Sada je: pet 29 ožu, 2024 8:24 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
 Položaj žena u Treku 
Autor/ica Poruka
Častoljupka
Avatar

Pridružen/a: uto 27 sij, 2009 1:19 pm
Postovi: 6422
Lokacija: Cloud Ruler Temple
Naj Serija: ENT
Naj Film: ST: XI
Post Položaj žena u Treku
I kao što je bilo u teaser traileru, žene se pojavljuju samo u ulogama one koje treba zaštititi, one koja strastveno ljubi nekoga ili one koja samo vrišti.

To je jedan veliki :thumbs2: za razbijanje stereotipnih rodnih uloga.

_________________
You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling.
This one appreciates the feeling of your human anus. Ant
Nisam isprobavao tvoje tange, za ljubav Božju! _Oz
Šta? Da budem glasniji? Jel ti ja ličim na surround sound? Sov


pon 17 pro, 2012 8:44 pm
Profil
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
hahahaha... Mirna... :mrgreen: pa ST od samog TOS-a ima tu notu šovinizma... mislim da nema nijedne velike zlikovke u ST-u osim Borg Queen koja je iznimka koja potvrđuje pravilo.
Žena nikad nije bila prvi časnik (osim Kyre) ili za "kormilom". Ako i jest, onda periodično, baš kao i upraviteljica osiguranja.
Žene časnici su skoro uvijek: communications officers, doktorice, psihologinje i sve ostalo u "caretaker" modeu.
To se sve nasljeđuje u svim ST-ovima, pa tako i u ovom filmu.

Čak i ono što pišemo u našoj ST RPG temi ide u tom smijeru, bar od strane dečkiju... :D


Edit: i da, u onim trenutcima ST-a kada žene hodaju polugole, muški su ful obučeni. Nikad nijedan mušku glumac nije dobilo kadar od glave do pete kako stoji sexy naslonjen na zid, a čak je i Janewayica imala taj kadar. Eno, i u ST-u iz 2009 je ista stvar, a vjerujem i u ovom filmu.

_________________
It is smaller on the outside!


pon 17 pro, 2012 9:12 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Mimi Sky je napisao/la:
hahahaha... Mirna... :mrgreen: pa ST od samog TOS-a ima tu notu šovinizma... mislim da nema nijedne velike zlikovke u ST-u osim Borg Queen koja je iznimka koja potvrđuje pravilo.
Žena nikad nije bila prvi časnik (osim Kyre) ili za "kormilom". Ako i jest, onda periodično, baš kao i upraviteljica osiguranja.
Žene časnici su skoro uvijek: communications officers, doktorice, psihologinje i sve ostalo u "caretaker" modeu.
To se sve nasljeđuje u svim ST-ovima, pa tako i u ovom filmu.

Čak i ono što pišemo u našoj ST RPG temi ide u tom smijeru, bar od strane dečkiju... :D


Edit: i da, u onim trenutcima ST-a kada žene hodaju polugole, muški su ful obučeni. Nikad nijedan mušku glumac nije dobilo kadar od glave do pete kako stoji sexy naslonjen na zid, a čak je i Janewayica imala taj kadar. Eno, i u ST-u iz 2009 je ista stvar, a vjerujem i u ovom filmu.


slika

_________________
Surviving the new decade


uto 18 pro, 2012 12:28 am
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Samo što to ipak nije žensko, već bespolno biće sa grubim ženskim karakteristikama.


uto 18 pro, 2012 12:44 am
Profil Web stranica
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Hvala, Oz! :thumbs2:

_________________
It is smaller on the outside!


uto 18 pro, 2012 12:48 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Nije nit Data muško kao lik ali ga glumi muški glumac a naprimjer ako je founder-ica odabrala žensko obličje a Odo muško obličje ..nebi li ih onda mogli klasificirat ko "muško" ili "žensko" barem po predstavljanju ..i ako to učinimo onda je Mimi mrvicu u krivu jer je najveći negativac/ka u DS9-u zapravo female founder ..onda nemore reć da nema puno ženskih negativki u treku :sesir2:

Btw i ona fanatična i pomalo luda žena koja se odrekla tehnologije i prisilila ostale da žive po njenom je isto ženski negativac , isto u DS9-u ..a to je i kai winn i njezina negativna uloga u seriji ..ima ženskih negativaca dosta (borg kraljica ..founderica..kai winn..lursa i betor duras itd)

_________________
Surviving the new decade


uto 18 pro, 2012 12:54 am
Profil
Captain
Captain
Avatar

Pridružen/a: pon 22 kol, 2011 4:24 pm
Postovi: 437
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Koje si vrste?: Covjek
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Voy je od svih ST serijala bio najprihvatljiviji kada je u pitanju feministicko stanoviste. Fokus serije je bio na jakim zenskim (Janeway, Seven, B'Elana, pa i Kes krajem trece sezone) i sa izuzetkom Chakotaya mozda, slabim muskim likovima. Borg Queen i Seska su bile jedne od glavnih negativaca u seriji.

DS9 je prvi serijal koji je uveo snazne zenske likove - Jadzia i Kira, a u ENT imamo T'Pol kao prvog oficira. TOS i TNG su serije koje, diskutabilno, mozemo okarakterisati kao jednim djelom sovinisticke, ali od DS9, Trek je dosta doprinjeo rodnoj ravnopravnosti i rusenju stereotipa.

Radnja poslednja dva filma je smjestena u TOS eru, pa mi je nekako i logicno da filmovi odrazavaju duh tog serijala, ukljucujuci tu i koncept ''Damsel in distress''.

_________________
Mr. Paris, set a course...for home!


uto 18 pro, 2012 12:55 am
Profil
Častoljupka
Avatar

Pridružen/a: uto 27 sij, 2009 1:19 pm
Postovi: 6422
Lokacija: Cloud Ruler Temple
Naj Serija: ENT
Naj Film: ST: XI
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
@ captain: Ovdje nije riječ o prisutnosti ženskih negativaca, već o naglašavanju stereotipa u traileru. Šovinizmu, ako se baš odlučimo za tu riječ.

_________________
You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling.
This one appreciates the feeling of your human anus. Ant
Nisam isprobavao tvoje tange, za ljubav Božju! _Oz
Šta? Da budem glasniji? Jel ti ja ličim na surround sound? Sov


uto 18 pro, 2012 12:59 am
Profil
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Mirna, prije nego što ovaj post počneš moderirati, nije offtopic.

Captain - što se tiče DS9-a, Kai Win je svećenica (caretaker uloga) i sve glumice u DS9-u su u bar jednom trenutku bile u bikiniju i/ili bile slave girls (osim Kai-Win :zgrožen: )

Tom_Paris - Janeway - bar jedanput dobila šamar od muškog lika, Q je htio da zatrudni s njime, u jednoj od najgorih Trek epizoda ima djecu kukce s Tomom Parisom, često je portretiraju kao majku posade i sami producenti su htjeli da ima muške karakteristike i to jop nije sve. A Seven je baš jedan feministički lik da sam zaprepaštena. :lolsmjeh: (sorry, ali moram to reći :thumbs2: ) i još su se riješili Kes zato što su htjeli zgodniju glumicu. A Kes je stalno, ali STALNO bila dama u nevolji. B'Elana, najmanje stereotipan lik tamo, udala se. Ali da, slažem se da je Voy najviše korektan ST.

Za Jadziu i Kiru sam već rekla što mislim, ali da... zaboravila sam na T'Pol (koja se svejedno trebala udati, ali na sreću, to su producenti kako-tako riješili)

Nemojte me krivo shvatiti, ST je u mnogim stvarima najkorektniji po ovom pitanju. Pogotovo TOS kad su stavili Uhuru na most. Novi film je njen lik čak više osnažio, ali vrištanje kao curica i kiss-kiss u traileru samo daje naznaku da će u filmu biti mjesta za samo junake i jednu jeditu možebitnu junakinju. Nekad mi se čini da pisci ne žele razmišljati na originalniji način gdje će žensko u malo većem dijelu pripomoći plotu, umjesto da izgleda kao sexy baby. :lolsmjeh:

Naravo, kako je film pravljen po TOS-u, očekujem još "Kirk is the lady killer" scena, da se što počne prepravljati, sigurna sam da nikome ne bi valjalo. I da, Kirk će spasiti sve, ne Uhura. Nikad nisam razmišljala kako "otrodoksne" feministkinje gledaju na ST, ali mogu samo zamisliti ako je ovakav post nastao samo od mene... :lolsmjeh:

_________________
It is smaller on the outside!


uto 18 pro, 2012 1:25 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Vezano uz star trek općenito Mimi , mislin da tražiš problem di ga nema a vezano uz novi film , pa meni se nit u onom od prije par godina nije svidilo kako su prikazali Uhuru , previše mi je djelovala ko lik iz serija poput beverly hillsa ili tako neke serije a premalo ko lik iz star trek-a .. a baš vezano uz likove iz star trek-a .. do jedan ženski lik ima bitniju ulogu u seriji ..i Jadzia i Beverly ,Kira ,Sedma,Kai Opaka ,Kai Winn , Ezri , itd ..pa čak i likovi ko Vash su dosta karakterni .. do jednom liku možemo pronać nekakvu bitnu ulogu u čitavoj radnji ..a to je tako sve do zadnjeg filma u kojem ako se sićan nije bilo dobrog ženskog lika ..s druge strane mene osobno od tih kvota "muškaraca i žena" boli glava ..tko je bolje napravljen lik nek bude i važniji dio radnje
Uostalom da se referiran na LOTR .. i Galadriel i Gandalf su zanimljivi .. pitanje kojeg je spola nosilac glavnih uloga i koje povremene stereotipne stvari u ulozi ima i nisu uvik najbitnija stvar .. a često su to sitnice a evo meni je ovaj LOTR dvojac podjednako dobar ...bez obzira ko je muško a ko žensko ;)

_________________
Surviving the new decade


uto 18 pro, 2012 1:41 am
Profil
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Znam da je tema glupa. Ali komentiram kako se ljudi čak i u Treku ne mogu riješiti tih stvari. Ne trasham Trek jer ima odličnih likova bez obzira na to je li muško ili žensko, ali žena vrišti u traileru, Uhura se ljubi, a Kirk i Sulu (je li Sulu :-s ) skaču sa stijene. Trailer je inače dobar, kako je Mirna to spomenula, samo me natjeralo da povedem cijelu ovu priču koja je i po mom mišljenju bespotrebna, samo nisam pametna dovoljno da zašutim. :mrgreen:

_________________
It is smaller on the outside!


uto 18 pro, 2012 1:57 am
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Ja nisan pametan da zašutin nevjerojatan broj puta :zubo:

_________________
Surviving the new decade


uto 18 pro, 2012 2:04 am
Profil
Častoljupka
Avatar

Pridružen/a: uto 27 sij, 2009 1:19 pm
Postovi: 6422
Lokacija: Cloud Ruler Temple
Naj Serija: ENT
Naj Film: ST: XI
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Činjenica da žene rade to što rade u traileru je jedna od onih stvari za koje se smatra da uopće nisu big deal, a jesu. Vrlo big deal. Ali nemam snage ulaziti u to.

Što se tiče samog trailera, nije me oduševio. One spike "you think you're safe, you're not" su toliko otrcane da ih ni Cumberbatch ne može spasiti.

_________________
You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling.
This one appreciates the feeling of your human anus. Ant
Nisam isprobavao tvoje tange, za ljubav Božju! _Oz
Šta? Da budem glasniji? Jel ti ja ličim na surround sound? Sov


uto 18 pro, 2012 3:10 am
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
captain je napisao/la:
Nije nit Data muško kao lik ali ga glumi muški glumac...

Datu je Soong napravio na vlastitu sliku, i opremio ga muškim spolnim obilježjima. Strogo gledajući on također nema spol, ali čitav je život proveo sa muškom anatomijom, za razliku od founderice kojoj je ovo samo jedan od bezbroj oblika koje može uzeti.


uto 18 pro, 2012 11:56 am
Profil Web stranica
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Star Trek: Into Darkness (2013)
Mimi Sky je napisao/la:
Mirna, prije nego što ovaj post počneš moderirati, nije offtopic.

Captain - što se tiče DS9-a, Kai Win je svećenica (caretaker uloga) i sve glumice u DS9-u su u bar jednom trenutku bile u bikiniju i/ili bile slave girls (osim Kai-Win :zgrožen: )

Tom_Paris - Janeway - bar jedanput dobila šamar od muškog lika, Q je htio da zatrudni s njime, u jednoj od najgorih Trek epizoda ima djecu kukce s Tomom Parisom, često je portretiraju kao majku posade i sami producenti su htjeli da ima muške karakteristike i to jop nije sve. A Seven je baš jedan feministički lik da sam zaprepaštena. :lolsmjeh: (sorry, ali moram to reći :thumbs2: ) i još su se riješili Kes zato što su htjeli zgodniju glumicu. A Kes je stalno, ali STALNO bila dama u nevolji. B'Elana, najmanje stereotipan lik tamo, udala se. Ali da, slažem se da je Voy najviše korektan ST.

Za Jadziu i Kiru sam već rekla što mislim, ali da... zaboravila sam na T'Pol (koja se svejedno trebala udati, ali na sreću, to su producenti kako-tako riješili)

Nemojte me krivo shvatiti, ST je u mnogim stvarima najkorektniji po ovom pitanju. Pogotovo TOS kad su stavili Uhuru na most. Novi film je njen lik čak više osnažio, ali vrištanje kao curica i kiss-kiss u traileru samo daje naznaku da će u filmu biti mjesta za samo junake i jednu jeditu možebitnu junakinju. Nekad mi se čini da pisci ne žele razmišljati na originalniji način gdje će žensko u malo većem dijelu pripomoći plotu, umjesto da izgleda kao sexy baby. :lolsmjeh:

Naravo, kako je film pravljen po TOS-u, očekujem još "Kirk is the lady killer" scena, da se što počne prepravljati, sigurna sam da nikome ne bi valjalo. I da, Kirk će spasiti sve, ne Uhura. Nikad nisam razmišljala kako "otrodoksne" feministkinje gledaju na ST, ali mogu samo zamisliti ako je ovakav post nastao samo od mene... :lolsmjeh:

A čemu uopće forsiranje na bilo koju stranu?
Mislim jasna je razlika uloge žena u društvu i muškaraca. Koliko god mi pokušavali biti korektni ili ne te uloge se neće maknuti. Dali te uloge tu bile nametnute biološki, psihološki ili fiziološki ali činjenica je da postoji razlika između muškaraca i žena, isto kako postoji razlika između spolova kod bilo koje životinjske vrste. Naposljetku same životinje se ponašanju u skladu s tim ulogama. Zašto bi kod ljudi to bilo nešto potpuno drugačije. Tako da ne razumijem zašto mi uvijek moramo te razlike ili ignorirati da ne postoje ili ih pokušavat minimalizirat. Osim toga dali su te razlike odmah i nešto loše?
Ovdje ne govorim o kulturološkim umjetno nametnutim razlikama koje su uvijek bile nametane od strane muškaraca. No činjenica je da će žene biti te koje će rađati (koliko god tehnologija napredovala), da će žene biti te koje će biti fizički slabije, da će žene biti te koje će se više oslanjati na empatiju i emocije itd. Naravno oscilacije postoje, ali to su većinom iznimke koje potvrđuju pravilo, kod oba spola. Jednostavno od nekih biološko uvjetovanih uloga ne možemo pobjeći. To ne znači da neka žena nebi mogla raditi neke "muške poslove" jednako kvalitetno ili možda čak i kvalitetnije od prosječnog muškarca, ili obrnuto. Isto tako bitno je da uz te neke uloge koje su nam spolno biološki uvjetovane i na koje ne možemo utjecati, da se ostale razlike ne rade, tj. opet onaj standardni govor da bilo tko bez obzira na spol, vjeru, rasu itd. ima jednake mogućnosti da uspije u životu, ali to je već druga tema.

A sad što se tiče TOS i TNG-a tamo to ulazi u domenu šovinizma ali samo zato što ne prikazuje toliko često da su žene sposobne i za druge stvari radit osim onih "klasično ženskih". U DS9-u, VOY-u i ENT-u toga već ima puno manje i tamo je ta ravnopravnost nekako unormalizirana.
Ali eto recimo i u ENT-u mi možemo vidjeti kako se recimo Hoshi sva uspaničarila kad je prvi put vidjela truplo od nekih aliena kako su visjela na kuki broda u kojeg su upali odmah na početku prve sezone. Sad dali je to šovinistički? Mislim da ne. :neznam:

_________________
Image


uto 18 pro, 2012 12:39 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan