Sada je: pet 29 ožu, 2024 6:42 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 Zeitgeist: The Movie 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
 Zeitgeist: The Movie
Zeitgeist: The Movie

Redatelj: Peter Joseph
Trajanje: 122 min
Datum premijere: 18.6.2007.

Kratak sadržaj:
Zeitgeist: The Movie je prvi po redu Zeitgeist film napravljen od strane Petera Josepha. Film se sastoji od tri djela. U prvom djelu se bavi nastankom religijom i zabludama koje ona donosi, s naglaskom na kršćanstvo. U drugom djelu daje svoje viđenje događaja vezanih uz rušenje WTCa. U trećem djelu govori o internacionalnom bankarstvu i njegovoj vezi s politikom 20. i 21. stoljeća s naglaskom na Svijetskim ratovima i Vijetnamskom ratu. Film završava s naglašavanjem opasnosti stvaranja Svjetske vlade i korištenja RFID čipova.

Film je najgledaniji internet dokumentarac svih vremena, a uz to je dobio nekoliko nagrada na raznim festivalima filma, dok su kritičari najviše krizizirali nedorečenost i poneku pogrešno iznešenu činjenicu.

Link na kompletan film: Vimeo

Više informacija:
Zeitgeist The Film
IMDB
The Zeitgeist Movement

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 3:37 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Zeitgeist: The Movie
ok, rekoh samome sebi "hajde da pogledam i to cudo, kad ga ljudi toliko hvale"

(i da, moram ucit pa sam spreman gledati bilo sto :mrgreen: )

(i da, imam predrasuda :mrgreen: )

uz to receno, evo kratkih dojmova zapisanih za vrijeme gledanja:

film pocinje sa 14. minutom.
malo odbojno, al ajde...
ako ostalih stotinjak valja oprostit cu mu.

ok, pocelo je.
kaze Sunce je cool. ok, ne treba mi dokumentarac da bih to spoznao al, ajde... mozda su neki od gledatelja malo "sporiji"...
opa! postoje i zviježđa zodijaka! fora. i ovoga... kaze da ih ima 12?
a ja misljah da ih ima 13... zanimljivo... al ajde, pređimo zasad preko toga, mozda sprema nekakvi revolucionarni obrat u vezi toga kasnije.

hm... cini se da su odustali od ispravljanja tog previda, ali ajde, idemo dalje.
prica o Horusu je zanimljiva, ocito postavljena tako da ju gledatelj poveze sa modernom krscanskom mitologijom... ipak, moram reci da ostajem lagano razocaran cinjenicom da je prica samo navedena u osnovnim crtama, neke od kojih su kasnije identificirane u drugim religijama. bilo bi daleko zanimljivije vidjeti zasto su, recimo, bas te karakteristike prenosene dalje, postoje li neke druge slicne price/likovi koji se mogu naci u mnogim religijama, potjecu li dane karakteristike upravo od Horusa ili vuku svoje korjene negdje dublje?

ok, slijede objasnjenja!
lijepo, lijepo...
izgleda da je autor smatrao kako mi treba malo vise natezanja za nos da bi me zainteresirao za pricu. ali ajde, nema veze. oprosteno mu je.

prica o zvijezdi Sirius je zanimljiva. premda, sto se konkretno Isusa tice, ispravite me ako grijesim, ali nije li u igri bio u stvari komet? no dobro, moguce da se prica "korigirala" kako bi odgovarala nekim od starijih mitologija pa smo tamo dosli do Siruisa koji njima odgovara.

khm... ponovno 12 zviježđa zodijaka... da... ovoga... jos uvijek cekam kopernikanski obrat.

sad prica o križu kao simbolu... zanimljivo je sto ga ponovno povezuje sa zodijakom, ali nije li to malo "naopako"? ako je kriz s krscanstvom povezan preko razapinjanjanja na isti, maksimalno sto se moze argumentirati je da je kao simbol bio pogodan jer je nekima bio poznat iz mitologija koje su predhodno poznavali. ipak, ne moze argumentirati suprotan smjer.

prica sa zlatnim bikom i Mojsijem je fora. premda, jedna stvar je malo nejasna. film se cesto poziva na simboliku i slicno, ali pitanje je sto je u biti bilo prije? stovanje bika ili povezivanje lika bika s odgovarajucim zviježđem? kod pozivanja na simboliku treba voditi racuna o takvim stvarima, malo mi je to povrsno napravljeno.
(kao i recimo one igre rijeci sun kao sunce i son kao sin. zvuci dobro na engleskom, ali ocito nema veze sa zdravim razumom dok se ne postavi u kontekst jezika na kojem su pojedine mitologije razvijane)

zanimljiva je i ova prica o ribi kao simbolu. doduse, istina je da je ribarstvo bilo jedna od vaznijih djelatnosti toga podnevlja i razdoblja, ali vidi se kako se simbol ribe mogao lakse prosiriti na osnovu starije mitoloske interpretacije.

e, da, i sto se tice price o potopu za koju se cesto puta zna cuti kako ne potjece originalno iz staroga zavijeta... ovoga... ne vidim sto ljudi time u biti zele reci? da starozavijetni pisac nije jedina osoba na svijetu koja je primjetila opci potop i osjetila potrebu to zapisati? imamo danas mnogo toga sto upucuje na potop kao povijesni događaj, cemu iščuđavanje kad zapis o njemu nađemo u razlicitim mitologijama?

u ostalom, sad kad gledam malo dalje ima dosta slicnih opaski o prenosenju motiva iz jedne mitologije u drugu. ne vidim zasto bi to bilo revolucionarno otkrice? ako uzmemo u obzir vremensko razdoblje tokom kojeg se starozavjetna mitologija formirala bjelodano je ocito da je bilo pregrst prilika za mjesanje utjecaja, kultura i starijih mitologija.

btw, malo mi je sumnjiv ovaj prelazak sa "u modernom krscanstvu se koriste mnogi motivi cije korijene mozemo pronaci u starim mitologijama" na "Isus Krist nije postojao".
vidim kako su neki od simbola preuzeli kako bi naslijedili neke od vec "uhodanih" ideja, ali kakve to veze ima sa postojanjem odnosno ne postojanjem Isusa kao povijesne licnosti?

ok, ostaje da ga nisu zabiljezili tadasnji povijesnicari, ali ono... nije Isus imao stranicu na Facebooku. hocu reci, covijek je isao okolo i tu i tamo ozdravio nekoga ili odrzao propovijed i takve stvari. a i kad je uskrsnuo nije to napravio nasred Rimskog foruma da ga citav svijet vidi. o motivima iza toga bi se moglo razgovarati, ali ne vidim zasto je cudno sto ga nisu u ono doba primjetili.

ok, sad sam negdje na 35. minuti i neda mi se vise gledat, idem brbljat na msn.

kad pogledam dalje mozda napisem nesto.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sri 02 vel, 2011 5:38 pm
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Nakon što sam konačno pogledao sva tri djela rekoh da otvorim i za prvi dio, jer nema smisla da postoje zasebne teme za "addendum" i "moving forward", a nema za prvi.

Meni osobno je ovo uvjeljivo najslabiji dio Zeitgeist trilogije. No ako uzmemo u obzir da je taj film izrađen od strane samo jedne osobe i da je unatoč tome pobudio veliku pažnju i reakcije mnogih, skidam mu kapu :sesir2: (moj osobni rekord je "Dejanira bot" filmić koji je imao ogromnih 150 gledanja :lolsmjeh: )

Prvi dio... religija
Meni nije bio pretjerano zanimljiv jer objašnjava neke osnove kako je nastalo kršćanstvo i sl. što sam večinu znao odprije. Nije mi neki šok saznanje da vjerske institucije ispiru mozak i da je kršćanstvo samo još jedan "reboot" iste priče o spasitelju :mrgreen:

Taj dio će vjerojatno najviše šokirati one koji do sada nisu znali o crkvenim saborima, sličnostima i utjecaju "poganskih" religija na nastanak kršćanstva. Drugima (poput pretpostavljam shirajzla) će to biti samo ponavljanje povijesnih činjenica.

Također, nakon gledanja sam išao po internetu provjeriti ponekog od spomenutih bogova, i neke stvari sa liste "što je zajedničko svim tim vjerama" se ne poklapaju s onim rečenim u filmu. I ono za 25.12. isto ne kužim od kud je izvukao te podatke... :scratch:

Drugi i treći dio - WTC i "nevidljiva ruka"
Stare teorije, nova interpretracija. Jasno je da se oko WTCa diže puno frke s obzirom na količinu čudnih okolnosti koje su se dogodile prije, za vrijeme i nakon rušenja WTCa, i to što je taj događaj jako utjecao na svijetsku politiku i doveo do novih ratova i gušenja nekih od sloboda u SADu...
Pa kad se još pogleda da je kroz povijest bilo hrpa sličnih namještaljki, čovjek ne može a da se ne zapita koji k se je stvarno desio...
Možda ćemo pravu istinu saznati tek mnogo godina kasnije, kao što je to bilo i sa Lusitaniom, Tonkinom, Pearl Harbourom, paljenjem Reichstaga, Sporazumom u Londonu i sl... :-k

Nisam bog zna koliko upućen u povijest religije i ratovanja, a u monetarne sisteme se kužim još i manje, a i provjeravanje činjenica bilo puno teže nego za povijest i religiju dok sam po wikipedijama i sličnim stranicama pokušavao naučiti o nastanku novca, rezervama, dugu, inflaciji, centralnim banka i svemu drugome što se spominje...
No ne moram biti ekonomist pa pogledati stanje duga u Svijetu - svi su nekome dužni! Neovisno da li ima krivoh podataka isto toliko koliko i u djelu o religijama - glavna misao vrijedi (isto kao i za vjere)
Da sad ne pišem svoja razmišljanja, tražim linkove iu sl... samo ću reci da je definitivno nešto trulo u ovakvom ekonomskom/monetarnom sistemu kakav imamo danas.

Za kraj.... RFID čipovi... zanimljiv scenarij koji bi mogao poslužiti za neki SF film ili seriju - bio sam kontra "obilježavanja" ljudi na taj i slične načine još i davno prije nego se moglo čuti za te čipove (mislim da se radilo o nekim signalima za aute, lokacije mobitela i sl... uglavnom ništa novo)
OK! Može! Ako krenu s ugrađivanjem čipova u ljude, dižemo revoluciju! :zubo:

Eto...

Sve u svemu, iako nije neko remek djelo, meni je bio poučan za pogledati. Možda će šokirati one koji nisu upoznati s religijom, ekonomijom, povješću, a s druge nasmijati one koji su u sve to već čuli pa će se obrušiti na nekolicinu nejasno ili krivo iznesenih činjenica. Svakome njegova zabava :)

Film mi previše vuče na "conspiracy theory" filmove. Bolje da se je autor bazirao samo na potvrđene činjenice i malo manje na senacionalizmu, izazivanju emocija i pokušajima nasilnog tjeranja vode na svoj mlin. Tada bi bilo bilo bi manje grešaka i sve skupa bi djelovalo mnogo vjerodostojnije. Ovako je tih nekoliko grešaka dosta potkopao sve što je u filmu dobro izrečeno.

Za mene je "Zeitgeist: The Movie" kontraverzan film koji postavlja odlična pitanja, ne dajući uvijek i najkvalitetnije odgovore.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 9:41 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: Zeitgeist: The Movie
...ali postavlja pitanja IGNORIRAJUĆI ODGOVORE KOJI VEĆ POSTOJE!
I BTW, oko 67% "činjenica" u Z1 je pogrešno izneseno, a bar 22% je jednostavno laž neutemeljena ni u čemu. Z2 je nastavio, ali ima manje činjenica i čvrstih dokaza, više brijačine "što bi bilo kad bi bilo lijepo i kad bi sve radili roboti" (nakon što na početku filma kaže da su roboti zlo).

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


sri 02 vel, 2011 9:55 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Ant je napisao/la:
uz to receno, evo kratkih dojmova zapisanih za vrijeme gledanja:
Nemam nešto puno za dodati, i meni su za oko zapele slične stvari koje i meni. Istina je da su taj uvod previše razvukli, slično kao i u druga 2 filma... i kako sam spominjao u svojim komentarima, hrpa stvari nije nešto senzacionalno, već se zna otprije, i začuditi će samo one koji su neinformirani o tome...

Ant je napisao/la:
(kao i recimo one igre rijeci sun kao sunce i son kao sin. zvuci dobro na engleskom, ali ocito nema veze sa zdravim razumom dok se ne postavi u kontekst jezika na kojem su pojedine mitologije razvijane)
Ovaj detalj mi nije zapeo za misli... no pretpostavljam da znam na šta misliš.
Slično sam komentirao predavanja onog lika koji je napisao "Jehvinu slavu" dešifrirajući tekst iz prevedene verzije knjige. Volim ga o tome ponešto priupitati kad na konvencijama naiđem na njegovo predavanje :mrgreen:

Enivej, javi se kad odgledaš ostalo :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 10:07 pm
Profil
mindfrelling bloodsucker
mindfrelling bloodsucker
Avatar

Pridružen/a: sri 07 svi, 2008 8:02 pm
Postovi: 6900
Lokacija: preselila kod Trapa u Dorne :D
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: manipulative and psychotic
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Cvicek je napisao/la:

Ant je napisao/la:
(kao i recimo one igre rijeci sun kao sunce i son kao sin. zvuci dobro na engleskom, ali ocito nema veze sa zdravim razumom dok se ne postavi u kontekst jezika na kojem su pojedine mitologije razvijane)
Ovaj detalj mi nije zapeo za misli... no pretpostavljam da znam na šta misliš.
Slično sam komentirao predavanja onog lika koji je napisao "Jehvinu slavu" dešifrirajući tekst iz prevedene verzije knjige. Volim ga o tome ponešto priupitati kad na konvencijama naiđem na njegovo predavanje :mrgreen:

Enivej, javi se kad odgledaš ostalo :)


to su pokupili iz TOSa :zgrožen:

sad sam pogledala baš tu epku :zubo:

kao, ovi s enta cijelo vrijeme misle da ovi na planetu štuju sunce, kad ono, oni štuju sina božijeg :mrgreen:

i da, ovo nema baš puno veze s temom 8-[

on topic: nisam gledala ni jedan zeitgeist 8-[

i samo za anta: go, zeitgeist, go :navijacica:

_________________
"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva. Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Sv. Augustin (354-430)


:vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2:


sri 02 vel, 2011 10:16 pm
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Cvicek je napisao/la:
I ono za 25.12. isto ne kužim od kud je izvukao te podatke... :scratch:


Davno sam gledao prvi dio (i ostao je jedini nastavak koji sam pogledao) pa se ne mogu sjetiti što je rekao za taj datum. Podsjeti me... :scratch:


sri 02 vel, 2011 10:16 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Zeitgeist: The Movie
shirajzl je napisao/la:
Davno sam gledao prvi dio (i ostao je jedini nastavak koji sam pogledao) pa se ne mogu sjetiti što je rekao za taj datum. Podsjeti me... :scratch:

navodno je vecina onih bozanstava iz starijih religija koje je povezivao s Isusom rođeno na taj datum.
(premda nigdje ne komentira na koju foru je preracunao navodni datum rođenja Horusa (ako ga uopce i zna) na gregorijanski kalendar, ali ono... cemu se zamarati takvim stvarima poput zdravog razuma ili logike?)

Cvicek je napisao/la:
Istina je da su taj uvod previše razvukli, slično kao i u druga 2 filma...


e, samo sto nije taj uvod bezveze tamo.
u neku ruku moras imati tako nesto da bi ti film tog tipa prosao.

ako pogledas tih prvih petnaestak minuta:
najprije imas onu filozofsku pricicu ispricanu cool glasom koja stvori ugođaj. nije ni toliko bitno sto je lik govorio. recenice su mu tako i tako preduge i on govori presporo da bi se ista smisleno moglo iz njih izvuci bez podosta napora. a kako je rijec o filozofskom tekstu niti uz ulozeni napor slusanja sa razumijevanjem ne dobivamo nikakve cinjenice niti prave istine (otkrivanjem kojih se film dici)

nakon toga ti pokaze kako je priroda lijepa i slicno i onda ti pokaze razaranje prouzrokovano ljudskom rukom. eksplozije, rat, smrt, onu djecu sto umiru i slicno.

prirodna je negativna reakcija gledatelja na te prizore. njime te dovede u stanje u kojem si nezadovoljan svijetom u kojem zivis, nezadovoljan si stvarima koje se u njemu događaju, ljut si na njih, ljut jer se tako nesto dozvoljava.

i onda dođe onaj govor u kojem prakticki kanalira te pobuđene emocije tako da ti ponudi krivca. tu koristi i cinjenicu da je nama ljudima tesko krenuti od nas samih. lakse je reci "sistem je kriv" (da se povuci poveznice sa topicom iz Mirninog kutka), lakse je reci "da, uistinu, lagali su nam"!

i racuna se da ce gledatelj to i prihvatiti. a kad prihvatis da je sistem kriv, kad prihvatis da su istinu (koja bi kao trebala sve popraviti) sakrivali od tebe onda si daleko spremniji prihvatiti pricu koja ti je nakon toga servirana bez neke dublje analize ili samostalnog razmisljanja.

je li iznenađujuce sto film o manipulaciji ljudima koristi upravo tu istu manipulaciju?
prosudi sam.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sri 02 vel, 2011 10:37 pm
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Zeitgeist: The Movie
@Ant, ovo za poticanje emocija što si napisao je to isto što sam već i ja komentirao, svatko svojim riječima.

Što se tiče toga da je lakše optužiti sistem - ako je nekoga lakše optužiti za nešto ne znaći nužno da on nije kriv ;)

I ne bih baš išao tako daleko da film smatram pokušajem manipulacije... makar ako bi išli o tome pristupiti na više filozofski način, svi ili bar večina filmova u većoj ili manjoj mjeri ima izraženo nastojanje da želi pobuditi emocije na određen način ili da se bazira na dokazivanju određene misli vodilje...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 11:08 pm
Profil
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Cvicek je napisao/la:
I ne bih baš išao tako daleko da film smatram pokušajem manipulacije...


ha gle, da je poanta filma prezentiranje logickih zakljucaka i provjerljivih cinjenica onda mu ne bi trebao takav uvod.

sama cinjenica da je uvod tu i da je takav kakav je govori sama za sebe.
ako ljude treba najprije dovesti u pogodno stanje da bi im se nakon toga serviralo pojedine ideje, a s ciljem prihvacanja istih po meni je... hm... znakovito.

kad se meni, recimo, u skripti iz matematike plasira dokaz nekakvog teorema zasnovan na logickom razmisljanju i od prije ustanovljenim cinjenicama njemu ne predhode slike slatke djecice kako mnoze matrice sa smjeskom na licu da bi oblikovale moj stav prema matricama. ako su argumenti valjani nije potrebno predhodno kondicioniranje.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sri 02 vel, 2011 11:14 pm
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Ant je napisao/la:
kad se meni, recimo, u skripti iz matematike plasira dokaz nekakvog teorema zasnovan na logickom razmisljanju i od prije ustanovljenim cinjenicama njemu ne predhode slike slatke djecice kako mnoze matrice sa smjeskom na licu da bi oblikovale moj stav prema matricama. .
:lolsmjeh: :lolsmjeh: :lolsmjeh:

Ant je napisao/la:
ha gle, da je poanta filma prezentiranje logickih zakljucaka i provjerljivih cinjenica onda mu ne bi trebao takav uvod.
Možda pokušaj da se bude dojmljiv i s umjetničke strane? 8-[ :mrgreen:

E sad koja je poanta filma to bi se dalo duže raspravljati. Konkretno na mene je imao utjecaj da se pokrenem... tj. da odem na Internet i više sve to skupa istražim (teško da ti 20 minuta i najnajboljeg videa može objasniti npr. osnove monetarnog sustava), i na kraju da donesem vlastite zaključke.
To smatram pozitivnim utjecajem, i za mane je to najveća vrijednost filma. Koliko god da je, ajmo reći, šlampavo napravljen, provocira propitkivanje nekih stvari koje ljudi često uzimaju zdravo za gotovo i postavlja zanimljiva "out of box" pitanja.

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sri 02 vel, 2011 11:24 pm
Profil
PARTIJA

Pridružen/a: pon 11 sij, 2010 12:13 am
Postovi: 1695
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: Dok život juri, ja ću lagano...
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Ant je napisao/la:
shirajzl je napisao/la:
Davno sam gledao prvi dio (i ostao je jedini nastavak koji sam pogledao) pa se ne mogu sjetiti što je rekao za taj datum. Podsjeti me... :scratch:

navodno je vecina onih bozanstava iz starijih religija koje je povezivao s Isusom rođeno na taj datum.
(premda nigdje ne komentira na koju foru je preracunao navodni datum rođenja Horusa (ako ga uopce i zna) na gregorijanski kalendar, ali ono... cemu se zamarati takvim stvarima poput zdravog razuma ili logike?)



ahhh da...Horus...Kao što je Cviček rekao, dio o religiji u Zeitgeistu je samo ponavljanje povijesnih činjenica uz nekoliko vrlo nategnutih stvari, jedna od njih je baš Horus. Sunce se, pogotovo u istočnim religijama, slavilo na sto načina, a mnogo božanstava je baš povezivano i identificirano sa Suncem, pa tako i egipatski Horus.
To što je 25.12. uguran u cijelu priču pretpostavljam da polazi od činjenice da je car Aurelijan u Rimskom Carstvu i službeno uveo taj datum kao rođenje Sunca.
Poistovjećivanje događaja i podataka iz samih početaka ljudske civilizacije i događanja iz 3.st.n.Kr. je krajnje nategnuto i, na kraju krajeva, pogrešno.
No, to je jedna od karakteristika ovog filma. Često puta autor krene pravim putem s nekim valjanim argumentima i onda epski zasere navlačeći neke neprovjerene paralele na svoj mlin.


sri 02 vel, 2011 11:33 pm
Profil
Desolate
Avatar

Pridružen/a: ned 30 svi, 2010 10:23 pm
Postovi: 1848
Lokacija: Rijeka
Spol: Muški
Opis Stanja: Alienated
Koje si vrste?: Sathanas Vulgaris
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Nemam neko previsoko mišljenje o dokumentarcu. Možda je dobro da napokon natjera ljude da malo promisle, ali opet s druge strane, ako ti treba relativno loš (po mojem mišljenu) dokumentarac da malo promisliš onda vjerojatno ljudi imaju dubljih problema. :scratch:

_________________
Langt...der borte i morket... Ved Buens Ende
"Kill a man and you are a murderer. Kill millions of men and you are a conqueror. Kill everyone and you are a God." Jean Rostard

Last fm
slikaslika
Hrčak je napisao/la:
lol ja nisam dama


ned 13 vel, 2011 4:08 am
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Slično je prvi dio djelovao i na mene. Tako da je moguće da će ti "Addendum" biti okej, a "Moving forward" možda i odličan :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 13 vel, 2011 2:00 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: pon 25 ruj, 2006 1:37 pm
Postovi: 1032
Lokacija: Deep space
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Opis Stanja: Care to buy my ship?
Koje si vrste?: Ferengi
Post Re: Zeitgeist: The Movie
Inace u prvom dijelu prva tema je iznesena iz knjige "Greatest story ever sold" (ili tako nesto se zove)
I to nije njegovo proucavanje vec od te Zenske koja je to napisala
A cinjenica je da se lik Isusa (iako je imao razlicita imena) spominje cak i kod sumerana (kako je bog oplodio djevicu koja mu je rodila sina koji je postao kralj) i ta se prica samo nadopunjavala tokom godina

Meni osobno je taj film pomogao u trazenju informacija i skuzio sam da svaku informaciju treba provjeriti 3 puta bez obzira odakle ju cujem
Ali mi se nesvidja to sto se opet drzi zatvoren za povijest koja je vjerojatno bila istinita (kao recimo tajne 2. svjetskog rata)

_________________
Mind is terible thing to waste

9. Prilika + instinkt = zarada.
10. Pohlepa je vjecna.
48. Sto je veci osmjeh, to je ostriji noz
95. Prosiri posao ili umri.
190. Cuj sve, ne vjeruj nista.
285. Niti jedno dobro djelo ne prolazi nekažnjeno.


uto 02 kol, 2011 12:31 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan