Sada je: čet 28 ožu, 2024 11:11 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
 Speedway 
Autor/ica Poruka
nešt po svom izboru
Avatar

Pridružen/a: ned 08 vel, 2009 12:42 pm
Postovi: 1210
Lokacija: Sector001
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Dezurni krivac za sve
Post Speedway
Ne znam da li je uopće netko od vas na forumu ikada i čuo za ovaj sport ili možda pogledao koji video na youtubu, a kamo li bio na kojoj utrci, ali vidio sam da ovaj sport nema svoju temu na ovom forumu pa reko da ja pokrenem.

Prvo što je uopće speedway? Speedway je vrlo uzbudljiva grana moto sporta, vrlo atraktivni oblik motociklističkih utrka.
Pojedine utrke sastoje se od 20-tak zasebnih utrka(baterija, izlaza) u kojima se međusobno natječu po 4 vozača, utrkujući se sa ciljem što bržeg svladavanja 4 kruga (ponekad i 6). Natjecanja se održavaju na posebno priređenim stazama ovalnog oblika, prosječne duljine 300 - 400 metara. Posebnu atraktivnost utrkama daje specifičan način vožnje motocikala (posebno preuređene češke "Jawe" ili talijanski "GM-ovi") kojim vozači nastoje, uz visoke brzine, poništiti djelovanje centrifugalne sile koja vozače "tjera" u zaštitnu ogradu.

Najelitniji vozači svih nacionalnosti natječu se u profesionalnim ligama Velike Britanije, Poljske, Švedske, Njemačke itd. Svakako najprestižnije natjecanje predstavljaju Grand Prix utrke koje poput utrka Formule 1 ili Moto GP-a okupljaju svjetsku kremu ovog sporta.
Hrvatskim fanovima najbliže odredište za uživanje u Speedway Grand Prix utrci od 2002. do 2009. godine bilo je u slovenskom Kršku, a svjetska je motociklistička organizacija po prvi puta dala priliku hrvatskom klubu "Unia" iz Goričana da organizira prvi FIM Croatian Speedway Grand Prix 28. 8. 2010. godine na stadionu Milenium u Donjem Kraljevcu!



Posebno treba reći da je do par godina speedway imao status nacionalnog sporta u Poljskoj, no izgleda da je zbog ove krize popularnost pala pa ga je ipak svjetski poznati nogomet oborio s trona.

U Hrvatskoj postoje dva kluba od kojih je jedan i neaktivan, odnosno trenutno nema svoj stadion zbog razno raznih problema, neću o tome. Jedini koji je pravi ostao je Speedway klub Unia iz Goričana, sa jednim od najljepših stadiona na svijetu (investicija vrijedna oko 15 miljuna kuna) u Donjem Kraljevcu.


Da li ima tu koga koji je ikada bio jednoj utrci ili gledao možda na TVu ili internetu? :)

_________________
slika
Citat:
25. Archer je osnovao federaciju....zato svi jezik za zube kad krenete nest srat po ENT.u i Archeru


pon 14 svi, 2012 6:21 pm
Profil Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Speedway
Gledao sam NASCAR. Veće i šarenije od ovog tvog na biciklima.


pon 14 svi, 2012 10:23 pm
Profil
nešt po svom izboru
Avatar

Pridružen/a: ned 08 vel, 2009 12:42 pm
Postovi: 1210
Lokacija: Sector001
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Dezurni krivac za sve
Post Re: Speedway
Miki je napisao/la:
Gledao sam NASCAR. Veće i šarenije od ovog tvog na biciklima.


Haha, a znaš kaj je tragikomično ovdje? :D Kaj je zapravo NASCAR nastao na uzoru po speedway, jer su ti koji su prvi počeli voziti te tada ilegalne utrke vozili po speedway stazama ovalnog oblika :D, kao što se i može dns vidjeti pošto svaka staza u NASCAR-u u sebi naziv speedway ;)

_________________
slika
Citat:
25. Archer je osnovao federaciju....zato svi jezik za zube kad krenete nest srat po ENT.u i Archeru


pon 14 svi, 2012 10:47 pm
Profil Web stranica
nešt po svom izboru
Avatar

Pridružen/a: ned 08 vel, 2009 12:42 pm
Postovi: 1210
Lokacija: Sector001
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Dezurni krivac za sve
Post Re: Speedway
Možda sam trebao za one koji nemaju pojma o ovome, postaviti koji video.

Ono kaj nisam rekao, da je meni ovo najuzbudljivije auto-moto natjecanje, pogotovo za gledanje uživo. Recimo formulu ako odete pogledati uživo vidite kako prolete pokraj vas, onda čekate 1 i pol minutu pa opet isto, ista stvar sa Moto GP-em, rally ista stvar.

No ovdje jednostavno vidite sve, a da ne kažem da je puno uzbudljivije od F1 itd.



_________________
slika
Citat:
25. Archer je osnovao federaciju....zato svi jezik za zube kad krenete nest srat po ENT.u i Archeru


sri 16 svi, 2012 12:18 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan