi imaju mrlje na duši a Sam Tarly ih nema , barem onih ozbiljnih :thumbs2:

Bran -ova poglavlja su odlična ali kad smo več kod nemrtvih i Coldhands-a ..onda ne zaboravi da je Beric-a i Catelyn ozivila vatra i da nisu oni možda toliko slični Coldhandsu ..magija je drugačija
Predpostavljan da sad nebi bija spojler ustvrdit da je 3ac veza vatre i leda jer je Bryden Rivers koji je po svemu sudeći 3ac ..Targaryen po ocu to jest on je Vatra a s obzirom da je bija i zapovjednik Noćne Straže i sad je duboko u ledu i mraku .. on je i Led .. usput je i polubrat Aegor-a Riversa koji je osnivać Golden Company-a

E sad ti ima i jedna logička stvar ..young Griff i Griff , proročanstvo koje je cula Daenerys su povezani ..čudi me da to nisi odma primjetija , zapravo možda i jesi ali ništa nisi napisa o toj vezi ..ali ako si gleda karte Westerosa onda imaš u stormlandsu dvorac griffins roost ..ovo je moguće odgonetnit i prije čitanja ključnog poglavlja, posebno jer se idu naći sa Golden company ..Targaryenskim plaćenicima koji ne prekidaju ugovore osim ako nije ozbiljno .... več sad nebi bija spojler kazat kako je to ilyriov i varysov plan B . :skok:

_________________
Surviving the new decade


čet 12 pro, 2013 4:34 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan