Sada je: pet 29 ožu, 2024 7:57 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
 Atlantis i izgubljene civilizacije na zemlji i dalje ? 
Autor/ica Poruka
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
 Atlantis i izgubljene civilizacije na zemlji i dalje ?
Vrtim po ovom podforumu i vidim da nema tema o poznatoj atlantidi i izgubljenim zemaljskim civilizacijama ..kao i podataka o nekakvoj povijesti koju mi nepoznamo 8)

Prvo ako je teorija da povijest pisu pobijednici ..onda to znaci da ti pobijednici defacto mogu i izbrisat dio pradavne povijesti ..pa cak i dokaze o nekim događajima koji su se zbili a mi za njih neznamo :zgrožen:

Druga stvar je totalno predvidljiva kad je pokretac teme osobno u pitanju a radi se o tome da opet crpim ideje za thread iz sf serija ..tocnije iz atlantisa 8)

No zapravo serija crpi ideje od stvarne legende a ona je malo cudna jer nitko nezna dal je atlantis plod maste ili stvarni izgubljeni grad ili otok a jos cudnije je to sta je mozda to nekakav postojeci grad a da mi neznamo njegovu povijest do kraja :-#

Trazim da sa cisto osobnog aspekta (svog vlastitog gledista ..neovisno dal ste genijalci po tom pitanju ili neznalice) ..odgovorite na par pitanja :?:

- Zasto se cini kako su drevne civilizacije izrasle iz nicega ?
- Dal su troja i atlantis/atlantida izmisljene ili ne ..i mislite li da je covjek sposoban nesto izmislit za sta nema ideju na nekom stvarnom događaju ?
- Zasto je u svim starim civilizacijama prisutno vise bogova a kasnije ne ..dal su ljudi zapravo pojam boga pripisivali silama ili su sami preuzimali titulu bog kao sta je danas predsjednik ili nekakav drugi mocni lik ..pa se kasnije to pocelo koristit kao mistican izraz
- Ima li ikakve sanse da je za rađanje civilizacije utjecalo nekakvo viđenje NLO-a ili pojave koja je primitivnim ljudima neshvatljiva ..ovo ima veze i sa drugim pitanjem
- Zbog cega je doslo do naglog jacanja religije ali i pada civilizacije ..kroz povijest se stice dojam kako su stari egipat i sumerani bili razvijeniji od bizanta ili franackog carstva
-Postoji li sansa da je mistika koja se pripisuje starom egiptu u filmovima i tv-u kao i u emisijama poput na rubu znanosti ..zapravo istina i mi ju gledamo ali neuzimamo za ozbiljno
- Finalno pitanje ..sad ponistimo ovo sve i zamislimo kako bi se osjecali da smo mi zapravo prva i za sada jedina evolucija inteligentnih bica i da nama nema drevnih nit bica razvijenijih od nas...jer smo upravo mi najrazvijeniji i najstariji ? :-k

_________________
Surviving the new decade


čet 25 ožu, 2010 9:27 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Atlantis i izgubljene civilizacije na zemlji i dalje ?
Ufff puno pitanja si postavio. Ja ću naravno odgovoriti sa stajališta apsolutnog neznalice, ali sa povremenim izletima u entuzijastičnu zaintrigiranost.

Citat:
Prvo ako je teorija da povijest pisu pobijednici ..onda to znaci da ti pobijednici defacto mogu i izbrisat dio pradavne povijesti ..pa cak i dokaze o nekim događajima koji su se zbili a mi za njih neznamo


Povijest mogu pisati i gubitnici; no u oba slučaja se neki detalji izostavljaju ili preuveličaju, ovisno o točki gledišta. Također mislim da kroz vrijeme neki detalji postanu suvišni i izgube se s vremenom iz kolektivnog pamćenja. Ako idemo sve dalje u prošlost, nalazimo sve manje podataka o civilizacijama i kulturi nekog vremena. Pogledaj samo školski program povijesti. U prvom razredu gimnazije se prevali put od gotovo 3-4 tisuće godina, u drugom se prouči put od pada Zapadnog Rimskog Carstva do negdje industrijske revolucije, u trećem od industrijske revolucije do početka Prvog svjetskog rata, i onda na kraju se čitavih 10 mjeseci ili koliko već traje školska godina, proučava posljednjih 70-80 godina.
Možda je to dijelom tako organizirano zbog opće informiranosti (kako je gradivo raspoređeno, neću ulaziti, jer neke teme se forsiraju, dok se druge tek usputno spomenu), a možda je takva organizacija zbog dostupnosti podataka, ili nedostatka istih.

Citat:
- Zasto se cini kako su drevne civilizacije izrasle iz nicega ?


Nisu izrasle iz ničega; već ne postoje zapisi o svakom podvigu, svakoj inovaciji, ili svakom ratu iz doba nastajanja civilizacija. Naravno, postoje veliki epovi o još većim vladarima; no pitanje je koliko su ti epovi preuveličani; ili koliko su drevni zapisi na papirusu, kamenu ili freskama istiniti. To jednostavno ne možemo pouzdano znati.

Hoću reći, veliki događaji se pamte, a kako i zašto je došlo do njih, ostaje manje važna informacija. Primjerice, možemo znati koji su staroegipatski/babilonski/sumeranski/čijiveć vladari bili takvi i takvi vladari, no same informacije o nastajanju civilizacija, kao i okolnim situacijama tog doba se manje zna; možda zbog nepismenosti, možda zbog zabrane da se ne spominju ti događaji. Malo dalje u budućnost; svi znamo da je James Watt proizveo parni stroj, što je pokrenlo niz tehnoloških inovacija; no što je sve prethodilo tome, kako i zašto je on to napravio; malo je znano osim ako se ne zainteresira ili primora (nešto sam o tome učio na faksu, al sam zaboravio). Ili još dalje u budućnost, Prvi svj. rat, svi će reći da je započeo zbog antentata na Franca Ferdinanda, no to je bio samo povod, a pravih uzroka je daleko više. D bodom lajn, pamte se ličnosti i događaji; okolnosti kao da bivaju zapostavljene.

Citat:
- Dal su troja i atlantis/atlantida izmisljene ili ne ..i mislite li da je covjek sposoban nesto izmislit za sta nema ideju na nekom stvarnom događaju ?


Pa možda su i postojale kao gradovi/utvrde protiv kojih su stari Grci ratovali; pa se to kroz tisućljeća mistificiralo; kao i neki drugi događaji i likovi, primjerice Krist. Mašta radi svašta. Moguće je, zašto ne.

Citat:
- Zasto je u svim starim civilizacijama prisutno vise bogova a kasnije ne ..dal su ljudi zapravo pojam boga pripisivali silama ili su sami preuzimali titulu bog kao sta je danas predsjednik ili nekakav drugi mocni lik ..pa se kasnije to pocelo koristit kao mistican izraz


Ovisi koje stare civilizacije uzimaš u obzir. Ako pitanje baziraš na raznim poganim vjerama kod kojih svaka vremenska nepogoda, životinja i kamen predstavlja neko božanstvo, onda bi možda brutalna istina bila: takav je sustav vjerovanja koji se prenosio generacijama. Kasnije se to sve svelo pod zajednički nazivnik prvenstveno zbog političkih uvjeta; o tome bi možda Tgrel znao više; konkretno koji su sve uvjeti bili zašto je Dioklecijan proglasio kršćanstvo glavnom religijom Carstva; što je kasnije bilo podstrijek za nasilnu i genocidnu ekspanziju te vjere. Glede titule boga, isto ovisi; faraoni i rimski carevi su se kitili takvim epitetima, za ostale nisam čuo.

Citat:
- Ima li ikakve sanse da je za rađanje civilizacije utjecalo nekakvo viđenje NLO-a ili pojave koja je primitivnim ljudima neshvatljiva ..ovo ima veze i sa drugim pitanjem


Nisam sklon prihvatiti tu teoriju. Lijepa je to teorija za bilo koji SF, no mislim da su civilizacije nastale kada je nastala poljoprivreda; kada su ljudi odlučili da im je bolje da uzgajaju svoje životinje i biljke, da se skrase na jednom mjestu i da međusobno surađuju; umjesto da love zvijeri i skrivaju se po špiljama.

Citat:
- Zbog cega je doslo do naglog jacanja religije ali i pada civilizacije ..kroz povijest se stice dojam kako su stari egipat i sumerani bili razvijeniji od bizanta ili franackog carstva


Misliš na tzv. Mračno doba, ili srednji vijek, razdoblje kad je Crkva bila na svom vrhuncu moći sa svojim specifičnim metodama vladavine i održavanja strahovlasti, u koje doba je bilo mnoštvo ratova, a malo znanstvenih napredaka. No nije samo u Europi bio takav slučaj. Kina je u 14. stoljeću bila na rubu industrijske revolucije, imala je kolonije po Pacifiku, Indiku i istočnoj Africi; da bi se car whats-his-name okrenuo konfucionizmu, te samim time zatvorio Kinu samu u sebe. Dakle religija je obrnuto proporcionalna napretku. :D

Citat:
postoji li sansa da je mistika koja se pripisuje starom egiptu u filmovima i tv-u kao i u emisijama poput na rubu znanosti ..zapravo istina i mi ju gledamo ali neuzimamo za ozbiljno


Ono što sam u startu rekao, malo toga znamo zbog manjka informiranosti, dezinformiranosti, ili izgubljenih podataka. Zbog toga jest sve mistično. Je li istina ili nije, ne znam. Možda nešto jest, možda nešto nije.

Citat:
zamislimo kako bi se osjecali da smo mi zapravo prva i za sada jedina evolucija inteligentnih bica i da nama nema drevnih nit bica razvijenijih od nas...jer smo upravo mi najrazvijeniji ?


Ne znam za tebe, ja bi se osjećao posve normalno; jer upravo tako i mislim. Ako postoje bića drevnija i razvijenija od nas; nismo ih upoznali, stoga nemam razloga da se opterećujem time. :mrgreen:


čet 25 ožu, 2010 9:56 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Atlantis i izgubljene civilizacije na zemlji i dalje ?
Miki je napisao/la:
Misliš na tzv. Mračno doba, ili srednji vijek, razdoblje kad je Crkva bila na svom vrhuncu moći sa svojim specifičnim metodama vladavine i održavanja strahovlasti, u koje doba je bilo mnoštvo ratova, a malo znanstvenih napredaka. No nije samo u Europi bio takav slučaj. Kina je u 14. stoljeću bila na rubu industrijske revolucije, imala je kolonije po Pacifiku, Indiku i istočnoj Africi; da bi se car whats-his-name okrenuo konfucionizmu, te samim time zatvorio Kinu samu u sebe. Dakle religija je obrnuto proporcionalna napretku. :D


Da.. mislim upravo na to jer mi nije jasno zasto je u naprednom drustvu uopce doslo do jacanja religije a samim time i do pada civilizacije i zatvaranja drustava u same sebe :-k

-Zasto bi netko izmisljao religijske price i legende a onda ih distribuirao kao istinu ?
-Onda ako to nije bilo tako i religija je temeljena na stvarnim događajima i cudima ..sta se zapravo dogodilo i kada :-k

_________________
Surviving the new decade


čet 25 ožu, 2010 10:13 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Atlantis i izgubljene civilizacije na zemlji i dalje ?
Citat:
naprednom drustvu uopce doslo do jacanja religije a samim time i do pada civilizacije i zatvaranja drustava u same sebe


Strah od nepoznatih uvjeta koje bi napredak mogao donijeti, nestanak sigurnosti vječno ponavljajuće tradicije, utočište u sigurnoj prošlosti kao temelj za predvidljivu budućnost. Takvo nešto se na momente viđalo i u modernoj megacivilizaciji; onoj od SADa; gdje su u proteklih 50ak godina neokonzervativci postali 'siva eminencija' republikanaca. Njihovim propovjednjem kroz demagošku superiornost vlastitog naroda su SAD počele propadati kao velesila, a tek se na to mjesto postavila nakon Svjetskih ratova. Ako propadanje nije bilo evidentno u financijskoj ili vojnoj moći (mada većina američkih ratnih avantura završava debaklom), onda je evidentno na kulturnoj razini (dekadencija umjetnosti, reality civilizacija, televangelizam...) i u sferi međunarodnih odnosa (sve veće trzavice među saveznicima, nepoštivanje haaškog suda, nametanje vojne sile...)


Citat:
-Zasto bi netko izmisljao religijske price i legende a onda ih distribuirao kao istinu ?
-Onda ako to nije bilo tako i religija je temeljena na stvarnim događajima i cudima ..sta se zapravo dogodilo i kada


Tu te moram ispraviti; religijske priče se ne izmišljaju. Priče se izmišljaju; a te priče s vremenom mogu pasti u zaborav ili se uklopiti u neki širi kontekst, bilo zbirku pripovjesti, bilo mitologiju. Dakle, čisto sumnjam da je bilo tko u povijesti rekao: 'evo vam priča o postanku, prihvatite je ili budite prokleti' (ko Oriji); već se govorilo 'evo vam priča'. Ako je priča bila dobra, i ako se uklapala u tadašnji, većinom praznovjerni svjetonazor; tada je priča imala šanse da postane više od priče.


pet 26 ožu, 2010 7:05 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan