Sada je: čet 28 ožu, 2024 10:57 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
 3x12 - The Empath 

Ocijeni epizodu
10 0%  0%  [ 0 ]
9 0%  0%  [ 0 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
7 0%  0%  [ 0 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 0

 3x12 - The Empath 
Autor/ica Poruka
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
 3x12 - The Empath
3x12 - The Empath


ned 18 ruj, 2011 9:39 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 14 svi, 2006 4:06 pm
Postovi: 1939
Spol: Muški
Post Re: 3x12 - The Empath
U ovoj je epki meni najviše upadalo u oči kako Kirk stalno sjeda i slini oko empatkinje, nadajući se kakvom realfucku. :zubo:

_________________
Doslo, dakle, sto mu drago u ovim zalosnim vremenima, mi necemo nikada sagnuti glavu pred zlom koje se siri, pred laznim duhom vremena, koje je protivno Bogu... I ja vam dovikujem na domaku oluje koja prijeti citavom svijetu: Ohrabrite se i budite jaki u vjeri, koju ocevi vasi ispovijedaju vec 1.300 godina.

blaženi Alojzije Stepinac

Krist je došao na svijet da nas oslobodi od grijeha i lažne draži planiranja života bez Boga. On to nije učinio snažnim proglasima, već osobnom borbom protiv napasnika, sve do križa.

Benedikt XVI


pon 19 ruj, 2011 7:30 am
Profil Web stranica
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 3x12 - The Empath
Mislim da im je ova epizoda bila dosta jeftina za snimanje jer većina radnje se odvija u 2-3 sobe..

Zanimljivo su prikazali međusobnu požrtvovnost Kirka, Spocka i McCoya, ali poanta epizode je pomalo čudna...

A alieni izgledaju slično ko oni iz The Cage, samo imaju malo manje glave :) i opčenito mi atmosfera epizode dosta vuče na tu epku. Eto čak imamo i žensku oko koje se Kirk treba gnjaviti :)

7

Miki je napisao/la:
Empatija=mindfuck.
Ovi alieni imaju mindfuck oružje koje će Spock opet iskoristiti svojim mindfuck sposobnostima.

Najviše što upada u oči jesu ovi pokusi, tj. opravdanost istih. Alieni su ubijali ljude i bili su opet spremni ubiti samo da natjeraju nijemu empatkinju da se natjera na žrtvovanje. U neku ruku cilj opravdava sredstvo, ali uništavanje tuđeg života je naravno nemoralno, ma kakav bio cilj. A cilj je čak spomenut. Planet empata će također osjetiti prdac supernove pa se kakti moraju naučiti žrtvovanju da si sami pomognu.

Tak da su ovi Vianci na jedan čudan način pokrovitelji i zaštitnici empata, iz njima znanih razloga. Slično kao što je Q pokrovitelj i zaštitnik ljudi. Čudni pokusi u svrhu samopoboljšanja drugih, nauštrb trećih. :-k

Diskutabilno.
Mislim da poanta nije bila da se empati trebaju naučiti žrtvovanju da bui se sami spasili, već da to trebaju vidjeti da li imaju određene kvalitete koje bi po njima neka rasa trebala zadovoljavati da bi ih oni spasili (vjerojatno ta rasa empata nije tehnološki na tako visokom razvoju), dok s druge strane ti alieni koji vrše eksperimente ne posjeduju te kvalitete (kako se saznaje na kraju epizode, nesposobni su za emocije i sl)... da li na kraju ispada da ni oni ne bi zadovoljavali sami svoje uvjete vrijednosti spasenja? :scratch:

Oni sami sebi daju autoritet da na temelju njihovog proizvoljnog sustava vrijednosti odlučuju da li je neka rasa vrijedna toga da ju se spasi, što bi se dalo usporediti s TNG "Pen Pals" kada se raspravlja o tome da li je u redu prekršiti 1. zapovijed da bi se spasila rasa kojoj također prijeti globalna kataklizma (i tada Data, isto biće bez emocija, smatra da ih treba spasiti), ili TNG "Homeward" kad Worfov buraz isto želi napraviti za ono svoje "pleme" ... moglo bi se reći da se po etičkoj tematici te epizode donekle nadovezuju na ovu.

A u ovoj, osim često dvojbenoj logici Prime directivea, alieni osim što kidnapiraju tu žensku (isti narod, pa bi se dalo raspravljati da je s evolucijskog stanovišta okej žrtvovati par ljudi da bi se spasila cijela rasa) oni još i otmu Fedse (ali i druge aliene) koji nemaju nikakve veze s tim planetom i onda njih koriste samo kao sredstvo da se postigne cilj. Iako je cilj plemenit (spas cijele rase), načini na koje to žele izvesti su i više nego dvojbeni...

Miki je napisao/la:
Samo s kime ću diskutirati?
Eh da, najteže pitanje od svih :)

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


sub 01 lis, 2011 5:02 pm
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: 3x12 - The Empath
Miki je napisao/la:
Cvicek je napisao/la:
Mislim da poanta nije bila da se empati trebaju naučiti žrtvovanju da bui se sami spasili, već da to trebaju vidjeti da li imaju određene kvalitete koje bi po njima neka rasa trebala zadovoljavati da bi ih oni spasili
Pa da, empatkinja je trebala riskirati život svaki put kad bi išla pokušaati spasiti bilo koga kojeg su ovi alieni mučili. Dakle, spremnost na žrtvovanje. Valjda na njenom planetu su svi empati bez djelovanja, tj. osjećaju tuđu patnju (ako je ima), ali ne poduzimaju ništa. Tak sam ja to skužio.
Ti si komentirao u stilu da žele te empate naučiti da si sami pomognu, a ne da zasluže da ih oni kao naprednija rasa spase, kako mi se čini da je bila poanta u epizodi.

I mišljenja sam da nije bio problem "naučiti" ih da pomažu drugima, jer to je ona ženska i radila, već da to pomaganje ide u exstreme pa da žrtvuju svoj život da bi spasili tuđi.
A tako nešto je vrlo dvojbeno jer se žrtvuje 1 život da bi se spasio 1 život, dakle nije za opće dobro u stilu "needs of many...", kao i kontra osnovnih instinkata samoočuvanja...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


ned 02 lis, 2011 2:00 pm
Profil
Fire and Blood
Avatar

Pridružen/a: sub 07 ožu, 2009 6:25 pm
Postovi: 4100
Lokacija: On the lost moon of Poosh
Opis Stanja: jet lagno....
Koje si vrste?: Time Lord
Post Re: 3x12 - The Empath
Ovo je jedna od rijetkih epizoda TOS-a kojih se sjećam,a to govori puno s obzirom da sam je gledala kad sam bila mala i nisam znala što je ST. :oops:

Ne mogu dati ocjenu jer ne mogu biti objektivna, ali oko 10 godina sjećanja na nju govori nešto.

_________________
It is smaller on the outside!


ned 02 lis, 2011 10:36 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan