Sada je: pet 29 ožu, 2024 8:46 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 2x15 - Pen Pals 

Ocjena:
10 7%  7%  [ 1 ]
9 27%  27%  [ 4 ]
8 27%  27%  [ 4 ]
7 13%  13%  [ 2 ]
6 7%  7%  [ 1 ]
5 7%  7%  [ 1 ]
4 7%  7%  [ 1 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 7%  7%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 15

 2x15 - Pen Pals 
Autor/ica Poruka
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post 2x15 - Pen Pals
Pen Pals
("Dopisni prijatelji")


Sezona: 2
Epizoda: 15
Datum premijere: 05.01.1989.
Prikazano na HRT-u: 29.02.2008.

slika

Redatelj: Winrich Kolbe

Scenarij: Melinda M. Snodgrass

Gostujući Glumci:
Nicholas Cascone - Davies
Ann H. Gillespie - Hildebrant
Colm Meaney - Miles O'Brien
Whitney Rydbeck - Alans
Nikki Cox - Sarjenka
Neimenovani glumac - Prixus

Stardate: 42695.3

Kratak sadržaj: (preuzeto sa ST Centra)
Ne rekavši posadi, Data se počne dopisivati s djevojčicom imena Sarženka koja živi na planetu Drema IV, kojeg Enterprise trenutno proučava. Kada Data Picardu ispriča o svojoj vezi s Sarženkom, on sazna da je njen planet pred neizbježnim samouništenjem zbog rastućih potresa pod površinom.

Detaljnije informacije: Memory Alpha

Kompletan scenarij: Star Trek Minutiae

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 29 vel, 2008 5:29 pm
Profil
Make it so
Make it so
Avatar

Pridružen/a: uto 08 sij, 2008 10:38 pm
Postovi: 8181
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: 2x15 - Pen Pals
8
Sviđa mi se epizoda , jer propitkuje stvari koje su cesto konacne , kao naprimjer prvu zapovijed
Kad se mijesat a kad ne mijesat u događaje na nekom planetu

Data mi se bas dopao u ovoj epizodi , za androida koji sluzbeno nema emocija je poprilicno voljan pomoci i stalo mu je do te njegove , skoro pa net prijateljice
Picard je imao neke smijesne reakcije u ovoj seriji ,prvo je pokazao da je do glave u govnima a onda je pokazao da je preko glave u govnima
Meni je to bilo onako simpaticno i smijesno :lolsmjeh:

_________________
Surviving the new decade


pet 29 vel, 2008 5:55 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 2x15 - Pen Pals
captain je napisao/la:
Sviđa mi se epizoda , jer propitkuje stvari koje su cesto konacne , kao naprimjer prvu zapovijed
Kad se mijesat a kad ne mijesat u događaje na nekom planetu
Data mi se bas dopao u ovoj epizodi , za androida koji sluzbeno nema emocija je poprilicno voljan pomoci i stalo mu je do te njegove , skoro pa net prijateljice
7
Ovo je, ako se dobro sjecam, vec 2. puta da Picard ne mari za spasavanje drugih u nevolji, i uljece Data da spasi stvar (kao i u "Neutral Zone") Mislim da to nije zadnji put da Picard tako reagira. Na srecu ostali clanovi posade su tu da ukazu Picardu da je ljudskost ipak vaznija od slijepog drzanja zapovjedi, bio to "Prime Directive" ili bilo koji danasnji zakon...

Takodjer, zanimljivo je bilo vidjeti da se ovaj puta Picard ljuti na Datu zbog datine "ljudskosti", a ne kao inace kad "kao robot" :lol: blebece previse detalja i tehnickih podataka o necemu.

Podradnja s Weslijem i njegovim timom je teoretski zanimljiva, ali ispala je relativno dosadna...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 29 vel, 2008 7:41 pm
Profil
Lieutenant Commander
Lieutenant Commander
Avatar

Pridružen/a: čet 27 tra, 2006 1:58 am
Postovi: 206
Lokacija: Bird of pray....(New model)
Post Re: 2x15 - Pen Pals
9/10

epizoda je vrlo dobra. pokazuje ljudskost i solidarnost. svidjela mi se je osjecajna strana date koju je pokazao u ovoj epizodi, a ono s crusherom je jos malo dodano da zacini epizodu jer ipak epizoda mora imat dvije radnje :D.

_________________
..." I am constant as a northern star! "....



http://www.kmt-ts.com


sub 01 ožu, 2008 3:54 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 2x15 - Pen Pals
Obicno je netko (najcesce Pulaskica) skoro svaku epizodu 'kurio' Datu zbog neshvacanja ljudi ili zato jer je android, a eto ovaj puta je cak i Pulaskica imala koju pozitivnu za njega, kad se pricalo da zeli spasiti klinku iz emotivnih razloga.

Takodjer, Wesley je imao skoro identican razgovor s Rikerom kao i prije par epizoda s Picardom. Rikera je pitao je li s vremenom postaje lakse davati naredjenja, a Picarda (nakon unistenja Yamata) da li s vremenom postaje lakse podnositi takve tragedije.

Iduca epizoda je "Q Who"... mislim da ce se o njoj imati reci puno toga i pozitivnog i negativnog, ali glavno da ce se mnogo komentirati! :)

Jos malo nebitnog blebetanja :) :
Inace dok kopipejstam stardateove primjetio sam da bas i ne paze na razmake izmedju njih.
Od prosle epizode do ove proslo je samo 8.8 "stardateova", a iduca je 66 vise. (42686.4 42695.3 42761.3)
Spomenuto je da su proveli 6 tjedana proucavajuci geoloske probleme.... a ako je 1 godina = 1000 stardateova, 66 nije dovoljno cak ni da je iduca epizoda pocela odmah nekon ove (trebalo bi proci 115 stardateova za samo tih 6 tjedana koje su spomenuli)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 01 ožu, 2008 10:45 am
Profil
Lieutenant Commander
Lieutenant Commander
Avatar

Pridružen/a: čet 27 tra, 2006 1:58 am
Postovi: 206
Lokacija: Bird of pray....(New model)
Post Re: 2x15 - Pen Pals
đizus civicek na ovoj analizi datuma. vidim da si studiozno proucio problematiku stardateov-a. samo meni se cini da postoje razlicite sklae date-ova kao i kod warpa i da niko ne moze sa tocnoscu reci sta koji stardate znaci u nasem kalendaru.
sto se tice epizode: meni je bila dobra bez obzira sto se neki djelovi ponavljaju. mislim da ponavjanje nije bilo slucajno nego se zeli naglasiti vaznost i tezina odgovornosti koju imas kada moras upravljati odnosno voditi.
naglasavam da je ova epizoda bila jedna od rijetkih gdi se vidi tako jako solidarnost.
cak se je i mojoj mami svidjela sto znaci da je dobra :!:

_________________
..." I am constant as a northern star! "....



http://www.kmt-ts.com


sub 01 ožu, 2008 2:25 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 2x15 - Pen Pals
General Chang je napisao/la:
đizus civicek na ovoj analizi datuma. vidim da si studiozno proucio problematiku stardateov-a.
Nisam nista vise proucavao od toga sta sam napisao... mozda su se Tom'ca ili HC time bavili... Otvarao sam novu anketu i kopipejstao podatke preko stare, i skuzio da se radi samo o nekoliko stardateova razlike, pa me zainteresiralo...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 01 ožu, 2008 5:38 pm
Profil
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
Post Re: 2x15 - Pen Pals
captain je napisao/la:
8
Sviđa mi se epizoda , jer propitkuje stvari koje su cesto konacne , kao naprimjer prvu zapovijed
Kad se mijesat a kad ne mijesat u događaje na nekom planetu

Data mi se bas dopao u ovoj epizodi , za androida koji sluzbeno nema emocija je poprilicno voljan pomoci i stalo mu je do te njegove , skoro pa net prijateljice
Picard je imao neke smijesne reakcije u ovoj seriji ,prvo je pokazao da je do glave u govnima a onda je pokazao da je preko glave u govnima
Meni ej to bilo onako simpaticno i smijesno :lolsmjeh:


...potpis na sve što si rekao... ;)

...zanimljive su moralne dvojbe, treba li se umiješati ili ne?
...kad se umiješati, bilo je dobrih hipoteza...
...no drago mi je da su se umiješali i smirili panet...
...jer da nisu... TNG bi mi se još više srozao u očima...
...ovako je dobio +...

Wes je isto bio fora... njegovo prvo zapovjedništvo...
...to nesmijemo zaboraviti... :D

.

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


ned 02 ožu, 2008 2:25 am
Profil ICQ Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 2x15 - Pen Pals
Zanimljivo je da ni Chaky ni MaX nisu komentirali jos jedno Picardovo ubermoraliziranje, i na kraju (na nagovor drugih) ipak odustajanje od slijepog provodjenja Prime Directiva :twisted:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 02 ožu, 2008 8:41 am
Profil
Inquisitor
Inquisitor
Avatar

Pridružen/a: čet 06 tra, 2006 11:54 am
Postovi: 7828
Lokacija: R. Trešnjevka, Zagreb
Post Re: 2x15 - Pen Pals
cvicek je napisao/la:
Zanimljivo je da ni Chaky ni MaX nisu komentirali jos jedno Picardovo ubermoraliziranje, i na kraju (na nagovor drugih) ipak odustajanje od slijepog provodjenja Prime Directiva :twisted:

jbga... ovo je 2. epizoda koju nisam pogledao... vjerovao ili ne ali nisam mogao upaliti lil'meein tv... ima super televiziju ... no nemre se upaliti nikak drugacije nego prek daljinskog :shock: :roll: ... a daljinski se susio od vina :)
a budem valja veceras uspio pogledat epizodu na kompu...

a max... pa on i inace komentira rijetko

_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
slika
slika


ned 02 ožu, 2008 2:27 pm
Profil Web stranica
Fi'ta Gul
Fi'ta Gul
Avatar

Pridružen/a: pet 19 svi, 2006 2:09 pm
Postovi: 6485
Lokacija: Cardassia Prime
Post Re: 2x15 - Pen Pals
Sedmica.
Ništa spektakularno, ali dobra dva plota.
Riker je u brizi za Vizlijevo školovanje istome uvalio zapovijedanje nad istraživanjem i mjerenjima i ovaj se dobro potrudio i probio led u zapovijedanju. Svaka mu čast što je napravio i nešto korisno, time bar malo otplaćuje što ga svi trpe zbog iritantnosti.

Drugi plot je podložan velikom filozofiranju i teško je točno odrediti što je ispravno iz kojeg kuta gledanja.
Data je pun entuzijazma i dječje znatiželje odgovorio na dječje pitanje "Ima li koga?" Kao što je Picard rekao, nije pritom razmotrio sve posljedice toga. Mislim da bi svi mi postupili kao Data jer takve slučajeve uvijek prvo gledamo sa ljudske strane, bez da prije toga sami sa sobom ili nekim tko nam se nađe u blizini povedemo filozofsku raspravu. No, u Treku nije sve jednostavno. Fedsi imaju tu famoznu Prvu zapovijed po kojoj se ne smiju miješati u tuđe unutarnje stvari, sukobe i slično, razvoj predwarp civilizacija bla, bla, bla.
Picard je već ranije rekao da Prva zapovijed nije samo hrpa nabrojenih stvari što se smije, a što ne smije, nego da je to jedna vrlo ispravna filozofija.
Data je u ovoj epizodi već zakuhao stvar kontaktiravši sa Sarjenkom iako njena predwarp civilizacija ne poznaje ništa izvan svog svijeta pa se nešto moralo skemijati oko njenog planeta i izbrisati joj na kraju sjećanja na Datu i sve vezano za njega.
Worfovo razmišljanje da Prva zapovijed mora biti apsolutna lakše je reći nego primijeniti jer uvijek pokušavamo biti dobri samaritanci bez obzira što nam se to više puta obije o glavu.
Picard je i dobro rekao da PZ štiti i druge i njih (Fedse) i ako je se dobro pridržavaš, ne moraš razmišljati kome i kako pomoći više, a kome manje, shodno vlastitom osjećajima morala, pravde i inim drugima. Zato je Prva zapovijed i dobra, jer bi puno ljudi postupalo po svojim osjećajima, koji mogu završiti u krajnostima, pa bi se neki slomili od pomaganja, a neki od suđenja i krojenja pravde.

cvicek je napisao/la:
Inace dok kopipejstam stardateove primjetio sam da bas i ne paze na razmake izmedju njih.
Od prosle epizode do ove proslo je samo 8.8 "stardateova", a iduca je 66 vise. (42686.4 42695.3 42761.3)
Spomenuto je da su proveli 6 tjedana proucavajuci geoloske probleme.... a ako je 1 godina = 1000 stardateova, 66 nije dovoljno cak ni da je iduca epizoda pocela odmah nekon ove (trebalo bi proci 115 stardateova za samo tih 6 tjedana koje su spomenuli)

Nemoj se previše zabrinjavati oko stardateova. Ja sam se malo bavio time jer sam gledajući sve serije, posebno TOS, zamijetio nelogičnosti kod stardateova. Ne samo da su razlike do slijedeće epizode nekad premale nego, s obzirom na izrečene stardateove u captain's logovima, epizode niti ne idu kronološki jedna za drugom.
Pogledaj malo na ove stranice pa ćeš u tabelarnom prikazu epizoda vidjeti nepravilnosti, a možeš se pozabaviti i preračunavanjem pa vidjeti kako je pogođen tajming epizode "Q who?", odnosno je li istraživanje u "Pen pals" moglo trajati 6 tjedana ili ne (po mojoj računici nije jer po stardateovima, vremenska razlika između te 2 epizode iznosi 24 dana).
http://trekguide.com/
http://trekguide.com/Stardates.htm
Ugodnu zabavu! :thumbs2:

_________________
William T. Riker: "Fate. Protects fools, little children and ships named Enterprise."


ned 02 ožu, 2008 4:03 pm
Profil ICQ Web stranica
Inquisitor
Inquisitor
Avatar

Pridružen/a: čet 06 tra, 2006 11:54 am
Postovi: 7828
Lokacija: R. Trešnjevka, Zagreb
Post Re: 2x15 - Pen Pals
posto se nisam najbolje sjecao detalja epizode, citajuci komentare na ovu epizode pomislio sam da je picard bio nesto posebno gadan... ali imho nije bas bio... i dalje se pokusao drzati svojih nacela (koja ukljucuju i vjeru u to da je prime directive dobra) i zato je rekao dati da prekine komunikaciju sa djevojkom...
no odluku je promjenio glas djevojcice... da je i tada picard ostao pri svoj filozofskom stavu onda bi se i ja razocarao (kao sto cu se razocarati u jednoj buducoj epizodi) Picardom... jer ideje i stavove nikad ne treba staviti ispred ljudskih zivota ... (u to duboko vjerujem)

ova epizoda je samo pokazala kako takva pravila poput prime directive nikada nece moci biti apsolutna... da ne moze uvijek biti tako jednostavno... da je zivot uvijek spreman zakomlicirati situacije do te granice da stalno morate propitivati svoja pravila...
sexualna orjentacija, rase, prava ljudi (i inteligentnih drugih bica... ukljcujuci masine :) ), vjera i na kraju prime directive.... kroz povijest su se pravila o tim temama mjenjala .... i ne vidim zasto bi taj razvoj stao sa TNG-om :)

epizodi ocjena 9 (pogotovo zbog one filozofske rasprave o prime directiveu... i razrjesenje te rasparve jednim konkretnim primjerom)

_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
slika
slika


uto 04 ožu, 2008 4:17 am
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 2x15 - Pen Pals
Chaky je napisao/la:
ideje i stavove nikad ne treba staviti ispred ljudskih zivota ... [cut] da je zivot uvijek spreman zakomlicirati situacije do te granice da stalno morate propitivati svoja pravila... [cut] i ne vidim zasto bi taj razvoj stao sa TNG-om :)
Skroz se slazem sa quotanim, to je i bila poanta od nas ostalih nekoliko (ili bar od mene, manje vise si opisao i moja gore napisana razmisljanja :) ).
"Prime Directive" moze biti isto tako zatupljen/barbarski/primitiva/slijep kao i mnogi drugi zakoni tokom povijesti, i tu si u pravu da nista nije apsolutno, bez obzira sto nam se u vecini vremena moze ciniti da je PD ispravna, napredna filozofija.
Picard i nije napravio nesto grozno, samo je reagirao u skladu s filozofijom s kojom su ga indoktrinirali na S.F. akademiji.... u vecini slucajeva, bilo radi svoje savjesti ili radi kritiziranja drugih, on ipak na kraju napravi "right thing to do" (koji je opet gledanje iz naseg kuta poimanja dobra i zla ;) )

S nestrpljenjem ocekujem sljedece Picardovo "ubermoraliziranje" koje cemo moci kritizirati ili hvaliti :D
Rasprave o epizodama na Forumu su glavni razlog zasto gledam vecinu epizoda koje se vrte na HTVu.
Ovom prilikom zelim reci da je bila zaista dobra ideja otvoriti podforum o epizodama na telki tako da mozemo komentirati svaku epizodu zajedno, dok nam je svima sjecanje jos svjeze. (glasanje za naj epku mi je manje vazno)
Vjerojatno bi vise nas kasnije doslo na ideju otvoriti teme za komentiranje epizoda, ali ovako smo od samog pocetka krenuli kako spada :thumbs2:

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


uto 04 ožu, 2008 9:34 am
Profil
Njegova Debela Eminencija
Njegova Debela Eminencija
Avatar

Pridružen/a: uto 11 tra, 2006 11:35 pm
Postovi: 1131
Lokacija: Elsewhen
Post Re: 2x15 - Pen Pals
Vidim da sam zakasnio na diskusiju pa jedino sto mogu reci je "I'm with you guys" :mrgreen:
Solidna epka, napokon sam je pogledao u potpunosti, zasluzena osmica.

_________________
"Telling truth is just an excuse for a lack of imagination."Garak, DS9


uto 04 ožu, 2008 1:21 pm
Profil Web stranica
Counselor
Counselor
Avatar

Pridružen/a: pet 07 tra, 2006 1:12 am
Postovi: 3252
Lokacija: treći kamenčić od sunca :)
Post Re: 2x15 - Pen Pals
slažem se s ovim što je captain napisao, tako sam nekako i ja komentirala epizodu :) odlična rasprava - u kojim se slučajevima pridržavati prve zapovijedi, a kada se ipak umiješati. picard je oke postupio - nije mu baš bilo ugodno kršiti pravilo po kojem ravna sve odluke, ali je na kraju (uz predobre face i komentare rikeru koliko su u govnima :mrgreen: ) dopustio dati da spasi sarjenku. moj komentar chakyju za vrijeme epizode je bio 'a kaj su scenaristi zaboravili da data nema čip za emocije?' - njegovo ponašanje ovdje je toliko toplo i ljudsko da mi je to teško spojivo. ne izgleda baš kao da mu nije emocionalno stalo do sarjenke..
wesley je dobio priliku da se okuša u zapovijedanju i vođenju tima - meni je i to bilo zanimljivo pratiti. nije mu bilo lako - dobio je tim starijih i iskusnijih ljudi i bilo mu je teško narediti im nešto, ali uz par savjeta se uspio snaći. naučio je koliko je u floti važan zapovjedni lanac i koliki on autoritet ima kao voditelj tima - iako se možda bolje od njega kuže u određeno područje, članovi tima ga moraju slušati. a on kao zapovjednik mora pokazivati sigurnost i odlučnost.

e da, 9 :)

_________________
njanjanja


uto 04 ožu, 2008 1:33 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan