Sada je: ned 28 tra, 2024 9:10 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
 Misterije svijeta 

Vjerujete li u paranormalno?
Da 79%  79%  [ 19 ]
Ne 21%  21%  [ 5 ]
Ukupno glasova : 24

 Misterije svijeta 
Autor/ica Poruka
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Misterije svijeta
Kao malen čitao sam "Misterije svijeta" Arthura C. Clarka. Oduševio sam se. Posuđivao sam knjige od jednog svog rođaka iz Slavonije. Ima mnoštvo toga. Takve knjige su mi bile super pa sam počeo istraživati o raznim misterijama, duhovima, paranormalnom i tako. Sve je to rezultiralo mojom velikom zanimacijom za takav svijet. Naravno, s godinama kada sam zavolio povijest onda sam počeo istraživati i drevne izgubljene svijetove i civilzacije.
P.S. Ako nekog zanima, povijest sam zavolio tj. počela me zanima u
5. razredu osnovne škole kada sam dobio povijest kao nastavni predmet. Ispočetka su mi i povijest i zemljopis bili isto zanimljivi ali kasnije se povijest iskristalizirala kao jedini primus predmet. I došlo je do toga da želim studirati povijest i naravno diplomirati što je moja najveća životna želja.
No, dobro vratimo se na temu: što vi mislite o paranormalnom (duhovima, raznim neobjašnjivim stvarima i sl.)?

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


čet 12 srp, 2007 11:01 am
Profil Web stranica
Über Trekker
Über Trekker
Avatar

Pridružen/a: čet 22 lip, 2006 11:50 pm
Postovi: 3227
Lokacija: Zagreb
Post Re: Misterije svijeta
da...
mislim...
paranormalo s obzirom na naša gledišta...
po meni paranormalno ne postoji...
zašto bi nešto bilo normalno, a nesto ne...
to što smo mi ograničeni na našu okolinu, ne znači da je samo to normalo...

ali za potrebe ove tema, recimo da vijerujem u ''para''normalno

_________________
slika


čet 12 srp, 2007 11:09 am
Profil ICQ
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Re: Misterije svijeta
Neke stvari ne mogu smatrati normalnim. Istina da u većinu toga ne vjerujem.

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


čet 12 srp, 2007 11:34 am
Profil Web stranica
Njegova Debela Eminencija
Njegova Debela Eminencija
Avatar

Pridružen/a: uto 11 tra, 2006 11:35 pm
Postovi: 1131
Lokacija: Elsewhen
Post Re: Misterije svijeta
Pa ako vec vjerujem u Boga, onda tehnicki/znanstveno gledajuci vjerujem u paranormalno.

_________________
"Telling truth is just an excuse for a lack of imagination."Garak, DS9


sub 14 srp, 2007 2:45 pm
Profil Web stranica
dr.med.
dr.med.
Avatar

Pridružen/a: pon 09 srp, 2007 11:31 pm
Postovi: 2843
Lokacija: svemir, mlijecna staza, alfa kvadrant, sektor001, Zemlja, Europa, Hrvatska, Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: VOY
Naj Film: ST: XI
Opis Stanja: opis radnje XD
Koje si vrste?: trill
Post Re: Misterije svijeta
paranormalno seze u podrucje ljudskih ocekivanja izvan dosega znanstvenog ispitivanja i eksperimenta. Sve sto se ne mnoze provjeriti ponoviti te kao takvo znanstveno potvrditi i izmjeriti de facto ne postoji. Vjerovatnost da uistinu postoj nesto paranormalno lezi na predpostavki da covjek zeljan pozornosti odjednom pomice stvari leti cita misli ili vidi buducnost. No tu se opet pojavljuje pojam vjerovanja koji je suprotan od pojma dokaza sto je osnova svakog znanstvenog istrazivanja. No prema znanosti, a kako je ja prakticiram i smatram se znanstvenikom, ne postoji paranormalno- odnosno nadnaravno- odnosno neistrazeno, i ja u to vjerujem. No opet tu dolazi do krsenja predpostavke istrazivanja a to je da opstoji stvarni,izvanjski svijet koji je relativno neovisan o našem opažanju i spoznavanju te prema tome mozda i postoji paranormalno no samo ga mi jos ne mozemo dokazati i istraziti na ovom stupnju razvoja. Na ovako kompleksno pitanje ne moze se dati ednostavan odgovor kao DA ili NE. Potrebne su godine istrazivanja razmisljanja prikupljanja dokaza i izjava da bise doslo do stvarnog odgovora. Za sad nam ostaje osobno uvjerenja- odnosno nase misljenje o svemu ovome a moje je da ne znam! #-o

_________________
"In that book which is my memory,
on the first page of the chapter that is the day when I first met you,
appear the words, 'Here begins a new life'."


ned 15 srp, 2007 11:31 am
Profil Web stranica
Commander
Commander
Avatar

Pridružen/a: uto 22 kol, 2006 10:26 pm
Postovi: 363
Lokacija: ROMULUS. ROMULAN STAR EMPIRE
Post Re: Misterije svijeta
ljepo je znat da neko još otvare slične teme osim mene...

_________________
http://nosgoth.dogoo.us/index.htm forum koji je samo za ljubitečje fantastike,ljubitelje magije i metala..... i koji su visoko tolerantni na druge religije...


ned 15 srp, 2007 1:51 pm
Profil Web stranica
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: Misterije svijeta
...ima nešto u paranormalnome, što je teško objasniti...
...ni oni s psi faktor nisu baš uspjeli u tome...

...no moj glas je bio za tu opciju...

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


pon 16 srp, 2007 3:25 pm
Profil ICQ Web stranica
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Re: Misterije svijeta
Kao malen obožavao sam čitati Arthura C. Clarka. Mislim da ću ovo ljeto ponoviti gradivo.

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


uto 17 srp, 2007 9:32 pm
Profil Web stranica
Environmentalist
Environmentalist
Avatar

Pridružen/a: pon 09 tra, 2007 12:50 am
Postovi: 2488
Lokacija: Zagreb, Croatia
Post Re: Misterije svijeta
obožavam arthura c. clarkea i imam tu knjigu i onu drugu. pročitala sam ih jako puno puta.

mene zanima nekoliko praktičnih stvarčica: kako su nastali kipovi na uskršnjim otocima i kako je napravljen stonehange i kako su napravili one kristalne lubanje?

_________________
Dif-tor heh smusma!


uto 04 ruj, 2007 1:39 am
Profil Web stranica
Admiral
Admiral

Pridružen/a: ned 27 svi, 2007 7:59 pm
Postovi: 567
Post Re: Misterije svijeta
Makar sam vjernik ipak vjerujem u paranormalno.
Ali smatram da Bog i vjera nisu nešto paranormalno.
Jer ako vjeruješ onda si vjernik ,a vjera je zasebna cjelina -duhovna.


uto 04 ruj, 2007 9:19 am
Profil
Historiotrekolog
Historiotrekolog
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 12:30 am
Postovi: 6010
Lokacija: Budrovačka Republika Pemija
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Koje si vrste?: Vulcan
Post Re: Misterije svijeta
modesty blaise je napisao/la:
mene zanima nekoliko praktičnih stvarčica: kako su nastali kipovi na uskršnjim otocima i kako je napravljen stonehange i kako su napravili one kristalne lubanje?

Ovo za kristalne lubanje prvi puta čujem. Htio bih nešto više o tome znati.

Kako su nastali drveni kipovi na Uskršnjim otocima?
Da, naime, to je misterij no za građenje tih kipova se pretpostavlja da su rađeni prema određenim drvenim kalupima. Postoji 887 monolitnih spomenika. Pretpostavlja se da su građeni između 1000 i 1500. tj. između 1500. i 1700.-te god. Naime prvo su bili "klesani" (jer se drvo ne kleše, a ne znam drugačiji naziv) ti kalupi, a tek onda su se izrađivali kipovi. Kako? Ostaje misterij.

Stonehenge?
- je građevina iz neolitika tj. kasnijeg brončanog doba. Smještena je u Salisburyiju u Wiltshireu u Engleskoj. Pretpostavlja se da datira oko 3000.-1000. g. pr.Kr. Građen je tokom perioda od oko 1500 godina! Navodno je Stonehenge građen u tri glavne faze. Najranija je dovršena 2900.pr.Kr. kada su se iskopali jarci. U drugoj fazi koja je trajala od 2900. do 2500. pr.Kr. podignuto je više drvenih debla koje su stavili u središte jama. Na sjeveru odkud se ulazilo u hram su također podignute i grede. Stonehenge je uvelike promijenjen tijekom treće faze gradnje, koja je trajala od otprilike 2550. do 1600. pr.Kr. Otprilike 80 stupova (tzv. plavih kamena, zbog njihove boje) od vulkanskih stijena je podignuto u dva koncentrična kruga u središtu mjesta. Stupovi su stigli s planina Preseli u jugozapadnom Walesu, smještenih 220 km od Stonehengea. Prijevoz tih stupova, od kojih svaki teži 4 tone, bio je nevjerojatan pothvat te se odvijao po moru, rijekama i kopnu. Tijekom te gradnje ubrzo su stupovi maknuti i doneseni novi od druge vrste stijena, pješčanih, iz Marlborough doline, 40 km sjeverno od Stonehengea. 30 tih kamena je podignuto u krugu od 33 m promjera. Na njih su dodani još i "nadvratci" tvoreći tako prsten na stupovima. Tako dva stupa s gredom na njima tvore luk zvan trilithon (od grčkog što znači tri kamena). Od izvornih 30 danas stoji još 17 stupova i 6 "nadvrataka". Na sjeveroistoku se nalazi otvor te tako ima oblik potkove.
Čemu je točno Stonehenge služio ne zna se no točno u sredini građevine se Sunčeve zrake spuštaju za vrijeme zimskog i ljetnog solsticija.
Najpoznatiji "čuvari" Stonehengea su svećenici druidi.

_________________
"Slušajte čovjeka. Stručnjak je za povijest, pogotovo velikih civilizacija, kao što je bio Rim..."
Al' šta? ZECOVI SPAVAJU!
slika


uto 04 ruj, 2007 2:37 pm
Profil Web stranica
Admiral
Admiral
Avatar

Pridružen/a: ned 17 pro, 2006 2:34 am
Postovi: 584
Lokacija: bie you tian di
Post Re: Misterije svijeta
T'Grel je napisao/la:
modesty blaise je napisao/la:
mene zanima nekoliko praktičnih stvarčica: kako su nastali kipovi na uskršnjim otocima i kako je napravljen stonehange i kako su napravili one kristalne lubanje?

Ovo za kristalne lubanje prvi puta čujem. Htio bih nešto više o tome znati.

Onak', svugdje gdje ima ACC-a ima i te kristalne lubanje?
http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_skull

Citat:
Kako su nastali drveni kipovi na Uskršnjim otocima?
Da, naime, to je misterij no za građenje tih kipova se pretpostavlja da su rađeni prema određenim drvenim kalupima. Postoji 887 monolitnih spomenika. Pretpostavlja se da su građeni između 1000 i 1500. tj. između 1500. i 1700.-te god. Naime prvo su bili "klesani" (jer se drvo ne kleše, a ne znam drugačiji naziv) ti kalupi, a tek onda su se izrađivali kipovi. Kako? Ostaje misterij.

Vjerojatno dlijeto i djeljanje :).
Drveni kipovi? Kakvi drveni kipovi?

pozdrav

_________________
BATracer

Otkad sam na forumu prepucavam se s T'Grelom, a to mi nije strano ni s drugim korisnicima te uvijek želim potencirati na to da je ne znam što pa se njegove teme ne mogu kozinstento čitati.

Blessed Be Her Holy Hooves, Peace Be Unto Her

I like your flowers...


uto 04 ruj, 2007 2:42 pm
Profil ICQ Web stranica
Inquisitor
Inquisitor
Avatar

Pridružen/a: čet 06 tra, 2006 11:54 am
Postovi: 7828
Lokacija: R. Trešnjevka, Zagreb
Post Re: Misterije svijeta
sa wikipedie... a cega drugog :roll:
"Since the (Easter) island was treeless by the time the Europeans first visited, the movement of the statues was for a long time a mystery; pollen analysis has now established that the island was almost totally forested until 1200 CE. The tree pollen disappeared from the record by 1650 and the statues stopped being made around that time."

skvadra je unistila svu sumu na svom otoku zbog transporta tih kipova :)

i btw. zakaj se nebi mogli isklesati ti kipovi direktno? Problem je u transportu.

_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
slika
slika


uto 04 ruj, 2007 3:14 pm
Profil Web stranica
Environmentalist
Environmentalist
Avatar

Pridružen/a: pon 09 tra, 2007 12:50 am
Postovi: 2488
Lokacija: Zagreb, Croatia
Post Re: Misterije svijeta
možda su isklesali dio po dio od nekih 50kg pa onda lijepili nekim superljepilom kad su našli lokaciju koja im se sviđa :mrgreen:

_________________
Dif-tor heh smusma!


uto 04 ruj, 2007 8:27 pm
Profil Web stranica
Inquisitor
Inquisitor
Avatar

Pridružen/a: čet 06 tra, 2006 11:54 am
Postovi: 7828
Lokacija: R. Trešnjevka, Zagreb
Post Re: Misterije svijeta
ili je to T-Com napravio ... uvijek nekaj T-Com bude kriv
ili je Bush? :)

_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
slika
slika


uto 04 ruj, 2007 11:31 pm
Profil Web stranica
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan