Sada je: ned 12 svi, 2024 8:57 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
 Gruntovčani 
Autor/ica Poruka
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Gruntovčani
Citat:
"Gruntovčani" nas uvode u svijet podravskog sela u kojem raslojavanje uvjetovano društveno-gospodarskim prilikama dovodi do brojnih egzistencijalnih problema njegovih stanovnika. Blagim humorom koji često prikriva gorčinu nižu se vjerodostojni likovi i situacije u kojima autor Mladen Kerstner na sebi svojstven način ponire u dušu podravskog čovjeka. Junak serije, Dudek, nema nikakvog stalnog zaposlenja. Tu i tamo ispomaže suseljanima, ali uvijek izvuče kraći kraj.


Tako je opisano na HRT-u. To otprilike pogađa stvar, ali je šturo.

NAJBOLJA HRVATSKA SERIJA SVIH VREMENA je bolji naslov, sa legendarnim likovima: Dudekom, Regicom, Cinoberom, Presvetli, pijandurama Gaberom, Pišpekom i hm...onim trećim :lol: , konobarom Martinom i brojnim drugim.

Serija je meni, a vjerujem i mnogima, najbolja zbog svevremenosti radnje, uvijek aktualnim odnosima između poštenog i naivnog siromaha koji mora izvući deblji kraj jer ga oni bogatiji, škrtiji i beskrupulozniji nemilosrdno iskorištavaju. No ovdje termin 'bogatiji' treba ipak staviti u ondašnje vrijeme - tko ima više krava, više svinja, više 'blaga'... I odmah se javlja zavist kod ostalih suseljana.

Takvo nešto je i dan-danas primjetno ako živite na selu, zbog čega je ova serija jedan blagohumorističan prikaz nas samih. Ne samo onih koji žive na selu, već i onih koji žive u gradu, koji također imaju tu naivnost ili zavist.

Od 24.1.2011., ponedjeljkom na Prvom poslije Dnevnika :veselje2:


pon 24 sij, 2011 8:53 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Gruntovčani
Eto, tuča pala, ode pola godišnjeg uroda zbog Cinoberovog krova. :lol:


pon 24 sij, 2011 10:34 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 14 stu, 2009 11:40 pm
Postovi: 1179
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: First Contact
Post Re: Gruntovčani
Znao sam pogledat kao dijete dok su i moji u kući gledali to.
Pa da dobro oslikava život na selu za ono doba a i za neke stvari koje se još i danas protežu među ljudima. :)


sri 26 sij, 2011 11:47 pm
Profil
Lieutenant
Lieutenant
Avatar

Pridružen/a: sub 28 ožu, 2009 10:04 pm
Postovi: 171
Lokacija: Holodeck
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Gruntovčani
Definitivno jedna od najboljih hrvatskih serija svih vremena uz Nase malo misto, ako ne i najbolja. Steta sto ima samo 10 epizoda. :( Postoje jos i oni Mejasi koji se odvijaju par godina prije Gruntovcana. Brijem da imaju 6 epizoda, ali snimano u crno bjelom... neke to zna odvratit od gledanja pa naglasujem. :P

Mislim da cu ja skinut te Mejase kad mi prodju rokovi pa pogledat i to. Grunotvcane sam odvrtio vec masu puta, mislim da Mejase nisam jos sve imao prilike vidjeti na HRT-u. Dodje mi da poludim kad vidim kako smo kvalitetne serije radili prije 40 godina. Kad vidim kakvo smece radimo danas prvo sto pomislim je kako smo strasno nazadovali i kako smo drzava podobnih, nesposobnih debila. Nije ni cudo da nam je drustvo tu gdje jest, vlada u Remetincu a ex Premijer u pritvoru u Austriji. Koja tragikomedija kad ovak gledas majke ti. :lol: Eto... mozete komotno gledat na Gruntovcane kao na alegoriju cjele Hrvatske.

Odoh previse off topic, ukratko svima koji nisu pogledali (ako uopce ima takvih) neka pogledaju, nece pozalit. Mozda ce se jedino malo nasekirat jer kao sto je rekao neki kolega na forumu kojem vise neznam imena: "Serija je odlicna al je jednostavno nemogu odgledat do kraja zato sto me likovi odmah podsjete na sve ono prokleto u nasem narodu." :D

_________________
"I'm a doctor, not a battery."


čet 27 sij, 2011 1:47 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Gruntovčani
Mejaši nemaju tu realnost poput Gruntovčana; tamo je svaka epizoda usredotočena na samo jednog lika. Jedna je na Dudeka dok se opeko na koprive dok je išao srat, jedna je na Čvarkeša dok pijan sanja, jedna je na lika kojeg nema u Gruntovčanima, a radi se o njegovom novorođenčetu i kako svi dolaze k njemu besplatno žderat i lokat. Dalje se ne sjećam. Ovo sa novorođenčetom će biti kasnije iskorišteno u još jednoj našoj kvalitetnoj seriji - Dirigenti i mužikaši. :D

------------------------------------------------------------

Ode jelen. :lol: Dudek se ponadao da će dobit milijunčeka, Cinober se ponadao da će dobit nešt od toga, a Presvetli se poziva na narod i na pravdu, iako je u biti zavidan na potencijalne novce koje bi Dudek zaradio. Na kraju ništ od svega. Opet. #-o


pon 31 sij, 2011 10:39 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Gruntovčani
Meni je serija odlična. Osobno ju smatram najboljom hrvatskom serijom koju sam ikada gledao.
Velo/malo misto sam par puta pokušao gledati ali mi iz više aspekata nisu baš sjele, dok me svaki puta kad sam naletio na Gruntovčane, zaintrigirali su me sa svojim naturalizmom - jako dobro prikazuje seoski život, i međusobne odnose ljudi na selu.

Pogledao sam ponovo i prve dvije nedavno emitirane epizode opet sam se oduševio. Znam šta će se dogoditi ali opet mi je svaki put žao kako ekipa radi nekih svojih interesa uspije nasamariti Dudeka. Pa kad cinober kuje raznorazne planove, Presvetli pametuje, lovci pokazani ko u vicu o pijanim ljudima s puškama.

Usput u seriji ima i poprilično nenametljivih komentara na tadašnje političko stanje u državi. Kako sam čuo, navodno su to mislili i sočnije dočarati, ali im "oni gore" nisu dopustili...

Mejaše sam gledao samo jednom, i bili su mi i više nego solidan prequel :)

:thumbs2:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 12:30 am
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Gruntovčani
'Zlatna jajca' :hail:

Triput vidimo kako zavist djeluje.

Prvo vidimo kako cijelo selo se pobunilo protiv Besnog jer je kupio hrpu teladi, i na tome će masno zaraditi. Zato svi okreću priču kako im stalno smrdi, iako i oni sami imaju kod kuće krave.

Kasnije vidimo Cinobera kako lijepo govori o rođaku Štefini, no kad je doznao da je bogat, Dudeku u vlaku je govorio kako se prije oblokavao, lutao naokolo, šocao se i tako. Inače, ste skužili scenu u vlaku, Cinober je pojeo skoro pola Dudekovog sićušnog kržljavog pileta, a onda Štefini dao punu torbu svog špeceraja.

I na kraju Presvetli kao i uvijek mora zabiti svoj presvetli nos, da vidi kako će Cinober zaraditi.

Zavist čuda čini, a ovdje je to genijalno napravljeno.


pon 14 vel, 2011 11:08 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Gruntovčani
Dobra epizoda! :thumbs2:

Prikazuje kako ljudi mogu biti bezobrazna ljubomorna gamad :thumbs3:

I kako nitko od njih ne želi priznati da je ljubomoran, već čim netko da ideju da to smrdi, najednom se svi počinju gnušati smrada.

Na kraju kad cijelo selo pokušavaju postati naivni slikari :joj: To mi je recimo bilo manje tragično a više komično :lol:

Miki je napisao/la:
Inače, ste skužili scenu u vlaku, Cinober je pojeo skoro pola Dudekovog sićušnog kržljavog pileta, a onda Štefini dao punu torbu svog špeceraja.
Primjetio sam još kad sam prvi puta gledao. Ne samo da je pojeo, nego je i prije toga TRAŽIO Dudeka da mu "pokaže" što mu je sve Regica pripremila za put.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 15 vel, 2011 2:54 am
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 14 svi, 2006 4:06 pm
Postovi: 1939
Spol: Muški
Post Re: Gruntovčani
Inače, uz Gruntovčane i Mejaše postoji i TV film Kolinje, kada Dudeku pobjegne prasica pa ju uhvati Presvetli i želi ju zaklat za sebe. :zubo:

Sve u svemu, "franšiza" Gruntovčani (Gruntovčani, Mejaši, Kolinje), zasigurno je jedan od najboljih hrvatskih serijala ikada, uz Naše malo misto (uključivo film Servantes iz Našeg malog mista) i meni posebno srcu drage Prosjake i sinove.

Što se tiče Velog mista, nevedeno je jeftina propaganda, uz izuzetak likova "njegove Visosti" i "njegove Svitlosti".

_________________
Doslo, dakle, sto mu drago u ovim zalosnim vremenima, mi necemo nikada sagnuti glavu pred zlom koje se siri, pred laznim duhom vremena, koje je protivno Bogu... I ja vam dovikujem na domaku oluje koja prijeti citavom svijetu: Ohrabrite se i budite jaki u vjeri, koju ocevi vasi ispovijedaju vec 1.300 godina.

blaženi Alojzije Stepinac

Krist je došao na svijet da nas oslobodi od grijeha i lažne draži planiranja života bez Boga. On to nije učinio snažnim proglasima, već osobnom borbom protiv napasnika, sve do križa.

Benedikt XVI


uto 22 ožu, 2011 12:10 pm
Profil Web stranica
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Gruntovčani
Kolinje je pilot epizoda Mejaša, traje dvadesetak minuta, i Presvetli nije uhvatio Dudekovu prasicu, već je išao svog prasca klat, kao što je Regica to primjetila.


uto 22 ožu, 2011 5:11 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 14 svi, 2006 4:06 pm
Postovi: 1939
Spol: Muški
Post Re: Gruntovčani
Miki je napisao/la:
Kolinje je pilot epizoda Mejaša, traje dvadesetak minuta, i Presvetli nije uhvatio Dudekovu prasicu, već je išao svog prasca klat, kao što je Regica to primjetila.



Znam da je bilo nešto u tom smislu, samo sam zaboravio, davno gledao. :zubo:

Hvala na ispravci. :thumbs2:

_________________
Doslo, dakle, sto mu drago u ovim zalosnim vremenima, mi necemo nikada sagnuti glavu pred zlom koje se siri, pred laznim duhom vremena, koje je protivno Bogu... I ja vam dovikujem na domaku oluje koja prijeti citavom svijetu: Ohrabrite se i budite jaki u vjeri, koju ocevi vasi ispovijedaju vec 1.300 godina.

blaženi Alojzije Stepinac

Krist je došao na svijet da nas oslobodi od grijeha i lažne draži planiranja života bez Boga. On to nije učinio snažnim proglasima, već osobnom borbom protiv napasnika, sve do križa.

Benedikt XVI


uto 22 ožu, 2011 7:22 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Gruntovčani
Ja propustio zadnju epizodu :joj:

Na krqaju sam u ovoj rundi prikazivanja pogledao samo 5-6 epizoda, zaboravio uključit tv :|

No to mi je bilo 3. gledanje, prvo kad sam bio mali, pa kad su prikazivali prije nekolicinu godina, i sada.
Nabavit ću jednom na DVDu pa pogledati kak spada.

Miki je napisao/la:
Kolinje je pilot epizoda Mejaša, traje dvadesetak minuta, i Presvetli nije uhvatio Dudekovu prasicu, već je išao svog prasca klat, kao što je Regica to primjetila.
Sječam se pilota...
Kak se ono prasica zvala... pikača? (jer je imala neke točke)
Nešto malo se sjećam kako su na kraju došli svi žderat kod njega, i još mu je na kraju svečenik popalio ostatke :thumbs3:

Miroslav je napisao/la:
Sve u svemu, "franšiza" Gruntovčani (Gruntovčani, Mejaši, Kolinje), zasigurno je jedan od najboljih hrvatskih serijala ikada, uz Naše malo misto (uključivo film Servantes iz Našeg malog mista) i meni posebno srcu drage Prosjake i sinove.

Što se tiče Velog mista, nevedeno je jeftina propaganda, uz izuzetak likova "njegove Visosti" i "njegove Svitlosti".
Pogledao sam nekolicinu epizoda "Velog mista" i okej je za pogledati, a ti 'propagandni' detalji ne kvare gledanje, jednostavnoi prikazuju duh vremena u kojem je serija snimana, pa mi je zanimljivo gledati na taj način. Fraza "neću politiku u svoju butigu" se dosta proširilo u pop kulturi u Hrvatskoj.

U "Orkanski mkresovima" isto glumi Boris Dvornik i vremensko razdoblje se donekle poklapa s "Velim mistom" pa često miješam scene iz te 2 serije...

Malo Misto sam probao gledati ali mi je bilo nekako dosadnjikavo.

Moram uz Gruntovčane spomenuti i "Smogovce" koji su mi druga najdraža HR serija. Obožavao sam ih gledati dok sam bio mali.

(možda smo trebali otvoriti temu o najdražim klasičnim HR serijama 8-[ )

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 02 tra, 2011 3:09 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Gruntovčani
Cvicek je napisao/la:
Kak se ono prasica zvala... pikača? (jer je imala neke točke)


Nije se nikako zvala. Pikača je na hardcore kajkavskom krmača. Ako je imala neke točke po sebi, onda je vrlo vjerojatno piatren pasmine.


ned 03 tra, 2011 6:45 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Gruntovčani
Miki je napisao/la:
Pikača je na hardcore kajkavskom krmača.
Uuuups, mislio sam da bolje poznajem kajkavski 8-[

Jednom kad negdje nađem tu epku, pogledat ću baš da se prisjetim i provjerim zašto sam si stvorio dojam da je to ime :-k

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 03 tra, 2011 9:52 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan