Sada je: čet 28 ožu, 2024 10:06 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 203 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
 Religija 
Autor/ica Poruka
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Religija
Ne , osim ako me muka ne natera (svadbe,krstenja... :inlove: ) :whatever: :moljakanje:

Sto se tice religije najbliza mi je panteizam/paganizam ,ali ne mogu da kazem da se vernik posto dovodim ? u postojanje viseg ili visih bica kao sto je bog/bogovi cak i ako postoje takva mocna bica mislim da ne uticu na nas svet jer smo mi NISTA u njihovim ocima :D
Dakle, agnostik sam :sesir2:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


čet 01 stu, 2012 5:47 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Religija
Do sada sam se o ovoj temi nekoliko puta raspisao:

Zašto ne idem u crkvu i kakvu propagandu su mi htjeli podvaliti dok sam išao na vjeronak da dobijem 3. laganu peticu (uz tjelesni i glazbeni)

O moralnoj degradaciji crkve

Usporedba crkve i korporacije (fantasy pričica o Vlasniku i Sinu :mrgreen: )

itd...

Baš me to podsjetilo na guidove o pisanju knjiga koji spominju da ako netko voli pisat po forumima, da kategorizira svoje postove, unaprijedi ih i eto knjige... to bi moglo biti jedno poglavlje... jedino šteta što se ne raspisujem o konkretnim "how to" stvarima... :neznam:


shirajzl je napisao/la:
Problem je što ljudi ističu razlike između religija kako bi se svađali, umjesto da ističu poruke koje su identične svim religijama; budi dobar prema sebi i bližnjima, živi časno i pošteno i sl.
Svejedno je kojoj religiji pripadaš (ili ni jednoj), važno je da pokušaš živjeti ne nanoseći zlo drugima.
Svi ostali detalji su izgovori za genijalce koji iskorištavaju budale za stjecanje moći.
Ovo si lijepo napisao. Baš sam prije par mjeseci na kavi pričao s koordinatoricom chaptera i tema je išla sličnim smjerom - da su svim tim "prorocima" (ili kako da ih već skupno nazovem? Duhovnjaci? Mislioci?) upravo to što si naveo srž njihovog djelovanja, prilagođeno razini razumijevanja toga vremena, te temeljne vrijednosti. No, ljudi su sve to "krivo shvatili" i sa stvaranjem organiziranih religija se dogodilo ono što se s vremenom događa i sa (gotovo?) svim drugih institucijama...

Illuvator je napisao/la:
Ok, postavit ću vjerojatno glupo pitanje ali što vam je ˝RBA˝?
To nismo spominjali (ni u orginalnoj temi). Pretpostavljam da misliš na RBE - skraćenica za "Resource based economy"?

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 01 stu, 2012 5:48 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Religija
Komentari oko ove inicijative za refendum pokrenute sa od strane vodstva RKC?

BTW, zanimljiva slika (da imam vremena napravio bih i ja par)

slika

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pon 13 svi, 2013 12:45 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Religija
Dosadni su i jedni i drugi :roll:

Crkva često ideološki nezna razlučit razliku između sugestije i preforsiranja a ljudi koji su radili ovaj plakat vjerovatno nemaju pojima šta su talibani i vjerski vođe tamo .. dok u hrvatskoj ja svečeniku u mom mistu mogu reći da se neslažem s njim ili čak diskutirat o nečem , u nabrojanim zemljama bi vrlo vjerovatno več izgubija glavu ..usporedba je totalno preforsirana , cijenim pokušaj sarkazma koji nije loš ali usporedba je promašena

Baš san diga ruke od svih religijskih - nereligijskih ideoloških podloga ..forsiraju i jedni i drugi , postaje dosadno :|

A kad su ekstremi u pitanju ..podjednako štetni su bili i komunizam i inkvizicija a skroz drugačiji su u religijskom pogledu ..to jest nereligijskom , i onda se događaju smišne stvari da vjernici ignoriraju takve stvari kao inkviziciju a hrpa liberala ima majice na che guevaru i simpatiziraju lijevu političku orijentaciju a ta opcija je prema LGBT zajednici i manjinama ..bila okrutnija i sa manje ljudskog lica od nekih današnjih tobože desnih opcija ..šta duže živin stičen dojam da su ljudi po defaultu licemjerni , samo sve ovisi o karakternim crtama i greškama kroz život pa ovisno o količini tog je licemjerje veče ili manje ;)

Ps ..Cvicek nemoj uzet osobno to šta san napisa ..rečen ja i materi da previše ide u crkvu ..da joj to šta ide svaki dan (skoro) neće pomoć da bude bolja od onog tko ide jednom tjedno ili uopće neide zbog svojih razloga ..nego jednostavno mi cila ta uzaludna bitka s obe strane ideološkog spektra ide mrvicu na živce :mrgreen:

_________________
Surviving the new decade


pon 13 svi, 2013 1:08 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Religija
captain je napisao/la:
u nabrojanim zemljama bi vrlo vjerovatno več izgubija glavu ..usporedba je totalno preforsirana ,
U nekim teokracijama je donedavno vladao sekularizam, tak da ništa nije sigurno, koliko god mi sve to bilo glupo i primitivno, bilo bi još gluplje da pustim oda ode sve u teokraciju... mislim nije realno al eto... i za neke druge stvari se mislilo da se neće dogoditi pa sad patimo...


captain je napisao/la:
Ps ..Cvicek nemoj uzet osobno to šta san napisa ..rečen ja i materi da previše ide u crkvu ..da joj to šta ide svaki dan (skoro) neće pomoć da bude bolja od onog tko ide jednom tjedno ili uopće neide zbog svojih razloga ..nego jednostavno mi cila ta uzaludna bitka s obe strane ideološkog spektra ide mrvicu na živce :mrgreen:
U smislu da se naljutim ili šta? Zašto bih kad se slažem s time i baš sam na fejsu komentirao slično -
"A slažem se da je ova debilana s potpisivanjem samo polarizacija s glupostima da se važniji problemi stavljaju u pozadinu, to sam već komentirao prije nekoliko dana, ista stvar je bila i sa otporom čirilici i sličnim inicijativama. Zaokupi stado da se bavi s nevažnim glupostima dok ti provodiš svoj plan..."

I jučerašnja situacija s familijom:

Nekoliko starijih osoba raspravljaju o nekakvom potpisivanju nečega, načujem da se spominju pederi... pitam o čemu se radi.
- pa govorimo o ženidbi pedera i sl
- mogu li ja izreći svoje 2 minute mišljenja
- (jedna baba koja zna moj stav) NE! (ostali koji ne znaju) Da, svakako!
- OK, dakle za ženidbu me zaboli ona stvar, šta mene briga tko se želi ženiti s time, meni to "ni iz džepa ni u džep". Za usvajanje imam emocionalno gnušanje, ALI s obzirom da sam ponešto proučavao tematiku - koliko toliko je znanstveno dokazano da nema negativnih pojava kad pederi odgajaju djecu, najveći problem (trauma) koju takva djeca prolaze je osuđivanje od strane primitivne sredine, crkve i sličnih. Dakle ja trebam promjeniti svoje stavve koji su posljedica programiranja od strane dominantne kulture u djetinjstvu, riješiti se tih nametnutih vrijednosti.
- ali moje mišljenje je da je to loše (itd da ne pišem selfrighteous izljeve)
- mišljenje je jedno, a dokazane činjenice drugo, dakle ti preferiraš dogme?
- da
- a znaš što ja mislim o dogmama :) (smjeh u pozadini)
- ali meni ti se ne da o tome razmišljati! (i tu je skužila što je rekla, ja digo šaku u znak pobjede i vratio se na raid po kolačima :njami: )

No šta mi to znači kad ih je većina već potpisala i nastavljaju biti ponosni na svoju zatupljenost i neznanje. Za detalje vidjeti epizode big banga u kojima se pojavljuje Sheldonova mama...

edit:

@Oz, prije par sati si me pitao jel sam hrabar.. pa evo:
https://www.facebook.com/events/473053376107380/
Prije nego mi netko kaže da gubim vrijeme, ionak bi se trebao pol sata provozati okolo zdravlja radi pa zašto ne spojiti ugodno s korisnim :)

Ovo je valjda zadnji put u životu da imam priliku da se borim protiv uvođenja teokracije, moram iskoristiti priliku! :mrgreen:

Jer ionako se ne mogu raditi promjene ustava... koje nisu u skladu s ustavom (diskriminacija i tak to) pa će pasti na ustavnom sudu.... plus naravno sam referendum ne mora nužno završiti pobjedom katolibana, iako mi se sve čini da bi mogao s obzirom na to u kakvoj zadrtoj sredini živimo :|

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pon 13 svi, 2013 9:32 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 17 sij, 2012 10:34 pm
Postovi: 953
Lokacija: Winterpyke
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ENT pobedjuje TNG al' za dlaku,pm odlucivali :)
Koje si vrste?: Romulan
Post Re: Religija
Ovaj ljudi.... :whatever:

ANTITEISTA<>ATEISTA<>AGNOSTIK-ATEISTA<>AGNOSTIK<>AGNOSTIK-TEISTA<>TEISTA<>VERSKI FUNDAMENTALISTA

Antiteistа-čovek koji se bori protiv božаnstvа u društvu ili držаvi

Ateistа-čovek koji je uveren dа božаnstvа ne postoje

Agnostik-аteistа (Pitomi аteistа)-čovek koji ne veruje u božаnstvа ,аli ne odbаcuje mogućnost dа onа postoje!

Agnostik-čovek koji ne znа dа li božаnstvа postoje (indeferntаn je po tom pitаnju kаo i premа religijаmа) i iz tog rаzllogа trаgа zа njimа jer teži dа posаne gnostik tj ukrаtko to je čovek koji teži znаnju :D

Agnostik-teistа (Vernik preko ku*cа)-čovek koji veruje u božаnstvа ,аli ne sledi u celosti ili delimično dogmu religije kojom pripаdа (nаjčešći slučаj)

Teistа-čovek koji veruje u božаnstvа i sledi u potpunosti dogmu njegove religije

Verski Fundаmentаlistа -čovek koji se bori zа znаčаj religije u društvu ili držаvi i sаmim tim ne poštovаje drugа verskа osećаnjа i opredeljenjа.
Verski fаtаtik je suprotnost аntiteizmu kаo + i -

Ako te аteisti optužuju zа verski fаnаtizаm ,а teisti zа bezbožništvo e ondа si PRAVI AGNOSTTIK (što je retkost , obično su sаmoproklаnovаni аgnostici zаprаvo аgnostici-аteisti kаo i tzv- "vernici" аgnostici-teisti) UKRATKO ONDA SI MAHER I ALAL TI ĆUFTE (kаo JA . а sаdа аplаuz zа mene :hail: )

ATEIZAM JE RELIGIJA KOLIKO JE I ĆELAVOST BOJA KOSE!


:sesir2:

_________________
slika
"Pitas me sta je to istina? Istina nije nista drugo do nedostatak maste!"-Elim Garak
Znate li sta je to iluzija? Iluzija je kad pamet zaje*va glupost!-by JA


uto 14 svi, 2013 1:32 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Religija
Dobro si to primjetio Norexan :thumbs2:

Pitam se zašto tako često ljudi kojima religija ne predstavlja ništa bitno sebe idu definirati u odnosu prema njoj :-k

Ja sebe radije deklariram kao naturalista - onog koji smatra da je čovjek proizvod kombinacije gena i okruženja (okoliša i društvene sredine), i to u većoj ili manjoj mjeri može dokazati kroz znanost.

Ako bi se morao nalaziti unutar ovih "teist" šema bi bio agnostik koji teži ateizmu.

Enivej...

Image

Evo jedne sličice za raspravu da li iza prikupljanja potpisa za referendum stoji Crkva (u slučaju ove sličice je doslovno tako :) )
Napravio sam ophonju kroz kvart i tvrdim da na istome nema nijednog štanda, letka i plakata u vezi referenduma, jedina iznimka je plakat koji je zaljepljen na ulazu u crkvu (opet ono tko stoji iza inicijative ;) ).

Ekipa pored „Mage Towera“ na Jarunu nije imala puno komentara na moja pitanja da li su u školi učili o konceptu diskriminacije, što su dogme, koliko je ljudi stradalo od strane crkve, što je to teokracija i kako funkcioniraju države poput Saudijske Arabije.

Za kraj sam im predložio da edukaciju započnu sa osnovnim člancima na wikipediji, bar dok im konačno u škole ne uvedu zdravstveni odgoj na kojem se između ostalog uči i o tome :D

Edit:

Da sad ne trekeljam dalje, ajmo ozbiljno:

S obzirom da ne treba podcjenjivati bedake u velikim skupinama, moja pretpostavka je da će skupiti pospise. Šta mislite da li ovakva inicijativa može proći na ustavnom sudu s obzirom da se radi o diskriminaciji (jer po ustavu svi imaju jednaka prava bez obzira na spol, dob, orijentaciju i sl) ili se radi tako sročenog teksta može provući jer ne diskriminira direktno, već indirektno neki tam budući zakon? :-k

Ovaj zakon i ne bi bio tako strašan, al sjetite se onog s nazi njemačkom, priča koja je krenula "kad su došli po komuniste nisam se bunio jer nisam komunist, kad su došli po židove,........ i na kraju nije bilo nikoga da mene brani", da ne krenu svako proljeće neš novo dodavat u ustav :-k

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 14 svi, 2013 11:47 pm
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pet 14 ruj, 2012 8:21 pm
Postovi: 483
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Vulkanac
Post Re: Religija
Mislim kako crkva sama posebi nije toliko kriva za sve to. Ok, glasna je, svećenici imaju govore na misama itd..

Međutim ne možeš sve to pripisat isključivo njima, jer kad zajednica bila isključivo protiv toga ne bi im dolazila na mise.
Kod nas se stvorio s pravnog gledišta jedan veliki problem, a to je zakoni se ne donose u skladu s društvenim potrebama. I to ne samo po pitanju ljudskih prava, već i po svim ostalim pitanjima. Do sad stalno ubacujmo u zakone odredbe EU, a ni sami ne znao zapravo dal nam to koristi ili ne.., te koliko je to uopće primjenjivo...

Čemu ovaj uvod?
Pa u kratko, kakvo društvo takva i država. Demokracija ide na ruku većini, dobro bar bi tako trebalo bit u teoriji. Što znači kako manjina ne može diktirati pravila većini. Većina može tolerirati manjinu ali joj ona ne može konstantno nametati svoja stajališta, odnosno pravila.
Po meni je ovo društvo po većini slučajeva dosta licemjerno i dosta razjedinjeno po svim mogućim pitanjima. Ne ću sad nabrajat, ali tako je i po pitanju braka odnosno po pitanju definicije braka. Ukoliko većina građana uistinu želi tu promjenu, što bi referendum pokazao, onda neka se ta promjena i napravi. Na sramotu ili ponos ove države zavisi kako tko gleda prema tome. Ali ako ništa drugo prestali bi bit licemjerni i više ne bi mogli tupit o tome kako nam je ovo nametnuto od strane EU, kako oni umjesto nas određuju što je dobro i kako treba živjet. Tako bi bar znali na čemu smo. Vi morate imat na umu kako Hrvatska nije samo Zagreb i kako to nisu samo gradovi, već i sela i manje općine i naselja. Te ima izuzetno različitih stajališta po tome. Ukoliko bi se dogodilo da na referendumu 60% kaže kako se mora to promjenit.., kao što sam rekao, bar bi znali na čemu smo i kakva nam je uistinu država...

_________________
Pazi svoje misli, jer one postaju riječi.
Pazi svoje riječi, jer one postaju djela.
Pazi svoja djela, jer ona postaju navike.
Pazi kakve su ti navike, jer one grade tvoj karakter.
I pazi svoj karakter, jer on kroji tvoju sudbinu.
Što mislimo, to postajemo.

M.T.


sri 22 svi, 2013 5:56 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 203 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan