Sada je: čet 28 ožu, 2024 11:03 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Troy (2004) 

Ocijenite film
10 0%  0%  [ 0 ]
9 0%  0%  [ 0 ]
8 40%  40%  [ 4 ]
7 20%  20%  [ 2 ]
6 10%  10%  [ 1 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 10%  10%  [ 1 ]
3 20%  20%  [ 2 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 10

 Troy (2004) 
Autor/ica Poruka
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Troy (2004)


Žanr:
povijesni spektakl, akcija, drama

Trajanje:
163' (orig. verzija), 196' (redateljeva verzija)

Uloge:
Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Peter O'Toole, Diane Kruger, Sean Bean, Saffron Burrows, Julie Christie, Brian Cox, Brendan Gleeson, Garrett Hedlund

Režija:
Wolfgang Petersen

Scenarij:
David Benioff

Producent/i:
Bruce Berman

Remek djelo zapadne civilizacije, Homerova 'Ilijada' i vizija režisera Petersena donose nam mit o Trojanskom ratu u epskom spektaklu o ljubavi, pobjedi i časti drevne Grčke.

Radnja počinje 1193. g. pr. n. e. kada strast između Parisa (Orlando Bloom), princa Troje, i predivne Helene (Diane Kruger), supruge grčkog kralja Menelaja od Sparte (Brendan Gleesom), zapali iskru koja će prerasti u buktinju znanu vjekovima kao Trojanski rat. Ujedinjeni Grci predvođeni Agamemnonom (Brian Cox), započinju krvavu opsadu bogate Troje koja će trajati više od deset godina. U 'borbi civilizacija' ističu se grk Ahilej (Brad Pitt), slave žedan borac, i Hektor (Eric Bana), najstariji sin Trojanskog kralja Prijama (Petter O'Toole), koji staje u obranu svog naroda. Ako je ljubav vrijedna borbe, ne postoji veća bitka poznatija od ove vođena u njeno ime. [filmski.net]

Ovu temu sam odlučio otvoriti nakon što sam vidio da "Troja" ovdje nije toliko nepopularna kao što sam očekivao.

Još od izlaska prvih detalja o filmu (tamo 2003.), Troja je bila izvor kontroverzi. Poklonici Homera i grčke mitologije bili su razočarani što film ne sadrži nadnaravnu komponentu, te što je samo inspiriran Ilijadom od koje se po mnogočemu razlikuje (najviše po sudbinama nekih likova koji u filmu poginu, a u Ilijadi ne). Meni se osobno ideja o Troji kao kvazi-povijesnom filmu podosta dopala, iako nisam bio posve oduševljen castingom (O. Blooma nisam smatrao dovoljno dobrim glumcem za ulogu Parisa, no iznenadio me, dok u slučaju Brada Pitta ni danas nisam načistu, najviše zbog onog nazovimo "britanskog" akcenta koji je prilično grub za uho).

Produkcijski je Troja na najvišem nivou (budžet od $170 mil.), od scenografije koja je impresivna, do vrhunskih kostima (svaka grčka državica ima svoj unikatni stil kaciga i oklopa), no montaža u originalnoj verziji nije bajna - tempo je manjkav zbog čega je film na mahove naporan.

Redateljeva verzija, iako pola sata dulja, zapravo djeluje mnogo brže i dinamičnije, sadrži proširene dijaloge koji bolje dočaravaju motivacije pojedinih likova (npr. puno nam je jasnije zbog čega Prijam inzistira da se Helenu ne vrati Spartancima pod cijenu rata), ali je i mnogo brutalnija te po količini krvi i golotinje ne zaostaje ni za filmom "300" (ovdje vidimo Helenu skoro full-frontal :biggrinlove: ).

Jedna manje poznata zanimljivost - soundtrack za film izvorno je skladao i orkestrirao libanonski oskarovac Gabriel Yared ("Englishi patient"), a naslovnu pjesmu otpjevala njegova supruga Tanja Carovska, i to na svom materinjem makedonskom jeziku. Glavešinama iz Warner Bros.-a glazba se nije svidjela (jer nije zvučala dovoljno "holivudski" il šta već), pa je soundtrack odbačen, a za skladanje novog doveden je bio James Horner koji je u samo nekoliko mjeseci skladao i snimio novi, što je bio vrhunski pothvat. U redateljevu verziju uvrštene su neke Yaredove skladbe, no pjesma Tanje Carovske nije uvrštena, iako je iz špice izbačen singl "Remember me" Josha Grobana.

Director's cut sadrži i neke vizualne preinake - pojačane su boje koje su mnogo toplije, plavo more sada izgleda tirkizno, suton je crveniji itd.

Evo par before & after screencapova:
(lijevo - originalna verzija, desno - redateljeva)
slika slika

slika slika

slika slika

slika slika

slika
Odisej na Itaci (izbačena scena, vraćena u redateljevoj verziji)


uto 05 sij, 2010 8:14 pm
Profil Web stranica
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Troy (2004)
Film mi se nije nimalo svidio jer ima vrlo malo sličnosti s ,,Ilijadom" Nedostatak nadnaravne komponente mi ne smeta jer se film može shvatiti kao ,,Hajdemo vidjeti kako su smrtnici doživjeli taj rat." i to je u redu, ali ima jako puno čudnih stvari u filmu kao što je već spomenuta smrt pogrešnih likova, ali i bitno drukčiji rasplet - Helenin bijeg s Parisom. Također, Helena nije bila primorana udati se za Menelaja (primijetila sam da mnogi to navode kao opravdanje za nju pa da napomenem), već joj je njezin očuh Tindarej, na Odisejev nagovor, dopustio da izabere muža po volji i ona je izabrala Menelaja.
Prilikom obreda pokapanja nije se stavljalo dva novčića na oči, već jedan pod jezik.
Briseida nije bila Trojanka i imala je muža kojeg je Ahilej ubio.
Da ne bi ispalo da samo prigovaram, svidio mi se Peter O'Toole kao Prijam. :biggrinlove:

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


uto 05 sij, 2010 8:14 pm
Profil Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Troy (2004)
Očekivao sam ovakav tvoj post :thumbs2:

No film je od početka bio najavljivan kao labava interpretacija Ilijade (reboot :zubo: ), pa tu ne mogu previše zamjerit. To je ona situacija "uzmi ili ostavi."

Nego Točkice, ti si ekspert za grčke mitove... Nije li postojala neka kletva da će prvi Grk koji kroči na trojansko tlo umrijet, pa je onda Odisej bacio štit na plažu i skočio na njega nakon čega su naivci krenuli za njim? Ne sjećam se više toga baš...

Inače, moja najveća zamjerka ovom filmu je nedovoljan screen-time za Odiseja. On je definitivno najzanimljiviji od svih likova jer je lukav i prepreden.


uto 05 sij, 2010 9:04 pm
Profil Web stranica
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Troy (2004)
_Oz je napisao/la:
Nije li postojala neka kletva da će prvi Grk koji kroči na trojansko tlo umrijet, pa je onda Odisej bacio štit na plažu i skočio na njega nakon čega su naivci krenuli za njim? Ne sjećam se više toga baš...


Jest. Kad je vidio Odiseja na obali, Protesilaj je došao za njim i pao proboden kopljem.

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


uto 05 sij, 2010 9:39 pm
Profil Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Troy (2004)
Meni je film okey 8)

Hectoreeeeeeeeeeeeee ..... ahil u filmu ima stvarno zilave glasnice :zubo:

_________________
Surviving the new decade


uto 05 sij, 2010 9:50 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Troy (2004)
Slabo se sjećam filma, davno sam ga gledao, no znam da i onda nije ostavio neki dojam :-k , tak da nemam neku volju za ponovno gledanje izdepiliranog Pittovog poprsja.


uto 05 sij, 2010 10:15 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Troy (2004)
captain je napisao/la:
Meni je film okey 8)

Hectoreeeeeeeeeeeeee ..... ahil u filmu ima stvarno zilave glasnice :zubo:

Ajme kad se samo sjetim koji je to show bio u kinu! :lolsmjeh:

Ljudi su na to Ahilovo dozivanje plakali od smijeha, a kad je Hektor napokon došao, dvoranom se prolomio pljesak. :lolsmjeh:

Zaboravio sam spomenut još jednu zanimljivost. Troy je jedan od rijetkih filmova koji ima vrlo visoku prosječnu ocjenu na IMDb-u - 7.0/10, ali zato dosta slab kritički rating na Rottentomatoesu - 55%, što nije duboko u rotten zoni, ali ipak slabo (granica rotten/fresh je 60%).

To se doduše odnosi na originalnu verziju. Mislim da bi redateljeva ipak bila bolje prihvaćena.


uto 05 sij, 2010 11:58 pm
Profil Web stranica
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Troy (2004)
Meni se film svidio, premda bi mi bio još bolji da se manje zasnivao na realnosti a više na mitologiji. Odnosno da smo doista vidjeli neke grčke bogove, meni bi film bio još bolji.


sri 06 sij, 2010 6:42 pm
Profil
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: uto 25 kol, 2009 8:47 pm
Postovi: 919
Lokacija: oh no I frakked it up again...
Spol: Ženski
Post Re: Troy (2004)
mršava 3.. film mi nije ostavio neki dojam.. da fakat da je bilo malo više mitologije.. eh... :zubo:

_________________
slika :zaljubljen: :zaljubljen:
Cal Lightman: Nobody can tell the whole truth, it's subjective, and passes through our own filters.
Judge Quinn: How about you promise to be honest to the best of your ability?
Cal Lightman: Now you're talking!


čet 07 sij, 2010 10:40 pm
Profil
fluffy
Avatar

Pridružen/a: sub 02 svi, 2009 8:37 pm
Postovi: 6576
Lokacija: Rijeka
Spol: Ženski
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: ---^^^^^------^^------^-----------------
Koje si vrste?: fažol
Post Re: Troy (2004)
pa ne znam, nisam ga gledala u kinu vec tek na televiziji kada ga je HRT prvi put stavio...nije mi ostavio bog zna šta taj film no kao i uvijek znam da su me efekti najviše fascinirali... :D
...no nikad ne cu zaboraviti šta se pisalo dok se taj film snimao...kao ono da noge od Brada nisu njegove vec da je to bio netko deseti :lolsmjeh: sada je to istina ili nije... :-s
...ja bi mu dala neku osmicu, cist dovoljno :mrgreen:

_________________
slika


pet 08 sij, 2010 5:03 pm
Profil YIM Web stranica
Jedi Hamsta – Tribl v2.0.
Jedi Hamsta – Tribl v2.0.
Avatar

Pridružen/a: pon 26 sij, 2009 7:16 pm
Postovi: 7805
Spol: Ženski
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Troy (2004)
Ja sam to gledala samo zbog glumaca. :zubo:

_________________
She's got a date at midnight with Nosferatu.


ned 10 sij, 2010 5:59 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Troy (2004)
Hrčak je napisao/la:
Ja sam to gledala samo zbog glumaca. :zubo:

Mi tu. :mrgreen:

Al nisam puno ni očekivala jer sam prije toga pogledala Aleksandra, a nakon njega mi se sve činilo odličnim. ](*,)

_________________
Image


čet 09 pro, 2010 8:19 pm
Profil
Kingslayer
Kingslayer
Avatar

Pridružen/a: sri 24 svi, 2006 7:39 pm
Postovi: 5995
Lokacija: Dorne
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Krivo neshvaćeno...
Post Re: Troy (2004)
Spet je napisao/la:
Hrčak je napisao/la:
Ja sam to gledala samo zbog glumaca. :zubo:

Mi tu. :mrgreen:

Al nisam puno ni očekivala jer sam prije toga pogledala Aleksandra, a nakon njega mi se sve činilo odličnim. ](*,)


Ja Aleksandra gledo, tj. počeo gledat jednom i odusto usred filma... jesam li pogriješio? :scratch:

_________________
slika


čet 09 pro, 2010 8:36 pm
Profil Web stranica
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Troy (2004)
T'Rapavi je napisao/la:
Spet je napisao/la:
Hrčak je napisao/la:
Ja sam to gledala samo zbog glumaca. :zubo:

Mi tu. :mrgreen:

Al nisam puno ni očekivala jer sam prije toga pogledala Aleksandra, a nakon njega mi se sve činilo odličnim. ](*,)


Ja Aleksandra gledo, tj. počeo gledat jednom i odusto usred filma... jesam li pogriješio? :scratch:

Nisi. S vremenom postaje sve gori.

_________________
Image


čet 09 pro, 2010 8:38 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Troy (2004)
Kažu da je director's cut mnogo bolji... Ali ja nisam baš zainteresiran. :zubo:


čet 09 pro, 2010 8:42 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan