Sada je: pet 19 tra, 2024 4:49 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Martinove "real-life" inspiracije 
Autor/ica Poruka
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
 Martinove "real-life" inspiracije
Već se na forumu spominjalo kako se ASoIaF dobrim dijelom temelji na ratu ruža (Lannister / Lancaster, Stark / York).

Zatim su povlačene paralele između Dothrakija i Huna, itd...

Baš sad gledam film "The Eagle", o rimskom centurionu Marku Akvili koji je išao u potragu za izgubljenim orlom Devete legije sjeverno od Hadrijanovog zida gdje se nalazi samo smrt. Na stranu i holivudska hiper-dramatizacija...

slika slika

Je li Martin ikada spominjao Hadrijanov zid kao inspiraciju za The Wall?


sri 18 svi, 2011 1:40 pm
Profil Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Ne, ali je nekoliko puta rekao da X iz stvarnog svijeta nikada nije Y u njegovim knjigama, nego da je Y vjerojatno malo X, malo Z, tu i tamo malo N, uz dobru dozu M.
Čekaj, idem vidjet jel mogu citat iskopat.
EDIT:
GRRM je napisao/la:
When asked if Dorne was basically Wales.
I read a lot of history, and mine it for good stuff, but I also like to mix and match. That is to say, I don't do straight one-for-one transplants, as some authors do, so you can't really say that X in Westeros equals Y in real life. More often X in Westeros equals Y and Z in real life, with squidges of Q, L, and A.
In the case of Dorne, yes, Wales was definitely an influence, for all the reasons you cite. But there's also some distinctly unWelsh elements down there. South of the wall of mountains you have a hot, dry country more like Spain or Palestine than the cool green valleys of Wales, with most of the settlements along the seacoast and in few great river basins. And you also have the flavor given the culture by the great Rhoynar influx led by Nymeria. I suppose the closest real life equivilent to that would be the Moorish influence in parts of Spain. So you could say Dorne is Wales mixed with Spain and Palestine with some entirely imaginary influences mixed in. Or you could just say it's Dorne....

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


sri 18 svi, 2011 1:47 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
The Boz je napisao/la:
GRRM je napisao/la:
In the case of Dorne, yes, Wales was definitely an influence,

Kul, Martin fakat jest anti-Tolkien.

Nek me ispravi netko tko zna bolje, ali JRRT je u principu bježao od takvih rasprava (inb4 shitstorm)


BTW, Targeryanovi su evidentno Karađorđevići. O tome nema rasprave. :zubo:


sri 18 svi, 2011 1:57 pm
Profil Web stranica
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
_Oz je napisao/la:
Kul, Martin fakat jest anti-Tolkien.

Nek me ispravi netko tko zna bolje, ali JRRT je u principu bježao od takvih rasprava (inb4 shitstorm)

Bježao je od analogija s 2. svjetskim ratom... ako se dobro sjećam. A za razliku od Martina, Tolkien jest smislio nove jezike pod utjecajem finskog, velškog i nordijskih jezika, i tu nije imao ni šta poricati... :neznam:

I za razliku od Martinovih, Tolkienove knjige imaju literarnu vrijednost. :beee:

_________________
Image


čet 19 svi, 2011 9:31 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Mene cili prostor podsjeca na britansko otocje i irsku ..cak i narrow sea asocira na irsko more :mrgreen:

_________________
Surviving the new decade


ned 07 kol, 2011 2:30 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Ima na Wikipediji real life uzori ili motivi, među kojima je i Hadrijanov zid.

Iako, mene karta Westerosa više asocira na Europu. Preokrenutu Europu, tako da je istok na sjeveru.

Tako da - Rusi su na sjeveru, a Zid je kao željezna zavjesa.
Lannisteri su na zapadu, što u preokrenutoj Europi ispada sjever - plavokosi.
Kraljev grudobran je negdje na sredini-niže s istočne strane Westerosa i to je središte svijeta. Okreni Europu i to bi mogao biti Rim.

Tu je onda Usko more, tj. Sredozemlje, a preko puta je Essos (Afrika) sa nekoliko 'slobodnih' gradova (i egzotičnih), od kojih se najviše spominje Vaaros koji je na sjeveozapadu, ili ako se okrene Afrika isto kao i Europa, na sjeveroistoku, što će dati Kairo.

A Dotkrakiji su beduini, ili Arapi iz prošlosti.


čet 19 srp, 2012 12:42 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Takvu sliku preokrenute Europe sam vidio negdje na fejsu prije koji tjedan... izgleda da smo naletili na sličan post ili je to jednostavno logično tako...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 19 srp, 2012 10:44 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Citat:
BTW, Targeryanovi su evidentno Karađorđevići. O tome nema rasprave.


WTF? :zgrožen:

Targaryanovi su pravi vladari ostali su teroisti!

Targarynovi su sadasnja Britanska vlastala jer je i ona puna incesta bila! Na tome je bila inspiracija! Svaki treci plemic u Britaniji je bio hemofilicar tako da uporedjivat njih DIVLJAKE (Zapadni narodi mislim na Germane i Romane i jesu u biti i dan danas divljavci koji sada lece komplese toboze tolerancija , ljudska prava ma daaa...ali da sam ja veverica) sa Karadordjevicima koji su NJIHOVE MARIONETE .. :whatever: :whatever: :whatever: ...je...stvarno...neukosno :whatever: Cak sta vise ovo je kao da kazes da auto od 30KS moze da ide 300 km/h :eureka:

Ukratko:
WESTEROS JE VELIKA BRITANIJA!
ISTOK SU ZLI FRANCUZI I NEMCI!


Ostatak Evrope za Britance (kao i za Amere) i dan danas ne postoji! I tu borave varvari Dothrakiji koji eto tako svrljaju po celoj Evropi osim drage Britanije :whatever:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


ned 23 lip, 2013 4:43 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
_Oz je napisao/la:
BTW, Targeryanovi su evidentno Karađorđevići. O tome nema rasprave. :zubo:
Oz, ukrali su ti ideju!!! :lol:
http://news-bar.hr/zanimljivosti/igra-p ... goslaviju/
"Targaryen – Karađorđevići, kraljevska obitelj u progonstvu, Mlada Danny je princeza prijestolonaslijednica."

Norexan je napisao/la:
Targarynovi su sadasnja Britanska vlastala jer je i ona puna incesta bila!
Norexan ti ovih dana pišeš veoma neobične postove :)
Ja baš i nisam čuo da je sadašnje UK plemstvo incerstuozno i ako bi se išlo uspoređivati, moj prvi kandidat bi bio kraj Španjolske loze Habzburgovaca koja je možda propala i primarno radi takvih odnosa Charles 2.) s utjecajem grčke mitologije di su se svi sa svima parili :-k

Norexan je napisao/la:
Ukratko:
WESTEROS JE VELIKA BRITANIJA!
ISTOK SU ZLI FRANCUZI I NEMCI!
Možda bi se i dalo, nategnuto, govoriti o tome da nisi zgodno izostavio činjenicu da najveći dio Essosa ("istočnoka") kontroliraju gradovi-države koji više liče na negdašnje gradove-države na prostoru Apeninskog poluokota (nakon pada Rima koji je opet inspiracija za staru Valiriju), a tu je i područje Ghascalije (koje bi se moglo usporediti ili s Kartagom ili s Grčkom ili nekim drugim konkurentom Rimljana) a istok Essosa bi se dalo uspoređivati s "barbarima" iz doba pred pad Rima...)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 23 lip, 2013 10:26 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Cvicek je napisao/la:
Norexan ti ovih dana pišeš veoma neobične postove
Ja baš i nisam čuo da je sadašnje UK plemstvo incerstuozno i ako bi se išlo uspoređivati, moj prvi kandidat bi bio kraj Španjolske loze Habzburgovaca koja je možda propala i primarno radi takvih odnosa Charles 2.) s utjecajem grčke mitologije di su se svi sa svima parili



Neobicnost je moje drugo JA :mrgreen:

Pa recmo da sam to ucio iz patologije kao primer za hemofiliju. Profesorka nam je pokazala citavo porodicno stablo i svako trece dete je bilo hemofiicno ,a po stablu se ukrstavalo tako da nije ni cudo da je Martin uzimao taj primer. Fazom je taj sto su u stvarnosti vecina kraljevski porodica Iluminati ili njihovi vazali i oni sve cine kako bi odrzale "plavu krv" O tome bi sada mogao svasta da napricam te toliko da odem cak do vanzemaljaca ,ali trenutno ne zelim o tome da pricam zbog same politicke teme kao i zbog "teroja zavere" koja uopste nije teorija vec istinska zavera koja baca ljagu na mir i ujedinjeno covecanstvo :zubo:

Cvicek je napisao/la:
Možda bi se i dalo, nategnuto, govoriti o tome da nisi zgodno izostavio činjenicu da najveći dio Essosa ("istočnoka") kontroliraju gradovi-države koji više liče na negdašnje gradove-države na prostoru Apeninskog poluokota (nakon pada Rima koji je opet inspiracija za staru Valiriju), a tu je i područje Ghascalije (koje bi se moglo usporediti ili s Kartagom ili s Grčkom ili nekim drugim konkurentom Rimljana) a istok Essosa bi se dalo uspoređivati s "barbarima" iz doba pred pad Rima...)


I Italiju zaboravih :sesir2:

Ma nije bitno ...Westors i kompletan svet nastao je kao Zapad protiv Severnih Zombi Vikinga i Divljka Saxonaca ,a na istoku su uvek neke Horde....:whatever:
Ne bi da se opterucujem sa tim... boli glava #-o #-o

Citat:
"Targaryen – Karađorđevići, kraljevska obitelj u progonstvu, Mlada Danny je princeza prijestolonaslijednica."


Meni kolko je poznato take nema u njih :D

Za ostalo se slazem :sesir2:

Mada ja kada vidim Starkove uvek me podsete ne samo na Srbe vec na Slovene generalno. :mrgreen:

E kada bi preko Zida ziveli samo Divljaci bilo bi super... :zgrožen:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


ned 23 lip, 2013 11:29 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Jao... iluminati i vanzemaljci... još samo ljudi-gušteri fale :lol:
Da, bolje da ne komentiram to ... bar ne u ovoj temi :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 23 lip, 2013 11:50 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Cvicek je napisao/la:
Jao... iluminati i vanzemaljci... još samo ljudi-gušteri fale :lol:
Da, bolje da ne komentiram to ... bar ne u ovoj temi :)


Pa mozes da mi odgovoris na PM ako zelis :sesir2:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


pon 24 lip, 2013 11:41 am
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Evidentno je da je Martin crpio inspiraciju iz odredjenih istorijskih dogadjaja kao sto je to Rat ruza, Crna vecera (inspiracija za Crveno vjencanje), Zid i sl. Ali kad malo procesljamo srednjevjekovnu evropsku istoriju mozemo naci dosta poklapanja koje je vjerovatno ni sam Martin nije imao na umu. Dovovljno je samo pogledati istriju Balkana i naci dosta takvih primjera.

Recimo Westeros nakon Roberthove smrti moze da bude Bosna nakon smrti kralja Tvrtka ili Srbija nakon smrti cara Dusana. U obje te zemlje su se osamostalile plemicke porodice i vodile sebicne ratove jedne protiv drugih potpuno nesvjesne opasnosti koja je vrebala od Turaka (Tudjini). Status Dorne u Sedam kraljevstava me podsjeca na status koji je recimo Hrvatska imala pod Habsburgovcima. Karadjordjevici vrlo lako mogu da budu inspiracija za Targaryene ali ja u njima vise vidim Romanove (ubijen je i kralj i cijela njegova porodica ukljucujuci i djecu, dok je ostatak dinastije otisao u progonstvo. Daenerys moze da bude princeza Anastazija za koju se vjerovalo da je prezivjela, a to moze da bude i njen bratic Aegon).

U istoriji smo isto imali i bezbroj primjera u kojima se nekoliko pretendenata borilo za prijesto u raznim drzavama (Madjarska, Engleska, Sveto Rimsko Carstvo, Bugarska, Srbija, Vizantija su samo neki od primjera) i bilo sta od toga moze da bude inspiracija za rat pet kraljeva.

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


sri 26 lip, 2013 12:38 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Ljudsko biće teško može izmislit ono šta nikad nije postojalo ..tako da crpljenje poveznica iz realnosti je normalna stvar :sesir2:

Martin to možda radi pomalo i preprozirno ali sve na kraju ispada jako dobro :sesir2:

_________________
Surviving the new decade


sri 26 lip, 2013 1:15 pm
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Martinove "real-life" inspiracije
Slazem se, iako ljudska masta nema granice, stvanost je uvijek podloga za istu.

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


sri 26 lip, 2013 1:33 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan