Sada je: pon 29 tra, 2024 12:45 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
 O forumašima,autonomiji tijela i društvenom (neo)liberalizmu 
Autor/ica Poruka
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Nontopic pričaonica
Činiti to nije dobro u neetičkom smislu (ako ne želiš da te glava boli, nije ti dobro da udaraš njome u zid), ali u etičkom nije ni dobro ni loše.

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


sri 31 lis, 2012 4:20 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nontopic pričaonica
Cvicek je napisao/la:
_Oz je napisao/la:
Naivnost kopni s godinama. Vjerovanje da nisi naivan u mladoj dobi samo po sebi dokaz naivnosti.
Totalna lolčina vrijedna za stavljanje u slikokvot =D> :lol:
To si negdje čuo ili ?

Ti meni iskreno želiš reć da si danas podjednako naivan kao što si bio sa, recimo, 17 godina? Ili misliš da u toj dobi nisi bio nimalo naivan i na sve si gledao istim očima kao danas?

Citat:
I BTW, rješenje većine ove problematike vidim u ekonomiji baziranoj na resursima.

To je ko ono kad ti netko pokuša prodat neku čudotvornu tekućinu iz Tibeta, Indije il odakle već, pa ti kaže: "gle, ne samo da je fenomenalna za čišćenje pločica i pranje prozora, nego je odlična za kolače, tople napitke, a i liječi rak!"

:lolsmjeh:


sri 31 lis, 2012 4:27 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Nontopic pričaonica
Točkica je napisao/la:
Ne znam točno što je neoliberalizam
Ekonomski neoliberalizam je ono što imamo danas, i ta ideologija po mnogočemu ima sličnosti s religijom. A znaš moje mišljenje oko religije.
Ta religija/ideologija/štaveć polazi od vjerovanja da je Tržište bog koje sve određuje i kojem treba prepustiti samoregulaciju. Od tog polazišta dalje dolaze sve ove stvari koje imamo danas - privatizaciju svega mogućega što povećava društvenu nejednakost i patologiju, i ima užasne posljedice za okoliš.

E sad, pogledao sam na wikipediju da lidim da li se netko već time bavio, i izgleda da općeniti neoliberalizam još uvijek nije bog zna kako proučavan, sve se svodi na ekonomski. Na cijeloj stranici sam našao tek koju rečenicu o tome:

"As you would expect from a complete philosophy, neoliberalism has answers to stereotypical philosophical questions such as "Why are we here" and "What should I do?". We are here for the market, and you should compete. Neo-liberals tend to believe that humans exist for the market, and not the other way around: certainly in the sense that it is good to participate in the market, and that those who do not participate have failed in some way. In personal ethics, the general neoliberal vision is that every human being is an entrepreneur managing their own life, and should act as such. Moral philosophers call this is a virtue ethic, where human beings compare their actions to the way an ideal type would act - in this case the ideal entrepreneur."

Točkica je napisao/la:
mislim da je liberalnost vrijednost kojoj treba težiti i koja je apsolutno pozitivna.
Oprezan sam oko deklararanja bilo čega kao "apsolutnog". Nekad bi imao sličnije mišljenje kao ti, no liberalizam isto kao i druge ideologije je sklon relativiziranju i ima mnogo smjerova, tako da bi liberalno bilo dopustiti drugoj osobi slobode koje same po sebi nisu moguće. Recimo dopuštanje da se jedna osoba užasno bogati i uništava okoliš ("svoje privatno vlasništvo") na račun svih drugih na svijetu koji ima ograničenu površinu i resurse.

Točkica je napisao/la:
Znači li to da ne bi želio pomoći toj osobi kada to ne bi imalo nikakav utjecaj na tebe i društvo?
Svaka interakcija s nekom osobom donosi utjecaj na istu, a i na društvo s obzirom da je ona dio istog...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 31 lis, 2012 5:23 pm
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Nontopic pričaonica
_Oz je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
_Oz je napisao/la:
Naivnost kopni s godinama. Vjerovanje da nisi naivan u mladoj dobi samo po sebi dokaz naivnosti.
Totalna lolčina vrijedna za stavljanje u slikokvot =D> :lol:
To si negdje čuo ili ?

Ti meni iskreno želiš reć da si danas podjednako naivan kao što si bio sa, recimo, 17 godina? Ili misliš da u toj dobi nisi bio nimalo naivan i na sve si gledao istim očima kao danas?


Oz, ono što je cviček htio reći je to da naivnost nema nikakve veze s godinama jer postoji puno ljudi koji su srednjovječnim godinama ili čak i trećoj dobi pa su svejedno naivni. Ono što po meni ima veze s naivnošću je nečije obrazovanje (i pod to ne mislim isključivo samo na formalno) i informiranost.
Neinformiranost i neobrazovanost su glavni razlozi ljudske naivnosti i povodljivosti.

_________________
Image


sri 31 lis, 2012 5:26 pm
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Nontopic pričaonica
Cvicek je napisao/la:
Točkica je napisao/la:
Ne znam točno što je neoliberalizam
Ekonomski neoliberalizam je ono što imamo danas, i ta ideologija po mnogočemu ima sličnosti s religijom. A znaš moje mišljenje oko religije.
Ta religija/ideologija/štaveć polazi od vjerovanja da je Tržište bog koje sve određuje i kojem treba prepustiti samoregulaciju. Od tog polazišta dalje dolaze sve ove stvari koje imamo danas - privatizaciju svega mogućega što povećava društvenu nejednakost i patologiju, i ima užasne posljedice za okoliš.

E sad, pogledao sam na wikipediju da lidim da li se netko već time bavio, i izgleda da općeniti neoliberalizam još uvijek nije bog zna kako proučavan, sve se svodi na ekonomski. Na cijeloj stranici sam našao tek koju rečenicu o tome:

Pa da izvorno neoliberalizam proizlazi iz ekonomije ali sve više i više se to pretvara u ideologiju gdje je kapital vrh svega, najvažniji... ono kako ti nazivaš bog i sve je podređeno kapitalu i nagomilanju tog istog kapitala.
Prema takvoj ideologiji čovjek je vrijedan onoliko koliko je pribavio kapitala za sebe kako bi opet što bolje "služio" globalnom kapitalizmu i održavao ga postojećim. I zato se i gubi sva humanost, osjećaj za jednakost i pravdu za sve jer je to nije u interesu kapitala.

_________________
Image


sri 31 lis, 2012 5:41 pm
Profil
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Nontopic pričaonica
I kakve veze to ima s načelima liberalizma? :scratch:

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


sri 31 lis, 2012 6:16 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nontopic pričaonica
Suikotreki je napisao/la:
Oz, ono što je cviček htio reći je to da naivnost nema nikakve veze s godinama jer postoji puno ljudi koji su srednjovječnim godinama ili čak i trećoj dobi pa su svejedno naivni.

A dobro, naravno da mnogi ljudi nikad ne dosegnu neku naročitu razinu mudrosti... Al ajmo reć da govorim o ljudima koji imaju taj kapacitet. U svakom slučaju, nitko se nije rodio sa znanjem i pameću.


sri 31 lis, 2012 6:27 pm
Profil Web stranica
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pet 14 ruj, 2012 8:21 pm
Postovi: 483
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Vulkanac
Post Re: Nontopic pričaonica
Dosta ljudi jednostavno žele pomoć, samo je problem ako si ne odrede neku srednju granicu. Jer ih u suprotnom ljudi iskorištavaju. Što se mene tiče, znam ispast naivan jedino kod onih do kojih mi je stalo. Međutim nakon toga stavljm rez i što se mene tiče prijateljstvo ili što već je gotovo. To je nekima očito teško, jer su preokupirani s mišlju kako će se ta druga osoba osjećat. Što je najžalosnije, tu osobu zaboli ona stvar..

_________________
Pazi svoje misli, jer one postaju riječi.
Pazi svoje riječi, jer one postaju djela.
Pazi svoja djela, jer ona postaju navike.
Pazi kakve su ti navike, jer one grade tvoj karakter.
I pazi svoj karakter, jer on kroji tvoju sudbinu.
Što mislimo, to postajemo.

M.T.


sri 31 lis, 2012 7:52 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: O forumašima, autonomiji tijela i društvenom neoliberalizmu
Suikotreki je napisao/la:
_Oz je napisao/la:
Ti meni iskreno želiš reć da si danas podjednako naivan kao što si bio sa, recimo, 17 godina? Ili misliš da u toj dobi nisi bio nimalo naivan i na sve si gledao istim očima kao danas?

Oz, ono što je cviček htio reći je to da naivnost nema nikakve veze s godinama jer postoji puno ljudi koji su srednjovječnim godinama ili čak i trećoj dobi pa su svejedno naivni.
:lol:
Jedino što sam želio reći je da mi se veoma svidjela sročenost rečenice, bez ulaženja u dublju analizu sadržaja.
Ako malo generaliziram onda bi se mogao složiti s istom, ali isto tako vrijedi i ovo Suikovo da ima ljudi i u starijoj dobi da su skroz naivni i umiru sa lažnom percepcijom svijeta, ali isto vrijedi i za obrnuto.

Točkica je napisao/la:
I kakve veze to ima s načelima liberalizma? :scratch:
Osim kao direktna posljedica toga što si ti krenula komentirati isti, pa se ja nadovezao da mi više liči na neoliberalizam, to je i način kako kategorizirati različite ideološke poglede na to kako se kao društvo trebamo ponašati. I ostali su komentirali iz svoje ideološke pozadine (captain je spomenuo svoj liberalni konzervatizam i sl).

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 31 lis, 2012 10:30 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: O forumašima,autonomiji tijela i društvenom (neo)liberalizmu
Starost donosi iskustvo ali i veliku slojevitost , znaći stariji već imaju zalihu pogodaka i pogrešaka u odnosu na mlađe osobe i zato su generalno manje naivni ali i dalje mogu bit itekako naivni i lakovjerni , samo eto razlika je šta iza svake godine koju ljudsko biće proživi se nalazi jedna nova životna priča a baš to je bitno u pogledima na život , jer ono šta je nekom srednjoškolcu samo životna teorija , nekom pedesetogodišnjaku je već praksa koju je odavna proša i proživija ,pitanje je samo šta ga je ta praksa naučila ?

_________________
Surviving the new decade


sri 31 lis, 2012 10:48 pm
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pet 14 ruj, 2012 8:21 pm
Postovi: 483
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Vulkanac
Post Re: O forumašima,autonomiji tijela i društvenom (neo)liberalizmu
Svako iskustvo bi zapravo trebalo služiti nama, odnosno nas jačat. Svatko može ispast u nekom trenutku naivan, nitko nije imun na to. Samo pričekaj ako (kad) dobijemo unuke.., pa vozit će nas ko male bebe :D

_________________
Pazi svoje misli, jer one postaju riječi.
Pazi svoje riječi, jer one postaju djela.
Pazi svoja djela, jer ona postaju navike.
Pazi kakve su ti navike, jer one grade tvoj karakter.
I pazi svoj karakter, jer on kroji tvoju sudbinu.
Što mislimo, to postajemo.

M.T.


sri 31 lis, 2012 10:52 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Nontopic pričaonica
_Oz je napisao/la:
To je ko ono kad ti netko pokuša prodat neku čudotvornu tekućinu iz Tibeta, Indije il odakle već, pa ti kaže: "gle, ne samo da je fenomenalna za čišćenje pločica i pranje prozora, nego je odlična za kolače, tople napitke, a i liječi rak!"

:lolsmjeh:
Možeš na ovom rangu, ali teško da ćeš RBE biti u mogućnosti ismijati s konkretnim argumentima (ovo je rang ko da vjernik ismijava znanost i kaže da ga baš briga za dokaze, da to tako ne piše u Bibliji :) ).
Za razliku od ismijavanja religije (oni statusi na fejsu i takoto), mislim da ćeš malo teže isto postići kontra znanstvene metode, ako ćeš uopće i moći. Osobno sumnjam u to.

No možda se varam. Da provjerimo pretpostavku, predlažem pokus - evo otvorio sam temu o ekonomiji baziranoj na resursima, pa bih volio da se raspišeš: viewtopic.php?t=6700

Cmoooooon... it will be fun, I say! :njami:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 31 lis, 2012 11:33 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: O forumašima,autonomiji tijela i društvenom (neo)liberalizmu
Još tražim temu o vremenskim pojavama ..ali kad smo kod njih ..kod mene sad jako ..jako puše jugo :|

_________________
Surviving the new decade


sri 31 lis, 2012 11:51 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan