Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:30 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
 Velicina - tesko i za zamislit 
Autor/ica Poruka
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
The Boz je napisao/la:
... ali možda bi se evoluirali sa glavom među nogama za kompenzaciju.

the more things change, the more they stay the same.


uglavnom, ono sto sam u biti htio napisati vezano je vise uz posljednje rijeci videa nego uz ovo ostalo.

naime, meni je u neku ruku apsurno to, u posljednje vrijeme popularno, isticanje kako covjek nije centar svijeta.

nemojte me pogresno shvatiti, Kopernik je bio pametan lik, i ja zaista nemam nista protiv njegovih ideja, niti bi mi palo na pamet tvrditi kako pojedinac ima ikakvog zamjetnog utjecaja na svemir po svojoj masi, pa ni po svojim postignucima, niti po svim postignucima koje cemo kao rasa u buducnosti ostvariti dokle god smo vezani za ovo postojanje.

pa ipak, zasto inzistirati na tom tako dehumaniziranom pristupu problemu? pa ni u ovom nasem ogranicenom ovoZemaljskom zivotu mi vaznost stvarima ne pridodajemo na osnovu njigovih gravitacijskih utjecaja ili prostog volumena. sjetite se samo izjave da se svijet vrti oko novca. novac nema mase, nema volumena. on je danas potpuno tvorevina ljudskoga uma kojoj mi svi, vise nego ikad, pridonosimo znacenje.

zasto bismo onda, kad je rijec o svemiru, trebali prioritet staviti na objektivno razmatranje njegove velicine? ljudi su po svojoj prirodi osjetilna bica. zasto ne staviti naglasak na dojam koji svemir ostavlja na pojedinca? tako nesto cini mi se prirodnije, a i prakticnije.

da se nadovezem i na gorespomenudog Adamsa. jedna od meni drazih ideja iz njegovog rada je Total Perspective Vortex. kroz njega je po meni genijalno pokazao sto bi potpuno objektivni pristup svemiru napravio covjeku. ljudska bica naprosto nisu u mogucnosti pojmiti tako nesto kao sto je cjelokupnost stvorenog svijeta.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


čet 04 vel, 2010 2:18 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
Bravo Ant! Konačno netko tko se ne baca u "we are small, woe is us" bandwagon!
I zapamti, ako je svemir beskonačan, *ti* si uvijek centar svemira! :)

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


čet 04 vel, 2010 2:37 pm
Profil
Felis Minor
Avatar

Pridružen/a: pet 19 ruj, 2008 8:03 pm
Postovi: 2937
Lokacija: Heterotopija <3
Opis Stanja: namjerila se kosa na brus
Koje si vrste?: Galipotanka u tuđini
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
Možda nam treba štogod da nas malo ,,spusti na zemlju". Iako, s druge strane, ne znam koliko je korisno baviti se nepojmljivim. :-k
Kad bolje razmislim, nije veličina sve. :)

_________________
Miruj u njih. Kako znadu rade,
a da znadu, bilo bi ih sram;
želi radje, grudi kad ohlade,
da ne bude tako nam.


Hugo Badalić, Otkud pjesan?


čet 04 vel, 2010 4:05 pm
Profil Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
The Boz je napisao/la:
Mislim da bi bilo bolje da smo na većem planetu jer površina raste kvadratom a volumen kubom. To znači da bi teoretski imali više prostora za širenje, mnogo više fosilnih goriva, a povečana gravitacija bi pozitivno utjecala na našu konstituciju.
Jedino postoji mogućnost da bi teže razvili inteligenciju zbog pozicije glave, ali možda bi se evoluirali sa glavom među nogama za kompenzaciju.


Pa zemlja je nekakva klasika u velicini kad su u pitanju planeti istog tipa ..veci planet kao zemlja vjerojatno bi bio tezi poligon za razvoj zivota ..ali ipak moguce je da bi ga i tamo bilo 8)


http://en.wikipedia.org/wiki/Super-Earth

_________________
Surviving the new decade


pet 05 vel, 2010 1:00 am
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 6:25 pm
Postovi: 3541
Lokacija: Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: tempus fugit
Koje si vrste?: wtf
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
Ova zadnja, najveća poznata zvijezda je zanimljiva :o ; a nalazi se oko 4.900 svjetlosnih godina od Zemlje u saszvježđu "Canis Major".
slika
http://en.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris
nisam znao za to :sesir2:
a ni ne vidi se golim okom sa Zemlje :zubo:

_________________
quote: "They say time is the fire in which we burn".


pet 05 vel, 2010 9:38 am
Profil ICQ YIM Web stranica
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
Ja se bas mislim kako je ta zvijezda puno manje gusta od sunca ..to jest vjerojatno ima manje gustu jezgru ali i nesto mi je jos palo na pamet ..nebi li ta zvijezda ljudskom oko ako joj se priblizi izgledala kao beskrajni zid ..to jest nesto bez pocetka i kraja ..kao kad dođes ispred ogromne zgrade i pogledas prema nebu i nevidis joj vrh ..pogledas lijevo nevidis kraj ..pa pogledas na drugu stranu i opet nevidis kraj :-k

Tako da ja bas zamisljam situaciju u kojoj putujes godinama prema zvijezdi i uvijek se cini da si blizu ali nikako da je dosegnes :|

_________________
Surviving the new decade


pet 05 vel, 2010 5:33 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
ja mislila da je ovo tema o nečem drugom... :lol:

Mene uopće ne plaši što je svemir velik... dapače, potpuno mi je svejedno koliko je velik... da je mali to bi me više zabrinjavalo... :-k

_________________
Image


pet 05 vel, 2010 5:48 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
captain je napisao/la:
Ja se bas mislim kako je ta zvijezda puno manje gusta od sunca ..to jest vjerojatno ima manje gustu jezgru ali i nesto mi je jos palo na pamet ..nebi li ta zvijezda ljudskom oko ako joj se priblizi izgledala kao beskrajni zid ..to jest nesto bez pocetka i kraja ..kao kad dođes ispred ogromne zgrade i pogledas prema nebu i nevidis joj vrh ..pogledas lijevo nevidis kraj ..pa pogledas na drugu stranu i opet nevidis kraj :-k

Tako da ja bas zamisljam situaciju u kojoj putujes godinama prema zvijezdi i uvijek se cini da si blizu ali nikako da je dosegnes :|


Pa da se približiš tako blizu, izgorio bi. Čak i da se približiš, okreneš se na drugu stranu i vidiš da nema zida. :mrgreen:


sub 06 vel, 2010 11:49 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
Spet je napisao/la:
ja mislila da je ovo tema o nečem drugom... :lol:

Mene uopće ne plaši što je svemir velik... dapače, potpuno mi je svejedno koliko je velik... da je mali to bi me više zabrinjavalo... :-k

Koliko god svemir bio velik mi velika večina nikad nećemo vidjet išta dalje od Zemlje, a malobrojni sretnici koji idu u svemir išta dalje od Marsa...
Tako da za nas je i sam Sunčev sustav prevelik, a kamo li tek naša Galaksija ili sam svemir....

_________________
Image


sub 06 vel, 2010 1:10 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Velicina - tesko i za zamislit
captain je napisao/la:


Dal vas ikada fascinira koliko je zapravo zemlja mala naspram svemira ..mene je u tom pogledu odusevia ovaj video 8)

Ps ..ako je tema preneozbiljna nek se primisti u zoff 8)

Mene fascinira to koliko je Zemlja mala naspram Jupitera, bez problema bi mogla bit njegov mjesec da se nađe u njegovoj orbiti.

Kad se sjetim da postoje plinoviti Divovi puno puta veći od Jupitera to je još čudesnije.


Veličine u svemiru su nepojmive.

Samo naš sunčev sustav nepojmivo je velik, da ne govorimo o svemiru izvan njega.


sub 06 vel, 2010 4:10 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan