Sada je: ned 28 tra, 2024 10:01 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Nero - najuspješniji negativac Treka? (SPOILERI) 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
 Nero - najuspješniji negativac Treka? (SPOILERI)
Temu ne otvaram da bi raspravljao o Nerinim motivacijama, borilačkim vještinama, analizi lika s te strane.... iako možemo i o tome (a može se otvoriti i novi topic)

Primarno me zanima rasprava o situaciji da li je on (a što se mene tiče jeste) najuspješniji negativac ikada, jer je uspio ono što nijedan negativac prije njega nije - poništio je 3 Star Trek serije! (barem u svom "universeu" ;) )

Svojim odlaskom u prošlost poremetio je timeline, i za razliku od xx situacija do sada s drugim negativcima, ekipa ga nije uspjela spriječiti i vratiti timeline na onakak kakav je bio prije. Uništio je stati a stvorio novi Star Trek.

Uspio je uništiti kanon, tokom jednog jedinog filma je onemogućio da se dogode događaji i iz TOSa i DS9a i Voyagera, onakvi kakvi su se u orginalu dogodili. Preživio je samo ENT. Trek je okrenut naglavačke...

Njegov lik prelazi okvire tipične "mržnje" prema negativcu, i gomila fanova se i izvan okvira serije/filmova bune kako je poništen stari a stvoren novi kanon, da je uništen kontinuitet serije, mrze radi toga novi film i mnogi od njih se jednostavno ne mogu momiriti s tom činjenicom, čak i njihova ljubav prema cijelom treku dolazi u pitanje...

I to sve iz osvete Spocku jer nije spasio njegov planet...

Na kraju je njegov brod nestao, i koliko znam nije potvrđeno da je uništen, tako da je moguće da će se još barem jednom vratiti i napraviti još kaosa...

Šta mislite o Neri i smatrate li ga u takvom, opčem smislu koji prelazi okvire jednog filma, najuspješnijim negativcem Star Treka?

(Molio bih da se raspravlja o Neri kao negativcu koji je promjenio kanon, a ne o samom kanonu tipa "film krši kanon")

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 03 ožu, 2010 4:16 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Nero je super lik! Potpuno pomračenog uma i izmučen vlastitim emocijama... premda je malo ostao nedorečen, tj nerazrađen kako treba... zato ga treba vratit i doradit! I nek se vrati u stilu terminatora... :lol:

_________________
Image


sri 03 ožu, 2010 4:30 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
mene je Nero ipak pomalo razocarao. da su njegovu liku posvetili jos samo malo vise paznje i razrade, jos samo malo vise one stvarateljske ljubavi, koja se recimo moze vidjeti kod drugih likova, on bi tada savrseno s donje strane granicio sa srednjom zalosti.

pa ipak, kako stvari trenutno stoje, ne mogu ga mirne duse svrstati cak ni u tu limbastu kategoriju.

kao lik nerazrađen, jos je i ok odglumnjen za ono kako je napisan. i da, molio bih vas da me u ovom trenutku ne referirate na stripove koji su predhodili filmu. oni su lijep dodatak i kao fan treka zahvalan sam na tom prosirenju dozivljaja filma. s druge strane, postoji ono dobro staro pravilo pisanja: ne objasnjavaj se naknadno. ako nakon citanja (u ovom slucaju gledanja) ljudi imaju potrebu za objasnjenjima autora, koliko god ta objasnjenja bila smislena i rado ponuđena, vec i ta potreba za njima ukazuje da je samo djelo lose napisano. prema tome ne smatram da par stripova, koje je u biti procitao dosta mali broj ljudi, opravdava losu razradu lika u filmu.

s druge strane, orijentacija filma na Kirka, Spocka i ostatak ekipe te njihove prve susrete definitivno opravdava marginalizaciju Nera. poanta filma nije u dobro razrađenom liku negativca vec u ekipi s Enterprisea i njihovoj avanturi, za koju je Nero samo katalizator. njegov lik je svoju ulogu odigrao adekvatno, a ostatak ekipe, koji je nosi glavni dio filma, odradio je izvanredan posao.

pa ipak, to ne mjenja cinjenicu da je Nero lose osmisljen. u filmu je prikazan povrsno, gotovo kao da samo ide okolo i nabija ljude na svoje koplje ili izvikuje naredbe nerazumljivim glasom. iskreno, onaj njegov prvi casnik mi je izgledao zanimljivije, i to ne zato sto je bolje prikazan, vec zato sto i u nedostatku pozornosti koja mu je podarena ostavlja dojam da u pozadini ima nekakvu pricu, ma kako ona nedorecena bila. kod Nera naprosto nemam ni taj dojam.

razmisljanje u stilu ovoga cvicekovog mi se cini bezveznim. film nisam isao gledati radi njegovog utjecaja na kanon, niti ga pretjerano cjenim radi toga sto ga je resetirao. resetirati kanon mozda je i bio hrabar potez, ali njega cu pripisati producentskom timu, ili upravi paramounta, i tu im ne salutiram radi njihove genijalnosti ili originalnosti njihova misljenja, vec mi je naprosto drago da su uvidjeli ono sto se moralo napraviti i nisu pretjerano okljevali u izvedbi.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sri 03 ožu, 2010 7:57 pm
Profil ICQ Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Jedna od najvećih mana filma je što Nerova pozadinska priča nije opširnije ispričana, zbog čega je on ispao dosta dvodimenzionalan.

Da se mene pitalo, film bi počeo 15-20-minutnim prologom smještenim u 24 stoljeće u kojem bi vidjeli sve ono bitnije viđeno u stripovima "Countdown" (vezano uz uništenje Romulusa, smrt njegove žene i Spockovu ulogu u svemu tome) i "Nero" u kojem su prikazane njegove godine u Rura Pentheu, Klingonci kako ga muče itd...


sri 03 ožu, 2010 8:31 pm
Profil Web stranica
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Neron :mrgreen: ima potencijala postati dobrim negativcem ako se objasni njegova emocionalna neuravnoteženost i shrvanost te ako se njegov očaj prenese na platno, tako da možemo shvatiti zašto je tako destruktivan.
Doduše, ne znam što mu je Spock kriv, ali i to se može opravdati potrebom za osvetom na krivcu kojeg, zapravo, nema.
Ne smatram da je Neron najuspješniji negativac jer nije ostvario svoju primarnu namjeru, kao ni ostali negativci budući da u filmovima uobičajeno negativci izvuku kraći kraj.

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


sri 03 ožu, 2010 9:03 pm
Profil Web stranica
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
jedan film u kojem negativac uspuje pobijediti na kraju bio bi fora... ali to ne bi bio ST... prema američkim mjerilima...

da je film duže trajao, neron bi bio puno zanimljiiji... a ovako definitivno nije bolji od Khana...

_________________
It is smaller on the outside!


sri 03 ožu, 2010 9:15 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Kind of FAIL? :-k

Lijepo da ste se raspisali o Neri... ali poanta ovog topika je trebala biti o njemu kao "uništavatelju" TNG-DS9-VOY budućnosti, ne opčenito o njemu kao liku :|

Cvicek je napisao/la:
Primarno me zanima rasprava o situaciji da li je on (a što se mene tiče jeste) najuspješniji negativac ikada, jer je uspio ono što nijedan negativac prije njega nije - poništio je 3 Star Trek serije! (barem u svom "universeu" ;) )

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 11 ožu, 2010 5:32 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Cvicek je napisao/la:
Kind of FAIL? :-k

Lijepo da ste se raspisali o Neri... ali poanta ovog topika je trebala biti o njemu kao "uništavatelju" TNG-DS9-VOY budućnosti, ne opčenito o njemu kao liku :|
[/quote]
U tom slučaju je sama tema fail, jer se TNG-DS9-VOY budućnost nije dogodila samo u alternativnom svemiru.


čet 11 ožu, 2010 5:44 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Dodao sam i na kraju da se zadržimo na "in universe" rasprave, a ne o kanonu ;)

Enivej, imaš li štogod konstruktivnog za pridodati, sada kada sam objasnio poantu teme? (makar mislim da je jasna svakome tko je pročitao uvodni post)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


čet 11 ožu, 2010 5:46 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Cvicek je napisao/la:
Dodao sam i na kraju da se zadržimo na "in universe" rasprave, a ne o kanonu ;)

kako, pobogu, in universe razgovarati o rusenju kanona? :samoub:

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


čet 11 ožu, 2010 5:54 pm
Profil ICQ Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Ok, "in universe"...

Kao prvo, Nero je stvorio taj novi vremenski pravac, no kako mi možemo znati da li je taj novi pravac lošiji ili bolji od staroga?

Lošiji je po Vulkance, naravno. No zahvaljujući Nerovoj tehnologiji koju je Kelvin uspio skenirati, Federacija već u Kirkovo vrijeme ima dosta razvijeniju tehnologiju u odnosu na prime universe (ovo scenaristi spominju u gotovo svakom intervjuu, kao obrazloženje za moderan izgled novog Enterprisea u odnosu na stari itd...).

No tu su i Klingonci, koji su Nera držali zatočenog 25 godina. Oni su također skenirali njegov brod i stekli pitaj Boga kakva sve tehnička saznanja (tako su dobili i cloak ranije nego u prime universu).

U svakom slučaju, Nero je promijenio jako puno toga, uskratio je Kirku odrastanje s ocem, pobio šest milijardi Vulkanaca i vjerojatno spasio Romulance od uništenja u novom svemiru... Njegova će djela doduše sigurno utjecati na federacijsku vanjsku politiku koja će biti oštrija i manje miroljubiva, tako da je moguće da će ova alternativna Federacija potući Kardasijance te neće potpisati Algeronski sporazum itd...


čet 11 ožu, 2010 6:06 pm
Profil Web stranica
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
_Oz je napisao/la:
No tu su i Klingonci, koji su Nera držali zatočenog 25 godina. Oni su također skenirali njegov brod i stekli pitaj Boga kakva sve tehnička saznanja

ja bih rekao pitaj Borga, ali ajde... :)

btw, kad smo vec "in universe", kolega Oz, kako vi znate za, recimo, Algeronski sporazum? ta to se nije dogodilo, niti ce se ikada dogoditi. :P

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


čet 11 ožu, 2010 6:10 pm
Profil ICQ Web stranica
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Hmm to nije tema. Ali u ovom novom reboot filmu, u niti jednom trenutku se ne spominje da i dalje postoji naš orginalni svemir. Sve što se spominje je da je time-line stari izbrisan, odnosno da je to u filmu novi time-line.

Što se tiče Nera kao lik mi je plitak i šupalj.

Jednostavno ne vidim razlog zašto bi baš on napravio ono što je napravio nema nikakvog smisla, a u filmu nismo saznali gotovo ništa o njemu.


A ako ćemo gledati na njega kao na najvećeg negativca, zato jer je izbrisao TOS, TNG, DS9, VOY I 10 filmova iz timelinea, istina onda doista jest najuspiješniji.

Uvijek bi se do sad time-line restartao, sad se više neće.


čet 11 ožu, 2010 7:11 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Pa ako ništa, barem mu je stajling dobar. Onak ćelav, nabijen, istetoviran, u kaputu...ko neki plaćenik :twisted:

Glede njegove uloge u cjelokupnoj promjeni vremenskog pravca/pravaca, njegova prvenstvena namjera je bila osvetiti se za Romul tako da uništi Vulkan. Time je promjenio prošlost/sadašnjost/budućnost, no samim time i diplomatske/ratne odnose, a na njih garant nije računao; baš kao što je Oz rekao, sada zbog Neroovih postupaka će se još oštrije gledati na Romul, do te mjere da možda ili čak nikad neće biti u savezu sa Federacijom, što opet može imati stotinu drugih implikacija.

Dakle, Nero je prvenstveno bio vođen osvetom; mijenjanje svega drugoga mu je bilo u drugom (ako uopće) planu.


čet 11 ožu, 2010 8:41 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Nero - najuspješniji negativac Treka?
Miki je napisao/la:
Dakle, Nero je prvenstveno bio vođen osvetom; mijenjanje svega drugoga mu je bilo u drugom (ako uopće) planu.

Prvi cilj mu je bio osveta, a drugi, kako je sam rekao, svemir u kojem će Romulus biti slobodan od Federacije.

I mislim da je tu napravio veliku grešku. Mislio je da je njegov brod (Narada) nepobjediv i krenuo sam protiv svih. Bilo bi pametnije da je jednostavno otišao na Romulus i predao Naradu Romulancima, koji bi ju rastavili dio po dio, proučili i postigli tehnološko-taktičku superiornost u odnosu na Federaciju, Klingonsko carstvo, Kardasiju itd... Romulansko carstvo bi kroz desetljeće postalo možda i najjača sila u tom dijelu galaksije. Ali Nero je bio isuviše poremećen da bi razmišljao dugoročno, bio mu je prioritet nanijeti što više boli što brže...


čet 11 ožu, 2010 9:04 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan