Sada je: ned 28 tra, 2024 10:11 am.




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
 1x22 - Space Seed 

Ocjeni epizodu
10 25%  25%  [ 1 ]
9 25%  25%  [ 1 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
7 50%  50%  [ 2 ]
6 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
1 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 4

 1x22 - Space Seed 
Autor/ica Poruka
Egzobiolog
Egzobiolog
Avatar

Pridružen/a: čet 11 svi, 2006 12:52 am
Postovi: 19664
Lokacija: Planet Vulcan
Naj Serija: ENT
Naj Film: Insurrection
Opis Stanja: Always positive
Koje si vrste?: 1/2 Vulcan;1/2 Human
 1x22 - Space Seed
Space Seed


SEZONA: 1
EPIZODA: 22
DATUM PREMIJERE: 16.02.1967.



Scenaristi: Gene L. Coon i Carey Willber
Redatelj: Marc Daniels
Stardate: 3141.9







Gostujući glumci:
Madlyn Rhue - poručnica Marla McGivers
Ricardo Montalban – Khan




Kratak sadržaj: (preuzeto s ST CENTRA)
Jedna od najvećih nedovršenih priča povijesti pala je u ruke Kirka i posade Enterprisea kada su naišli na S.S. Botany Bay, stari, pred-warp brod sa Zemlje, koji je služio za hibernaciju te je također imao nekoliko tijela u stazi. Među tim tijelima je i Khan Noonien Singh, genetski uzgojen nadčovjek i jedan od vođa Zemlje tijekom Eugenskih ratova 90-ih godina 20. stoljeća. Iako je onda nestao bez ikakvoga traga, sada je Khan probuđen iz svoga dugog sna i uskoro otkriva svoje ambicije, snagu i inteligenciju koja mu je pomogla da zavlada četvrtinom Zemlje.





Detaljnije informacije: Memory alpha

Transkript: Space Seed




QUOTE:
"I fail to understand why it always gives you pleasure to see me proven wrong."
"An emotional Earth weakness of mine."

Spock and Kirk, as the Enterprise encounters the Botany Bay

"Where am I?"
"You're in ..." (Khan squeezes McCoy's neck) "You're in bed, holding a knife at your doctor's throat."

Khan and McCoy, in sickbay

"You fled. Why? Were you afraid."
"I've never been afraid."
"But you left at the very instant that man needed courage."
"We offered the world order!!"

- Kirk and Khan

_________________
slika[url=http://img218.imageshack.us/i/cvijee.gif/]


sub 01 sij, 2011 4:27 pm
Profil ICQ Web stranica
the Red Viper
Avatar

Pridružen/a: sub 20 svi, 2006 1:38 am
Postovi: 11340
Spol: Muški
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: ε > 0
Post Re: 1x22 - Space Seed
ima fora serija knjiga o Khanu.
nekako mutno se sjecam da sam to citao.
ali bilo je fora.

uglavnom, da, zgodna epka.
uvela je eugenicke ratove,
kasnije je to dosta razrađeno kroz trek.

_________________
"Pipci! Oni ulaze svuda!", Mirna.


sub 01 sij, 2011 6:47 pm
Profil ICQ Web stranica
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: 1x22 - Space Seed
Eugenički ratovi su po njima bila 1997.? Ili sam krivo čula? 8-[

Btw, bobo, dogovor je novi da se ankete stave na neodređeno vrijeme i na kraju ih pahuljica analizira. 8-[ Malo je glupo da ove završavaju početkom, a one koje sam stavila prije 2 tjedna krajem veljače. :whatever:

_________________
Image


sub 01 sij, 2011 7:01 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 14 svi, 2006 4:06 pm
Postovi: 1939
Spol: Muški
Post Re: 1x22 - Space Seed
Spet je napisao/la:
Eugenički ratovi su po njima bila 1997.? Ili sam krivo čula? 8-[


Da, Eugenički ratovi su smješteni u 90-te. :mrgreen:

_________________
Doslo, dakle, sto mu drago u ovim zalosnim vremenima, mi necemo nikada sagnuti glavu pred zlom koje se siri, pred laznim duhom vremena, koje je protivno Bogu... I ja vam dovikujem na domaku oluje koja prijeti citavom svijetu: Ohrabrite se i budite jaki u vjeri, koju ocevi vasi ispovijedaju vec 1.300 godina.

blaženi Alojzije Stepinac

Krist je došao na svijet da nas oslobodi od grijeha i lažne draži planiranja života bez Boga. On to nije učinio snažnim proglasima, već osobnom borbom protiv napasnika, sve do križa.

Benedikt XVI


uto 18 sij, 2011 11:30 am
Profil Web stranica
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: 1x22 - Space Seed
Jel vama bilo čudno što ih je Kirk pustio da nasele planet? 8-[

Lik je osuđeni zločinac, u bijegu, ima grupu vojnika koji su zauzeli Enterprise ko da je to pisofkejk, i on ih nakon toga svega pusti? :shock:

I jel to isti onaj Khan koji ganja Enterprise u The Wrath of Khan? 8-[

_________________
Image


uto 18 sij, 2011 2:32 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: 1x22 - Space Seed
Spet je napisao/la:
Eugenički ratovi su po njima bila 1997.? Ili sam krivo čula? 8-[

Btw, bobo, dogovor je novi da se ankete stave na neodređeno vrijeme i na kraju ih pahuljica analizira. 8-[ Malo je glupo da ove završavaju početkom, a one koje sam stavila prije 2 tjedna krajem veljače. :whatever:

Da u star trek timelineu eugenički ratovi su se već dogodili, samo ih mi možda trenutno tako ne zovemo. :D

Ocjena 10.

Da ovo je isti onaj Khan iz filma. Onaj film je nastavak ove epizode.


sub 22 sij, 2011 9:18 pm
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: 1x22 - Space Seed
RAI'TARA je napisao/la:
Da u star trek timelineu eugenički ratovi su se već dogodili, samo ih mi možda trenutno tako ne zovemo. :D

Pa iskreno samo ovo oko eugeničkih ratova je kontradiktorno što se tiče TOS-a i ostalih serijala.
Prema TOS-u su se Eugenički ratovi dogodili 90-ih godina 20.st., dok i u VOY-u i u ENT-u imamo dokaze da u to vrijeme nije bilo nikakvih eugeničkih ratova, već su bili "prebačeni" u sredinu 21. st., uzastupno uz 3. svj. rat.

_________________
Image


ned 23 sij, 2011 12:15 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: 1x22 - Space Seed
A čuješ... ne mogu reć da se nešto dogodilo, kad se nije dogodilo. 8-[

_________________
Image


ned 23 sij, 2011 3:21 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: 1x22 - Space Seed
Suikotreki je napisao/la:
RAI'TARA je napisao/la:
Da u star trek timelineu eugenički ratovi su se već dogodili, samo ih mi možda trenutno tako ne zovemo. :D

Pa iskreno samo ovo oko eugeničkih ratova je kontradiktorno što se tiče TOS-a i ostalih serijala.
Prema TOS-u su se Eugenički ratovi dogodili 90-ih godina 20.st., dok i u VOY-u i u ENT-u imamo dokaze da u to vrijeme nije bilo nikakvih eugeničkih ratova, već su bili "prebačeni" u sredinu 21. st., uzastupno uz 3. svj. rat.

U Entu se samo spominje da je Archerov pradjed sudjelovao u eugeničkim ratovima, ne spominju se godine. Ako se ne varam Coto je izjavio kad je radio na 4. sezoni da nije spominjao godine jer nije želiko kontradiktirati TOS-u.

U ostalim serijama se zapravo također ne spominje godina eugeničkih ratova izuzev DS9.

u jednoj epizodi DS9-a u kojoj se otkrije da je Bashir genetski modificiran, spominje se eugenički sukob u 22. stoljeću.

Taj eugenički sukob u 22. stoljeću bi se mogao objasniti agumentima iz 3 epizode ENT-a.

No realno gledajući moramo imati na umu da je sve u star treku izmišljeno i da se niti jedan događaj opisan i viđen u tom svemiru neće dogodit. :D , pa tako takve sitnice eugenički ratovi 1997. godine nisu uopće i važne.

Stvarnost je jedno, star trek timeline nešto drugo. :)


ned 23 sij, 2011 5:11 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x22 - Space Seed
U ovoj epizodi kažu kako su Eugenički ratovi krajem 20. stoljeća bili posljednji veliki sukob na Zemlji, a onda u TNGu uvedu još jedan 'posljednjiji' sukob, WW3 sredinom 21. stoljeća. No to što Raitara kaže drži vodu, iako mi je blentavo to što je neodređen taj sukob u Trek timelineu. Jedna od brojnih nekonzistentnosti Treka, al šta sad...

Od ove epizode sam očekivao daleko više, iz jednostavne činjenice da je čitav film proizašao od ovoga. A od čega?

Ok, kužimo svi nakon sukoba sa Gornom Kirk valjda misli kako treba prema svima biti popustljiv i oprostljiv, jer je to dobro i tako će čovječanstvo napredovati. Možda je i na taj način pokazao Khanu, koji je rekao kako se čovječanstvo nije ništa promjenilo u 200 godina, da je u krivu. No to je opet u suprotnosti sa iskustvom - Khan i njegovi su zarobili čitavu posadu, skoro ubili Kirka, te su se šorali na sve strane. Nije to jedan usporeni gušter.

Teško je odvagnuti kada treba oprostiti pokušaj ubojstva. Jer ovaj put nije imao tehnološki superiorne aliene koji bi ga procijenili.

Lik Khana mi je u ovoj epizodi prosječan, u smislu da su mu nabacili par karakteristika kao i svakom drugom prosječnom jednoepizodnom liku, pa mi nije jasno zašto je on jedan od (navodno) najboljih ST negativaca. Nisam još gledao film.

Marla McGivers - ubij se. Potpuno neprofesionalno i infantilno je slinila nad Khanom, misleći da će joj pozirati kao veliki osvajač. Gotovo čitava posada je mogla izginuti zbog njenog mokrog sna; no dobro, Kirk ju je prikladno 'kaznio' - tako da ju je pomilovao i poslao na planet sa augmentima, što znači da će tamo biti inferiorna i diskriminirana.

6


uto 25 sij, 2011 4:29 pm
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: 1x22 - Space Seed
Miki je napisao/la:
U ovoj epizodi kažu kako su Eugenički ratovi krajem 20. stoljeća bili posljednji veliki sukob na Zemlji, a onda u TNGu uvedu još jedan 'posljednjiji' sukob, WW3 sredinom 21. stoljeća. No to što Raitara kaže drži vodu, iako mi je blentavo to što je neodređen taj sukob u Trek timelineu. Jedna od brojnih nekonzistentnosti Treka, al šta sad...

Nije problem što je nekonzistentno s Trekom. Problem je što je nekonzistentno sa stvarnošću. 8-[

Al, da, u potpunosti se slažem s tobom sa svim što si rekao o epizodi, osim o dijelu negledanja filma. Pogledaj film. Sve će ti bit jasno. 8-[

_________________
Image


uto 25 sij, 2011 6:19 pm
Profil
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: 1x22 - Space Seed
RAI'TARA je napisao/la:
Spet je napisao/la:
Eugenički ratovi su po njima bila 1997.? Ili sam krivo čula? 8-[

Btw, bobo, dogovor je novi da se ankete stave na neodređeno vrijeme i na kraju ih pahuljica analizira. 8-[ Malo je glupo da ove završavaju početkom, a one koje sam stavila prije 2 tjedna krajem veljače. :whatever:

Da u star trek timelineu eugenički ratovi su se već dogodili, samo ih mi možda trenutno tako ne zovemo. :D

Osim ako gledamo Voyager. Onda su posve zaboravljeni i ignorirani.

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


uto 25 sij, 2011 6:21 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: 1x22 - Space Seed
Spet je napisao/la:
Nije problem što je nekonzistentno s Trekom. Problem je što je nekonzistentno sa stvarnošću. 8-[


Nije nekonzistentno sa stvarnošću. Epizoda je snimljena 1967., kad je svemirska utrka između Amera i Sovjeta bila u punom jeku, i posve je bilo normalno, a donekle i poželjno, predviđati do kuda će ta utrka odvesti. To desetljeće u proboju u svemir je bio jedan veliki skok u znanosti, tako da se eto pojavila i ideja da će u 1990ima putovanje svemirom biti posve normalna stvar, kao što je rečeno u ovoj epizodi; gdje su ove hibernacijske komore na Botany Bayu bile prvenstveno za dugotrajna putovanja do drugih planeta.

Dakle u šezdesetima je budućnost svemirskih putovanja izgledala svjetlo i zanimljivo, sve do trenutka kad je Armstrong zakoračio na Mjesec i vidio da je uzalud putovao jer nema ništa.

To što su došle i prošle devedesete i nije se dogodio Eugenički rat ne znači da nije nekonzistentno sa stvarnošću, već sa jednom od zamišljenih (u ovom slučaju startrekovskih) budućnosti. TNG je predvidio WW3 sredinom 21. stoljeća, no kada doživimo sredinu 21. stoljeća a rat se nije dogodio (a bolje da se ne dogodi), opet nećemo reći da je nekonzistentno sa stvarnošću, već sa zamišljenom idejom u Star Treku. Zbilja ne kužim zašto ste vi, Spet i Rai, zapeli za 'nekonzistentnost sa stvarnošću', jer je posve nelogična.

Digao sam ocjenu na 7, zbog Bonesa koji se stigne zajebavat dok mu turbo jaki Khan drži vrat u svojoj šaci. ''Ili me uguši, ili mi prereži grkljan. Odluči se.''. :hail:


uto 25 sij, 2011 8:46 pm
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: 1x22 - Space Seed
The Boz je napisao/la:
RAI'TARA je napisao/la:
Spet je napisao/la:
Eugenički ratovi su po njima bila 1997.? Ili sam krivo čula? 8-[

Btw, bobo, dogovor je novi da se ankete stave na neodređeno vrijeme i na kraju ih pahuljica analizira. 8-[ Malo je glupo da ove završavaju početkom, a one koje sam stavila prije 2 tjedna krajem veljače. :whatever:

Da u star trek timelineu eugenički ratovi su se već dogodili, samo ih mi možda trenutno tako ne zovemo. :D

Osim ako gledamo Voyager. Onda su posve zaboravljeni i ignorirani.

Nisu i tamo se spominju u jednom trenutku. Ali ne vide se nikad.

Ali ono što ja želim reći, sve u star treku je izmišljeno svaki događaj, gotovo svaki planet, sve vrste i civilizacije, ništa u toga se ni u budućnosti neće poklapati sa stvarnim timelineom, ili ti misliš da će uskoro treći svjetski rat i da će nas za pedesetak godina posjetit vulkanci i ostvarit prvi kontakt. :D

Evo recimo uskoro će i ona epizoda DS9-a u kojem se Sisko, Bashir i Dax vraćaju u prošlost na početak 21. stoljeća bit kontradiktorna sa stvarnim događajima. ;)

Ako ti je tako lakše gledaj na star trek svemir kao na neki alternativni ili paralelni svemir od našeg. :D
;)


sri 26 sij, 2011 1:23 am
Profil
Number One
Number One
Avatar

Pridružen/a: ned 07 lip, 2009 7:32 pm
Postovi: 6198
Naj Serija: TOS
Naj Film: ST: XI
Koje si vrste?: Wraith
Post Re: 1x22 - Space Seed
@Miki... Nije Rai zapela, ja sam zapela. Jer se bojim da ako se već baziraju na svojevrsnom predviđanju budućnosti, da su onda na neki način i zastarjeli. :( 8-[

_________________
Image


sri 26 sij, 2011 1:01 pm
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan