Sada je: ned 28 tra, 2024 8:13 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
 Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI" 
Autor/ica Poruka
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
T'Grel je napisao/la:
Uuu, tu bi se dalo raspravljat. Masonsko-unitarističko-feminističko-komunisitičko-fašističko-nacionalsocijalistočko-terorističko socijalistička urota.

I, da, nisu samo masoni krivi nego niz drugih tajnih društava, tajnih službi, bogataša bankara i sl.


...Bruno i Slaviša su gostovali u emislij i pričali o masonskim društvima... ;)

...ja često gledam emisiju... i ono znanstvenike koje dovodi Mišak u studio...
...su za respect... to što jedan indijanac misli da nemaju znanstvenu podlogu jer idu puno više u širinu i u drugačiji kut gledanja na stvari, i pokazivanje druge verzije priče... te njemu to smeta, negov problem...

...ali dovoditi u pitanje znanstvenu podlogu emisije, je apsurdno... :P

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


sub 29 svi, 2010 1:49 pm
Profil ICQ Web stranica
mindfrelling bloodsucker
mindfrelling bloodsucker
Avatar

Pridružen/a: sri 07 svi, 2008 8:02 pm
Postovi: 6900
Lokacija: preselila kod Trapa u Dorne :D
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: manipulative and psychotic
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Bobo, kao prvo, molim te da mi odgovoriš na pitanja iz ovog posta :wink:

nadalje...

Mr.bobo je napisao/la:
to što jedan indijanac misli da nemaju znanstvenu podlogu jer idu puno više u širinu i u drugačiji kut gledanja na stvari, i pokazivanje druge verzije priče... te njemu to smeta, negov problem...


Taj "indijanac" je...

Citat:
Dejan Vinković, jedan od najboljih hrvatskih astrofizičara, rođen je u Čakovcu, a u Varaždinu je završio gimnaziju.

Nakon završena studija fizike na Fizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu i odsluženog vojnog roka, odlazi na doktorat američki University of Kentucky. Nakon uspješna doktorata odlazi na postdoktorski boravak na jedan od najuglednijih svjetskih instituta, Institut za napredne studije u Princetonu - na kojem su, između ostalih, predavali i boravili velikani poput Alberta Einsteina, J. R. Oppenheimera ili Johna von Neumanna.

Nakon znanstvenog rada u Americi vraća se u Hrvatsku i priključuje timu koji se pripremao za pokretanje novog studija fizike u Splitu. Na splitskom PMF-u odmah je preuzeo vođenje studijskog smjera astrofizike, a zajedno s još nekoliko kolega pokreće i više godina uređuje connect::portal, na kojem je virtualno okupio naše najpoznatije znanstvenike.

Odmah se i društveno aktivirao, krećući u popularizaciju znanosti. Tako je prije dvije godine sudjelovao u organizaciji Dalmatinskog svemirskog ljeta, u sklopu kojeg je u Split došlo nekoliko poznatih svjetskih astronauta. Uz to sudjeluje u pokretanju Dalmatinske astrofizičke inicijative, programa u kojem bi se u Splitu razvio hrvatski centar izvrsnosti za astrofiziku.

Prošle je godine dosegao svojevrsni vrhunac znanosti, objavivši rad u najjačem svjetskom časopisu Nature, u kojem je objasnio neke aspekte uvjeta u kojima nastaju novi planeti, čime je dao veliki doprinos hrvatskoj znanosti.

Osim astrofzikom u kojoj istražuje uvjete nastanka novih planeta i probleme evolucije planetarne prašine oko mladih zvijezda, planetarne diskove, meteore, pulsacije zvijezda i sl., radi i u biofizici, gdje proučava biomehaniku paukova.


Tako da, savjetovala bih ti da se ubuduće malo informiraš prije nego što kreneš ljude nazivati "indijancima" i pisati kako njihovo mišljenje o poslu kojim se bave (i u kojem su, za razliku od tebe i svih nas ovdje, stručnjaci) nije bitno :wink:

Mr.bobo je napisao/la:
...ali dovoditi u pitanje znanstvenu podlogu emisije, je apsurdno... :P


Bobo, znaš li ti uopče što je to pseudoznanost?

_________________
"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva. Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Sv. Augustin (354-430)


:vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2:


sub 29 svi, 2010 2:20 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Dejanira [Bot] je napisao/la:
Bobo, znaš li ti uopče što je to pseudoznanost?

Erm... Fitofarmakologija? 8-[


sub 29 svi, 2010 2:24 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
T'Grel je napisao/la:
Ma jel to nas, potpisnike peticije, Dejanira nazvala ovcama?? :shock:
I napisala da svi mi, koji smo potpisali peticiju, imamo manji IQ od jednog znanstvenika?? :shock:
Pusti sine, ja ću :njami:

Dakle...
Dejanira [Bot] je napisao/la:
prvo... svaki od tih znanstvenika iz "grupice" ima veći IQ od svih onih tisuća ovaca koje su potpisale peticiju zajedno

drugo, znanstvenici guraju nos... čekaj, gdje ono? u znanost? :zgrožen:

jep, tu im stvarno nije mjesto :lolsmjeh:
Ovo za IQ i ovce bi se moglo svrstati u školski primjer trolanja.
A i ti bi kao wannabe matematičarka i osoba s nekakvim obrazovanjem trebala znati kako se IQ izračunava ;)

No da ne ulazim u seciranje i kvotanje, napisati ću općeniti odgovor na sve.

Peticiju je potpisalo 100tinjak znanstvenika. Za početak bi morali pogledati koji su to znanstvenici i kako nekoga etiketirati znanstvenikom. Da li je to svatko tko ima odr. stručnu spremu, ili je ipak nešto više? Zato nadalje tu riječ pišem pod nazivnike...

Mišak je u svoju emisiju pozvao, kako kaže, oko 250 "znanstvenika". Dakle da se Mišak ide utrkivati s tim PMFovcem, našao bi nekoliko puta više "znanstvenika" da ga podrže.
I šta ćemo onda? Uspoređivati je li Mišakov popis jači nego popis od tog PMFovca? :lolsmjeh:

I to što netko nije "znanstvenik" ne znači da je glup - ima hrpetine extremno inteligentnih ljudi i u drugim područjima ljudskog djelovanja - nisu "znanstvenici" automatski ubermensche zato što su usmjereni znanosti, a ostali automatski "ovce" ili neinteligentni zato što se bave nečim drugim.... književnošću, marketingom,.... a uostalom, kako možeš znati koliko "znanstvenika" ima među tih nekoliko tisuća ljudi koji su potpisali peticiju? To ti nije palo na pamet? ;)

Ako se za ljude koji su potpisali peticiju govori da su "kao ovce" potpisali, isto tako bi se moglo naći sasvim dovoljno "znanstvenika" koji su potpisali peticiju od tog PMFovca. Tome u prilog govori da je u njegovoj peticiji isto tako bilo nebuloza kao i u peticiji "za Mišaka", koju su ti "znanstvenici" bez provjere činjenica prihvatili kao istinito, i isto potpisali "kao ovce" :P

Dejanira [Bot] je napisao/la:
treće... instituti znanstvenicima, televizija novinarima? ok, ovakvu glupost ne znam kad sam zadnji put pročitala :roll:
Da, trebali bi znanstvenicima dati da se bave novinarstvom, a novinare poslati u institute... to bi bio logičniji poredak stvari :lolsmjeh: :lolsmjeh: :lolsmjeh:

A kad se već radi preraspodjela, ja se javljam da budem voditelj kongregacije za nauk vjere :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 29 svi, 2010 2:35 pm
Profil
mindfrelling bloodsucker
mindfrelling bloodsucker
Avatar

Pridružen/a: sri 07 svi, 2008 8:02 pm
Postovi: 6900
Lokacija: preselila kod Trapa u Dorne :D
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: manipulative and psychotic
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Ok, ja nigdje nisam napisala da su ljudi koji nisu znanstvenici glupi...

Ono što ja smatram glupim je da ljudi idu potpisivat peticije koje glase:

Citat:
Podržimo Krešimira Mišaka, u njegovoj borbi protiv svjetske masonerije i njihovih hrvatskih prirepaka. Emisija "Na rubu znanosti" se mora dalje emitirati, jer je to mnogo edukativnija i zanimljivija emisija od mnogih pseudoznanstvenih obmana, kojima nas manipuliraju kroz "obrazovni program"...


bez da su se imalo informirali i zapitali gdje je to itko tražio ukidanje mišakove emisije i koje su to pseudoznanstvene obmane kojima nas manipuliraju... ja zbilja nemam tv, pa kao sto sam već pitala, molim da mi netko kaže koje se to ostale pseudoznanstvene emisije u obrazovnom programu...

A u masoneriju na ruđeru ne bi ni ulazila... :lol:

Taj znanstvenik, to jest, ti znanstvenici niti u jednom trenutku nisu tražili ukidanje emisije, ili nešto slično, čak štoviše, velik broj njih je napisao da Mišaka poštuje i cijeni kao voditelja i novinara, jedino su tražili da se emisija makne iz znanstvenog programa jer znanstvena nije.

Evo, citat sa bloga dr. Vinkovića:

Citat:
Pseudoznanost je patološka imitacija znanosti, koja se pokušava predstaviti kao znanost oponašajući njene postupke, dok je u stvari metoda za opravdavanje, obranu i očuvanje grešaka i predrasuda. Znanost i pseudoznanost imaju sasvim suprotan pristup u promatranju prirode i društvenih procesa, i u svojoj srži pseudoznanost je anti-znanstvena i anti-obrazovna disciplina. Iako nije uvijek lako prepoznati pseudoznanstvene teme, pogotovo kada su u pitanju neka otvorena pitanja u znanosti, postoji jasna podjela kada se promatraju metode kojima se koriste: znanost se temelji na korigiranju vlastitih stavova usljed opažanja procesa koje opisuje, dok pseudoznanost takav pristup odbacuje. Stoga je opasna ne samo kao oblik korupcije, nego i ugrožava živote.

Neke od lako prepoznatljivih pseudoznanstvenih tema su npr. parapsihologija, leteći tanjuri, magijska proročanstava, duhovi, kreacionizam (uključujući i teoriju inteligentnog dizajna), alternativna medicina (poput liječenja bioenergijom, homeopatijom, magijskim predmetima, itd.), gatanje, astrologija, itd. Zanimljivo kako zakonodavstvo prepoznaje razliku između znanosti i pseudoznanosti, pa su tako u Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja znanstvenici klasificirani pod Rod 2, dok su astrolog i gatara klasificirani pod Rod 5 kao uslužne djelatnosti. Uz to, Zakon o HRT-u i Zakon o elektroničkim medijima vrlo su jasni oko obaveze medija da potiču znanstveni i obrazovni program, kao i obaveze da objektivno informiraju javnost. Međutim 8 godina emitiranja emisije Na rubu znanosti unutar Znanstveno-obrazovnog programa pokazuje kako u Hrvatskoj nema uopće svijesti niti o razlici između znanosti i pseudoznanosti, niti o štetnosti pseudoznanosti po društvo.

Tako je Hrvatska preplavaljena raznim pseudoznanstvenim sadržajima, pa je možemo naći u školama i ministarstvima, pa čak i među znanstvenicima. HTV je u tome odigrao negativnu ulogu i krajnje je vrijeme da se povede rasprava o kvaliteti Znanstveno-obrazovnog programa HRT-a.


A cijeli tekst pisma koje je Vinković posalo HRT-u, koji ne vjerujem da je itko od vas potpisika peticije pročitao, nalazi se ovdje.

Na jednostavno traženje da se emisija prebaci iz znanstvenog u zabavni sadržaj, znanstvenici su prozvani svojevrsnim inkvizitorima koji žele jadnog malog mišaka spalit na lomači or something... :roll:

Tako da, iako ja osobno protiv Mišaka i njegove emisije nemam ništa, i smatram da može biti i zanimljiva i zabavna i poučna, moje je misljenje da tarot karte, gatare, iscjelitelji, replilski vladari svijeta i slične teme ne spadaju u znanost.

Mislim, nije da se mene išta pita, al eto... :zubo:

Btw, znači, po ovome bi znanstvenici trebali bit zatvoreni u institutima? :-k

Pa šta se onda novinari petljaju tamo i traže masone? :lol:

I što je s popularizacijom znanosti?

ne trebaju se znanstvenici više pojavljivat na TV-u, ne trebaju dolazit na konvencije? :-k

I ispričavam se na trolanju, necu vise, bit cu dobra O:)

_________________
"Dobar kršćanin se treba čuvati od matematičara i svih onih koji izriču prazna proročanstva. Opasnost već postoji da su matematičari sklopili ugovor s Nečastivim da potamane duh i sputaju čovjeka u okove Pakla."

Sv. Augustin (354-430)


:vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2: :vrazicak2:


sub 29 svi, 2010 3:04 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Ako cemo o sranjima na tv-u koja bi bilo konstruktivno zabranit onda tu definitivno ulaze farme i razne supertalent show emisije ..dok na rubu znanosti ne spada pod kategoriju koja je podlozna zabranama ili ukidanjima ..zapravo neznam se izrazit jer mislim da o ovom se uopce nebi tribalo pricat :|

Sad cu rec i zbog cega ..jer sam protiv zabrana emisija ..pa cak i ovih za koje mislim da bi bilo konstruktivno zabranit ..a zasto nevalja zabranjivat ?

Zato jer to nit je demokratski a bome nit posteno prema publici koja gleda te emisije pa neka su mozda ponekad i sranja ..a za konkretan primjer emisije na rubu znanosti mislin da i nije sranje
Jednostavno je potribno nesto di ce se pricat o temama koje i nisu bas IN ..to jest nitko o njima ne prica u ozbiljnijim emisijama ..zar ce na otvorenom ili dnevniku pricat o duhovima ..vanzemaljcima ..paralelnim svemirima ..izmijenjenim stanjima svijesti ili megalitski građevinama na podrucju benkovca i stolca ...te teme mozda cesto nisu suvisle a ponekad se i covik zapita ..o cem ovi baljezgaju ..ali teme su bas takve da ih se obrađuje na rubovima znanosti ..pa cak ne i na rubovima znanosti nego i na rubovima ideja 8)
Jer ipak cak i za znanost je prva ideja ona rubna ..zasto postojimo ..odakle dolazimo ..sta se zbiva kad umremo ..zasto sanjamo ..odakle ideja o telepatiji i telekinezi .. uvik sve pocima sa glupim pitanjem ZASTO .. a onda idu odgovori i ono ZATO ..e ali neke stvari nit znanost nemoze olako objasnit ...pa su tu nagađanja i druge alternativne price ...budimo realni ..vecina ljudi nemoze odgovorit na svako zasto a nit nemoze razumit i one stvari na koje je odgovoreno ..vecina ljudi je nestrpljiva i zaguljena u zivot i ko takvima im dobro dođe nekakva cak i kvazi znanstvena razbibriga u kojoj se mogu zainteresirat za neke stvari i mozda kroz nekakav fantastican uvod u znanost ili povijest ..tu i tamo bacit oko na stvarne podatke :wink:
Naprimjer ako u rubu znanosti pocinje prica o egiptu koji je bia napredniji od rima i ima tehnologiju koja je gotovo nevjerojatna ...i sad mozda tog obicnog covika ..moze to natirat da otvori enciklopediju i pocne citat i neke znanstveno dokazane teze o toj pradavnoj zemlji ili temi .. uopce nevidim sta je lose u emisiji rub znanosti

Pa i sama pomisao o nekim stvarima je toliko blesava da nemoze bit nego rub znanosti ...mozda teorije o urotama i slicno jesu previse ali opet cili zivot je satkan od malih urota i spletki koje nit ne primjetimo ..ukratko ..protiv sam zabrane ... sve emisije imaju padove i uspone pa tako i ova 8)

_________________
Surviving the new decade


sub 29 svi, 2010 3:39 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Yeah, can you hear the call in our rambling land...? ;)
Dejanira [Bot] je napisao/la:
A cijeli tekst pisma koje je Vinković posalo HRT-u, koji ne vjerujem da je itko od vas potpisika peticije pročitao, nalazi se ovdje.

Na jednostavno traženje da se emisija prebaci iz znanstvenog u zabavni sadržaj, znanstvenici su prozvani svojevrsnim inkvizitorima koji žele jadnog malog mišaka spalit na lomači or something... :roll:

UUUUUUU.... pa tekst peticije je i gori nego sam mislio... ( :njami: )

HRT se proziva ne samo da je uvrštena u znanstveno-obrazovni program, već i na samu činjenicu da je takva emisija na televiziji
"stanje na HRT-u kojim je omogućeno da se takva emisija emitira na javnoj televiziji"

Čak ide i korak dalje i tvrdi da je ta emisija štetna
"ne postoji svijest o razlici izmeñu znanosti i pseudoznanosti, te štetnosti pseudoznanosti po razvoj društva i
razvoj institucija od javnog interesa."

"je li od javnog interesa koristiti javnu televiziju za takvu vrstu zabavnog programa koji promovira anti-znanstvene i anti-obrazovne tvrdnje i teorije."


Pa spominje kako se propagirala "lažna" štetnost cijepljenja (koja se na kraju pokazala istinitom. Sve to oko svinjske gripe je bila prenapuhana zabluda, možda i zavjera, koja je išla u korist samo poizvođačima lijekova i spalionicama otpada)

Zatim tvrdi da se u emisiji "izuzetno rijetko" pojavljuju znanstvenici, što nije točno.

Itd... Ukratko, velika bljuzga... ne da mi se sve komentirati...
Peticija "za" Mišaka ima smješnih djelova, ali ova žalba ima još većih bljuzga (pogotovo jer dolazi od jednog "istaknutog znanstvenika"
Iz samog teksta se da iščitati koje motive bi on mogao imati...

Veliki fail, PMFovče :thumbs3:

Nekada je crkva provodila inkviziciju nad "znanstvenicima", sada poneki od njih oni isto to žele provoditi nad onima koji se bave stvarima koje (još) nisu znanstveno dokazane.

Bilo bi mi zanimljivo, sa stanovišta "ovaca koje slijede nekog", vidjeti popis potpisnika peticije, da u njemu potražim jedno ime :)

Dejanira [Bot] je napisao/la:
moje je misljenje da tarot karte, gatare, iscjelitelji, replilski vladari svijeta i slične teme ne spadaju u znanost.
Kako sam čuo, tarot i još neke stvari nikad nisu ni bile u emisiji, netko je nasamario našu "intelektualnu elitu" :mrgreen:

A to je li znanost ili nije, nećemo o tome ovdje, o tome bi mogli otvoriti novu temu ovdje u NRZ podforumu :mrgreen:


* * *

i, glede životopisa cjenjenog nam PMFovca:
Citat:
Odmah se i društveno aktivirao, krećući u popularizaciju znanosti.
Što je, je. Ne može mu se reći da se i ovih dana ne bavi popularizacijom znanosti, štoviše na vrlo zanimljiv način :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Citat:
Prošle je godine dosegao svojevrsni vrhunac znanosti, objavivši rad u najjačem svjetskom časopisu Nature, u kojem je objasnio neke aspekte uvjeta u kojima nastaju novi planeti, čime je dao veliki doprinos hrvatskoj znanosti.
Najjači magazin u svijetu je AARP... proda najviše primjeraka :zubo:
Autor teksta je zaboravio napisati u čemu bi to Nature bio najjači ;)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 29 svi, 2010 3:49 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 09 pro, 2008 11:31 pm
Postovi: 2424
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Opis Stanja: Asimiliran !
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Dobro sto su ljudi koji razmisljaju tko Dejanira su u manjini ....
7328 potpisa ima za sad ,zbog ovake stvari(totalnog ukidanja serije ) spreman sam doci u Zg na prosvijede !

_________________
Image


sub 29 svi, 2010 3:53 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Dejanira VS Cviček, Vol1


:pop:


sub 29 svi, 2010 3:53 pm
Profil Web stranica
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
ovoga... ako moze malo padobranstva...

pa komentarcic za cviceka (i one koji se tako osjecaju):

pocnimo od reptila koji vladaju svijetom i slicnih pricica te Ickea kao njihovog vrijednog razotkrivatelja. vjerujem da ne moram trositi puno rijeci na pricu o teorijama velecijenjenog gospona Davida i kako se, barem se nadam, u vecini mozemo sloziti o apsurdnosti istih te naivnosti mase koja kupuje njegove knjige pritom mu puneci novcanik.

i sada imamo emisiju u kojoj je on predstavljen kao strucnjak, emisiju koja sebe samu predstavlja kao znanstvenu.
i ne nijecem da mnoge teme obrađene u emisiji zaista jesu znanstvene po prirodi, niti da jos vise tema ne sadrzava u sebi nekakve reference na znanstvene metode i slicno.

mozda u tome i lezi kvaka, jer kad ti jednog dana gost u emisiji govori o obnovljivim izvorima energije te o tehnologijama koje na tom polju moramo jos otkriti da bi one postale isplative, kad govori o fizikalnim svojstvima materijala i o generijacijama solarnih ploca emisija zaista ima znanstvenu narav.
a kad sutradan upalis televizor na istoj toj emisiji, isti taj voditelj ce istim svojim genijalnim stilom* predstvaljati jednog Davida Ickea i njegove slavne ideje o reptilima.

i kao rezultat toga imati ces mladez sto hoda okolo s aluminijskim folijama omotanim oko glave. i koliko god to Magnetou prolazilo u X-menima, mislim da svijet jos nije spreman na tako nesto.

priznajem, gornji primjer izgleda komicno i u principu benigno. na stranu to sto od tog mladca nikada nece proniknuti znanstvenik, i sto je opcenito njegova percepcija znanosti u potpunosti unistena. ionako nas za mlade u ovoj drzavi sve manje i manje briga.
isti princip bi se mogao primjeniti na bakicu iz Čazme koja je u toj dobroj znanstvenoj emisiji cula za nekakvo iscjeliteljsko kamenje pa se umjesto posjeta bolnici odlucila lijeciti zakopavanjem u zemlju.

napomena: gore navedeni primjeri plod su moje fikcije i sluze samo kao ilustracije. shvatite ih kao takve i pokusajte ne kreirati teoriju zavjere citajuci ovaj post. hvala na trudu.

dakle, problem nije u masi znanstvenika koje je Mišak ugostio, nisi u masi znanstvenih tema koje je obrađivao na znanstveni nacin. nije problem cak ni u Davidu Ickeu, niti u njegovim reptilima. problem je u svrstavanju tih dvoje u istu kategoriju i prakticki negiranja razlike među njima.

i jedno je novinarski profesionalizam i nepristranost, a drugo je klasificirati svoj rad znanstvenim. znanstvenik treba biti objektivan, da, ali ono sto se ovdje podkrada je poistovjecivanje objektivnosti s "uvazavanjem razlicitih misljenja".
razlicita misljenja su divna i krasna, ali znanost u svojoj srzi tezi ka otkrivanju cinjenica. ja tako, na primjer, mogu imati svoje divno i krasno misljenje o metodama deriviranja ili integriranja, ali ako se one razilaze od misljenja gospode Newtona i Leibniza mogu ih objesit macku na rep. jer naprosto je cinjenica da su Newton i Leibnitz u pravu i ja to ne mogu svom silom svijeta promijeniti.

i slobodno se moze reci da je matematika los primjer i da ima stvari koje nisu uklesane u kamen te da ima stvari koje se u samoj znanosti mjenjaju s vremenom, ideja koje propadaju i novih koje se rađaju. i to je istina.
ali moja poanta ovdje je da, bez obzira zvao se ja Antoliš ili Icke, moje pricanje o reptilima bi bio totalni bullshit apsolutno nepovezan sa znanoscu u bilo kojem pogledu.

naprosto ne mozes doljevati benzin u dizelaša i pravdati se da vecinu vremena tankas dizel.

*spomenuo sam ranije Mišakov genijalni stil, pa da se osvrnem na njega kratkim komentarom. nisam ovdje mislio nista sarkasticno, vec uistinu vjerujem da je lik zabavan za gledati i slusati, karizmatican, i slicno, te ga smatram dobrim novinarem. jedina zamjerka bi mu bila to "uvazavanje misljenja" bez stavljanja istog u okvire u kojima klasificira svoju emisiju.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sub 29 svi, 2010 5:53 pm
Profil ICQ Web stranica
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Wow, jedan od rijetkih postova od 3+ pasusa koje sam pročitao od prve do zadnje riječi. =D>

Mislim da se sve svodi na ovo o dolijevaju benzina u dizelaša...

E sad, ja sam uvijek obožavao NRZ, no tu emisiju nikad nisam doživljavao kao čisto znanstvenu, već prvenstveno kao jedan zabavni kvazi-znanstveno popularni talk show il šta već...

E sad... Ako znanstvenici misle da toj emisiji nije mjesto u znanstvenom programu, onda nemam niš protiv da ju se izvadi van iz njega... Ali da ju se ukine? :wtf:


sub 29 svi, 2010 6:09 pm
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
@Ant, zanimljiva razmišljanje, ali da, pomalo si padobranac, napisao sam da za rasprave šta je ili nije Znanost otvorite novu temu (s dobrim uvodom ;) ) Hvala. [tema o znanosti će biti dugovječnija od nekakve teme o peticijama]

@Captain, slažem se s tvojim mišljenjem da ništa nije dobro zabranjivati na taj način, krši se temeljne zakonitosti demokracije i evolucije. Smrt inkviziciji, sloboda različitom mišljenju! :mrgreen:

* * *

A glede "peticije znanstvenika", evo još malo informacija:

Do sada je peticiju potpisalo oko 270 ljudi. No, ako idemo bolje proučiti listu, stvari postaju zanimljive:

- veliki dio potpisnika nisu ni dr, ni drsc, niti Prof....
Neki su "Mr.", neki nemaju titule, a neki nose titule "Šef", "student" i sl. :mrgreen:

- neki niti nisu iz Hrvatske

- neki od njih su potpisali peticiju, kako je ono Dejanira rekla - "kao ovce" :P , izgleda ni ne znajući što potpisuju.

Tako određeni Robert pod komentare piše "Podrška voditelju Krešimiru Mišaku u emisiji, "Na rubu znanosti"!"

Lucija je komentirala "Kresimir Misak je iznimno pametan i sposoban covjek i dize sa svojom emisijom nivo cijeloj hrvatskoj televiziji. U ime kulture,velika sramota bi bila ukinuti je.", Bacc komentira "Uvijek podrzavam Kresu Misaka u borbi protiv reptila i kapitalista :-) Moja omiljena du'ovna emisija na HTV-u!!! Necu da mi je ukinu!!!" a uz njih su tu i Dr.Anonymous, debeli Šef iz Alan Forda i još neki uvaženi znanstvenici :zubo:

Također, neki u komentarima pišu kako jesu za promjenu, ali nisu za ukidanje, pa se pitam koliko je ov.,.. "znanstvenika" potpisalo peticiju bez da su pročitali da li se uopće radi za ili protiv ukidanja i šta točno potpisuju. Premalo je ljudi uz potpis stavilo i komentar, no gledajući omjer takvih među onima koji jesu komentirali, može se pretpostaviti da takvih ima nemali broj :)
"Ovce" koje su se potpisale protiv ukidanja/premještaja barem nisu krivo protumačili da jesu za ukidanje/izbacivanja iz znanstvenog programa :zubo:

I za kraj, moram istaknuti da se je na listu velikih hrvatskih znanstvenika potpisao i sam Elvis Presley s komentarom "The King (MIŠAK) is alive !!!" :lolsmjeh: :lolsmjeh: :lolsmjeh:

Pa eto, ako želite imati IQ veći od svih onih tisuća "ovca", kliknite ovdje i potpišite se. Kao bonus dobijate i etiketu "znanstvenik" :mrgreen:
Ja neću, radije ću ostati bedasti Cvicek :D

...

I za kraj, još jednom ponovimo Dejanirin epski quote:
Dejanira [Bot] je napisao/la:
prvo... svaki od tih znanstvenika iz "grupice" ima veći IQ od svih onih tisuća ovaca koje su potpisale peticiju zajedno


:sesir2:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 29 svi, 2010 7:36 pm
Profil
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Dejanira [Bot] je napisao/la:
Bobo, kao prvo, molim te da mi odgovoriš na pitanja iz ovog posta :wink:


...nemoram ja ništa... :P :P :P
...vidim da ste se ufurali...
...još jedna moja uspješna tema koja je potakla zanimljivu raspravu... :hvalahvala: :hvalahvala:

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


sub 29 svi, 2010 7:51 pm
Profil ICQ Web stranica
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: uto 09 pro, 2008 11:31 pm
Postovi: 2424
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Opis Stanja: Asimiliran !
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
Dejanira [Bot] je napisao/la:
prvo... svaki od tih znanstvenika iz "grupice" ima veći IQ od svih onih tisuća ovaca koje su potpisale peticiju zajedno


Joj .... napiso bi nesto politicki na to ovo ali necu riskirat da dobijem ban .
Samo cu ti reci neka ti znastvenici imaju i miljune veci IQ ,svaki potpisnik ima 10 puta vise Poštenja od njih !

_________________
Image


sub 29 svi, 2010 8:18 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Podrška Krešimiru Mišaku i emisiji "NA RUBU ZNANOSTI"
LOL

Ja ni na ovo neću ništa napisati... show must go on :mrgreen:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 29 svi, 2010 8:22 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan