Sada je: čet 25 lip, 2026 1:51 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
 Muke po antivirusu.. 
Autor/ica Poruka
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post Muke po antivirusu..
Ljudi moji moram priznati da sam u zadnje vrijeme isprobao hrpetinu antivirusa i da sam dosao do zakljucka:

1. Antivirusni program mora ispunjavati ove opcije:
- ne usporavati podizanje sistema i rad na sistemu
- štiti od virusa, trojana, spyware-a, phishinga..
- scan e-maila (dolazna i odlazna posta)
- scan Makro instukcija u Word-u i Excellu
- bolji firewall od windowsovog (koji previše ne ispituje)
- štiti korisnika dok surfa po sumljivim web stranicama u real time-u
- mora "držat vodu dok govna ne odu" i sam skenirati sistem i sam se updatati barem jednom tjedno
- biti idiot proof jer korisnici koji koriste software nisu uvijek kompjuterski inžinjeri
- po mogućnosti imati easy install pociju za slabija računala i imati mali update za ljude koji nemaju brzi net
- u slucaju rusenja aplikacije dati se reinstalirati

Po ovim kriterijima sam napravio mali test antivirusnih programa i razgovarao sa puno ljudi vezano uz antivirusne programe i dosao do zakljucka da jednostavno jos ne postoji antivirusni program koji ima sve ove kriterije no neki su dosli jako blizu. Pa sam sastavio tabelu po kojoj korisnik sam moze odabrati antivirusni koji mu odgovara.

1. Norton antivirus 2007 (link):

dobre stvari:
- stiti od svega
- firewall suti sve dok stvarno nije potreban
- brzo skeniranje sistema i jednostavnost (idiot proof)
- novo brzo graficko sucelje sa malo opcija
- pazi na zakrpe na windowsima
- u slucaju rusenja da se reinstalirati
- daje detaljan izvjestaj o stanju na sistemu
- da se nadograditi na internet security 2007 koji ima zastiu i od phisinga
- dopusta nadogradnju i preko daditeke
- radi na visti

lose stvari:
- usporava podizanje i spustanje sisteme ovisno o konfiguraciji računala za 5-50 sekundi

* 300MHz or higher processor
* 256MB of RAM Minimum
* 180 MB of hard disk space

- treba full update windowsa da bi radio
- ima slucajeva da se zblesira i da se reinstalirati no u svakom slucaju cuvajte "immage" sistema nakon sto ste instalirali radi vase sigurnosti
- zahtjeva veliki update... ponekad i do 20 mb ako je u pitanju starija verzija

Ocjena (4.3) - radi izdrzljivosti i funkcionalnosti kod korisnika, radi na Visti

2. Mcaffe 2007 (link):
zahtjevi:
* Intel® Pentium® processor or compatible architecture
* Workstations—Microsoft® Windows® NT (4.0 with SP6a or later), Microsoft Windows 2000 Professional with SP2 or later, Microsoft Windows XP Home or Professional, Microsoft® Vista™ for selected products (Note: 64-bit operating system support is available for some technologies.)
* RAM requirements—64 MB minimum (128 MB recommended; 256 MB recommended for servers)

- slican nortonu stiti od svega
- firewall
- jednostavan i advanced nacin koristenja
- update vrlo mali
- transparentan u odnosu na rad korisnika (radi sve sam - updata se bez pitanja, skenira bez pitanja, skoro pa i brise viruse bez pitanja)
- dva moda rada koji ne ometaju podizanje sistema (graficka aplikacija odvojena)
- da se jednostavno reinstalirati ako aplikacija nije jako oštećena

lose stvari:
- firewall stalno ispituje i zivcira korisnika
- blokira stvari za koje vi i neznate da ih je blokirao
- zna nepredvidivo blokirati neku aplikaciju kao npr. pristup WOW serveru i stvarati probleme sa aplikacijom
- brise krekove za koje misli da su virusi
- ako se zblesira nemoguce ga je deinstalirati (dakle "immage" opet..)
- u nekim slucajevima phising filter i perental controls znaju znatno usporiti čitanje najjednostavnijih web stranica, pa ako nemate djecu kod kuće nemojte istaliravati ovaj dodatak. (Isto vrijedi za wireless i site advisor zastitiu)

Ocjena (4.1) Jako dobra zamjena Nortonu. Podržava i odabir zaštita koje želimo instalirati. Ipak loš kod neiskusnih korisnika. Previše opcija u advanced modu, te se teško dolazi do pojedinih opcija deblokade aplikacija.

3. AVG Antivirus (link):
- dolazi u dva moda free (beplatan) i pay (za placanje) nema krek-a
- trail mod traje 30 dana sto vam daje sve opcije pa kasnije prelazi u free
- pay stiti od spyware-a i ima firewall dok free ima samo antivirusnu zastitu
- trosi jako malo sistemskih resursa, radi i na slabijim računalima
- dobar za korinike koji znaju kako surfati i da se instalirat na racunala koja nemaju pristup internetu (da se nadograditi preko file-a)
- dosta jednostavno sucelje dok korisnik slucajno ne pritisne na advanced mod koji se jako tesko vraca u easy mod

lose:
- nema phishing zastitu
- ne blokira bas sve viruse
- scaner se vrlo cudno ponasa prilikom skaniranja sistema i brise sve krekove na sistemu...
- nakon 30 dana se vrlo cudno ponasa
- nije efektivan ako za računalom sjedi korisnik koji ne zna kako pravilno surafati po internetu (nije idiot proof)

Ocjena (3.9) Dobar brz i besplatni antivirusni program. Sigurno ce preplaviti sve firme i skole koje nemaju para da kupe malo skuplji antivirus. Daje samo najosnovniju zastitu jer se lako integrira u sporije sustave. Firewall je nejbolje ne istalirati jel je windowsow sasvim dovoljan. Koristi se u slucajevima "bolje išta nego ništa". :P

4. Eset Nod 32 (link):
- jako dobar i brz antivirus
- daje podšku za Vistu
- štiti od svega osim od ponekih spyware-a
- skenira stranice u real time-u
- ne trosi puno resursa
- da se instalirati na sve vrste op-a cak win 95 i DOS
- dobar za slaba računala

Lose:
- scaner i dalje muku muči sa nekim najosnovnijim datotekama u windows direktoriju
- firewall je zgodno izgasiti i ostaviti windowsov
- grafičko sučelje zahtjeva pametnog korisnika

Ocjena (4.0) Jako dobar antivirus sa nekompletnom zaštitom od spywara. Dobio je visoku ocjenu jer radi na Visti i troši malo resursa na sporijim kompjuterima. Također spada u kategoriju "bolje išta nego ništa" Dobar za slaba računala

5: Bit defender (link):
- sve isto kao mecaffe
* - Microsoft Windows 2000 / XP 32-bit
* - Pentium II 350 MHz processor or higher
* - 128 MB RAM (256 MB recommended)
* - Minimum 60 MB available hard disk space
* - Internet Explorer 5.5 or higher
- postoji i verzija za Vistu

lose:
- firewall ne samo da zeza nego nema opcije da zapamti postavke pa stalno pita za jedno te isto, cak i kad se klikne na opciju da zapamti postavke.

Ocjena ( 3.8 ) Da nema tako dosadan Firewall dobio bi i bolju ocjenu. :P

6: Kaspersky antivirus (link):
- ako vam se niti jedna od gore navedenih aplikacija ne svidza probajte sa ovim rusom, jedni ga hvale drugi ga kude.. najbolje da ga sami instalirate...
- ima i podršku za Vistu
Ocjena (?)

7. Zone alarm internet security suite (link):

- ovaj antivirus bazira se na jako dobrom firwallu, slicnom mcafee-u
- stiti od jednostavnih stvari
- min konfiruguracija je: Windows 2000 Pro/XP. Pentium III 450 MHz or higher. 50MB of available hard disk space. Internet access. Minimum system RAM: 64MB (2000 Pro), 128MB (XP).
- štiti od spywera

lose:
- firewall nonstop ispituje no da se podesiti

Ocjena (4.0) Dobar antivirus sa vrlo dobrim firewallom no nisam siguran koliko se dobro nosi sa novijim vrstama virusa, cudi me da jos uvijek nema verziju za vistu.

8. Surfanje bez antivirusa i zakrpa na op-u: (link su vam svi korisnici bez antivirusa) :P
- prednosti su da vam antivirus ne troši nikakve resurse za zaštitu od virsusa
- kad vas virus ili spyware napadne nemate pojma dok nije prekasno
- zaštita se uglavnom bazira na korisnicima koji su skanirali medije prije nego što su došli kod vas i spojili se na vaš komp
- dobro je poznato da filmovi i mp3 muzike nikada u sebi nece imati virus
- kad imate neki problem rješavate ga individualno svako malo
- kad se sve sjebe vratiš immage (svako malo)

Loše:
- bilo tko vam može upsti u komp i gledat vam podatke, špijunirat vas, otkrivati vaše internet navike, krast podatke, brojeve sa kreditnih kartica...
- kako vrijeme prolazi komp vam je sve sporiji i sporiji dok se konacno potpuno ne uspori pa morate ponovno dizati (immage)
- na kompu se pcinju događati vrlo cudne stvari sa time da vam je najveci nedostatak kad vas napadne virus Netsky ili slicno, pa vam nis ne reagira a hard disk se prepuni sa nepotrebnim podacima koje nemozete nikak izbrisati sa formatiranjem diska.
- da nema immage alata poludili bi ste kad bi morali svako malo reinstalirati komp
- da ne kazem da kad nekom pukne ako nemate SP2 moze izgasiti vase racunalo i to od bilo gdje u svijetu i to naredbom "shutdown" :P
- svim prijateljima preko e-maila šaljete viruse i zato vas svi jako vole, a najviše vas vole kada otvore cd koji ste im spržili a više od 50% cd-a je zaraženo pa morate oprezno djeliti djelove cd-a prilikom kopiranja na disk.

Ocjena (1.2) Ocjenu spašavaju korisnici koju imaju instalirani antivirus i činjenica da mp3ce i filmovi nemaju viruse... zasada...
:twisted:

_________________
slika


pet 16 ožu, 2007 4:42 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post 
I jos za kraj Spybot je zakon:
http://www.spybot.info/hr/index.html

_________________
slika


pet 16 ožu, 2007 6:15 pm
Profil ICQ Web stranica
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: čet 17 kol, 2006 11:19 pm
Postovi: 982
Lokacija: BiH
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Human
Post 
Debre informacije.
Ja sam imao Eset Nod 32 i pokazao se vrlo dobro, ali mu se znao provući nekad trojan.Pa sad imam instaliran Panda Platinum.Ne znam da li si se susreo s njim ali pokazao sa odličnim.Jedina mana je kao kod Norton antivirusa 2007 što usporava podizanje i spustanje sistema.

_________________
slika
Live now, make now always the most precious time. Now will never come again.


sub 17 ožu, 2007 1:20 pm
Profil Web stranica
Dai-zvizda
Dai-zvizda
Avatar

Pridružen/a: čet 08 vel, 2007 4:44 pm
Postovi: 3972
Lokacija: U polju kukuruza
Naj Serija: ENT
Opis Stanja: Sranje
Post 
Antivirusi su jos u "modi" iako je o njihovoj efikasnosti sve lijepo receno jos poodavno !? :?

_________________
slika

Tehnika Pucanstvu !


sub 17 ožu, 2007 4:30 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post 
Svaka stranica ima threat level, ako level prijedze prema gore ljudi bez anitivirusa vise nece moci surfati bez njega, ako thret ode prema dole nema potrebe za antivirusima. A samo je poznato da viruse pisu ljudi koji mrze Bill-a i rade u nekima od antivirusnih firmi, tako da ako imas besplatni antivirus vise profitiras nego neke firme koje svake godine trebaju placati licencu. Jedino je AVG jedina kompanija koja daje besplatnu zastitu na najjednostavnije viruse. Imam doma jedan booklet od carneta koji to najbolje objasnjuje:

http://www.cert.hr/

No dobro je poznata cinjenica da linuxi nikada nece biti bombardirani virusima. :P Dakle jedini OP koji ne zahtjeva antivirus!
nermin_st je napisao/la:
Debre informacije.
Ja sam imao Eset Nod 32 i pokazao se vrlo dobro, ali mu se znao provući nekad trojan.Pa sad imam instaliran Panda Platinum.Ne znam da li si se susreo s njim ali pokazao sa odličnim.Jedina mana je kao kod Norton antivirusa 2007 što usporava podizanje i spustanje sistema.

Da cuo sam za Pandu, no nikad je nisam isprobao stavi link i opisi nam ga malo... :)

_________________
slika


sub 17 ožu, 2007 8:26 pm
Profil ICQ Web stranica
Dai-zvizda
Dai-zvizda
Avatar

Pridružen/a: čet 08 vel, 2007 4:44 pm
Postovi: 3972
Lokacija: U polju kukuruza
Naj Serija: ENT
Opis Stanja: Sranje
Post 
ima san nesrecu bit na boardu i radit u projektu s covijekom cije je delo zastita racunalnih mreza velikih kompanija .. da on ovo sto tuda pise procita vijerojatno bi mu trebale tabletice protivu smijanja ...
@shadowmaster , u pravu si djelomice .. naravno ne pisu viruse samo "billomrzci" ... ima tu i drugih motiva .... :P
Linux nije bas neranjiv .. ali jel itko od vecine koriasnika "administarativno orijentiranih sustava " NT, XP koristi tu opciju ... koliko san vidija ne .. kod linuxa bar onih "staromodnih" razvojnih to bas nije bilo moguce .. mozda se tu krije dijelomicna rezistentnost Linuxa na neke trojane , viruse , warmove i sl "bolestine" , jer ce onako prepotentno napisat ko svaki pravi administarativno orijentirani sustav [ mrezni sustav mozda lakse] da nemate dovoljno ovlasti za instalaciju ili upotrebu sys rutina ... u user modu !!
Pokusajte za pocetak korisrit snazni administativni mod na vasen XPu , pravilno ga iskonfigurirat , postavit jedan mali firewall , iako ne polazite previse nade u njega , ali stiti od " idiot" majstora dovoljno dobro ...itd..itd... i racualo koristite u user modu kao sto linuxasi to cine ...
Pozdrav Adminu !

_________________
slika

Tehnika Pucanstvu !


sub 17 ožu, 2007 8:40 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post 
Pisu se virusi i da se pokradu poslovne tajne neke firme pa opet nis koristi od toga...

_________________
slika


sub 17 ožu, 2007 9:04 pm
Profil ICQ Web stranica
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: čet 17 kol, 2006 11:19 pm
Postovi: 982
Lokacija: BiH
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Human
Post 
Pa evo ukratko o Panda Internet Security.Mislim što se tiče mene odličan antivirusni program.Kao i većina programa nuditi sve vrste zaštita spyware, firewall, identity protect, spam, trojan, hacker tools, worms itd. Dok si na netu i ako ugrabiš kakav virus obavjesti te da je uhvatio, hajde recimo trojan, i kasnije te obavijesti da ga je neutralizirao.Naravno kasnije možeš izvršiti skeniranje kompjutera, i mogu ti reći da vrlo kvalitetno odradi posao. Kao i kod svakog programa tu je i automatic updates.
Jedina mana je što usporava podizanje i spustanje sistema, a donekle i rad samog kompjutera. Tu je link pa pogledaj malo opširnije.
http://www.pandasoftware.com/products/Internetsecurity2007.htm

Evo danas sam s neta skinuo full verziju Kaspersky internet security 6, i mogu ti reći da radi savršeno.

_________________
slika
Live now, make now always the most precious time. Now will never come again.


sub 17 ožu, 2007 9:43 pm
Profil Web stranica
Fi'ta Gul
Fi'ta Gul
Avatar

Pridružen/a: pet 19 svi, 2006 2:09 pm
Postovi: 6485
Lokacija: Cardassia Prime
Post 
nermin_st je napisao/la:

Evo danas sam s neta skinuo full verziju Kaspersky internet security 6, i mogu ti reći da radi savršeno.

Budi dobar pa daj link (pleeease :) ), da ga nabacim u komp kad uskoro reinstaliram Windowse.
Inače, za zaštitu i "pročešljavanje" kompa koristim AVG v. 7.5, Ad-Aware 1.06, Spyware blaster v. 3.5, Advanced windows care 2.0, Spyware terminator i Zone alarm firewall. Dosta alata, ali kroz ovu kombinaciju već dugo vremena ništa ne prolazi.

_________________
William T. Riker: "Fate. Protects fools, little children and ships named Enterprise."


sub 17 ožu, 2007 11:32 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sri 05 tra, 2006 4:14 pm
Postovi: 4913
Lokacija: Maksimir, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: BORG
Post 
Ti si stvarno zasticen na sve strane... :)

_________________
slika


ned 18 ožu, 2007 12:02 am
Profil ICQ Web stranica
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: čet 17 kol, 2006 11:19 pm
Postovi: 982
Lokacija: BiH
Naj Serija: TNG
Naj Film: Nemesis
Koje si vrste?: Human
Post 
TerNek je napisao/la:
Budi dobar pa daj link (pleeease :) ), da ga nabacim u komp kad uskoro reinstaliram Windowse.
Inače, za zaštitu i "pročešljavanje" kompa koristim AVG v. 7.5, Ad-Aware 1.06, Spyware blaster v. 3.5, Advanced windows care 2.0, Spyware terminator i Zone alarm firewall. Dosta alata, ali kroz ovu kombinaciju već dugo vremena ništa ne prolazi.

He he, dosta toga si nabacio. :D
Link koji TerNek traži na žalost je nedostupan, pa kome treba Kaspersky Internet Security 6 full verzija jedino mogu poslati običnom poštom. Ljudi se nekako zaštitili ni ja u uredu nemogu otvoriti taj link, samo kod kuće uspjeva.

_________________
slika
Live now, make now always the most precious time. Now will never come again.


ned 18 ožu, 2007 1:29 am
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan